1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машкуданка

Дискусија во 'Дете' започната од Elenuskaa, 21 мај 2012.

  1. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    мразам машкуданки а никогаш не сум била и нема ни да бидам !!
     
  2. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Јас и од двете по малце :lol:
    Во маалото немаше женски девојчиња за да си играм па со машки претежно играв фудбал :lol: но далеку од тоа дека се облекував како машко а обожавав да се шминкам па со кармини размачкана идев да играм фудбал.. циркузи :D :D
     
  3. Strumfeta17

    Strumfeta17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2013
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    130
    Никогаш не ми лежело тој начин на живот да се однесувам како машко, секогаш сум била вистинска дама и во однесување и во облекување и воопшто. Не велам дека не е добро што некои девојки се облекуваат и однесуваат како машки, играат машки игри, не обрнуваат внимание дали се извлкани или не, се тепаат..... Тоа можеби според мене што немора да е точно да остави последици на нивниото однесување и воопшто начин на живот покасно. Но на џабе рекле, дама се дага а не се станува, можеш да приучиш некои работи, но доколку го немаш тоа вродено тогаш залудно е воопшто да се мачиш.
     
  4. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    Ама воопшто не се сложувам со ова. Како тоа дама се раѓа не се станува кога јас се родив машкуданка и сега можам слободно да кажам дека сум права дама?
     
  5. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Haha temava interesna e :) jas vo sekoj pogled sum devojka ili dama da recam :P.porano znaev da zaigram fudbal ili dzamlii so drugarite od maaloto,ama drugo ne :) poznavam drugarki so idat na kafinja samo so mashki, se oblakaat ko mashki,kratko se shishaat,pcujat i ne znam mislam deka toa ne licit na devojka..utre treba da rodis dete,navistina ne licit :) ne gi poddrzvam i princezite koi se stalno nashminkani i po shtikli,ama pa da se znajt nekoj red :P
     
  6. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Знам неколку такви машкуданки.Имаше едно девојче додека беше средно така се облекуваше,кратко пострижена,само фудбал ја интересираше,ама па после кога отиде на факултет,сега има 20 години многу е изменета.Поженствена е.А еден друг случај,едно девојче;не знам колку години има,ептен е пренесена дека е машко.Сака да ја викат со машко име и се луте ако и речиш со нејзиното.Ама е много многу мирно девојче.Ниту се тепа со некој ниту се кара.И една друга што ја знам е мушка. :D Само со мажи цело време,мирна е нема тепачки,слично,ама па дури се разбира и во оние машки работи :D,знае да поправа ова она. :rofl: Познавам уште неколку такви девојчиња,ама ниту една од нив не е некоја таква да се тепа,да се кара.
    Инаку за сестра ти,па другите деца не и се плашат,поцврста личност е,никој не смее да се задева со неа. :)
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Мила има само 8години и се уште е дете,сум имала многу другарки така и еве се сега не пропуштат мода,ке помине.
    Можеби малце е загрижувачки ама е е до токлу,ке и дојдат годините каде сама ке ги бара тие женски работи што ги прават на нивните години.
     
  8. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Јас сум типичен пρимеρ за женсκо дуρи може и пρемногу е да немам ни една особина на машκо. Сите девојκи што ги знам пρавaт неκои машκи нешта, јас дуρи ни со БΡАТ не и се обρаќам на дρугаρκа ми хахаха :rofl:.
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Ако под машкуданка се подразбира да те интересираат повеќе работи што во нашето општество се нарекуваат машки, да не се шминкаш, да се дружиш со машки и да не се облекуваш толку со фустани и штикли, тогаш е гледам ништо лошо во тоа. |( Јас попрво би се дружела со некоја таква, отколку со некоја прчла што се прави многу женствена. Незнам оти под машкуданка се подразбира нешто негативно, ако повеќе те интересира спорт и технологија, нејќеш да се шминкаш или да носиш некои алишта, и подобро ти е во машко друштво, тоа не те прави помалку женско од другите "нормални" женски, :!:
     
    На рендом прсн му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bihterka

    bihterka Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2014
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    55
    Па добро и јас како помала сите во фустани и сукњи јас во пантолони и фармерки.Тоа е нормално за секое дете на одредена возраст,па и во дуќаниве за деца за машките има по унисекс работи одколку за женските,за женските комотно можам јас нешто да облечам бидејки дизајнериве не размислуваат дека децата се деца и нема потреба од шминка него од игра.Децата треба да се деца!А што ми фали сега нашите од основно се веќе како машкуданки а јас лепотица за реклами ме викаат,стално со фустани и сукњи и костими.Ќе помине и таа фаза кога ќе влезе во пубертет,а кога ќе се заљуби тогаш ќе почне да се дотерува за симпатијата девојчињата сакаат да бидат видени!
     
  11. macka5

    macka5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    307
    Ллелеле каква мушкоданка бев јас до пред една година. Од 4 години бев таква , благодарејќи на братучед ми. Он ми беше како брат ии со него си играв со количкии, топки , топови , што уште не. Кога ќе ми донесеа барбика , одма ја раскомадав. Подоцна во основно, само со машки се дружев , бидејќи ми беше многу поинтерсно. Далеку од тоа дека не се дружев со женски, ама машкиве многу повеќе ги сакав. Со нив од сабајле до вечер ракомет игравме. Фрлафме ранци од училница , се гаѓавме со хартии , што уште не . Во средно се променив , ама не многу. Сеуште ми е поинтерсно со машки да си правам муабет , него со женски за пудри , кармини ... и да друго со тато секогаш одам на спортски натпервари, иако тоа треба помалиот брат да го прави , ама ете јас го заменувам.
     
    На рендом прсн му/ѝ се допаѓа ова.
  12. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Ех мојата чудесна Македонија полна со осудувања. Значењето на зборот машкуданка никогаш не го сфатив. Ако едно девојче сака да игра фудбал, да не се шминка, да носи повеќе тренерки од фустани тоа не значи дека е машкуданка. Ако и е поинтересно да игра фудбал на улица отколку да дреми на фб незначи дека е машкуданка. Ако еднаш ударила некого или недај боже се степала па не значи дека е машкуданка може таков и е карактерот и е буктовна. Свашта. Мислам многу работи и поими се мешаат. А и кому воопшто му е битен физичкиот изглед? Мене не, а вам?
     
    На рендом прсн му/ѝ се допаѓа ова.
  13. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.033
    Пол:
    Женски
    Не е тоа физички изглед, туку личен избор. :)
    Еве, сосетка ми е машкуданка. Тренира ракомет, на улица игра фудбал, навива ко лудак за Барселона (ако изгубат плаче и ја тепа мајка си), носи само машки јакни, машки пстики, тренерки, широки (машки) фармерки. Не облекува никогаш женски шорц, туку машки. Дури ни градник не носи, иако има бомби (15 години има значи). Да не заборавам дека не излегува во кафичи, туку по паркови со машки шета. Вози велосипед секој ден и прави разноразни финти со истиот. Ако падне, пцуе и живо и мртво. Ноктите ѝ се несредениж нозете никогаш ги бричи.
    Тоа е машкуданка според мене, а не девојче на кое му се допаѓа широка облека, тренррки и пстики.
     
  14. BBelieber

    BBelieber Нов член

    Се зачлени на:
    20 август 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Ke se smeni ;) I jas bev takva na nejniza vozrast no sega me vikaat "damata" u klasot poso nonstop mi e vo mozok sminki i nokti ;)
     
  15. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Лице од женски пол со машки црти или со машко однеcување.

    За мене машкуданка не е онаа која не носи фустанчиња и суќни или пак не се шминка. Не е машкуданка девојка која сака да спортува (фудбал, кошарка и други спортови).

    Јас обожавам да гледам фудбал, но не сум машкуданка.
     
  16. SuperGirl8

    SuperGirl8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Одамна во соседниот клас учеше едно девојче, имаше кратка виткана коса, машки глас итнитн., Не знаевме дека е девојче, дознавме кога почнаа да и растат гради :lol: