1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    3.322
    Аха, не знаев дека е толку суров капитализам таму. Не ми е и мене сфатливо како може да се носи болно дете во градинка, ако се практикува не значи дека е правилно.

    Од напишаново, слободно можам да кажам дека Скандинавија е измислена за деца. 150 дена годишно за боловање за дете (работодавач не смее да ти забрани да го користиш), родителско отсутво за двата родители до 7-8 годишна возраст, никаква дискриминација на работно место бидејќи сите индустрии се организирани во унија, бесплатни градинки итн.
     
    На Coco31, MeowMeow, azelea и 20 други им се допаѓа ова.
  2. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.617
    Допаѓања:
    4.139
    Очигледно не се согласувам со повеќето мислења овде, веројатно пошто сум и од двете страни затечена :). Немој да ме сфатиш погрешно. Кажа дека ти била посакувана работа, затоа ми е жал, ако ти е сеедно, тогаш постов нема поента. Швајцарија не знам како функционира, читајќи очигледно не е сјајна, меѓутоа ми личи дека не се стига лесно до работа во јавно обвинителство, а сметам дека има и поле за напредок. Пак ќе речам, не сум компетентна не знам како е таму. Ако си приметила и ти и претпоставените и дека проблемот станал голем, тогаш веројатно немало друго решение. Некои работни позиции едноставно не можат да трпат толку и тоа е факт, дали твојата била таква, одлучуваат претпоставените, а не ние. Јас знаев дека мојата работа спаѓа во таа група, а сакав и да се надоградувам. Направив жртва, сите финансии кои претходно беа наменети за некакво задоволство, патување, шетање, шопинг, излегувања, ги пренаменив за дадилка, има пак задоволства ама се поинакви, пак сум среќна и исполнета, работам и учам тоа што сакам, секој момент со малата го користам максимално, а она не е толку болна како кога беше во градинка. Е важно е да потенцирам дека сум тип кој е овертинкер и секоја промена и разболување нејзино мене психички и физички ме уништуваше и ме правеше нефункционална во секој поглед, и дома и на работа. Од другата страна. Имам колешка која не пречесто, ама минимум неколку дена во месецот е отсутна заради болести, исто така знам дека прави жртва која јас не успеав да ја направам, а тоа е болежливо да го праќа детето во градинка, не ја осудувам и завидувам. Она што можам да направам е да сме пофлексибилни, некои денови работиме повеќе за да надокнадиме, работиме некогаш од дома, некогаш кога не сме ма работа се вклучуваме на кратко, сепак за да не страда работата. Не дека не може да е поефикасно, ама вака е во ред. Единствено што ми засмета ако добро разбрав, е тоа што не разговарале со тебе за да најдете решение. Јас секогаш пред било каква голема промена и одлука разговарам. А ако ти понудиле опции и ти сепак сакаш да останеш, размисли, разговарај и дома и со претпоставените и мислам дека може да е win win.
     
    На Leanne, Anturium и јolene им се допаѓа ова.
  3. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    4.843
    Пол:
    Женски
    Нема немајка. Сите сме мајки. Секоја од нас ќе направи се за свое дете, нема потреба за осуди овде, доста ни е притисокот од околината и тој во нашите глави.

    Ако треба работата да трпи и нема да ја имаме посакуваната позиција, нека е. Ќе дојде време, ќе се осамостојат, ќе работиме нешто. Животот тече. Некоја друга работа ќе ни биде ок. Колку и да ми недостасува, сто пати да треба да бирам, стопати ќе ја изберам неа. Оти на крај работата е само работа, а децата се тука, донесени од нас на овој свет и им е потребна нашата помош да се прилагодат на светот. Не заборавајте дека ние знаеме како е без нив, ама они не знаат и недајбоже да дознаат како е без нас.

    Нигде не е идеално, сегде си има предности и недостатоци.
    Што за една од нас е правилно, за друга не е е во ред, оти сите сме различни и во различни услови ги раснеме децата.

    За моето можам да си кажам. Јас сакам да ја пуштам во градинка, еве не од 9 месеци, ама од година ипол, да прооди, да скрати на една дремка и да се очовечи уште малку, со задоволство. Суров е светот таму надвор. Секакви карактери има. Колку порано се соочи со некои нешта, толку подобро за неа.
    И треба социјализација, да билда имунитет.
    Јас моето не можам и да сакам, да го анимирам и мотивирам колку што тоа би го направил стручен кадар и колку она со другите деца ќе се игра и учи од нив.
    Ќе научи и добро и лошо. Ама затоа сме тука ние, да им укажеме кај треба. Да научат од мали да гледаат критички и да распознаваат правилно и погрешно. Во градинка едноставно учат на поинаков начин, има ред и авторитет.
    Имам во фамилијата воспитувачка за деца и бебиња, ја гледам каков однос со деца има. Јас не можам да го имам тој, оти на крај од денот сум мајка, а не кадар кој учел детска психологија и пристап.
    И овде пак ќе се поттикне прашањето дали сегде кадарот доволно добар и работи со иста мотивација. Не е, ама тука таму се наоѓа.

    Ако почнеме да гледаме критички, сегде ќе најдеме нешто што не е во ред.
    И така е, секој мора да се адаптира на неговата околина, колку и нам да ни изгледа несфатливо и сурово. Се си има свои придобивки и недостатоци.
    Не верувам дека била која од нас е мирна кога детето и е болно. Нема потреба ни да се става тој факт под прашање.
    И сигурно и членките сами можат да проценат, во која состојба се децата и дали ќе ги носат или остават дома.


    Јас изгледа развивам инсомнија или со тироидната нешто не штима. Единствениот начин да сум колку толку функционална е еднаш во неделата да спијам во соба далеку од нив, за да можам бар обврските на минимум да ги завршам. Енергија имам само за неа, за ништо повеќе. Кога ве читам дека додека сте на породилно, земате курсови и се надоградувате, алал да ви е. Јас сила немам мејл да вратам.
    Убав викенд :sun:. Да ја фаќам правосмукалката, па да излеземе надвор.
     
    На IRBBB, Coco31, Kikikikiri0405 и 27 други им се допаѓа ова.
  4. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.694
    Допаѓања:
    5.659
    Пол:
    Женски
    Препосакувана ми беше. Многу бенњфити има, за платата и да не правиме муабет колку е повисока. Учев во бременост и со мало бебе за да стигнам до тука, затоа и оваа отфрлање сега толку ме погоди. Знам колку вложив, за на крај толку нормална причина да се земе против мене. Немам опции сега за работа од дома или слични бенефити затоа што сум ептен на почеток на струката, прво искуство ми е лва овде. Еден ден ќе имам, ама сега не е тоа време.

    Како и да е, фала ви премногу на сите за тоа што ги изнесовте вашите искуства и мислења. Може да сумирам и да се најдам јас каде сум.

    Ми треба време да размислам точно што понатаму, дали да ја ставам период дипломата на страна и да барам работа во тоа што веќе добро го познавам, каде што ќе бидам пофлексибилна со работно време нормално. Или да се борам на оваа работна позиција и да трпи син ми и домашните обврски.

    Решение сигурно има и ќе го најдам. Ова ми беше силен удар, ама ќе помине и ќе го заборавам. Зашто сепак мотивацијата ми е во раце и кога ќе ми се насмее заборавам на се друго. :l:
     
    На Coco31, azelea, Ano и 16 други им се допаѓа ова.
  5. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.539
    Допаѓања:
    1.455
    Толку ср вознемирувам оф муабети бош незнам... или ние само критикуваме или па не сме нивни и се си кажат... 9ти месец сум чекаме да се породам да дојде ден.. си правам муабет сп синко како ќе банаме братчето заедно, ќе си го гушкаме, раниме и слично... и свекрвата иди слушаа и почна муабет од тип он е дете, тррба да си игра не му е родител демек нз што сака да каже.. а уствари сака да ме вознемири само .. и и реков викам ај доста со тие бош муабрти оти се вознемирувам а сега баш и не ми треба тоа... каде бе не се качила , ни помпгнала ништо и само камува нешто безврска... после му вели утре ја ќе те шетам за велигден.. не он си нежа татко остана на неа пти досега го земала, шетала ... само да ме изнервира толку... треба ли да молчам или да кажам каде е местото.. нз ни со кои зборови да кажам а да не се навреди сопругот па нели треба ние о на тоа да мислеме ...
     
  6. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.694
    Допаѓања:
    65.751
    Пол:
    Женски
    Јас сум исто надвор од Македонија. Овде породилно е 2 месеци, нормално решив да дадам отказ за да го гледам детето и веќе 3 години не работам. Дојде и второ дете и знам дека уште 3 години ќе бидам дома. Дефинитивно ми фали да работам, да имам други обврски освен оние секојдневните. Таква ни е природата да мора да жртвуваме нешто или кариера, или гледањето на децата. Според мене нема ништо погрешно што и да се одбере. Секој си знае зад затворените врати како им е и финасиската состојба и семејната. На вакви платформи, инстаграм и слично сите може само да го покажуваме најдоброто од нас.

    Овде исто со температура не може да се праќаат во градинка. Доколку се случи да дигне температура во градинка веднаш ти се јавуваат да си го земеш детето, имаат како лекарска соба и те прашуваат дали да смеат да дадат нешто на детето за температура. Седи во собата се додека не дојде некој по него.

    Друга работа што би ја искоментирала е тоа што во секоја друга тема дали за развод или за нешто друго жена да се пожали ќе биде нападната како она треба да работа, да биде финансиски независна, зошто не работела до сега и ред други работи. На нас жените ни е во крв, да искритикуваме, а да истакнеме колку ние сме најдобри. Се надевам еден ден ќе се смени тоа...

    Ова еден поздрав од болна мајка која денеска вапцаше јајца, правеше колачиња, пушти машини, исчисти, со едно дете кое се уште кашла од ноември мислам не е прекината, таткото кој е со температура и беше во болница денеска и едно малечко бебе кое е насмеано.
     
    На IRBBB, Coco31, azelea и 30 други им се допаѓа ова.
  7. Leanne

    Leanne Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2022
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    1.087
    Пол:
    Женски
    Баш читав за темава во Економист не можам да ја најдам статијата, за motherhood penalty, навистина е жално што сме растргнати помеѓу работата и семејството, а да не зборуваме и за оној заостанат менталитет како тоа жената да брка кариера, а мажот да седи дома :?:.
    Како се вратив од породилно на работа, моите претпоставени ми рекоа дека едвај чекале да се вратам и знаат дека ќерка ми ќе оди во градинка, ќе имаат разбирање кон мене и тука се за било што, за после всушност мене колегите на работа да ми прават пекол, значи 0 емпатија 0 разбирање. А не работам некоја стресна работа или пак да не може да се покрие нечие отсуство, па ајде да разберам. Ама колку сплетки ми правеа тоа беше страшно... Сега ја средив ситуацијата со нив, разговарав се поставив така да не прифаќам повеќе такво однесување и позадински игри. Истото и се има случено и на моја другарка, работодавците не и прават никаков проблем за колегите да ја оговараат позади грб и да и прават сплетки ко демек била неработник и само користела да седи дома... А не знам дали разбираат дека сите сме живи луѓе, не сме роботи, и не мора да имаш деца за недај боже да имаш потреба од боледување и дека треба некогаш да не се зборува толку многу, ама ај ...
     
    На Coco31, azelea, Carolin. и 11 други им се допаѓа ова.
  8. Amore.Mio

    Amore.Mio Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2021
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    619
    Како бе немаме друг избор па се тешиме? Секако дека имаш избор, може во Швајцарија кај што пиша членката е така, мада не верувм дека на секое работно место е така, ама речиси секако во другите земји не е. Овде за секоја работа мајката има избор, дали сака пола или пак цело работно време,никој од претпоставените не ти замерува кога ќе кажеш дека се работи за дете, што кај нас малку потешко.
     
  9. viol

    viol Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2016
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    I jas sum vo stranstvo i pocnav da rabotam istiot mesec koga decata pocnaa da odat vo gradinka. Rabotata e vo povrzana no sepak nova oblast za koja sto ucev dodeka bev na porodilno (zvuci poznato neli :) ) prvite 6 meseci neli se probni, taka da morav da se pokazam. Olesnitelni okolnosti bea sto i jas i soprugot rabotime pretezno od doma, i za sreka decata bea retko bolni, taka da nemase potreba za boleduvanje cesto. No, koga morase, soprugot pocesto koristese posto toj imase dogovor na neopredeleno. Citav deka tvojot soprug ne moze da otsustvuva od rabota, no dali e navistina taka? Bidejki tvojata nova kariera bas zvuci ‘promising’ pa mozebi soprugot bi mozel da krati saati ili nekoj slicen kompromis da se postigne. Da, za dobroto na decata, karierata za zal najcesto strada, no ne mora sekogas da bide karierata na majkata neli. :)
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.982
    Допаѓања:
    6.849
    Пол:
    Женски
    Христос воскресе! Ваистина воскресе! За многу години нека ни е денешниов ден мамасити!
     
    На Carolin., Marsi*, Leanne и 11 други им се допаѓа ова.
  11. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.837
    Допаѓања:
    164.437
    Пол:
    Женски
    Христос Воскресе
    Навистина Воскресе
    Среќен Велигден мајки и дечиња:f:

    Нешто слабо ве читам , појќе сум во онаа тема, кај поголемите тетки :D
    Ме фаќа период , де ваму те таму сум:ninja:

    Не ми се пишува овде баш пошто треба да се жалам.
    Синко расте , ама детето ми стана најголем нејадач. Ништо Не сака,ништо.
    Ако не е градинката да си апне таму , отиде возот.
    Колку било нервозно и жално да не ти јаде дете:(
    Да се надевам дека е само период и наскоро ќе пројде.

    За десетина дена одиме Охрид,маж има лански одмор .
    Одвај чекам да шетнеме.
    Ми здосади веќе дома , двор , парк , игротека...
    Сакам промени:D

    Постов каша попара.

    Гушните ги дечињата :hug:(heidy)
     
    На IRBBB, Coco31, Ano и 20 други им се допаѓа ова.
  12. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.340
    Допаѓања:
    16.313
    Пол:
    Женски
    Неделава на мени јајца а? :rofl:
    Среќни празници, кој си слави :angel:

    Јас живеам за петок! Ќе преживеам до петок? Се надевам.

    Убава и лесна (малку) работна недела да имате. Ние обичните смртници за празници и неработни денови не знаеме :( :D
     
    На azelea, Zumbulche, јolene и 12 други им се допаѓа ова.
  13. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    2.265
    Здраво мајки :).

    Периодов малку тензичен. Малиот извади запче :l:, дали заради него или од 5тиот скок ама плачиме повеќе, спиењето преку ден е некако хаос, преку ноќ 5-6 пати бара цицање (досега 2-3 пати). И почна да се отскрива, ги крева ноџињата и го шутка ќебенцето. Плус почнавме со вкусови и само што почнавме, почна да кака само еднаш во денот. А му давам само по неколку лајчиња, дури чудно ми беше од неколку лајчиња толку да смени.

    Многу ми е интересен се смее на глас и е возбуден кога го гледа поголемово братче кога игра нешто. Тоа ми е ново доживување, со првото бевме само ние 3ца, а сега бебево најмногу му се радува на братчето. И се нервира ако не му обрнува внимание, па вика по него. А големково секој ден со бисерчиња не смее, па потоа малку не нервира дека се инаети. Но, во глобала добар е, мирен, дете како дете не може да биде како билка, некогаш ќе се налути за нешто, но гледам да се разбереме со убаво со разговор.
     
    На Coco31, Ano, firequeenn и 15 други им се допаѓа ова.
  14. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.568
    Допаѓања:
    43.984
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки :f:
    Ние денес дома, нели слободен ден, за одмарање, кој колку може. :rofl:
    Дојдов онака да пишам нешто.
    Бебе поминува низ тежок период, 7 скок, регресија, заби, сепарациска, се спрема за лазење/одење.. со еден збор хаос.
    Во градинка протестира со спиење последниве денови, често и воопшто не заспива, по дома и јас едвај го успивам, и за 2 дремка и за ноќно.
    Навечер едвај во 11ч заспива, ама затоа сабајле во 7 е буден. Мм ми вели, што си станала толку рано, нели не си на работа денес, му викам а бебево го гледаш дека е будно или? (facepalm)
    И така.
    Наскоро доаѓаат свекор и свекрва на гости/поседок, па цела недела ќе се прилагодуваме бебо да го гледаат, и тоа ќе биде интересен додаток на се останато.
    Ако преживеам ќе ви пишам. :drunk:
     
    На Coco31, Ano, CareTee и 8 други им се допаѓа ова.
  15. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.068
    Допаѓања:
    3.949
    Пол:
    Женски
    @Luminary , колкаво е детето? Да не му е време за една дремка само?

    На успивање ние неделава маки мачиме. Дали е од сите активности со празници и луѓе преуморна, па долго време се врти низ кревет, не може да си најде место, па се вознемирува и така во круг. Во скок не е, дали има некоја регресија околу 16 месеци, не знам.

    Од други новости како затопли само надвор бара да е, конечно се заигрува со играчки по подолго време, на подолго мислам 10-15 минути сама.
     
    На Ano, CareTee, Dennings и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.568
    Допаѓања:
    43.984
    Пол:
    Женски
    10 месеци полни за неколку дена, мислам дека му е уште рано за една дремка. :(
    А функционирал и така, некогаш што и да направам нема шанси да заспие, пример ако спиел 2-3 часа во градинка (и тоа се случува некогаш), го доуспиваат по неколку пати, нели така највеќе им одговара, и јас дома нема шанси да го успијам за 2 дремка. Тогаш го легнувам малку порано за ноќно. Ама сакам да речам он би сакал така дефинитивно.
    Само уште ми е малечок, долг ww е тоа за него, искрено не би да ја скратиме сеуште. :?:
     
    На macka91 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    276
    Пол:
    Женски
    Не не, рано е за кратење дефинитивно. Пред некој ден моето ја прескокна втората (10++ сме). Тоа првпат се случува, не знам зошто. Можеби дека првата дремка и беше подолга. Ама па и другпат и била, не знам. Па испадна прозорецот да и е предолг, заспа во 19:30 како за ноќно и нормално се разбуди среде ноќ и седеше 2 часа будна. (facepalm)
    Па одлучив веќе првата дремка максимум час и 20, 30 минути да и биде.
     
    На macka91, Mother of 2boys и Luminary им се допаѓа ова.
  18. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.694
    Допаѓања:
    65.751
    Пол:
    Женски
    Добро утро мајки!

    Денеска решив утрото да си го земам за себе и одмарам со кафе и добра книга. Големата е во градинка, бебе спие, маж ми од дома работа денеска затоа што ќе мора да носи работи во другиот стан. Убаво си бевме во овој стан, ама газдата решил да го продава па минатата година ни даде писмо за иселување. Сега викендов не чека селење, а јас деновиве некои работи ги пакувам и ги носам во другиот стан и ќе морам таму да одам и да средувам.

    Периодов сум зафатена и со учење. Еднаш го поминав тој курс, но повторно одбрав од истата област за да можам да вежбам, да научам нешто ново и да го потврдам знаењето. Си имам некои планови во главата зацртано, па ќе видиме како ќе биде. Како иде учењето со две мали деца? Можам да кажам ролеркостер е. Среќа е тоа што сите часови се во 8 часот поради разликата во време, а тоа време децата ми спијат. Е сега кога ќе бидеме во Македонија ќе биде зезнато затоа што ќе бидат од 6 часот, ама ќе се снаоѓаме со бабите.

    Јас имам осигурање од тука кое ми покрива во Систина. Дали знаете некој добар педијатар таму?

    Имајте убав ден
     
    На Coco31, Leanne, Ano и 9 други им се допаѓа ова.
  19. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    199
    Само да те пофалам, деца, селење и учиш. Браво!
     
    На Isabel, Luminary, Marsi* и 6 други им се допаѓа ова.
  20. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.694
    Допаѓања:
    65.751
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу ми значи поддршката. :hug:
     
    На Ceneva и kozuf им се допаѓа ова.