1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машки накит и акцесорис

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 10 март 2012.

 1. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.275
  Колку ние жените сакаме мажи кои носат накит и акцесорис?
  Ќе го исклучам коментирањето на машки часовници и очила бидејки тие се унисекс акцесорис, кои подеднакво стојат добро и кај мажи и кај жени.

  Муабетот ми е во последно време гледам дека мажите почнуваат да се китат со накит како и жените. Обетчиња, прстенчиња, алки, ланче, марами, чанта |(
  Не ли е тоа помало гејски стајлинг?
  Ми се допаѓаат кај мажи кожни алкички, марама т.е. шал кога е ладно, актовка или лап топ чанта за бизнис потреба и секако бурма. Нормално вратоврската нив им е акцесорис.
  Па иако не сакам ама подобро жолти златни ланци ќе гледам него оваа нова мода на бижутериски акцесорис кај мажи. Прстени, ланчиња, марами шарени за мода, па и чанти кои ги носат за прошетки во град, некако не ми штима ич тоа.

  Вас ви се допаѓаат китените машки?
  Дечковците ваши носат? Сте купиле накит за машко?

  [​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG]

  Уште малце и вака ќе искачаат |(
  [​IMG]
   
  На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
 2. i-v-a-n-4-e

  i-v-a-n-4-e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2011
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  Исто и на мене не ми се свиѓа ова. Мојот дечко не сака такви џиџи-миџи работа па и не ми паѓа на памет да му купам. Рачен часовник и златно ланче се во ред, а другото не
   
 3. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  4.097
  Допаѓања:
  11.976
  Мене овие на сликите како да ми терат таков, геј-стајлинг. Еве брат ми носи само едно ланче такво тоа шо е синџирчето, него му е како кабелче (незнам како да објаснам) и на него еден приверзок металика. Упс, со носеше, додека не го изгуби де.
   

  Прикачени фајлови:

 4. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.572
  Значи во ред е да носи некој сат, во ред е некое златно или сребрено ланче дискретно, во ред е и шал да носи во вакво време, во ред е и шеширче да носи, во ред е вакво нешто да носи...
  [​IMG]
  Ама побогу нема да е во ред
  [​IMG]
  [​IMG]
  Не барам веќе слики, нервоза ме фати.
   
  На tinkerbelll и rossonerka им се допаѓа ова.
 5. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  5.569
  Допаѓања:
  75.820
  Пол:
  Женски
  Што молење му дадов на момакон мој да носи шал, дури и му купив ама не сака и не. Сакам момци со шал, часовник, некоја кожна алка, со чанта за на факултет или за на работа. А да и бурма.
  Но, не сакам момци со ланчиња златни/ сребрени, со прстени, особено златни некои огромни, со марами во не знам ти какви бои, со чанти што не се адекватни ни за факс ни за работа.

  Мојов носи алка кожна и порано едно ланче со кожа и некој интересен приврзок. Сега почна и часовник да носи, но друго не сака. За чанта не доаѓа ни во предвид да се разговара.

  Но, има момци што знаат да носат вакви ствари и да не изгледаат геј.
   
 6. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.788
  Допаѓања:
  10.083
  Пол:
  Женски
  Сметам дека часовник е број еден маст хев за секое машко. Секој треба да си инвестира во барем еден, убав и квалитетен часовник.
  Можам да преминам и преку дискретно златно или сребрено ланче, кое нема да биде на мегдан од раскопчана кошула, нормално. Дечко ми има пример, златно ланче, кое му е подарок за матура од баба му и дедо му, го носи постојано, ама секогаш во џемперот или под кошулата,така што ниту се гледа ниту смета. Него не можам да го замислам со алка, обетки или прстени, едноставно не можам.
  За шалови, исто, нормално ми е машко да носи шал, зошто не би?! Му имам и јас купено два, во зима постојано е со нив, што апсолутно не ми смета.

  Од друга страна, имам пријатели, кои да речеме се наклонети кон рок или метал, па како дел од имиџот им е да носат повеќе аксесоари. Значи, носат прстени сребрени, по некоја обетка, кожни алки со нитни и слично.... Мене не ми сметаат, сум ги навикнала, ама не би можела да бидам со таков дечко, што е накитен колку што сум јас. :)

  This is sooooooo gay!!!!
   
 7. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  575
  Пол:
  Женски
  несакам накитени машки, со прстени, обетки, ланци премногу сељачки ми делува тоа. :puke:

  сакам машки кои носат минимални парчиња накит, ланче или бројаница, сат, наочари, шал, нешто вакво :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

 8. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.494
 9. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.703
  Пол:
  Женски
  Мојот не носи шалови и капи. Има само 2 златни алки, и тенка бројаница од мене, и златно ланче кои ги носи и друго ништо. Наочари за сонце не носи, чанти пак ич. И да бидам искрена и не сакам машки со капи, обетки, прстени и чанти. Шалови доага на ред. Наочари за сонце не знам зошто не носи мојот а добро би му стоеле. :D
   
 10. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  8.331
  Врвот ми беше кога прочитав дека дезенираните хулахопки за мажи се во мода :x Изгледа сум премногу конзервативна за вакви работи ама никогаш нема да престанат да ми бодат очи овие нови феминизирани трендови за мажи. Добар часовник, наочари, шал, нормална ташна и вратоврска...толку. А да, и добра бурма знае убаво да стои.
  Барајќи слики за во темава ми се прислоши малку, особено на делот кај ташните :o слободно може да си ги мењаат со сестрите пошто голема разлика и нема :D

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Настрана дечково, шалот ми се свиѓа
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.035
  Хмм, би сакала дечко вака накитен:
  http://sjboly.com/wp-content/uploads/20 ... welry1.jpg
  Или не, ова е подобро:
  http://s4.hubimg.com/u/5451871_f260.jpg

  Се шалам. Прифаќам марами, ташни на рамо ко оние за на факс, шеширче, часовници... Но ме ежат некои големи златни прстени или пак со некои тешки ланци со циркони во овој стил:
  http://picblow.com/img/full/3409.jpg
  Човече, па каде вака? :x
  Се додека е со стил, умерено ми се допаѓа и го сметам за убаво. :)
   
 12. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.094
  Пол:
  Женски
  Дечко ми не се кити воопшто. Обетки, ланчиња, нараквици никако. Носи само часовник, неможе без него, не го ни вади од рака. И бројаница црна една со крстче. Си има една лап топ ташна и едно малечко ташнуле за преку рамо да стави документи или нешто ситно, да не влечка по џебови или ќеси.
  Дури и каиши не љуби многу. Има неколку за секој ден и 2 поелегантни за по свадби и други свечености :) .
  Друго не му ни треба повеќе.
   
 13. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.012
  Пол:
  Женски
  Моево момче си носи марами и шалчиња обавезно.Како моден додаток си носи и вакви наочари [​IMG].На раката моментално си носи само бројаница,и златно ланче што си го има одкако е крстен.
  Ташна за на факултет обавезно носи,и си има една ептен му е типска во негов стил :) Капчиња зимно време сака во овој стил [​IMG],а има и вакво капче [​IMG].Додуша целиот стил му е сличен на Џастин,а и супер му одговара :D
   
 14. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.989
  Пол:
  Женски
  Исто.
  Ланчето секогаш си го носи под облеката, а од друг накит има само една златна алка (исто подарок) и часовник. Ми се чини дека едно време носеше и црна бројаница, ама откако му се скина, веќе не носи.
  А да, има и обетка на левото уво. Му купив една од бело злато со камче, сосема дискретна, ама пустиот ја загуби |( Порано носеше пирсови на увото, ама сега изгледа ги израсна и не носи. Посериозен станал...
  Малку е специфичен, не носи било што. Не носи часовник купен од пазар, или каиш од скај. Сака да е квалитетно и да го носи долго време.
  Марами, капи и ташни не носи. Единствено носи шал зимно време.

  Многу ми се смешни оние машки што носат огромни златни ланци на врат, небаре се кучиња |(
  Не знам дали тоа им служи како доказ за нивната репутација и класа во општеството, ама мене ми се страшно одбивни! И уште кога ќе се појават летно време на плажа со толкави синџири... Господе... :|
   
 15. Peperutka90

  Peperutka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.080
  Дечко ми исто си има златно ланче тенко, со неговата буква , а пред извесно време ја ставил и мојата буква од името на ланчето. Секогаш го носи под маичка, никогаш не му виси надвор! Обожава да носи капчиња летно време, ги има еден куп и во разни бои. Зимно време носи шалче.
  На рака има бројаница, и алка (метална) подарок за роденден од мене :)
   
 16. EmGreen

  EmGreen Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  188
  Обично колку помало и подискретно толку поубаво, ама мене на пример многу ми сметаат кај машко оние мали чантички да не речам "педеруши".. Ај ќе рече некој боље во нејзе него да полнам џебови со цигари, пари, телефони, а во последно време никој нема помалце од два телефона во него кога искача ( duh |( ), ама многу женски ми изгледа. Боље некоја поголема (деловна) ташна на рамо отколку тоа :?:
  Актовки, лаптоп и деловни чанти ми се сосема во ред, баш елегантно изгледа. Секако ни под разно не смее да има ташна што јас можам да ја искомбинирам со новите штикли. :tmi:
  Ранец е добредојден во секој случај. Очила, часовник, шалче воопшто не се тема за дискусија. Секој дечко треба да ги има барем еден пар. Бурма кај женети мажи не се гледа веќе толку како моден детал. Целта на бурмата е друга, јес да повеќето мажи и ја вадат од други икс причини, најчесто поради работни активности...
  Еее сега останатиот накит.. Некое тенко златно/сребрено синџирче, или некое кул ланче пикнато под маица воопшто не смета. Дебели мачо синџири врз љубовен тепих, на 6 копчиња раскопчана кошула и инстантно добива Х по чело по кратка постапка :shake: Прстени никако. Менѓуши ми се ок, се додека е нешто дискретно, и на едното уво. На двете веќе е апла женско. А за чудо знам дечки со менѓуши на двете и ми се многу ок, па до некаде ми го побиваат она што го пишав претходно. :D
  Алка не смета, нормално збориме за баш машка алка било златна/сребрена или кожа сеедно. Каиши такоџе, ама да ми излезе со каиш со огромна тока, со цел збор спелуван на него, би му го извадила и би го опалила со него :emo: Вратоврска во погодена прилика да. Не би сакала дечко ми кога ќе излеземе на кафе или во дискотека да е стегнат и уфирцан до толку, ама некои прилики си бараат вратоврска, посериозно да делува. Не љубам а ла Латас вратоврски на слепо искомбинирани :tmi:
  Паричник, капче... тоа е :)
  Факт е дека во последно време многу се исфеминизираа маживе :doh: За среќа не се сите такви, ама тие што ги фати американскава клима станаа поголеми помодари од жениве. За среќа на кај нас релативно помалце се такви. Повеќето "модни грешки" ако може така да се рече, се од невкус одколку од феминизираност... Ама не е тоа муабетот :lol:
   
 17. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  498
  Покрај стандардните, што секој маж треба да ги носи: часовник, каиш, паричник, па и вратоврска и очила за сонце, мене лично ми се допаѓа и:
  Шал или еднобојна марама од кашмир
  За оние што носат одело во посвечени пригоди и марамче на ревер и украсни копчиња на манжетни. :inlove:
  Прстени никако, освен бурма за женетите.
  Ланчиња не бендисувам, ама кога веќе носи да не е синџир како за куче и секогаш да е скриен под облека.
  Може алка ама не жолто злато, туку оние титаниумски или кожни и не џиџани туку едноставни.
  Деловна ташна или пак онаа за лаптоп, или евентуално мала спортска ташничка.

  А овие сега што се китат, демек бркаат "мода", ми се ужасни. Читам дезенирани хулахопки за мажи, па ништо чудно да почнат и штикли да носат :x
   
  На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.127
  Допаѓања:
  4.326
  Пол:
  Женски
  Единствено признавам добар часовник, шал и очила за сонце.
  Понатаму вратоврски и деловна чанта обавезно (директор ли ќе е, шала ли е) и бурма.

  Останатите како прстенчиња, алки, кожени алки, врвки ланци, педерки (актуелните торбички преку, мислам вака се викаа), чанти за лаптоп и слично, никако, а и впрочем тоа не е мој тип на машки.

  Штета е што мојот господин несака часовници моментално, наочари обожува, и шал слабо, ама има време за се, ќе засака и часовници. :)
   
 19. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.671
  И јас го забалежувам ова китење кај мажите,кое искрено ми е одвратно :tmi:
  Маж ми ретко носи шал,не пак марами,не сака јок.Носи златно ланче кое му е подарок за матура од неговата почината баба,и убав часовник со кој ми е многу секси ;) Убаво ми изгледа убав часовник кај машко ....
  Носи чанта,ваков тип нешто,[​IMG],и тоа од неодамна,зошто јас го натерав,а сега му се допаѓа зошто сите 4 телефони му се на едно место :lol:

  Ама не за дебели златни прстени,ланци и триста чуда :puke:
  Ме одбиваат кај машко :|
   
 20. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.659
  Не сум љубител на машки накит, особено НЕ за оние сликите кои ги видов погоре. Кај машко нешто што ми е најодбивно ми се дебели златни ланци и големи златни прстени и тоа секогаш прво го забележувам. Се останато ми е ОК се додека нели не е претерано и ептен воочливо.

  Мојот од накит носи часовник, кожно ланче со приврзок бел крст, се разбира секогаш под маица или блуза, и прстен (не е бурма зошто не сме во брак, но и двајцата носиме ист).
  [​IMG]
  Додатоци во зависност од пригодата, шал доколку е ладно, вратоврска доколку е свечен настан, наочари за сонце и тенко, црно венче (повремено) бидејќи има долга коса.