1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајки (Mothers)[2010]

Дискусија во 'Филмови' започната од maja8, 18 октомври 2010.

  1. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    По неговото излегување одма почна да се прикажува во кино Милениум, купив карта меѓу првите затоа што бев љубопитна зошто толкава прашина се дигна, и искрено не зажалив за неколку часа. Прекрасен филм, убаво прикажано. Едно големо :clap: за Манчевски.
     
  2. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Мајки ми се допадна.
    Особено ми е драго што мое комшиче има улога во филмот. Така баш фино ми дојде. :)
    Сега, иако јас нападнав со критика во дискусии, иако мене ме нападнаа откако малку подобро размислив, филмот е одличен.
    Едноставно луѓето си зборат и не знам дали бидејќи е наш филм, или нешто има во народов, грозни коментари беа дадени. Разочарувачки, особено што да излезе филм од било која друга земја, со тотално иста приказна ќе има навала на фанови.
     
  3. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Ми се допаѓа филмов. :clap:
    Иначе девојки ќе може ли да ми кажете како се викаше глумецов на видеово http://www.youtube.com/watch?v=ukS8SeIjXz4 кај 0:41? Ве молам....никако не ми текина името :(
     
  4. OneDirection

    OneDirection Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2012
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    238
    Дали го има филмов на интернет или на DVD?
     
  5. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    757
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира дали може да се гледа на интернет филмот ?
     
  6. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200

    Димитар Ѓорѓиевски
     
  7. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Предмалку го гледав. И тотално е шокантен.

    Крајниот дел од филмот мислам дека сака да ни долови една друга реалност. Реалност која не се презентира во јавноста. Реалност која сака да ги скрие можните соучесници на новинарот. Бидејќи според мене нема шанси да го правел сето тоа сам.

    Првиот дел е исто толку кошмарен какошто е и третиот.
    Небаре невини деца кои всушност уште од мали се злобни.
    Се започнува со тоа што доколку на ваквите деца кои имаат огромна имагинација не им се ускрати истата, може да си дадат слобода да продолжат да ја сеат нивната несовесна злоба. И притоа многу лесно да ги заведуваат и потикнуваат на истото и другите луѓе (како малото девојче коешто го примами другото девојче лажно да сведочи). И така се појавува нестабилна личност која е способна да оди од екстремности до екстремности. Тенка е линијата меѓу добрината и злобата. И испомешаноста на тие двете.

    Средниот дел некако е недополнет. ОК, има стари напуштени луѓе, а и тоа е жално, но што понатака?! ... Степенот на осаменоста на човековото битие! Глупоста која прави брат со сестра од дрскост да не разговараат, иако само тие се единствените живи луѓе кои живеат во одредено место. Одредени клетви и суеверија! Човечката желба за секс и прељуба.

    Се на се комплексен филм. Тежок за гледање. И остава невидена горчина.
     
  8. Valentina.Vaki

    Valentina.Vaki Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2013
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    578
    Пол:
    Женски
    Ми остави голем впечаток филмот.
    Ми се допадна многу и го препорачувам :)
     
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Го имам на цеде. До некаде добар, до некаде лош. Во секој случај треба да се погледне.
     
  10. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    6/10 за овој филм. Not great, not terrible.