1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машински факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од PetiteCherry, 14 август 2011.

  1. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Сакам да прашам дали на универзитетот ,,Св.Кирил и Методиј,, дали на секој факултет првите 10 добиваат стипендија .. јас прашувам стрикно за машински ,и дали по смерови оди тоа или на севокупнте уписи е стипендијата
     
  2. moniiiii4

    moniiiii4 Нов член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Барам збирка статика. Ако има некој нека пише во лп.
     
  3. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Побарај во библиотека- во читална од десна страна.
     
  4. simmp

    simmp Нов член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Некоја што планира да оди на производно инженерство годинава?
     
  5. justin4ever

    justin4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    36
    за да одиш на машински факултет дали во средно гимназија мораш да избереш за во 3та и 4та година пакет ПМ-А?
     
  6. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Не, можеш и општествен смер да бидеш, па и од фискултурно се запишуваат. Не ти е тоа ништо битно.
     
    На justin4ever му/ѝ се допаѓа ова.
  7. emaemili666

    emaemili666 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае како одат стипендиите на машински? И девојче годинава на мехатроника? :) хихих
     
  8. Kika *

    Kika * Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Стипендии се доделуваат на 10 најдобри но од севкупниот број студенти(не поединечно по смерови).Доколку десетиот студент има 97.3 ,а има уште еден студент со толкав број поени само во тој случај ќе се додели и 11-та стипендија.[/QUOTE]
     
    На emaemili666 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kiki-dz

    kiki-dz Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo decki. Moze da mi kazete nesto poveke za smerot proizvodno inzenerstvo i od kolku boda primat na drzavna kvvota
     
  10. kiki-dz

    kiki-dz Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Mee..ako me primat
     
  11. emaemili666

    emaemili666 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    дали од вие што сте за на машински некој ја потполни пријавата на ikow системот?? Зошто кај мене не може
     
  12. spy20

    spy20 Нов член

    Се зачлени на:
    8 август 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo.Moze da mi kazete nesto poveke za smerot energetika i ekologija i od kolku boda primat na drzavna kvvota
     
  13. MinaFe

    MinaFe Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    17
    Здраво.. Дали ако имам несоодветни предмети на матура ќе ми кратат поени ?
    Дали може да се совлада математика и статика на ИИМ бидејќи имам гимназиско ПМ-Б подрачје..? Дали планира некој да се запише на ИИМ ? И дали е тешко ?
     
  14. emaemili666

    emaemili666 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    На машински немаш услов така да сите предмети ти се соодветни, ко ќе ги внесуваш во iknow системот ќе си го видиш просекот иначе кратат за несоодветни, само што ваму немаш. Инаку не знам за смерот ама математика 1 и 2 ги имаат сите смерови во 1 и 2 семестар. Во ПМ-Б немаш ништо учено по математика плус од општо гимназиско така да сигурно ќе ти биде малку потешко ама мислам дека се совладува ако ти оди математика :) Не се само тие математики во сите испити имаш задачи, ако се пишани бла бла.. @MinaFe
     
  15. emaemili666

    emaemili666 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    На машински немаш услов така да сите предмети ти се соодветни, ко ќе ги внесуваш во iknow системот ќе си го видиш просекот иначе кратат за несоодветни, само што ваму немаш. Инаку не знам за смерот ама математика 1 и 2 ги имаат сите смерови во 1 и 2 семестар. Во ПМ-Б немаш ништо учено по математика плус од општо гимназиско така да сигурно ќе ти биде малку потешко ама мислам дека се совладува ако ти оди математика :) Не се само тие математики во сите испити имаш задачи, ако се пишани бла бла.. @MinaFe
     
  16. TheDongerino

    TheDongerino Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Машки
    Се мислам помегу Машински и ФЕИТ. Кој е полесен, со подобри професори и имам поголема шанса да бидам примен (имам 93 поени)
     
  17. emaemili666

    emaemili666 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    За тежина мислам дека се исто тешки со тоа што се изживуваат првите 2 години на ФЕИТ, а на машински учењето ти е горе доле исто тешко сите 4 години. Професорите биле ОК на машински (за разлика од ФЕИТ), никој не ти крател на нешто што си го напишал, а за примен ќе бидеш примен секако... сега дали ќе влезеш во државна квота не знам ама мислам дека можеш..
     
  18. veronika104

    veronika104 Нов член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да прашам некој од овие што се запишани веке во оваа учебна година па и од оние постарите малку за изборните предмети во прва година. Треба да изберам помеѓу Англиски, Германски и Италијански јазик. Па сакам некој да ми даде некој совет за професорите а и за предметите. :)
     
  19. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Germanski i Italijanski ti se pocetni i voopsto ne e tesko. I profesorkite se super. Angliski e postrucen predmetot i treba ucenje za ispit povekje.
     
  20. DivineFM

    DivineFM Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2014
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Со индустриско инжинерство и менаџмент што може да се работи?