1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машини за садови

Дискусија во 'Дом' започната од Love.love, 22 јануари 2012.

  1. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    889
    Допаѓања:
    5.073
    Пол:
    Женски
    Јас
     
    На ivanka_medenka и specificone им се допаѓа ова.
  2. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Да јас. Топ е.
     
    На ivanka_medenka и specificone им се допаѓа ова.
  3. specificone

    specificone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    846
    Размислувам да купам машина на садови Whurpool, на почеток сакав од Беко ама некако се премислувам. Било какви искуства се добредојдени
     
    На ivanka_medenka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Оваа јас што ја имам е одлична, 2 години ја користам. Со инвертер мотор е, други од тој ценовен ранг беа со обичен мотор.
    Многу собира, убаво ги мие, убаво суши, се е топ. По препорака ја зедовме, можам и тебе да ти ја препорачам.
     
    На specificone му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.150
    Допаѓања:
    9.170
    Пол:
    Женски
    Па јас кога купував машина баш ја прашав продавачката дали се квалитетни овие Whirlpool.
    Ми рече најкупувана бела техника е во Америка ама ние овде навикнати на Беко, Бош, Горење итн. и мислиме овие ич не се квалитетни.
    Јас сепак зедов Беко од други причини ама да го најдев тоа што го барав кај Whirlpool ќе земев таква.
     
    На specificone му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    9.183
    Препорака за помала машина за садови и да е вградна?
     
  7. mama31

    mama31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    244
    Beko ne
     
    На Frosty! му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Aerodromka

    Aerodromka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    117
    Zeni
    Ima nekoja od vas Fuego masina za sadovi.Kako e zadovolna?I predlozete mi se sto treba da kupam za odrzuvanje na masina za sadovi-kapsuli,sol,drugo sto i od kade da zemam?
     
  9. Baby-Blue

    Baby-Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    153
    Капсули, сол и сјај, но не обичен сјај за рачно миење садови, туку има специјален за машина. Ги има во сите маркети.
     
    На Aerodromka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Baby-Blue

    Baby-Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    153
    Имам проблем со непријатен мирис од машината за садови, дури и садовите почнаа да мирисаат, а добро се испрани. Филтерот е чист. Да ми препорачате нешто против непријатен мирис.
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Aerodromka

    Aerodromka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    117
    Fala na info.
     
  12. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    748
    Пол:
    Женски
    Дали ома некој ST марка на машина за садови,ми свирна некоја грешка F5 или Е5 одма ја исклучив
     
  13. lenysto

    lenysto Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2019
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    здраво како го решивте проблемот со машината ... имам и јас ист проблем фала многу
     
  14. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    7.533
    Пол:
    Женски
    Освежувач за машина за садови. Јас земам на Финиш.
     
    На Baby-Blue му/ѝ се допаѓа ова.
  15. katce patce

    katce patce Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    Здраво, добивме целосно вградлива машина за садови од брендот мидеа. Но за жал не добивме упатство и сега навистина незнам како се уклучува. Дали има некој искуство?
     
  16. ivanka_medenka

    ivanka_medenka Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2023
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    48
    jas
     
  17. ivanka_medenka

    ivanka_medenka Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2023
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    48
    Feminki gledam mnogu dilemi, pa se prikluciv da spodelam i moe iskustvo ne temava

    IZBOR NA MASHINA - Definitivno WHIRLPOOL

    Veke dolgi godini imam vakva masina i dosega nemalo nikakov problem.

    Koga resiv da kupam masina prvo otidov vo Setec, posto ima golem izbor, prodavacot tamu mi rece deka Whirtpool (imevo uste ne nauciv pravilno da go kazam) im se najprodavani masini, imaat 5 godini celosna garancija i 10 godini garancija protiv korozija. Nudat super uslovi za na rati, mislam deka imase opcija za 400-500 den. mesecno da plakam rata. Prednosta na ovie masini e toa sto imaat inverter motor koj ne se rasipuva, koristat posledna tehnologija 6to setolilo koja gleda kolku se valkani sadovite i spored toa raboti plus najvazno, otkako masinata ke zavrsi, vratata sama se otvora pa seta sobrana toplina izleguva, premnogu prakticno i korisno, go nemaat site masini! Druga opcija koja mi ja ponudi prodavacot e brendot TELEFONKEN, mu rekov deka prv pat slusam za ovie, no mi rece deka stanuva zbor za vrven germanski brend, mnogu kvalitetni masini, 5 godini garancija i cena dosta poevtina. Kako prednost na Telefonken masinata mi kaza deka e toa sto ovaa masina ima higiensko cistenje rezim koj raboti na 70 stepeni, ovoj rezim gi ubival site mozni bakterii. Sepak, ne sakav samo spored 1 covek da kupam i otidov vo Tehnomarket, tamu recisi istiot muabet, prodavacot mi kaza deka ubedlivo najprodavani se Whirlpool masinite, no tamu mi davaa nekakva uslovena garancija 2+3 sto ne mi se dopadna, ama mi garantiraa deka nema da se rasipe 10 godini, demek nikoj dosega ne se pozalil, a kako vtora poevtina opcija mi ponudija od brendot Favorit. So Favorit imam odlicno iskustvo, imam masina za perenje koja raboti 20 godini, ama sepak pobedi Whirlpool. Kupiv Whirlpool i ne se pokajav, den denes e kako nova!

    TABLETI - Feri / Ludwik / DM

    Vnatre vo masinata koga ja kupiv imase podarok 3 gelni kesicki od brendot Feri i plus golema lepenka na koja pisuva Whirlpool go preporacuva Feri za perenje. Logicno, stom preporacuva rekov moram takvi da kupam i sigurno 2-3 godini kupuvav samo Feri, ama vo koronata doma bevme site, mnogu poveke sadovi, pustane sekoj den, plus cenava na Feri skokna od 800 na 1200 za najgolemoto pakuvanje. Jas sum takva, sakam da kupam najgolemo i da zaboravam posle koga pak treba da kupam, e sega, se pozaliv deka mi se mnogu skapi i edna moja prijatelka mi kaza da probam Ludwik, pakuvanje so 50 gelni kesicki gi kupiv okolu 300 denari, den denes se tolku cenata, neverojatno evtini,a mnogu kvalitetni. Site sto ne ste probale, probajte, ke se iznenadite kolku ke svetat staklenite predmeti posle perenje so Ludwik, bukvalno kako casi od reklama se. Gi kupuvav i od DM tabletite ama nekogas se slucuva da ne se rastvorat celosno, pa zatoa kupuvam samo gelni na Ludwik sega. Perenjeto e sovrseno. Nekade okolu polnokj ja vklucuvam, koga site si legnuvame i veke nikoj ne pie ni mleko ni kafe ni caj. Masinata sama se isklucuva i ja otvora vratata, sabajleto samo gi sobiram. Em stedam struja em sabajleto nemam nova casa za perenje posto maloto sakalo mlekce :)

    SOL - barajte krupna

    Prethodno koristev sol od DM, site se cudea kako kaj mene se trosi za mesec dena, e sega zemam Ludwik sol koja e okolu 70 denari za 2kg i mi trae poveke od 3 meseci. Taa vo DM bila sitna, sitnata se trosela pobrzo, ete, koj da znae. Pri prvo perenje delot za sol go punite so voda do gore, pa stavate sol so plasticniot dodatok, tresete go za da padne solta dole, kaj mene sobira 1kg sol rezervoarot.

    SREDSTVO ZA SJAJ

    Sredstvo za sjaj kupuvav isklucivo Finis, se dodeka ne procitav deka sostavot na site sredstva e ist, sega kupuvam Ludwik, cenata e okolu 60 denari i redovno go ima vo Stokomak. Za razlika od Feri i Finis, cenata mu e sekogas ista, ne raste!

    MIRIS

    Odredeni masini (sosedka ima Gorenje masina, smrdi korne ako ne stavi osvezuvac) vo dolniot del im ostanuva voda i zabcinja koi se polnat so bigor, edinstven spas od ova e osvezuvac i redovno perenje na najvisoka temperatura. Vakov problem nemalo so mojata masina, taka da Whirlpool uste edna prednost. Osvezuvac imam kupeno na Finis koj e dosta golem i cesto mi smeta, a gledam ima na Ludwik malecki, koga ke go potrosam planiram takvo da kupam. Zosto kupuvam? Epa koga ke se otvori masinata cel stan mi mirisa na limon, oh kolku e ova najubavo.

    Se nadevam deka vi pomognav vo izborot, probajte, spodelete iskustva, da razmenime poveke mislenja i ne se stedete da pisete zbor dva poveke.
     
    На zence и Hortenzija им се допаѓа ова.
  18. ivanka_medenka

    ivanka_medenka Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2023
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    48
  19. ivanka_medenka

    ivanka_medenka Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2023
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    48
  20. emiliana

    emiliana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    3.426
    Допаѓања:
    41.044
    Пол:
    Женски
    Земав на Беко машина, е сега пишува при првото пуштање вода да се стави литар вода и сол. Мене не ми собра литар вода така да не успеав да ставам многу сол оти ќе истече.
    Следно перење прво сол да ставам, ако да и колку?
    На колку време да дополнувам, нешто во упатството читав пред секое пуштање.

    Screenshot_2023-08-28-22-59-58-639_com.android.chrome.jpg


    И на која програма најчесто миете садови, чинии, чаши ??