1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчина книшка

Дискусија во 'Бременост' започната од ivanovicka, 9 јули 2012.

  1. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    да ви кажам идни мамички што сте од битола мајчината книшка ке ви биде потребна за кога ке поднесувате документи во социјалното за да си земите парички за прво бебенце , треба да се копираат некои страници од неа ;)
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  2. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    А кај да ја најдам таа мајчина книшка? Ниту матичната ниту никој не ми кажа дека е морално да се има. Кај се вади? Кај се купува? Треба да поднесам некое барање или слично... упм! :envy:
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    без нервози :) у секоја книжара 50ден. и дај му ја на матичниот да ти ја потполни :)
     
    На SimonaTino и TheEkaterina им се допаѓа ова.
  4. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    Прашај си кај матичниот, мене тој ми ја даде
     
    На TheEkaterina му/ѝ се допаѓа ова.
  5. macaigoki

    macaigoki Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Mene maticnata mi ja spomna majcinata kniska koga prv pat bev na pregled i mi ja potvrdi bremenosta, no mi kaza koga ke se javi srceva reakcija togas ke mi ja otvori. Na vtoriot pregled vekje bev 9 nedela , togas mi ja otvori.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    И ова матичниве...ги мрзи да пишуваат...
    Прашај си го слободно зошто немам книшка мајчина,не треба да си ја купувате вие сами,нив им е должност да ви ја понудат-бесплатно!
    Јас кога бев бремена првиот пат,нормално не знаев дека постои,мислев ми запишува во картонот,е кога дознав му спомнав одма,ми рече немам купи си се ќе запишеме :@ е не е да си пукнеш од мака?
    На некој ливчиња пишувал едвај ги состави да напише нешто,се породив и го сменив одма
    А сега кај матичнава кога бев на преглед веќе се гледаше срцева реакција и сама ми ја понуди бесплатно
    и одма почна да ја пополнува,на секој преглед ми ја бара ;)
     
  7. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Јас и се породив и 3 недели поминаа од пороѓај и мајчина книшка со очи не видов....Ниту некој ми даде ниту некој ми побара...
     
    На Delgadina и SimonaTino им се допаѓа ова.
  8. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    хахахаха aбе Даниелке ме изнасмеја :rofl:
     
    На danielka0507 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Јас во книжара во Охрид не успеав да најдам мајчина книшка. Една продавачка ми рече дури и шо е пак то сега? :^) Значи кај нас нема мајчини книшки.. на матичната и реков и ми рече пффф.. зошто ти е, тие не важат повеќе. Се обратив кај свекрва ми пошо е докторка.. ми вика мора да ти даде матичиот, обавезна е мајчината книшка. Просто човек да не знае кој пат да го фати со ова лудо здравство!!! :envy:
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    значи не е твоја вина ,матичниот треба да ти ја даде книшката после првата контрола откако си бремена ,мене задолжително ми кажа да ја носам на секоја контрола и се запишува во неа ,а твојот ако нема а ти се малтретираш кај да најдеш сама да ја купваш ццц, прашај го што во случај ако ти ја бараат на порагај ?мислам дека треба да ги има во секоја ординација а не сами да трчаме да ги купуваме :devil:
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    Ако матичниот ти е од плодност, мислам дека таму не даваат мајчини книшки,така да ако се пораѓаш таму изгледа нема да ти треба
     
  12. oliolivera

    oliolivera Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    26
    Jaс до сега се одам во систина на прегледи ,таму ја водам бременоста и таму кkе се породам,но никој не ми спомнал за тоа.Најверојатно зашто одам приватно,а матичен неможев да најдам.
     
  13. Katalea

    Katalea Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    200
    И јас сум ист случај. Бременоста ја водам во систина и таму ке се пораѓам,а имам матичен кој го немам посетено којзнае од кога.. па ми интересира да ми каже некој од поискусните дали за да си го пријавам детето во матично ке ми треба нешто од кај тој матичен или ке ми дадат од систина некој документ за пријавување, и дали за таа еднократна парична помош ми треба од кај матичниот или ке можам повторно со некој документ од систина?
     
  14. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    Тоа мене матичниот ми го даде отиде мм кај матичниот откако излегов од болница и со отпусната листа што ми ја дадоа ми зема боледување, и матичниот си запишува дека ти е првородено и уште еден лист ми даде незнам што пишуваше и со него поднесовме за парична помош, а детето го пријави само со отпусната листа.
     
    На Katalea му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    Јас мајчината книшка си ја купив сама иако потоа на една другарка каде што одиме заедно на гинеколог и ја дадоа :P јас незнаев дека даваат па сама си ја купив, а инаку кога отидов на порагај ја земав со мене и кога ги прашав дали ми треба ми рекоа не ми треба, ми требаше после кога поднесував за парична помош бараа фотокопии од некои страни.
     
  16. Katalea

    Katalea Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    200
    Денес дознав дека со отпусната листа која ке ми ја даделе и во Систина сум можела да го пријавам детето, но сеуште незнам дали таа мајчина книшка морам да ја имам од кај матичниот (кој не го посетувам) или ке ми дадат во Систина.. Но не е проблем, нареден Петок сум пак на контрола па ке го прашам д-рот за да не лутам па ке видам што ке направам..
     
  17. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    мајчина книшка бараат во општина за парична помош заедно со потврда од матичниот гинеколог за прво дете,барем мене така ми кажа мојот матичен гинеколог.
     
  18. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    а јас цела бременост одам на приватно од кога го откажав матичниот не запишав друг веќе сум во 8 ипол месец од бременоста дали можам сега да си запишам матичен или касно е страв ми е на државна да не ми направат проблем што досега не сум пишала матичен :geek:
     
  19. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    колку јас што знам мора матичен.и јас одев приватно па морав да најдам матичен.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  20. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Јас да си се пофалам вчера си добив мајчина книшка од матичната, лилакова, пластифицирана, со прирачник за бременост од едната и книшката од другата страна. Матичната ми ја пополни набрзина, но најбитните податоци до вчера кои таа ги има направено ми ги стави.
    Не ги зема в предвид скрининзите и останатите прегледи (кои ги правев на приватен гинеколог) :?:
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.