1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчина книшка

Дискусија во 'Бременост' започната од ivanovicka, 9 јули 2012.

  1. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    сега мора да имаш мајчина книшка за на пораѓај така мене ми спомнаа а особено за 3то дете обавезно за да можиш да си поднесиш документи за овие шо се 8500-9000 нз колку се за трето дете шо ги даваат бараат мајчина книшка и потврди од вакцини за сите деца и секоја вакцина за третото бебе носиш во социјално и еднаш годишно потврда од училиште дека се редовни и дека не ти е земено родителското право од судот.. да знаеш пошто ти е 3то дете да си побараш мајчина книшка оти можат да те одбијат ако не доставиш дека си била на редовни прегледи со 5 печати од матичниог гинеколог во нејзе
     
  2. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Една братучетка зема пари за 4_то дете ама не и бараат потврда од вакцини за сите деца освен за последното дете, секоја година во јануари си поднесува документи, извод, картонче од примени вакцини, извод на венчани од моите и толку..
     
  3. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Можи незнам ама знам дека бараат ама за првиот пат и мајчината книшка ќе ти побараат тоа сигурно го знам дека првиот пат и мајчини книшки бараат а незнам зошто и една колешка баш рече одам на прегледи ради мајчината книшка да не ме одбијаат за трето дете.. мајками исто за 4то пред 8 години поднесе мајчина книшка и таа ради тоа одеше на прегледи и стрина моја за 3то дете. другото ќе си прашаш во социјално и за ова прашај си да не е сега укинато па да те излажам прашај си за сигурно..информирај се за сигурно оти зошто да не ги искористиш парите кога можиш...
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Olgica.bu

    Olgica.bu Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    261
    Јас уште во 13 недела од бρеменоста односно κога ми утвρди бρеменост веднаш матичниот гинеκолог ми даде мајчина κнишκа и во неа си запишуваше податоци ништо не наплати. Мислам деκа тρеба да се има мајчина κнишκа тоа е обавезно.
     
  5. bumbaroska

    bumbaroska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Jas sum 21 nedela i seuste nemam majciva kbiska i rekov na sestrata mi rece ke napravime lesnoe e
     
  6. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    @bumbaroska мене ми дадоа претходниот пат. И така има 2-3 страни за прегледи, докторот со екстра големи букви испиша цела страна од еден преглед, и наредниот пат кога бев ја давам, ја гледат и ми ја вракат само "погалена" (Ништо не запишаа).
    Ми се исполни желбата да ја имам, ама изгледа полу празна ќе ми ја остават :lol:
     
  7. Arendelle

    Arendelle Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2017
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    7.404
    Пол:
    Женски
    Уште на првиот преглед штом се утврди бременост направија мајчина книшка. Од секој преглед се пишуваше во неа и ми нагласија секогаш со мене да ја носам во ташна.
     
  8. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам , мајчина книшка од која недела земавте од кај матичниот или сами си купивте па тој ви ја пополни ?
    До сега не сум имала мајчина книшка ,ама сега за трето требало да си имам .
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.744
    Допаѓања:
    72.656
    Пол:
    Женски
    Јас немам мајчина... ни за прво немав, ни за второво...
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    21.853
    Пол:
    Женски
    Добро утро. :)
    Мене во 12-та недела матичниот ми отвори мајчина книшка.
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Да и јас немав мила ,ама дека сега трето и сите ми викаат сум морала да имам дека нели за документи поднесување за паричен надомест , а јас до сега имам 2 пати појдено кај матична од почеток бременост и заборава да ја прашам .
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    @❤️Sneze❤️ побарај си од матичниот. Не се купува, бесплатна е.
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Џиџи91

    Џиџи91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    И јас уште немам мајчина книшка 31 недела сум ја прашав сестрата што е кај матичната кажа дека ќе направе и толку и биде:?:
     
  14. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Jas nemav majcina kniska.Na sekoe odenje kaj maticniot(a odev samo po upati)mu barav.Mi vikase nema so da mi bila:wasntme:
     
  15. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Јас имам, ми ја дадоа кога беше утврдена срцева акција и ја платив 150 ден.
    На секој преглед ми запишуваат податоци во неа и датум и време за следна контрола.
    Многу прегледно ги водат податоцоте во неа, бев кај друг доктор на второ мислење околу лакуните и ми искоментира дека е добро што во едно мало тефтерче ги имам сите податоци кои се потребни и важни..
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.833
    Пол:
    Женски
    Мене ми даде матичниот кога утврди срцева акција 8 недела и на секоја контрола ја носам и си запишува во неа мерки од бебето, крвна слика. Не ја платив.
     
    На Veki4kaa и Martka им се допаѓа ова.
  17. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Мајчина книшка мене ми изваде матичната док. во 16 недела, и во неа ги внеси сите досегашни резултати од брисеви, тестирање од крвта за болести, крвни анализи, потадоци за примени терапии и димензии од ехото од бебенцето.
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Жени каде може да најдам мајчина книшка? Кога го прашав докторот ми рече дека немало такви 5 год. А читам дека вие имате сакам и јас каде ли можам да најдам ... :)
     
  19. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Душо,матичниот гинеколог ја дава таа и ја пополнува на секоја контрола,тежина,АТ,крвна слика,ехо скрининзите..
     
  20. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Одговорот му беше дека тие на времето земале и им давале на сите но демек со години уназад немало и затоа недаваат но ако се снајдиме може да донесиме сами оффф ке се распрашам по книжари нез каде ви можело да има ама ке барам сакам да имам за бебушката моја :)