1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машко-женските пријателства

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mysterious, 26 јануари 2010.

  1. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Шала на страна, ми нема нешто понезрело и поповршно од верување кај возрасни дека пријателство меѓу маж и жена е невозможна ствар. А и заборавате дека постојат геј луѓе, па значи само стрејт личности од вашиот пол доаѓаат во предвид за пријатели. :emo:
    Зарем секоја особа од полот што ве привлекува ја гледате како потенцијален партнер...? :drunk:
     
    На theowndemon и Biljarkata им се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ебате идејата.

    Него.. што е тоа што можеш да научиш од мажи, а не можеш од жени?
    Баш ме интересира...
     
  3. Dessa

    Dessa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2019
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Многу пати сум фрустриранa кога слушам од машка страна дека не можат да бидат пријатели со мене, само затоа што ме сметаат за убава и се прашувам себеси:
    Каква врска има убавината, со пријателството?
    Напротив, сакам да се дружам со убави луѓе (внатре и однадвор). А што е со поставување на граници, почит, искреност .....
    Глупав изговор за нашите примитивни инстинкти.
    Признавам, мојата реакција може да биде: „Ах, ова е она што го нарекувам убав маж“, мојата долна вилица стигнува до подот и смешно - глупавиот израз со веѓите кога ќе го видиш
    Но, тоа е ирелевантно за мене, сакам да го гледам како мој пријател и едно убаво доблесно човечко суштество и секогаш да остане така.
    Ако се сака може да се биде пријател со спротивен пол,се е до нашите искрени намери,не е се во сексот бе луѓе.
     
    На lovestoneddd и Elf им се допаѓа ова.
  4. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.121
    Пол:
    Женски
    До сега колку и да сум пробувала да воспоставам пријателски однос со машко секогаш флертувале и си пробувале нешто поише ..
    Така да незнам ств што да мислам за оваа тема ..
     
    На Роберт 7, Mantub и Dessa им се допаѓа ова.
  5. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Daaa,postojat...ama kaj deca do lll odd.
     
    На Lostinparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dessa

    Dessa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2019
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    А зошто да не постојат пријателства и кај поголеми деца од 20,30,40 тина.....години?
    Ако нашиот партнер(дечко,девојка,сопруг,сопруга)е наш најдобар пријател од спротивен пол,со кого делиме телесна и духовна љубов,зошто не би можеле да сакаме и друго човечко битие од спротивен пол и да ни биде добар другар со кого ќе делиме само спиритуална љубов?
    Не ја гледам поентата,спротивниот пол да го гледаме само како секс објект за расплод.
    Тоа е нашата грешна падната природа.
     
    На Someonespecial, Lella, Elf и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Не можеш да разбереш пошто не си машко. Ама еве пак ќе ти објаснам.
    Машките имаат многу поголеми нивоа на тестостерон од жените - со тоа значително поголем сексуален нагон.
    Што значи, ако ти си убава нивното тело им кажува дека си погодна за секс што значи не постои можност за другарство. Затоа сите другарства што постојат помеѓу мажи и жени се од времето кога не биле во пубертет.
    Заклучок: од биологија не се бега.
    Ако некое машко се впушти во таква пријателска врска што по мене е лоша идеја тоа за него е uphill battle против најосновните инстинкти.
     
  8. Dessa

    Dessa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2019
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Не се согласувам со тебе,драг мој пријателе,бидејќи секој здрав човек без разлика на пол има сексуален нагон.
    Разликата меѓу нас и животните е во тоа што ние сме совесни битиа и можеме,само ако сакаме, да си ги контролираме нашите нагони.
    Нема белки на секој маж кој ми се допаѓа да му барам,во смисла: "Дај ми бе,а ако не ми дадеш ич не му ја мисли да ми бидеш пријател"
    И што ако е убав ?
    Супер за партнерката што ја има,ужива со него.Тоа не е пречка да бидам искрен пријател со него и покрај тоа што ме привлекува физички и духовно.
    Мислам дека Вие мажите сте само големи бебиња и си се самосожалувате и ги оправдувате Вашите слабости.
     
    На Someonespecial, Lella, Elf и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Би бил другар со тебе ако ми кажеш зашто да се мачам кога можам да бидам другар со машко со тебе нешто друго.
     
  10. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Имам другари и другарки, а различно е и со двете.
     
    На Dessa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Не е биологијата крива за фактот што машките патат од хроничен неебитис, за жив грев да ги гледаш по чаршија како скокаат од женско на женско, со еден единствен критериум - вагина да имаат меѓу нозе.
    На раат да не е една жена од накотени пичко патеници.
     
    На Alisa22, RoseRain, Someonespecial и 12 други им се допаѓа ова.
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Не велам не, тешко беше дур најдов другари ради постоењето на овие неебнатите. Инаку имам другар кон никогаш ми се нема пуштено ни пак јас го имам гледано на тој начин. :o Чудно, знам.

    Додуша ве сфаќам ако сте средно и ова да мислите. Ако сте постари ... Имам лоши вести за вас.
     
    На Dream-Girl, candy.cane и Dessa им се допаѓа ова.
  13. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    @Anon е само искрен, па и во право.

    Зборам од лично искуство, тешко со машко само пријател/другар ..макар да, имам еден другар хомосексуалец - е со него сум на чисто.
     
    На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dessa

    Dessa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2019
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Е па тука лежи проблемот,што на пријателство со спротивен пол се гледа како на "измачување" а не како "љубовен подвиг".
    Критериумот,искрената намера,чистотата на нашето срце.....
    Зборувам за наша меѓусебна коегзистенција,не се белки мажот и жената создадени само за "онаа работа",создавање на потомство и толку...
    За пријателство ич да не правиме муабет.
    Позз.
     
    На Someonespecial, lovestoneddd, Lella и 2 други им се допаѓа ова.
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Ама верувам и другите шо пишиме поинаку е од искуство. 5-6 години се дружам со исти машки индивидуи и три години се дружам со машко кое можам да речам дека ми е најдобар другар, а не е дечко ми.

    Ако некој неебнат гледа шанса во секоја женска индивидуа и неќи да троши време на неа ако не "му дај", ама би трошел исто време и пријателство на пријател од машки пол оти ништо "не му должи" е апсурдно, ниско и ептен ептен за греота. Додуша и јас не би сакала таков во моја близина па би биле на иста фреквенција.
     
    На Someonespecial, lovestoneddd, Lella и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Dessa

    Dessa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2019
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Да искрен е,ама дали е во право не сум сигурна.Тоа е само негов став и на многумина други.
    Мислам дека многу пропуштаат.
    Вака ќе си набиеме комплекси мои драги дами,убавината што ја поседуваме ќе си ја сватиме како пречка,проклетство а не доблест:D.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  17. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    И јас не се согласувам со Анон.
    Геј машко не може да има најдобар другар?

    Имам другари, периодов не толку блиски (од други причини се имаме дистанцирано).
    Со еден имам спиено во ист кревет, па никому ништо. А убава девојка сум, и згодна. Да, кога ќе се запознаам со ново машко што одма иницира "пријателство", ретко е тоа со искрени намери. Ама не значи дека секое машко во женско гледа прилика за секс.

    И жените имаат потреба од секс, па не рипаат на секој згоден. Мажи со вакви размислувања само покажуваат други ниски вредности.
     
  18. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Па е измачување ако очекуваш од твоите другари да те гледаат во очи кога ти имаш длабоко деколте на пример :)
    Ако ти се облакаш во тренерки, не се шминкаш, косата ја носиш во репче... Тогаш да, ќе пиеме пиво и ќе гледаме фудбал. И ќе бидеш пеер тогаш. Ќе бидеш one of the guys.
    А ако сакаш да бидеш женствена девојка тогаш го ставаш другарот во тешка ситуација кај што од една страна те гледа како другарка и сестра а од друга како девојка што го пали.
    И тоа е моето прашање. Зашто да се ставам во таква ситуација?

    Крај краева, реков еднаш, не разбирате зашто ме сте машки. Затоа читам коментари од типот и ние имаме сексуален нагон, не треба да ме водат ниски страсти ти реков ми рече.
    Имај мадиња една недела и ќе те прашам.
     
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Се развиваат чувства, да не се лажеме. Некогаш у ист период, па од тоа излегува прекрасна врска, некогаш у различен период, па ако се пројде тоа и секој си најде друг партнер, пријателството може да опстои.
    Мене бар тоа ми се случи. Иако сум сигурна дека другар ми има чувства за мене, сепак јас сум во врска, но се приметува дека кога ќе се спомне дечко ми или он ако го спомне, друга реакција и слично. Сепак, ништо отворено ми нема спомнато и затоа уште и се дружиме, а така беше и порано дур беше обратно од моја страна. :tmi: Се правам дека немам приметено затоа што не сакам долгогодишно другарство да расипам и секако не ни има нешто друго шо можам да напраам у ситуацијата. Кога ќе најде и тој женска сигурна сум дека тоа ќе му пројде зошто и кај мене беше така кога бевме помали.
    Во тинејџерски години најтешко е вакви другарства да се одржат, после е полесно, бар од мое искуство.
    Пошо сега се дружам со колеги, никој не го гледам на поинаков начин од тоа, се е сосем колегијално и другарски. :D
    Можеби затоа што не ми се толку блиски или зошто имам партнер, но друго е во средно, кога одеднаш 600 емоции у ден осеќаш, тогаш е најкритично за вакви другарства. :$
    Сепак сакам да верувам дека има вакви другарства. :D
     
    На Moon.Girl, Anon и Sejfullai им се допаѓа ова.
  20. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.121
    Пол:
    Женски
    Значи сакаш да кажеш по дифолт дека жените треба да бидат грди и несредени само за да можат да седат и да се дружат со машки пријател ...
    Со самото тоа покажуваш дека ти се водиш како индивидуа со многу ниска свест со самото тоа што неможеш да си ги контролираш нагоните кога би видел убава и привлечна жена па дури и да не ти е пријател..
    И немој да мислиш дека само ти имаш мадиња и тоа ти е некоја привилегија да гледаш на работите на тој начин со чист примитивизам на потребата за олеснување на твоите потреби.
    Епа си патиме од таквите видови како тебе со расипани умови и ниска свест при што на жената и преостанува да биде покриена од глава до пети за ти да можеш да си го исконтролираш нагонот иначе она е крива што шетала со кратки сукњи и деколте..
     
    На Alisa22, IM.TMKQ, RoseRain и 6 други им се допаѓа ова.