1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машински факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од PetiteCherry, 14 август 2011.

  1. Ducky

    Ducky Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    1.633
    Пол:
    Женски
    Баш гледав пред некој ден за производно инженерство имаше и доста стипендии, летни курсеви и размена на стундети преку разни организации. Не знам дали секогаш е така, ама за оваа година само тој смер го бараат. Мехатроника е еден од најинтересните смерови, ама воедно и од најтешките. Ако не си спремна да учиш, не бирај мехатроника бидејќи многу бараат.
     
  2. nicolekidman

    nicolekidman Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    А полагањата како се одвиваат? Тешко е многу има многу комплицирани задачи или? И професорите при оценување какви се?
     
  3. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    задачите се најчесто тешки дури и претешки, ама пак се учат со вежбање нормалнхо. Проблемот е што професорите се потешки од задачите
    Запиши се на било кој друг смер освен автоматика и хидраулика
     
  4. Nasko

    Nasko Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Дали некој е запишан или пак знае каков е моторни возила смерот на машински и дали со оглед на тоа што ти е малку испуштена основата од математика и во средно си учел 2 години физика можеш да се надоврзеш на материјалот на факултетот? Ви благодарам однапред :)
     
  5. maci95

    maci95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    18
    Гледам дека нема многу заинтересираност на форумов во врска со овој факултет но сепак се надевам дека ќе добијам одговор на моите прашања. Матурантка сум и за жал сеуште неможам да се одлучам на што да студирам. После неколку форуми, се одлучив на машински и смерот Индустриско инженерство и менаџмент, па ме интересира вашето мислење за него, со оглед на тоа што математика и физика немам многу познавање, а успехот од средно ми е одличен во сите 4ри години. Какви ми се шансите за државна квота? Професори како, задачи, материјали??? Благодарам однапред :)
     
  6. lovelife

    lovelife Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.722
    Здраво може ли некој да ми препорача приватен професор кој знае убаво да објаснува за предметот Математика 2 ???
     
  7. DimaAmid

    DimaAmid Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    0
    Луѓе се двоумам меѓу Телекомуникации и информациско инженерство
    (ТКИИ) од ФЕИТ и Мехатроника од Машински факултет...Што би одбрале вие? Некои ваши искуства од истите?
     
  8. Nasko

    Nasko Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Здраво! Планирам да се запишам на машински факултет, па да прашам дали некој знае кој е подобар и поперспективен смер од мехатроника, моторни возила или индустриско инженерство, или пак ке ми препорача некој друг смер. Ви благодарам однапред!
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Индустриско инженерство
     
  10. Nasko

    Nasko Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Како е на термичко?
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Не е баш лесен смер, има доста математики, статика и физика, но сметам дека е доста перспективен смер.
     
    На Nasko му/ѝ се допаѓа ова.
  12. tabularasa

    tabularasa Нов член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Јас ќе се запишувам исто на машински но се двоумам меѓу два смера едниот е Индустриско инженерство и менаџмент,а другиот Индустриски дизајн. Зборев со повеќе луѓе дека поубаво е ИИН бидејќи е 4 години за разлика од ИД кој е 3. Ве молам за помош :)
     
  13. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Мислам дека и нема врска тоа, бидејки во државава нема доволен број на инженери.
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Одбери ИИМ бидејќи со дијазн нема многу што да се дијазнира кај нас и потешко е за работа. Има врска што е со 3 години секаде ќе ти бараат да имаш најмалку 240 кредити, значи сакаш нејќеш ќе мораш и постидпломски да упишеш ако го одбереш овој со 3.
    Дизајн е малку потежок, има многу цртање, а тоа пак што ќе го научиш нема многу кај да го примениш. напишав погоре, кај нас овие инженери дизајнираат шишиња и пакетчиња за смоки наместо да дизајнираат делови за машини, автомобили итн...
     
    На tabularasa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Да бидеме реални дека постдипломските секако ке требаат, дали денес или за 10 год ама ке требаат. Така што и на 3 годишни и на 4 сеедно е сега каде. Најдете вработување па продолжете со студиите или одма после дипломирање.
     
  16. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Па тоа зборам, ама ѕирни ги огласите за работа никаде нема да видиш дека бараат со минимум 180 кредити, туку ти бараат со минимум 240. А со 240 односно 4 год студии можеш да се вработиш па да си упишеш пост дипломски, ама со 180кредити 3 год студии ќе терба прво да си ги завршиши тие 2 год пост дипломски за да се стекенеш со минимум 240 кредити па тек тогаш да бараш работа.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Babygirl1010

    Babygirl1010 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Zdravo, maturantka sum i bi zamolila nekoj da mi kazhe neshto povekje za smerot Motorni vozila na mashinski. Onie najosnovnite stvari, kakvi se profesorite, dali e stvarno tolku teshko kako sho se zbori i dali ima golema zainteresiranost za toj smer. Blagodaram odnapred :)
     
  18. DimaAmid

    DimaAmid Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    0
    Некоја што планира да се запише мехатроника?? :?: Ме интересира дали ќе имам женско друштво :D
     
  19. ik300

    ik300 Нов член

    Се зачлени на:
    10 август 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ќе имаш изгледа
     
  20. tabularasa

    tabularasa Нов член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Јас пак хаха. Ќе може ли да ми каже некој со колку најмалку поени примале претходните години во државна квота? Фала ви многу :D