1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машини за садови

Дискусија во 'Дом' започната од Love.love, 22 јануари 2012.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.819
    Пол:
    Женски
    И јас имам машина на Беко, веќе петта година ја тераме заедно, за осум лица што е. Бар мислам дека е за осум, немам поим. Како и да е, фала му на Бога што ја имам. Незаменлива е. Е сега, во однос на сушењето - јас ја пуштам навечер, па кога ќе заврши со миењето садовите се сушат од самата топлина, па до утрото ми се суви, ги вадам и ги редам на свое место. А инаку, не се сушат брзо, треба да се почека барем 15 минути. Мене не ми менува тоа многу, и онака ја пуштам само навечер, и, како што кажав, утрото ми се суви.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  2. silvana1976

    silvana1976 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    kolku sol stavate vo masinite (beko) i dali ima potreba i sjaj i tableti da stavam ili samo tableti i od koj upotrebuvate
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.819
    Пол:
    Женски
    Сол ставам повремено, кога ќе светне сијаличката за сол. Ја користам солта од КАМ, и ставам половина кутија или помалку, ама гледам да го наполнам делот за сол. Почесто користам сода бикарбона, истурам околу 500г и повеќе во делот за сол, и тоа ми врши работа. Сјај не користам, само алкохолен оцет, а за миењето користам таблети од КАМ, има 40 парчиња во пакување, околу 250 ден. е. Е сега, порано користев цела таблета, ама садовите многу ми мирисаа на детергент. Почнав да користам половина од таблетата за едно миење, садовите се убаво измиени и не мирисаат на детергент.
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  4. silvana1976

    silvana1976 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    ja pocnav da stavam samo tableti a sjaj ne stavam
     
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    @meU да не не го полниш убаво делот за сол? Јас до горе го полнам, од прилика два пати годишно ставам сол.
     
  7. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Сол не се става често, ама се става по многу. Да не ставаш мала количина?
     
  8. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    zenski edno prasanje do vas sto koristite masina za sadovi kolku e razlikata na smetkata za struja sko ednas dnevno se pusta masinata za sadovi?edna drugarka mi vika okulu 3000mkd trosi ako go pustas sekoj den dnevno ne posle 10 navecer?epa sega mene mi izgleda mnogu i jas ovoj mesec pustiv nekolku pati ama mi dojde mnogu smetkata pa se zamisliv da ne od masinata, ama pak se mislam zima e od drugi pricini da e.

    pozdrav
     
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Нема шанси да ти е од машината за садови. Јас нон стоп ја пуштам преку ден. И бојлер пуштам кога ќе ми текне и повеќе од 2400 не ми дошло. А користам и машина за сушење алишта што е голем потрошувач.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    pa i jas se somnevav deka e od masina za sadovite i plus ne go pustav sekoj den. 2400den e celata smetka ili razlikata e od drugioy iznos? jas vo leto nemav masina za sadovi i smrtkata mi doagase 2000-2200 den .
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    2400 cela smetka vo leto :) bez pazenje koga e eftina struja :) sega mi dojde 4400 ama se greeme na struja.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    @slimy да не имаш старо болјерче во кујна? Можно е тоа да ти прави поголема сметка.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    nemam staro bojlerce samo eden bojler imam vo kupatilo golem bojler i od toj bojler ima topla voda i vo kujnata. sega vo zima se greeme so struja vo stanot i potoplo go drzam temperaturata so malo bebe i poslednata smetka mi bese 6500 den.
    vi blagodaram za odgovorite, pozdrav
     
  14. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    мојата сијаличка за сол никогаш не е светната, искрено ме замислува прво купив сол од Кам, ама кога и отворам никогаш не е потрошена, мислам дека не е баш најдобра. пред некој ден купив финиш сол. па ќе видиме како ке се покажа не може сол од кам една година да трае, и тоа не ја наполнив цела. Купив и едни нови апчиња Ludwik продавачката многу ми ги фалеше, имаше и од 300 и нешто денари, и од 280 , јас зедов од 280 па за разлика од Кам многу подобри ми се покажаа.
     
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.118
    Допаѓања:
    43.658
    Пол:
    Женски
    Здраво,сакав да ве прашам нешто.Моите сакаат да купат машина за садови али кујната не ни е многу голема.И немаме премногу садови(бидејчи сме тројца)освен коа ќе дојдат гости и се прават преку 20.Ќе може ли вие некоја да ни предложите??Или да споделите вие каква имате?
     
  16. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Моите имаат машина од пред 5 години, јас во новиот стан наследив машина за садови од неговите стара 15 години ама супер работи и ми немаше логика да давам пари за џабе. Забележав дека доколку ставам сол во комбинација со таблети (од КАМ) се прават петна на чашите. Штом се потроши солта, чашите се сјајни а чиниите крцкаат од чисто. Сјај никогаш не сум користела.

    Во однос на сметките за струја, троши половина струја од протечно бојлерче. Имено, на моите сметката им се намали за 700 денари откако го искулучија протечното а ја користеа машината за садови.


    Навистина има избор по продавниците за бела техника, битна е марката, според мене пресудна (класа на машини како Горење, Вирпул се секогаш добра опција). Големината на машината секако ја определува просторот кој е на располагање, но доколку има опција, најдобро е да се купи таа за 12 - 16 лица, моќноста и е неспоредлива со помалите (секогаш ќе има чинии и прибор да се наполни)
     
    На Isabel и Feminka22 им се допаѓа ова.
  17. Makide

    Makide Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    325
    Здраво,
    Имаме скрос нова машина за садови, но изгледа или не знаеме како да ја користиме или нешто не е во ред со машината.
    После завршувањето на миењето целата внатрешност на машината е како со капки вода, како да кондензирала вода, садовите се суви, дали е тоа нормално или не е во ред со машината нешто, ќе ве молам да ми објасните . Инаку машината е на Вирпул.
     
  18. Leo83

    Leo83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    22
    Мојата машина (Беко) постојано свети црвено сијаличето за сол, а полна е внатре..има некој вакво искуство? Инаку садовите одлично ги пере
     
  19. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.230
    Допаѓања:
    7.952
    Пол:
    Женски
    Normalno e, i kaj mene e taka. Jas od koga ke zavrsi so perenje ja ostavam vratata nekoe vreme otvorena i se susi
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.902
    Допаѓања:
    32.478
    Пол:
    Женски
    Јас немам за машина за садови, ниту планирам да имам. Можеби ви е чудно, ама јас сакам садовите да ги мијам на раце.