1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонки во Германија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од promeneta, 11 март 2019.

  1. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.412
    Пол:
    Женски
    Епа ако имате договор од станот кај пто живеете има сигурно и правилник кога несмее да се галами ја би им го ископирала тој дел и би им го залепила на влезна врата евентуално ако ги знаеш кој се и во нивна бриф каса би им ја пуштила .:D
     
    На Gosh и gjoker4e им се допаѓа ова.
  2. Taurus777

    Taurus777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, ајде и овде едно прашање. Тие што живеете и се имате породено во Германија. Споделете искуство, како е дали сте задоволни, дали се добива потребниот третман, и сл. Мојата ситуација е следна: со еу пасош сме со мм и двајцата, бремена сум 6ти месец. Требаше мн порано да заминиме но со коронава не излезе така. Сега му излезе прилика за работа во едно градче близу Дортмунд, дали има некоја од вас натаму? Се мислам дали да тргнам со него, исплашена сум ради тоа што овде ми викаат да примам клексани со покачени ддимери сум, негативен рх фактор и алергична на лекови. Дајте ми некој совет, искуство ве молам. Дали да ризикувам и да одам или сепак овде да останам уште малку дури да се роди детево?
     
    На Ava.84 и Neda997 им се допаѓа ова.
  3. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    Јас дојдов во 5 месец од бременоста, мм ми најде докторка, 20км од моето место, искрено задоволна сум, од пристапот, доколу имаше потреба ме праќаше во главната болница каде што се породив.
    Имав во едно тромесечје по еден преглед, ама сакав барем уште еден пат па си доплаќав, не беше ни скапо околу 20е.
    Овде пред секој преглед ме меруваа, вадење крв, мерење притисок и на крај преглед.
    Од болницата сум ептен задоволна, мм беше покрај мене нон стоп, пробајте во близина на Дортмунд има и наши гинеколози, педијатри.
    Ако имаш уште прашањс пишај ми лп.
     
    На gjoker4e и Taurus777 им се допаѓа ова.
  4. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Јас на твое место би останала дома. Сепак самиот стрес кое си го носи новото место, сообраќај до гинеколог, нов стан, комшии, рециклирање ѓубре, јазик и однос на луѓето кон оние кој не познаваат јазик во ситуација на шести месец со ризична бременост е така малку вери храбро да тргнеш. Плус два саати во авион, корона.
     
    На danichap и Taurus777 им се допаѓа ова.
  5. Taurus777

    Taurus777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    ајде кога ќе можиш
    Ај ако може инбокс. Не можам да ти пишам порака ограничено е.
     
    На Neda997 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Првото ми е во МК родено. Второто тука. Двете искуства ми се убави, но она што го добив во МК во приватна тука ми следуваше во државна. Башка одбрав бејби френдли болница во која искуството ми беше одлично.
    Зависи какви ти се приоритетите и како се осеќаш комотно. Мене ми беше приоритет да е сопругот со мене и да е дел од она што се случува. Да добијам бондинг со бебето како што прават или барем се стремат да прават во цел свет. Ми беше приоритет да добијам грижа за доење.

    Но само ти знаеш каков карактер си, и до каде можеш да тераш без да добиеш паничен напад.
     
    На gjoker4e, Ava.84 и Taurus777 им се допаѓа ова.
  7. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Прво да ти кажам ради коронава не е дозволено на гинеколог со мт да одиш, пораѓајот исто е без мт-сама.
    Јас сум задоволна од мојата болница многу , бев со провокација и добив епидурал:) После храната ми беше шведска маса доручек-вечера, мени за ручек имав.Мм беше цело време со мене само му рекоа да излезе кога ми ставаа епидурал.
    Ако знаеш јазик и овде условите ви се средени можеш да дојдеш, ама ако не знаеш јазик треба стан да барате и немате ништо би било подобро да си почекаш да се породиш мк:)
    Малку е комплицирано за нов:)Со лесно(fingers)
     
    На gjoker4e, FreeMind, Taurus777 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    Девојки како го научивте јазикот?
    На работа/школо или?
     
  9. sweet-17

    sweet-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    На работа доколку се зборува само германски се учи брзо ( но повеќе ќе ги научиш некои термини, изрази за тоа што го работиш, а пример ќе отидеш во општина, болница и ќе ти биде непознато). А во школо и тоа интензивно секој ден се учи најбрзо. И учиш да комуницираш во сите области. Исто учиш правила, закони овде.
     
    На Pelargonium и gjoker4e им се допаѓа ова.
  10. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    На работа.
    Ама во право е @sweet-17 , мислиш се знаеш и кога ќе отидеш на пример на забар имаш непознати поими, на педијатар е друг речник, во банка трет и така.
    Или курс или работа и цело време со самодоверба да си во движење и да ги извршуваш сите обврски.
    А не на пример треба во банка да одиш, а да не отидеш или да заврши некој во твое име.
    Ќе ти помогнат и книги за деца, песни и филмови, телевизија.
    Јас и да го вратам времето искрено не би отишла на курс освен ако не мора.
     
    На Pelargonium му/ѝ се допаѓа ова.
  11. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    @TutiFuti Немаме правилник.

    Да препрашам тука па ќе прашам и во градинка после.
    До јули 2021 година треба да се однесе потврда дека ја примило ммр вакцината значи двете дози ако е поголемо од 2 години, во спротивно од август 2021 не смее да посетува градинка?
    Се збунив малку дека насловот е Децата што не ја примиле вакцината не смее да посетуваат градинка, па на крај пишува до јули 2021 да се однесе потврда.
    Значи една година имаме рок да ја примини вакцината нели?
     
    Последна измена: 29 јуни 2020
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.730
    Допаѓања:
    4.696
    Na rabota ama na uculiste dosta se integrirav zatoa sto pokraj nastavata mnogu diskutiravme za celiot sistem.ivde praznici obicai sekojdnevie razmisluvanja itn.
     
    На Pelargonium, FreeMind и gjoker4e им се допаѓа ова.
  13. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Во училиште си ја научила и граматиката правилно. Затоа е и училиште да ти даде основа, а потоа во разговор во секојдневие да се опуштиш и да се самокорегираш.
     
    На Gosh, Ava.84 и SanelaS им се допаѓа ова.
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Средното во Македонија кое школо е овде?
    Hauptschule или не ми текнува другите како беа
    Факултетот наш што е овде? Abitur или?
     
  15. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    500px-Bildungsorte_und_Lernwelten_in_Deutschland.svg.png 500px-Bildungsorte_und_Lernwelten_in_Deutschland.svg.png
    Не се споредуваат наше со тукашно.Два различни системи.Аbitur ти е матура и можеш да одиш на факс.Studium ти е факултет.Они се во средно уште на 12 години.За мене тукашниот ситем ми е прекомплициран ама поорганизиран и со праксата е подобар.
     
    На Biljarkata, Kaetana и gjoker4e им се допаѓа ова.
  16. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    И кога некој наш запишува Аусбилдунг тука што кажува, што завршил?
     
  17. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Обично од јоб центарот им нудат умшулунг и е 2 години и им треба само цертификат за јазик.Аусбилдунг е за деца, умшулунг возрасен
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Аусбилдунг е школување. Зависи каде запишал. Дали на стручно средно, дали на Hochschule или на Universität.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  19. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Јас ако запишам Аусбилдунг годинава и киндергелд ќе ме следува. :rofl::rofl::rofl:
    @Kaetana сега уште повеќе се збунив. :^) Ќе прашам директно во Џоб центар најдобро. Ама @Ava.84 и за големи е Аусбилдунг.
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.246
    Допаѓања:
    166.084
    Ausbildung е еднакво на образование (формално ваљда). Бар јас така имам разбрано. @gjoker4e во образование пишуваш:
    - Абитур (завршено средно школо со матура, стручните се без матура мислам)
    и ако имаш
    - Хохшуле или Универзитат (виша или висока школа, не баш така ама така некако)
     
    На Herrera, Kaetana и gjoker4e им се допаѓа ова.