1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

 1. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.114
  Допаѓања:
  2.705
  Пол:
  Женски
  Бидејќи многу ми недостига темата труднички муабети, а гледам тука немаме тема чисто да си поприкажеме онака неврзано без некоја посебна проблематика, си реков ај и ние мами една ваква кафе муабет тема да имаме.

  Модератор: Темава е исклучиво за муабет, за секојдневието со децата, за проблеми и совети обратете се во соодветните теми.
   
  На ohlala, Istata od vcera, Belabelinakinder и 19 други им се допаѓа ова.
 2. SpangeBob

  SpangeBob Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2014
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.267
  Пол:
  Женски
  Κој го пρави κафето? :)
   
  На S.Snezana му/ѝ се допаѓа ова.
 3. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.114
  Допаѓања:
  2.705
  Пол:
  Женски
  Taa sto ima poveke slobosno vreme od bebe da krene glava!:D
  Eve za pocwtek jas castam:coffee:
   
  На Eli23, Bebulleee, Smizzy и 3 други им се допаѓа ова.
 4. SpangeBob

  SpangeBob Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2014
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.267
  Пол:
  Женски
  Фала за κафето, ептен си ми го погодила. :)
  А да ги пуштиме бебушите да пρават муабет ние дуρи пиеме κафе?
  Не ми замеρувај, те молам. Таκа ми звучи темата, κаκо бебињата да тρеба да муабетат! Хихихииии....
   
  На Girl-Rabbit и slobodka им се допаѓа ова.
 5. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.434
  Допаѓања:
  127.021
  Бебе избањато и си легнавме. Се надевам ќе спие бар 2 саати. Утре одиме на гости кај баба у друг град.
   
  На Eli23, kjukli, Bebulleee и 5 други им се допаѓа ова.
 6. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  28.392
  Христос воскресна мајки, за многу години празникот.

  Ние слабо во последно време на форумов. Мама нема време ама ич. Остана сама со две бебиња, едно трчачко бебе од скоро две години и едно 3 недели старо. Баш сега поголемиот ми се разболи, со температура сме неколку дена, малата ја мачат грчеви...
  Едното во едната рака, другото во другата.
  Баш за празнициве нѐ стрефи сѐ.

  Кој има време нека прави кафе и нека пие и за мене. Јас ќе ја немам таа привилегија уште долго изгледа ;)
  На здравје!
   
  На marchi-cool, rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, slobodka и 7 други им се допаѓа ова.
 7. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.183
  Допаѓања:
  106.057
  Пол:
  Женски
  Супеρ тема!
  Моето има сκоρо 4 месеци. Само на доење сме.Бајче е:inlove:
  Со оглед на тоа деκа е тρето поκρај 5 годишна и 3 годишен, пρетпоставувате деκа немам вρеме за себе во денот, а богами и енеρгијата ми е пρетежно на "воρнинг, батеρи азис" :rofl::rofl:
  Неκогаш ми е многу тешκо што моρам да го тρгнам од гρада на сρед цицање зошто дρугото од ноκшиρ виκа мамооо гоотовоо, или пρи заспивање немам место на ρаκа да ја гушнам и најголемата...
  Стρадам од хρоничен умоρ, хоρмоните ми лудуваат, па се случува да се ρазбудам на лева нога, па за κρатκо да сум пρесρеќна, да игρаме и пееме, па наеднаш да се ρасплачам на сиот глас за глупости и таκа цел ден(facepalm)
  Ајде :coffee: и :music:
  За многу години!!
  Хρистос восκρесна!
   
  На gjoker4e, Girl-Rabbit, Sunshine_1979 и 23 други им се допаѓа ова.
 8. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.434
  Допаѓања:
  127.021
  Jas ve izlazav vcera, nemase spienje do 6 sabajle. Bebe guga se smee pa gladno i taka vo krug. Spie 5 min i pak cirkuzi. Za mnogu godini neka e praznikot odvaj cekam drugata godina zaedno da sharame jajca so bebushka.

  Kafe od golemite ve molam.
   
  На Girl-Rabbit, rose60, mareane и 11 други им се допаѓа ова.
 9. alana

  alana Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2013
  Пораки:
  1.180
  Допаѓања:
  3.335
  Пол:
  Женски
  Христос Воскресна. Вистина воскресна. За многу години нека е.

  Кога ве читам вака со по 2-3 дечиња...замислувам како ви е...Јас со едно се осеќам како претепана. Кога ќе заспие таа и јас си легнувам, а сум планирала да доработам нешто низ дома, ама енергија на 0. И од грбот можи што си имам мака...од што ја заспивам во раце ме боли. Сакам да ве прашам како стигате? Колку стигате да ги сработите обврските? Како се чувствувате, имате ли енергија?

  Мојата еве заспа...па мама да седне едно кафе да се напија и да ве прочита...тоа ми е рутина секогаш...Па после се спремам за втора рунда со бебушот :)
   
  На marchi-cool, Girl-Rabbit, M&M и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.194
  Пол:
  Женски
  Кафе од мене повелете:
  [​IMG]
  "Направено" со љубов за сите пожртвувани мајки (впрочем сите сме такви, зарем не) и неспиењето ради малите најмили душички :)
  Јас сум најчесто наспана и тоа уште од раѓање, имам дете спанко плус беше многу мирно бебе. Ќе ве дружам еден месец па после како тодлери може ќе смислиме нова тема ;)

  Кафето редовно го пијам покрај хранилката, една голтка за мене, една лажичка доручек за неа. Или, ретко на раат, пред компјутер ако ме одмени маж ми во ранењето. Среќа во задно време покажува интерес сама да јаде, па ја оставам да се шљака, јас си бркам работа.

  Ние денеска не се осеќаме празнично, мислев овој ден ќе поспијам малце подолго, три дена шетаме и се дружиме до покасно, но ништо од мојот продолжен викенд...Морав да станам со ќерка ми бидејќи маж ми се разбуди со мигрена. Веројатно ништо ни од празничниот фамилијарен ручек, ќе јадеме кифли и јајца денес :|

  Ќерка ми прв пат се радува на јајца, сака да си игра, ама од пусти страв да не ми ги искрши и ги дадов сите украсни корпички со пилиња, имам пердуви низ цел стан :D Кога се кршевме за прв пат ме погледна чудно, као- мајка ми до вчера викаше по мене а сега ми вика да ги кршиме:?:

  Среќен празник жени, се надевам тие што можете ќе си поминете убаво! :f:
   
  На gjoker4e, tina-63, kjukli и 8 други им се допаѓа ова.
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.935
  Допаѓања:
  66.090
  Пол:
  Женски
  Христос воскресна :)
  Прво за темава, да се вика мајчински муабети, па и мајки со поголемки деца да се вклучат? Да не биде ограничена за бебиња само.
  И второ, ве замолувам да биде само за муабет, да не се помеша со другите теми за совети и искуства, проблеми и совети пишувајте во соодветните теми. Ќе го вметнам ова и во воведот за да не се дуплираат темите. :)
   
  На marchi-cool, gjoker4e, rose60 и 11 други им се допаѓа ова.
 12. Smizzy

  Smizzy Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  4.150
  Пол:
  Женски
  Епа ај поздрав и од мене, ние со синко станавме пред неполн час :$ спанковци сме, а тој умен на мајка ме штеди, знае дека за некој месец ќе дојде бато и ќе не буди сите :)
  Гледам кафе понудивте, јас нудам портокали за освежување :) (решив малце да ја зголемам количината на природни витамини).
  Празничен ден, но кај нас времето малце неубаво, ќе си седиме дома, ќе гледам што ново денес синко ќе ми покаже дека знае :D
   
  На Bebulleee, ♡BuBaLe♡, alana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.397
  Допаѓања:
  60.818
  Не го прати син ти во градинка нели?
  Искрено, не знам што е полошо. Да оди и на секое да носи дома некоја болест и на малата или да немаш ниту еден саат одмор?
  Јас мојот го повлеков од градинка. Не го пуштам веќе до септември. Немам душа веќе да се справувам со настинки и вируси на двајцата, а и ние со нив. Никогаш не бев волку пати болна за целиот живот ко зимава и периодов. Неспиење, умор, намален имунитет и ете ти.
  Не го пишувам ова да те обесхрабрам, напротив те разбирам.... Сама со две мали деца. Навистина е тешко. Исти сме и ние само што сопругот ми е малку повеќе достапен, ама сепак...

  Убава тема.
  За тие што не знаат јас сум мајка на две деца.
  Женско бебе од 10 и пол месеци кое лази, станува и не престанува да се движи и мсшко дете од 4 и оол години кој исто така не престанува со скокање, трчање, викање, рипање, пеење :sweat:

  Ама, да ни се живи и здрави нели. :)

  Навечер ги ставам и двајцата на спиење околу 19:30, најкасно 20:00 така да имам време малку за мир и тишина :whew:

  Време е за кафе пак. Дали од времево или од обврски деновиве посебно ми се спие, ми се плаче.

  51x8T6VmS7L._SX355_.jpg
   
  На marchi-cool, ♡BuBaLe♡, Mekuska и 16 други им се допаѓа ова.
 14. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  106.804
  Пол:
  Женски
  Исус воскресна!
  За многу години да ни е празникот.
  Да се дружиме и тука и дај боже со повеќе позитивни муабети отколку за хроничните умори од " ништо" шо се вика.
  Ние моментално кај свекрва на село,па затоа слободни раце и луфтирање на мозокот од стандардните " свирки"
  Но слатки.^_^
  Во последно време тешко заспиваме навечер. Се сме не доиграни.
  Малиот веќе има годинка и раситнат еден месец.
  Убав ден мајки.
   
  На Mekuska, Kaetana, tina-63 и 13 други им се допаѓа ова.
 15. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.274
  Допаѓања:
  21.995
  Пол:
  Женски
  Najubavo koga sum kaj moite, i na raat rucana i kafe ispiena
  Dve momi,ednata 6 god drugata 1 god, razlika- nebo i zemja
  So prvata kerka maki vidov em so nejAdenje em so nespienje.i do den denes hranata i e neprijatel a sonot- znae mn da klocA i otkriva
  Vtorovo?? Bar mi e dusata ispolneta koga gledam kako prazni tanjiri, uste od prv mesec si fati son i mirno spie- znaci naspana sum, amaaa nemiruva, vamo tamo, vo dvizenje cel den i ete ja na god i dve nedeli taa pusta sama cekori
  Srekjna sum sto gi imam i dvete se sakaat mnogu i nemozat edna bez druga
   
  На marchi-cool, Mimmi39, Mekuska и 9 други им се допаѓа ова.
 16. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.360
  Допаѓања:
  21.343
  Пол:
  Женски
  Христос воскресна, за многу години празникот. Ние моментално кај свеќи на ручек. Синко заспа, па јас до него си седам, го чувам во друга соба.
  Инаку моето дете е 10 и пол месеци. Ист ко мајка му најбитно му е да е наспан. Колку ме плашеа и ми збореа ехеее чекај ко ќе се роди нема веќе спиење, ќе ти плаче цели ноќи. И синко на сите им ги затна муцките. Понаспана николгаш не сум била. Си врзува по 7 саати сон од прв ден. Е затоа дење е ко на норма, со некое кратко дремнување. Ама не се жалам.
   
  На Rina Limani, Snowflake92, Girl-Rabbit и 10 други им се допаѓа ова.
 17. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  16.523
  Допаѓања:
  74.332
  Пол:
  Женски
  Христос воскресна, а мајки со деца над 1 година примате? или не е бебе веќе моево велигденско бебе :D Мене уште не ми се верува дека така летало времето со деца :) искрено дури сум заборавила како е да си трудна, а и како се држи мало бебе хахаха :D брзо ми летна времето и се ми е матноо :)

  инаку и мене многу ми фалеше таа тема, браво женче за темава :) инаку предлог со Мк фонт да се смени, еве копирај ова Бебешки муабети, ако немаш Мк на мобилен или и на што и да седиш на фемина :)
   
  На Snowflake92, Mekuska, mama89 и 6 други им се допаѓа ова.
 18. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  6.093
  Допаѓања:
  139.241
  Пол:
  Женски
  Ke se naviknes. Jas so prvoto se osekavnogu poumorna i poistostena. Si bev naviknata da si dremnuvam porucecki, celi vikendi da se izlezavam i posle op naglo nema ni noke ni denje spienje. Ama posle izvesno vreme vajda se naviknuvas na toa tempo. Eve sega so 2 kako da imam poveke energija, ne deka ne sum umorna ama polesno guram nekako. So prvoto si u shok izgleda a so vtoro veke znaes sto te ceka i deka toa e toa ke porasnat ke pomine pa posle drugi problemi. A za obvrskiye po doma ne mu ja misli kolku stignes tolku. I jas se nerviram k9ga ke ja vidam kukava u kakov haos mi e ama koga stignam togas. Ako mozes da si priustis cistacka bar 1 mesecno najubavo. Jas resiv da si ja vikam 2 pati mesecno, maz mi promrce demek trosocu mnogu mu kazav 2-3 zbora za kakvi gluposti i kejfovi on troai pari i zakute :D.
  Gledaj dodeka e pomala ako spie poveke da zdivnes malku. Mojava prvite nekolku meseci bese bajce ama sega kolku e zbesnata majko moja strav me faka. Ne se dodrzuva u race, sve saka da fati tesko na mene koga ke proodu ili prolazi.
  Pozdrav i uzivaj ke porasne ke zaboravis pa posle vtoro :D
   
  На marchi-cool, Snowflake92, Girl-Rabbit и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. muchacha_a

  muchacha_a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  1.236
  Допаѓања:
  14.580
  Пол:
  Женски
  Да ви се приклучам и јас.Синко има 13 месеци,и не да е активен значи не приседнува ни секунда се додека не заспие,а спие по час и половина двпати во денот,некогаш промашува но ретко.Кога заспива и јас дремам тука или малце легнувам,пошто сум сама кога е буден правам ручек,мијам садови,но не можам да довршам секогаш.
  Овоа малово секаде пипа,дира по штекови,се качува по кревети спаѓа,под маса и што уште не...да не набројувам, па или сме во двор кине китки,копа земја абе све прави.
  И јас мислам дека однемувам некогаш енергија,омалаксувам но издржувам.За 8 месеци ќе си имаме уште едно бебенце,да Ви кажам право јас едвај чекам да си го земам во прегратка,не се плашам од ништо,бидејќи веќе се навикнав на се,и на рано станување и касно легнување и се сама правам и секаде си го носам со мене.
  После знам ќе ми биде потешко со две но синко ќе потпорасне и повеќе ќе разбира.Тој и сега се што му зборувам се ме разбира дури ми кажува ипревртени зборови сака да зборува а мн е мал хихи мн е интересен.
  Не грижете се мајки на се ќе се навикнете.
   
  На firequeenn, Snowflake92, Mari* и 8 други им се допаѓа ова.
 20. mama31

  mama31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2014
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  244
  Si Imas srekja. Jas 2 god ne znev sto e son. Na sekoj pola saat se budese. Sekoja vecer. Bez isklucok. Eve 6 mes e sosema dr prikazna. Sega spie normalno. Koga ke mi tekni koe zombi bev. Pricina za takvoto nespienje nikogas ne najdov
   
  На Snowflake92, galapce, alana и 2 други им се допаѓа ова.