1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајка Тереза - светица или „ангел“ од пеколот?

Дискусија во 'Религија' започната од daylight, 3 септември 2016.

?

Со оглед на бројните негативни контроверзии, треба ли Мајка Тереза да се прогласи за светица?

Анкетата е затворена на 3 септември 2018.
  1. Да

    17 глас(а)
    15,7%
  2. Не

    64 глас(а)
    59,3%
  3. Не знам

    27 глас(а)
    25,0%
  1. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.500
    Допаѓања:
    33.307

    Мртви коски ќе им излезат ако се избањаат, само да надополнам...
     
    На ku4ence, Victorian, blackwave и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Dabria

    Dabria Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.225
    Пол:
    Женски
    И слики од Тереза ќе почнат да споделуваат за среќа :D
     
    На LUCI 99, Tinushka, Vitaly и 7 други им се допаѓа ова.
  3. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    исто како окце против уроци
     
    На EvAngelos и Dabria им се допаѓа ова.
  4. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Мајка Тереза станува светица, а Си-Ен-Ен објави за неа специјална репортажа која сугерира дека таа можеби била сè, само не тоа
    Валерија Бебек, за хрватски Telegram од 1. септември 2016

    Текстот е на хрватски:
    Nakon što papa Franjo kanonizira pokojnu Majku Terezu, 4. rujna u Vatikanu, ona će službeno postati svetica u Rimokatoličkoj Crkvi. Za njezine štovatelje, stjecanje te titule je puka formalnost. Oni vjeruju kako je ova uvažena humanitarka dokazala svoju svetost kroz život koji je posvetila služenju siromašnima. No ima ljudi koji Majku Terezu ne smatraju svetom, njezini kritičari tvrde kako je ona sve samo ne to, piše CNN.


    Hemley Gonzalez razočarani je bivši volonter, koji Terezu nije upoznao osobno, ali se susreo s njezinim nasljeđem, za koje tvrdi da je stravično. Ono mu je, kaže, izazvalo duboku nelagodu. Posjetio je prihvatilišta za čije otvaranje je ona zaslužna. Tvrdi da je takva mjesta mogao stvoriti samo netko tko ima duboke probleme.


    Gonzales je 2008. napravio pauzu u svom građevinskom poslu koji je vodio u Miamiju i zaputio se u Indiju. Volontirao je dva mjeseca u domu Nirmal Hriday, u kojem su smješteni teški, umirući bolesnici. Vode ga Misionarke ljubavi iz Kalkute, pripadnice crkvenog reda koji je osnovala Majka Tereza.


    ‘To ne radimo ovdje, Isus tako želi’

    Gonzalesa su zaprepastili gotovo nepostojeći higijenski uvjeti i medicinska skrb koje je tamo vidio. Ni njega, niti ostale volontere nitko nije provjerio prije nego što su im dali da dođu tamo. Nitko od njih nije imao nimalo medicinskog iskustva, niti im je itko dao poduku prije nego su počeli raditi u hospiciju. Tvrdi kako su časne sestre rutinski upotrebljavale iste igle, nakon što bi ih isprale u lavabou. Odjeća, među kojom je bilo one uprljane urinom i fekalijama, prala se ručno tik kraj posuđa za jelo.

    Kako tvrdi, u hospiciju nije postojao niti jedan liječnik ili školovana medicinska sestra. “To je bilo kao scena iz koncentracijskog logora u Drugom svjetskom ratu”, kazao je Gonzalez. Na svaki njegov pokušaj da ih upozori ili da im, recimo, instalira grijač za vodu, kako se pacijenti ne bi morali kupati u ledenoj, dobio bi isti odgovor od redovnica: “Mi to ne radimo ovdje. Ovo je način kako to Isus želi”, ispričao je Gonzalez za CNN.


    Chhanda Chakraborti volontira u lokalnoj humanitarnoj grupi u Kalkuti koja s Misionarkama ljubavi surađuje već 25 godina. Pomagala je u hospiciju Nirmal Hriday nekoliko godina, prije nego je Gonzalez došao tamo.


    Milijuni dolara od donacija

    “Sve te tvrdnje su glupost. Ti kritičari doslovno lažu”, rekla je. “Ljudi tamo dolaze u fazi umiranja. Većina njih povrati svoje živote. Kako nekome možete vratiti život ako ste nemarni prema njihovom zdravlju?”, pitala je. Glasnogovornica Misionarki ljubavi, Sunita Kumar, koja je ujedno bila i bliska prijateljica Majke Tereze, kaže kako se u prihvatilištu daje osnovna njega najsiromašnijima. “Ona nije htjela pokrenuti vrhunsku bolnicu s uslugom od pet zvjezdica, ili bilo što slično”, rekla je Kumar.


    Kritičari tvrde kako to svejedno nije prihvatljiv izgovor. Nakon što je taj crkveni red dobilo milijune dolara od donacija iz cijelog svijeta, trebali su ga iskoristiti za izgradnju bolnica, škola te kako bi poboljšali svoje prihvatilište. O financijama redovnica, malo se zna. Voditeljica reda odbila je razgovarati za CNN.


    “Sredstva pristižu”, rekla je sestra Ivana Orleanska, voditeljica dječjeg prihvatilišta u Kalkuti. “Možemo nahraniti sva gladna usta, svakog dana. To je čudo ljubavi”, izjavila je za CNN. Na sva pitanja o financiranju dobije se sličan odgovor, što ne zadovoljava kritičare. Oni tvrde da je to registirana humanitarna organizacija koja djeluje u više od 100 zemalja i kao takva morala bi imati malo više odgovornosti, poput Crvenog križa.


    Dogmatski stavovi blažene Tereze

    Dogmatski stavovi Majke Tereze o pitanjima pobačaja, kontracepcije i razvoda, pozdravljeni su od socijalno suzdržanog Vatikana, no istovremeno su kritizirani u progresivnijim krugovima te su časnu sestru doveli u sukob s feminističkim pokretom.


    U svom govoru, nakon što je 1979. godine osvojila Nobelovu nagradu za mir, rekla je kako je “pobačaj najveći uništavač mira”, što je izazvalo mnoge burne reakcije. Osim toga neki kritičari optužili su Terezu da je pokušala obratiti na Kršćanstvo one ljude kojima je služila.


    Tu optužbu Misionarke ljubavi čvrsto odbacuju. “Za svakoga se brinula jednako, bilo da je musliman, hindus ili sikh”, rekla je Kumar koja sama pripada hinduističkoj i sikhu vjeri. “Kada sam išla k njoj kako bismo zajedno molile, rekla bi mi ‘Sunita, dođi u kapelicu i ti sjedni kako treba za tvoje molitve, a ja ću sjesti onako kako sjedim za svoje, i molit ćemo'”, rekla je Kumar.


    Nepostojeće čudo?

    Neki tvrde kako je čak i njezin put do proglašenja sveticom kontroverzan. Kako bi ju kanonizirao, papa Franjo mora odobriti dva čuda. Jedno od njih dogodilo se, navodno, Monici Beseri, seoskoj ženi, koja tvrdi da je izliječena od raka, nakon što se molila Majci Terezi. Za to je, kaže Monica, zaslužna Majka Tereza, a ne liječenje koje joj je propisao liječnik.


    “Od lijekova sam povraćala i jako me boljelo. No, kada sam se molila Majci Terezi iz dubine svog srca, ona me blagoslovila i sada sam zdrava”, rekla je Besra za CNN. Međutim, kritičari tvrde kako ju je izliječila moderna medicina. Štoviše, neki liječnici tvrde kako je bila riječ o cisti koju je dobila zbog tuberkuloze, a ne o tumoru.


    Čak je i muž od izliječene žene u 2002. i ponovno godinu kasnije tvrdio kako je Monicu izliječila medicina, a ne Majka Tereza. To je rekao za magazin Time, a i nekim znanstvenim organizacijama u Indiji. No danas je promijenio mišljenje i CNN-u kazao kako mu je ženu spasila Tereza.


    Dok se kontroverze nizaju, život u prihvatilištima koje je uspostavila Majka Tereza nastavlja se po starom, u istoj jednostavnosti i rutini kako se odvija već desetljećima. Za Gonzaleza to je muzej siromaštva, za druge je mjesto nesebičnog služenja. Grupa redovnica otputovat će u Vatikan kako bi prisustvovale ceremoniji kanonizacije, a one koje će ostati u Kalkuti, taj dan će moliti iz zahvalnosti. Za njih je Majka Tereza, uvijek bila i bit će svetica i niti jedna kontroverza to ne može promijeniti.

    извор: http://www.telegram.hr/politika-kri...oji-sugerira-da-je-mozda-bila-sve-samo-ne-to/
     
    На Victorian и Doozy им се допаѓа ова.
  5. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    Гонџа Бојаџиу (сестра Тереза) е светица за римокатоличката црква. Тоа на нас Православните ништо не ни менува. Исто како што за римокатолиците ништо не им менуваат православните светци. На сите римокатолици кои ја почитуваат сестра Тереза, Бог нека им дава по верата нивна, а оние т.н. православни Христијани кои ја ставаат сестра Тереза на повисоко место од свети Климента наш, Бог нека ги вразуми. 1100 години се навршија од блаженото успение на свети Климента, никој не се сети ни една асолна статија да напише...
    Да се надеваме дека и за канонизацијата на светиот дедо Гаврил Светогорец, епископот велички, кој долго време се подвизувал во Скопје ќе има вакви и слични на овие реакции во македонскиот народ...
    Мене римокатолиците не ми сметаат, но за жал нивниот прозелитизам и тоа како ми смета. А дека и тие се прозелити, како еден член на форумов, доказ е покатоличувањето и поунијатувањето на цели села во струмичко, за што вина и одговорност нормално најмногу има локалниот струмички епископ.
     
    На meckicka, PaLaVa, Bitter-Sweet и 12 други им се допаѓа ова.
  6. Херкул

    Херкул Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    1.294
    Пол:
    Машки
    Едно прашање до сите:
    Дали светците на небото се поделени на групи или табори? На пример света Тереза во еден агол со други светци кои имаат наметки на кои пишува „Католички светци“, а на друг агол свети Климент со наметка „светец на Охридска архиепископија“, па блиску до него света Сава со наметка од СПЦ, па до него дедо Гаврил седнат си ја чека канонизацијата за и него ореол да му дадат. Па тука други светци на МПЦ, БПЦ, СПЦ, ГПЦ, РПЦ итнПЦ кои што си дофрлуваат меѓу себе „абе ти уште не си признат, мене ме признаа одамна“ :)
     
    На blackwave, Lilit, Victorian и 7 други им се допаѓа ова.
  7. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Јас не знам дали сум многу креативна ама еве да споделам уште една идеја за доброто на Македонија - да се промовира и да се прават напори цел свет да дознае дека Мајка Тереза е родена во Скопје. Реклами, кампањи, да чуе светот. И потоа барем туристите ќе се зголемат а викаат пара на пара се лепи така да ко за почеток е добра идеја, да се фокусираме и да напнуваме на позитивното.(fingers)А викаат еднаш ко ќе ти тргне- тргнато е... Да не ги спомнувам другите благодети од верските фанатици кои не знаат дека симболот на доброто е од мала државичка, а ако дознаат можат многу да направат во секој облик....
     
  8. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Без разлика дали сте религиозни или не, факт е дека религијата е сила која што е на некој начин наменета за полесно да го контролира светот.

    И додека вие дебатирате дали христијанството го копира будизмот, всушност сите се создадени со иста идеја, а се поделени и распределени за полесно да може самата религија да управува со луѓето.

    Не сум сосема убедена дали првичната идеја за создавање на религијата како таква е оваа, или пак со тек на години самите попови и свештеници се стремат кон оваа идеологија. Битно нешто навистина не штима, ама која сум јас да судам дали Мајка Тереза вреди да биде прогласена за светица или не?

    Не сум ја познавала, а сега за сега читам многу контрадикторни ставови кои не се ни малку реални ниту објективни, без разлика дали станува збор за нејзините приврзаници или критиката.

    А и впрочем кој е папата да ја прогласи? Мене ме иритира фактот што човек ја прогласува, човек обичен како и сите нас, впрочем можеби и не толку добар по самите правила на религијата, добро познато е силувањето на децата од страна на католичките свештеници.

    И уште колку вакви ,,мафии од свештеници,, се неразоткриени? Кога биле/ се способни да силуваат деца, којзнае какви зла имаат направено?

    Наместо да дискутираме дали вреди или не Мајка Тереза убаво би било да се фоксураме на денешницата и да ѕирнеме малку подлабоко кај овие луѓе сега , за да не бидат збунети и нашите деца кога по години ќе ги прогласуваат истите овие ,,силувачи,, за светци.
     
    На Victorian, Jenniffer и meckicka им се допаѓа ова.
  9. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    Одлично напишано, ама имам забелешка.
    Римокатоличката црква, во периодот од март 2013, односно само во времето на рим-папата Франциск I, има канонизирано 29 светци. Како ли ќе стасаат сите тие туристи(аџии) да ги посетат ем реликвиите на новите светци, ем нивните родни градови? :) И уште, зарем само сестра Тереза е симбол на доброто? :)
     
    На Rama и daylight им се допаѓа ова.
  10. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Тие 29 светци кои се? Слушнал светот за нив? Симбол се за доброто? Не викам дека се понезначајни ама нас не интересира нешто поврзано со нас, зошто би се замарале толку со другите? СДК немаме ќјар од тоа. Инаку да, само Мајка Тереза е симбол за доброто како што Хитлер е симбол на злото. Како јинг и јанг, како црно и бело, треба малку повеќе почит спрема неа. И не реков во смисла само на туристи туку општо кога светот би знаел за нас друго би било. Можеби не ни тргнало затоа што не сме побарале. Ама ако чујат нешто позитивно за оваа државичка денес тоа отвара други врати утре, не мора да се во туризмот конкретно. На крајот на краиштата, факт е дека таа е родена во Скопје, зошто да не го искористиме?
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    куќата на мајка тереза во скопје ќе биде туристичка зона сеа и гоце делчев нека го клаат за светец
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Жива си?
     
    На Victorian и meckicka им се допаѓа ова.
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.040
    Пол:
    Женски
    Хахахааха Гоце наш кој си на небесата... :rofl::rofl::rofl: :headbang::headbang::headbang:
     
    На blackwave, Victorian, meckicka и 2 други им се допаѓа ова.
  14. mizerija

    mizerija Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Таа помагала,ама немора дотолку да се воздига.
     
    На Vitaly, meckicka и Rama им се допаѓа ова.
  15. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Ако ви е за пари ич не се мачете,не гледам каква економска добивка би имала доколку се презентира и промовира како родна земја на Мајка Тереза нашава Македонија.
    Ионака цел свет слушна за нас,ионака веќе куп инвеститори чекаат да инвестираат и се ќе биде совршено,народот не е гладен,се е на ниво...а и плус секако не се наплаќа влезница во спомен куќата на Мајка Тереза.
    Така да јас сепак ќе се сложам со @Orthophill и ќе ве замолам да размислите за нашите Православни светци,за Св Климент на пример,и за многу други кои направија многу,а веќе се заборавија..
    Немам ништо против гореспомнатата,ама не мислам дека беше неопходно да се прогласи за светица.
    За мене светец е некој кој направил далеку многу повеќе за верата,за човештвото и притоа умрел од маченичка смрт.
    Не е само да си хумана личност,треба многу повеќе,додуша алал да и е за хуманоста,треба да послужи како пример за човечност и само толку.
    А пак овие од нашиов државен врв,колку ми се смешни,поо отидоа да се перчат во Ватикан,а кај нас не знаеја да се изборат кога се рушеа крстови,и се поставуваа орли ;)
     
    На Victorian, Vitaly, Orthophill и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Херкул

    Херкул Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    1.294
    Пол:
    Машки
    Многу е мизерно тоа што ја омаловажувате мајка Тереза само затоа што не била од вашата верска партија (православна). Па што ако била од католичка деноминација? Да останеше мајка Тереза во Македонија немаше ни одблиску да има успешна мисија како што имаше, но жива среќа што излезе од оваа бљувоштина од луѓе со ограничени погледи и својата мисија ја вршеше меѓу луѓе што на светата служба не гледаат со предрасуди дали некој а католик, православен, протестант или чисто хуманитарец.
    Навистина наликувате на политичките партии кои кога ќе се случи нешто, прво гледаат од која партија е тој човек за потоа да знаат дали да го критикуваат или да го фалат.
     
  17. Херкул

    Херкул Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    1.294
    Пол:
    Машки
    Дали Св. Климент умрел од маченичка смрт? Не. А сепак главниот соборен храм во Скопје го носи неговото име. Ете ти два аршини. Демек мајка Тереза не умрела од маченичка смрт и затоа не треба да биде светица, а св. Климентј иако не умрел маченички сепак ќе го признаваме за светец и плус ќе го ставиме и меѓу главните светци. Верски партии.
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.040
    Пол:
    Женски
    Многу јасно тоа дека да останеше овде немаше да добие таква титула. За да биде некој светец треба долг пат да помине... со делата нејзини овде ќе добиеше само признание за животно дело.
     
    На Victorian и meckicka им се допаѓа ова.
  19. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Drug e nacinot na kanonizacija na svetci kaj nas pravoslavnite drug e kaj katolicite spored ovaa ne e zasluzna da bide proglasena za svetica i nema vrska ne bilo tocno toa oti ima napraveno cudo
     
  20. Херкул

    Херкул Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    1.294
    Пол:
    Машки
    Ме збунувате некако со овие критериуми за „светец“. Прво се збореше дека мора да има 2-3 чуда направено, потоа Rama вика дека требало и маченички да умре, па сега и дека треба и долг пат да помине. Во критериумите стои ли колкава километража треба да има поминато? :)
    Сега некој ќе пише и дека треба магистерски по теологија да има и 3 препораки од свештеници.

    Да останеше Тереза во Македонија во време на комунизмот веројатно ќе завршеше во Македонските затвори затоа што покрај нејзината хуманитарна дејност она јавно зборуваше и за христијанската вера - а во тоа време верниците ги сметаа за политички неподобни личности. А дури и полицијата да не ја уапсеше, мислам дека поповите ќе ја наместеа како што Јуда го намести Исус затоа што Тереза не била од православната партија. Како и да вртиш, во Македонија Тереза немаше да успее. Изгледа била доста мудра штом проценила дека треба да излезе надвор за да има успешна мисија :)
     
    На ceca-1 му/ѝ се допаѓа ова.