1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машко-женските пријателства

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mysterious, 26 јануари 2010.

  1. LadyE

    LadyE Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    9
    Да, зошто да не, верувам во такви пријателства бидејќи имам другари :) Имам еден другар кој ми е како другарка, многу сме блиски, се си кажуваме :D Верувам дека постојат такви пријателства ширум светот ;)
     
  2. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Според мене не постои пријателство помеѓу машко и женско. Секогаш едниот ќе гледа поинаку на другиот.
     
  3. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    ke vi kazam eden moj primer,deckoto sto mi bese prv,imavme dolga vrska i eden den ja mu raskinav,mi stana monotono,ne mi bese dovolno ambiciozen,ne sakase ni da studira,ni da raboti,zabe go trosese vremeto,a jas sakav da studiram imav ambicii,i so voditelstvo se zanimavav nesto malku,a na nego toa mu smetase,pocna da mi brani ova da mi brani ona i eden den mi skisna i mu raskinav..a on me sakase uste.nekoa vreme nemavme kontakt.posle neznam godina dena mozebi,pocnavme da kontaktirame i stanavme prijateli,potoa mi stana najdobar drugar kao brat mozev da mu kazam se,i za deckovci i za problemi za se i da me soslusa i da mi pomogne.ama sto se desi fati edna devojka i ona bese ljubomorna na mene deka i kazuvale deka porano me sakal mnogu,a toa bese minat period veke,nemavme nisto so godini,bevme samo drugari ali odi dokazi i,i moravme malce da se distancirame posto nesakam da mu pravam na nekogo problemi vo vrska a gi imaa poradi mene,zasto ona ednostavno ne veruvase deka megu nas ima samo iskreno drugarstvo.dobro dodusa i vo razlicni gradovi ziveeme momentalno i toa si imase uloga vo oddalecuvanjeto mozebi ama mnogu minimalna.i od koga se zemaa ne se druzime,mislam ako go sretnam na ulica ke si napraime muabet ama da idam na gosti ili na kafe ne,ne sakam na nekogo da mu pravam problem vo brakot,da ne bese devojkamu(zenamu)takva ljubomorna sigurno i den denes ke bevme bliski.
     
  4. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122
    Да,секако дека постојат машко-женски пријателства.Имам другари од детството и од средношколските денови што ги сакам како браќа и тие мене како сестра.Секогаш ми е мило да ги видам и да се дружам со нив,со нивните жени или девојки.
    Навистина е жално да се прекине едно пријателство поради љубомора како во случајот што ни го раскажа tanja6
     
  5. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    Имам многу другари и верувам во машко-женски пријателства.Битно е само јасно да се дефинира односот и да не се кокетира.
     
  6. lolitaa

    lolitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    81
    Јас 100% верувам,имам најдобар другар исто како другарка :D се дружиме веќе 8 години,ама баш немало ни пуштање ни ништо,ни јас сум негов тип ни он мој,не сум дозволила дечко да ми забранува за тоа,ни тој не дозволил девојка,а и двајцата имаме долги врски и можам да кажам доколку си најдете таков другар верувајте дека може да ви биде подобар и поискрен него другарка...од лично искуство..поздрав :)
     
  7. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    И јас верувам многу...имам еден другар се запознавме пред 5-6 години и тогаш тој одеше со една моја другарка и се зближивме ептен..сега не одат веќе неколку години ама ние уште сме другари и школски...можам буквално се да му кажам дури тој беше меѓу првите што дознаа дека веќе не сум девица :D секогаш знае да даде добар совет,ако не и најдобар од машка гледна точка,секогаш е тука за смеење,плачење,глупирање,кафе,учење,излегување...значи за се можам да сметам на него...никогаш не се е обидувал да флертува со мене или да сака нешто повеќе.Е дечко ми малку напочетокот правеше проблеми и не само сегашниот туку и бившиот ама се навикнаа дека тој е еден од мажите во мојот живот и сега се си е ОК. :)
     
  8. maserkaTA

    maserkaTA Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2010
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    7
    Дефинитивно НЕ ВЕРУВАМ во ваквите пријателства... тоа пријателство преминува во љубов, а потоа ни пријателство, ни љубов....
    Зборувам од лично искуство...позз..
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Не верувам во вакви пријателства и мислам дека никогаш нема да го променам мислењето... верувам дека може да има искрено пријателство меѓу машко и женско ако и само ако еден од нив е хомосексуалец - инаку никако!
    Едноставно, секогаш, ама буквално секогаш едната страна ќе развие чувства, ќе почне да осеќа нешто повеќе од пријателство спрема другарот/другарката и ако тоа не е обострано, во принцип таквото пријателство пропаѓа... а убаво е да биде обострано, зашто мислам дека најубава и најискрена е љубовта која се раѓа од такви пријателства...

    Немам машки пријатели со кои сум многу блиска, да, имам луѓе со кои се дружам, меѓутоа си се држам на дистанца затоа што искуството ме научило дека не можам да бидам близок пријател со личност од спротивниот пол - порано или подоцна еден од нас двајцата ќе се заљуби во другиот и пропаѓа пријателството... дури ни со бившите не сум пријателка и нема шанси ни да бидам, иако не сме раскинувале со караници, напротив... но не може да бидеш пријател со личност за која си чувствувал нешто, макар и не било многу силно...

    Мојот свршеник се обидува да ме увери дека е можно такво пријателство се додека не постои хемија, привлечност или како и да го наречам тоа... тој има неколку добри другарки со кои ептен се дружи, и не ни помислувам да му бранам да се гледа со нив, затоа што добро го познавам и знам дека е човек со совест и принципи... со две од нив и јас се дружам, дури и излегуваме заедно многу често и не ми пречат, бидејќи се навистина супер девојки... ама, има и други кои не ми се баш по ќеиф затоа што знам дека не се рамнодушни спрема него и не го кријат тоа, но сепак не му забранувам да излегува со нив...

    И после се, сеуште стојам на тврдењето дека машко-женско пријателство не е можно :)
     
    На FortuneTeller.xD му/ѝ се допаѓа ова.
  10. baby87

    baby87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    8
    i da znaete deka nema.....prijatelstvo??????????.........xaaaaaaaaaaa.........jas imav drugar koj posle tolku vreme druzenje stanavme par. raskina so devojkata posle 2 god vrka poradi koja ne se gledavme ic ......i na prvata sredba posle raskinuvanjeto na vrskata jas gi slusnav zborovite'' OVA GO CEKAV 2 GOD'' i ajde sea kazete mi deka mi bil drugar........moze da se kaze deka sum mislela deka mi e drugar ama nikogas ne sum pomislila deka ke zavrsime zaedno ........posle ovaa prikazna ne veruvam vo ni edno drugarstvo zaso sekogas edniot cuvstvuva nesto i posakuva partner kakov sto e drugar mu zasto drugarite se najdobri luge na svetot i nikad ne gresat pred ocite na drugiot..............pozzzz
     
  11. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.051
    moze da postoi takvo prijatelstvo ama e retkost..licno od moe iskustvo, sum imala dosta drugari so koi sum bila bliska,se sum mozela da si kazam,da razgovaram..duri poubavo mi e vo masko drustvo nego vo zensko..megjutoa eden po eden pocnaa da si pokazuvaat nesto poveke od drugarstvo...osven eden iako i na sala ke znaese da mi zalepi:) nekoj kompliment ili da kaze e da te imam tebe..ama konkretno nisto bas nisto ne probal..megjutoa i on me razocara ama so nesto sosem drugo...dodeka drugite a sum imala dosta drugari go prevzele konkretniot cekor da mi se pustaat :D e sega kontaktiram vaka so maski gi imam taka poznanici ama drzam distanca,a ne ko porano..
     
  12. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    ^^ Душички!! :)
    _______________________________

    Јас не верувам во машко-женските пријателства :) Искуство. Кога тогаш се префрла границата. Или пак некој од порано си имал задни намери.
     
  13. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Ова го имам прочитано некаде, и делумно се согласувам :
    За да постои пријателство помеѓу машко и женско треба да постои физичка антипатија.Доколку не постои физичка антипатија, постои скриена љубов.
     
    На Ognenija му/ѝ се допаѓа ова.
  14. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    Јас верувам во вакво пријателство бидејки си имам едно такво :D супер си се согласуваме, сега сме разделени заради факултетите и се тоа али мислам дека поубаво е да си имаш вака другар бидејки машките онака баш знаат и да те развеселат и да ти се најдат во секое време :D Кога излегуваме на вечер ако некој ми се закачи си го земам другар ми до мене и никој не ме чепка :mrgreen: А да иначе никогаш немам гледано на него како потенцијален дечко а и нема ни да гледам зошто си го имам како за брат :) Поззз
     
  15. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    верувам во машко-женски пријателства имам неколку машки пријатели во правата смисла на зборот и можам да кажам дека тие поише ми помогнале од колку женските пријателки(ако можам така да ги наречам),и секогаш се тука за мене во било која ситуација
     
  16. lina2

    lina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Машко-женски пријателства хммм... Навистина постојат :!: :) И тоа баш онака висински пријателства, да ти се најде некој од помош дури и без да си свесен, колку и на кој начин во даден момент пријателот ти помогнал :o :D . А за жал повеќето вакви пријателства или се претварат во додворување или евентуално во ривалство,се разбира доколку машките те сватат како силна женска личност. А тогаш се разбира наместо пријател ќе добиеш ривал :twisted:
     
  17. Boyfromtown

    Boyfromtown Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    100
    Машко-Женско пријателство возможно или не?

    Дали мислите дека денеска постои машко -женско пријателство или се се сведува на подоцнежно мување,секс или врска?Дали мислите дека по одреден период на дружба со машко се појавува природата и чувствата спрема тоа машко или?Мислите ли дека машко -женските другарства се една огромна лага и дека тоа другарство се сведува само на интерес поради тоа што на некоја девојка и се допаѓа некој негов другар,а само него го користи за да се зближи со него или обратно.Јас искрено не верувам баш во маш-женско пријателство поради тоа што многу од таквите машко-женски друштва се испостави дека најголем дел од нив се мувале помеѓу себе или слично.До каде е границата на таквото другарство?
     
  18. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Постои ваква тема на форумот, но да оставам на модераторите да одлучат за тоа...

    И јас лично не верувам баш во тие пријателства, но нема да негирам дека тие постојат.Сум имала две вакви искуства кога двајца мои другари, за кои на крај памет не би помислила дека ме гледаат поинаку, подоцна испадна дека се вљубени во мене.И со мојот сегашен дечко, пред да ја започнеме врската, кратко време бевме другари.Ќе се повторам со тоа што го напишав во другата тема со кое се согласувам „За да постои пријателство помеѓу машко и женско треба да постои физичка антипатија.Доколку не постои физичка антипатија, постои скриена љубов.“
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Не верувам во машко-женско пријателство, и нема ни да поверувам... секогаш барем едниот развива некакви чувства кои се повеќе од пријателство. Единствено може да биде ако момчето е хомосексуалец, значи да не го привлекува спротивниот пол. Ама пак, љубовта која произлегува од вакво пријателство е нешто најдобро што може да се случи - се разбира, ако двајцата го чувствуваат истото....
     
  20. maca.81

    maca.81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    20
    Јас верувам.
    Јас имам другар, се запознавме кога јас имав 15 години сеуште сме најдобри другари а јас имам неполни 29.
    Никогаш ништо не сме имале освен другарство/пријателство.
    Од моја страна никогаш немало никакви симпатии кон него нити пак обратно, инаку мислам дека после 15 години (безмалце) би приметила доколку било така.
    Сме и излегуваме заедно, дали во парови дали сами сеедно.
    Денес тој е женет, со детенце, јас со дечко, ама нашето пријателство сеуште трае.