1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајки и ќерки (Канал 5)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од mar.n, 25 ноември 2014.

 1. mar.n

  mar.n Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2014
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  104
  Што мислите за серијата?Ја гледа ли некој?

  Нова турска мини серија на Канал 5  Од понеделник на Канал 5 телевизија започнува турската мини серија "Мајки и ќерки". Низ 13 епизоди, секој работен ден во 18:55 часот, веднаш по вестите, ќе биде раскажана приказна за две жени со иста судбина, две мајки со ист проблем - како да ги зачуваат своите деца и како да им обезбедат светла иднина.  [​IMG]

  Содржина:

  Ѓулизар живее со својот сопруг Ферман и двете деца во едно мало и конзервативно гратче. Иако тие не се богати, сепак живеат среќно во својот дом. За да најде подобра работа и да овозможи подобро школување за своите деца, Ферман инсистира да се преселат во Истанбул. И додека трае свадбата на неговата сестра, тој добива информација дека неговата апликација за работа во големиот град е прифатена. И кога се' се чини убаво, се случува една трагедија, еден куршум од прославата залетува во Ферман и тој умира. Ѓулизар е скршена од болка, а свекорот бара Ѓулизар да се ожени со братот на Ферман како што вели традицијата. За да побегне од обичаите и злобниот свекор, Ѓулизар бега во Истанбул со двете деца.


  Од друга страна, ја гледаме и приказната за уште една мајка, Дефне. Дефне живее според модерни сфаќања во Истанбул заедно со нејзината ќерка и сопругот. И нејзината судбина се менува на денот на една прослава. На денот кога слават роденден за малечката ќерка, сопругот умира во сообраќајна несреќа, па нејзиниот свекор ќе сака да и ја одземе ќеркичката Јагмур.  [​IMG]


  Две жени со иста судбина, две мајки со ист проблем, како да ги зачуваат своите деца и како да им обезбедат светла иднина. Во име на љубовта кон децата, двете мајки ќе ја жртвуваат традицијата, а животот ќе ги запознае меѓусебно за да може заедно да се изборат за својата среќа и за среќата на нивните ќерки. Приказната за Ѓулизар и Дефне и нивните ќерки започнува во понеделник.

  Улоги: Ebru Özkan, Feride Çetin, Levent Üzümcü, Ozan Çobanoğlu, Hüseyin Soysalan, Ali Hürol, Dilşad Bozyiğit
   
 2. Tanja03

  Tanja03 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Јас почнав да ја гледам ми стана интересна ...
   
 3. Toprak

  Toprak Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  277
  Jaс ја гледав о збрши без веза....односно без крај....погледнав и на јутјуб и таму така звршува. Завршува со 13 епизода каде Ѓулизар ја остава малата кај Дефне и оди во село и го наоѓа синот и крај. Ниту судкиот процес за старателство за ќерката на Дефне ниту пак Ѓулизар се врати со синот во Истанбул....Ова не им е прв пат на Канал 5 !! Како откупуваат вакви незавршени серии не ми е јасно.
   
  На Polsko му/ѝ се допаѓа ова.