1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машка облека и крој

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 21 март 2011.

 1. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Не мислам на машка облека кај машки, туку кај девојките :)
  Некои едноставно сакаат широка облека па често си носат фармерки, кошули, маици, блузони, сакоа, вратоврски од машките. Дали сами купуваат, дали "крадат" од браќа, дечковци, другари сеедно :D

  Сте носеле ли машка облека купена од машките одели во продавниците?
  Исти сега се актуелни некои широки модели со машки крој, ги сакате?
  Или сепак сакате тесна женствена облека :)


  Eве неколку примери.
  Машките широки фармерки
  [​IMG]
  [​IMG]

  Сакоа со машки крој, она што е сега ултра популарно
  [​IMG]
  [​IMG]

  Машките кошули
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG]

  Maшки чевли
  [​IMG]

  Лептир машна и вратоврска
  [​IMG]
   
 2. ehrgeizig123

  ehrgeizig123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  157
  Како помала многу сакав да се облакам како машко, нешто како раперски стил,па зимав од брат ми облека.
  Од сликиве што се наведени горе носам само сако, а би сакала и да си најдам лептир машна :rofl:
  Гледав низ град кондурчиња вакви али многу ми се ниски и затоа не ми се допаѓаат.
  Но,кога би бирала дали да носам женствена облека или машка дефинитивно би се одлучила за женствена :)
   
 3. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Па кошулите морам да кажам дека ми се допаѓаат иако немам до сега таква купено , сите ми се уз тело :P Инаку знам често да земам од дечко ми некој дуксер и да си го носам во школо , таков случај имаме денес , така што му земав еден убав и ќе си го носам утре ;)
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Од машка облека единствено имам вратоврски од татко ми носено :D Повеќе сум за тесно јас :P
   
 5. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  "Машките кошули" - кошулите со машки крој, раскопчани до трето копче, убаво искомбинирани, можат да бидат ултра секси и женствени. Сепак на женско тело стојат поинаку, нежно го отцртуваат :lol:
  Мене ми се допаѓаат.
  А еве ги и фармерките. Не се лоши, но незнам дали би ги носела. Вака кога си замислувам, да, но сега да се облечам за излегување, а ги имам во орманот незнам дали би ги одбрала. Најверојатно би се фатила за нешто друго. Ме потсеќаат на некој претерано опуштен изглед кој не е мој стил.
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]

  Додека овие ми се претерани. Не би ги носела: (Или така барем мислам... знаете како реагира човечкиот мозок, она што постојано му е пред очи, дури и ако не му се допаѓа на почетокот, кога окото ќе навикне, почнува да ви се допаѓа)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  А видете ги машките модели: :lol:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Does it ring a bell? :lol:
   
 6. stewart

  stewart Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  30
  Сакам машка облека...понекогаш знам да си купам машка кошула или машки дуксер...др сеуште немам..
  Но во план ми е едно убаво сако :lol:
   
 7. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Па сега машка... Не баш машка, ама имам по некое онака кежуал по лајтерско парченце во гардеробата, кои знам да ги искомбинирам за некоја прошетка.
  Повеќе сум за тесното, онака женствена гардероба (па мајку му жени сме или што :D ), ама знам да направам и по некој исклучок, така да ептен сум непредвидлива.
  Имам 2 пара широки фармерки, едните се сиви, а другите се онака искинати овде онде, и најчесто ги комбинирам со некое дуксерче и елек со крзно на капата што се, патики и очила за сонце, или со некоја маичка складно искомбинирана, доколку е потопло надвор...
  И ајде да не набројувам.... Зачи понекогаш знам онака полабаво да си се облечам, ама дефинитивно не баш онака со врски и такви чевли (гледам тука има постирано).
   
 8. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.935
  Носам понекогаш машки кошули и ташни. Друго не.
   
 9. fashionista

  fashionista Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  153
  Имам машки кондури и ги обожавам, би носела машки ташни и кошули исто.
   
 10. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Посебно е актуелен тренд оваа есен. Попознат како Androgynous trend, всушност облека со машки крој но и можни женствени елементи.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Eве го и на улиците
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Или познатите
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]

  Boyfriend jeans кои чат пат може да се видат кај нас и панталони, другово преееретко да не речам не сум видела
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 11. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.007
  Допаѓања:
  86.371
  Пол:
  Женски
  Мерак ми е да имам едни машки панталони, па деновиве ќе одам кај братучед ми да пробуричкам низ плакарот. Пред некој ден носев машка кошула ама прилагодена на мојов стил и дечко ми ми рече многу секси сум му била.
  Ми се допаѓаат девојки облечени вака, мислам дека подеднакво секси ми се како во тесна облека. Но, најбитно е кој како ја носи облеката.
   
 12. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  После 1 година да ја активирам темава, се повеќе ги гледам оние момчести оксфотки кои ги носат девојкиве во предобри комбинации, сакоа со машки крој, кошули од момчињата итн.


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 13. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.289
  Зошто да не? Но, да изгледа малку поженствено.