1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.221
    Допаѓања:
    21.432
    Пол:
    Женски
    Ќе навикните со времето :D
     
    На MartinaMM, јolene и princess5 им се допаѓа ова.
  2. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.911
    Допаѓања:
    34.353
    Пол:
    Женски
    Ауу, мислев дека во поголеми групи се "закачаат" не и во јасли искрено... бидејки најчесто е во креветче или хранилка:x со оглед дека е најмал можеби мислев дека повеќе го пазат (facepalm)
    :D:D не дека може на секое да се деси но едноставно уште ми е чудно:hai:
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    2.985
    Пол:
    Женски
    Добро утро мајки,
    Не сакам да звучам како специјална снегулка карактеристична за новите генерации, но денес решив да пуштам цртани кои ние сме ги гледале како деца. Она што го приметив е прикажаното огромно насилство. Пример Том и Џери. Да, навидум наивен и детски цртан, но изобилува со елементи на насилство. Тепање, користење на чекани и шајки, кубење и сл. Исто така, се сеќавам и на една верзија од Пинокио, ми остави трауми. Понатака, Снежана и седумте џуџиња, кога Снежана ќе го касне јаболкото и принцот ќе ја воскресне со бакнеж. Wtf?! Покахонтас инаку е малолетник која се заљубува во полнолетно лице. Алиса во земјата на чудата, цел цртан е трипање со дрога. Чудовиштата на нашиот град е жив хорор. Што сме гледале како деца, се прашувам. Дали тоа влијаело на нас за да се изградиме како индивидуи што сме денес? Ако ништо друго, денешните кокомелон, бибип, бебефин немаат никакво насилство, а воедно се едукативни. Се учат бои, азбука, имиња на животни. Не дека и сега нема, како на пример на Нетфликс, пуштање на пропаганда со хомосексуалност, небинарност, транс и сл. Не ни бранеле на нас како деца да ги гледаме тие цртани, а сега од сите страни сме бомбардирани со истражувања како не е во ред детето да седи пред екран. Значи во ред е да се гледа Том и Џери како се тепаат крвнички, ама Кокомелон многу стимулира. После насилни сме биле, нема од каде:x. Тешки муабети од сабајле:D

    Инаку се наспав конечно, ме остави детево да поспијам цела ноќ. Но, обично тоа е затишје пред бура. Ако спиеш ноќта, сега ќе видиш што ќе ти направам во текот на денот:D Него, периодов ништо не ми јаде, буквално секој ден макарони правам. Не можам по три јадења на оброк да фрлам. Што правите во тој случај?
     
    На Zumbulche, Oneo, Coco31 и 19 други им се допаѓа ова.
  4. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.527
    Допаѓања:
    1.449
    Ке ми пукни душава ама нз кога... бебе е една недела..големото се осипа имало некој вирус со осип... и сега мислоте ми се кај бебе... само плачам на глас. Како мало дете .. душа ми се кини, боли, стега не ме пушта.. ослободете ме утепете ме ве молам ми е страв за бебе многу
     
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.937
    Допаѓања:
    14.295
    Пол:
    Женски
    Ми за недостига темава, а одамна ја немам отворено зашто немав време а сакам детално да си читкам.

    Ме подзамисли со цртани е, сега и јас така гледам на нив ама тогаш во времето воопшто не сум размислувала на тој начин. Ами еве понова генерација на цртани - маша и медо. И тоа е во таков стил.

    За себе нема што да кажам. Пијам кафе во моментов и ве читам. Правам планови за исхрана знаете, во фаза на слабеење сум па време за вежбање си барам и така.

    Па да ве поздравам сите и да ви посакам убав викенд
     
    На Трагедијаупмм, IRBBB, MinnieM и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.438
    Допаѓања:
    11.260
    Пол:
    Женски
    Се согласувам за Том и Џери, дека само идеи за тоа како да се истепаш даваат. Ама разликата е во боите, менувањето на сцени, движењето на ликовите. Кокомелом е направен да замајува многу мали деца, нема соодветна споредба во цртаните од пред 30 години. Јас го сметам за нужно зло, не можеш комплетно да избегнеш бебе да не гледа, ама мора да се контролира.

    За правилна споредба би ги ставила Том и Џери со Paw Patrol пример. Повеќето модерни цртани имаат тема за културно однесување, меѓусебно помагање, разликите меѓу ликовите и како се надополнуваат мегу себе иако не се сите најдобри во се. Дефинитивно многу подобро од Том и Џери кај што цел цртан некој јаде ќотек.

    За мене врв е мис Рејчел, за бебиња има песнички со некоја мини кореографија како што и ние би им правеле на бебињата (во смисла "две рачички со 10 прсти"), а за поголеми деца супер е за учење англиски (видеото е за тодлери, ама ќерка ми на 5 години супер ги следи за да научи некој нов збор сега кога веќе почнува тоа да ја интересира). И најбитно од се, нема дречави бои колку да одвлекува внимание и како зомби само да блее во тв, како што јас сум правела како дете со саати.
     
    На Coco31, warrior, Bella_Stella и 9 други им се допаѓа ова.
  7. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.339
    Допаѓања:
    16.287
    Пол:
    Женски
    @ArabellaStarfall тоа што го мислам неколку дена си го пишала.
    На тв почнав да оставам Анимал планет без звук или кога сме критични со расположение еден робот и бебе. Утепај ме ако знам како се вика цртанот :D
    А и бајките не се баш бајки. Имаме збирка од браќата Грим, читам и се чудам. Ги заменив со Биби и Боби, заеби. И мене не ми се убави да ги читам ко возрасна :D
     
    На IRBBB, Mom's_life, Carolin. и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.692
    Допаѓања:
    5.656
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам на муабетот на @Spidy Рејчел е одлична исто и Блипи. Само тоа пуштам јас и евентуално мечето ушко пред спиење да му се смири телото малку, го има на јутуб на македонски. Инаку блипи е уште подобар од рејчел зашто сцените се скроз реално без никакви 3Д детали и најчесто се во игротека, паркови и такви места кај што право учат со која намена се играчките таму. Е сега ова малку ми смета поради англискиот, ама секако не гледа по цел ден
     
    На LiquidLuna, Carolin., Tea SK и 3 други им се допаѓа ова.
  9. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    2.985
    Пол:
    Женски
    Да, да, не ја спомнав Мис Рејчел. По неколку пати сите емисии ги изгледавме. Ми е криво што нема на македонски. Од друга страна, кога ќе ги погледнам темите, каде постојано се критикува некој што нешто ќе се обиде јавно да произнесе и ми е јасно зошто никој не се труди да направи таква детска емисија. Биби и Боби не ми се споредливи. Блипи за помладата публика, барем кај нас, уште не е интересен, сум пробала. Секоја чест за мис Рејчел, има неколку копии на неа, но нема споредба, има невидена харизма и знае како треба со деца. Држи внимание и многу лесно учат децата. Тодлерот мој знае знаковен јазик и куп зборови од неа. Не сум против учење на англиски, нема штета, секако ќе треба да го знае.
    Имаме слични копии на неа на тукашниот нативен јазик, ама да може некој да ја клонира Рејчел, најубаво ќе биде. Не може секој да работи со деца, изгледа и за тоа треба да се има талент. Нека е жива и здрава и нека снима само:D.
    Icky sticky bubble gum, bubble gum (нека врти во мозок цел ден).
     
    На LiquidLuna, Carolin., Anturium и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    3.909
    Пол:
    Женски
    Моево дете старите долгометражни на Дизни, Том и Џери не ни ги погледнува. Штрумфови чат, пат без некој интерес.
    Биби и Боби ги сака, Сани и Стела, Дарко Биберко исто. Имитира нивни движења. Е со Cocomelon, веќе "се губи". Скроз се внесува, така да почнавме освен во екстремни ситуации, читај инхалации ако има потреба или некој лекарски преглед, цртани ни под разно.
    Не сум против и мене ми е полесно 15-20 минути да зготвам раат ама гледам негативни последици кај моето дете.

    Рејчел не сме ја виделе. Ќе тестираме дали ќе и се допадне.
     
    На Трагедијаупмм и Carolin. им се допаѓа ова.
  11. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.917
    Допаѓања:
    39.076
    Пол:
    Женски
    Жени здраво.
    Знам дека темава не е за ова и забрана е реклама на форум, ама да ви кажам дека конечно го отворив мојот мал бизнис за уметнички слики и принтови(и де околу уметноста, картички, покани, илустрации, портрети):party:
    Вчера ми ги донесоа првите принтови и не можам да поверувам колку се само прекрасни.
    Се наполнив со позитивна енергија и надеж за подобра иднина барем духовно ако не и финансиски. Не дека очекувам дека ќе станам милионер од ова ама душевно многу ме исполнува и како сајд хастл мислам дека е супер одлука од моја страна.
    Веб сајтот ми е уште во изработка, ама ако сакате да подржите една мама која собра храброст да си го исполни сонот пишете ми лп ќе ви пуштам линкче од инста профил да разгледате што се нуди.

    Во меѓувреме поздрав со овие две дела. IMG_3590.jpeg IMG_3592.jpeg


    На тема цртани моево не ги ни сака кокомелом и подобро оти мене многу ми се дебилни.
    Стела и Сани му се омилени, guess how much I love you и јас многу го сакам, Рејчал сеа ја погледнува повеќе и му е интересна, и има едни како приказни пред спиење со песничка и тие ги сака, Биби и Боби уште р мал за да му легнат.
    Јас пуштам тв кога треба да завршам нешто, некогаш гледа некогаш не го интересира, никогаш не сум го приметила да е внесен толку да не ме регистрира. Ниту е цел ден пред ТВ ниту се сеќирам што малку гледа, може има негативно влијание ако сите експерти велат дека има, ама јас немам друг избор кога ништо не пали.
     
    Последна измена: 1 јуни 2024
    На Zumbulche, Lavender13, Lizi и 25 други им се допаѓа ова.
  12. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    5.595
    Пол:
    Женски
    Јас завчера доживеав шок од Палешка.
    Сум ги заборавила траумите од детството.
    Палешка е мало девојче кое цело време некој ја тера да се мажи со некој, со жаба, со стар богат крт... WTFFFFF
    Инаку Топер имаат супер серија на приказни, ублажени од хорорите на Грим.
    Во Црвенкапа на пример, волкот ја затвора бабата во креденец, не ја јаде :D
    Иначе мојава ѕверка не ја интересираат цртани на скоро 3 години, ми бара да гледа дадички што се шминкаат и дотеруваат (Дијана и Настја). Ги гледа на муте, пола саат пред спиење.
     
    На Трагедијаупмм, Zumbulche, mjay.yyy и 7 други им се допаѓа ова.
  13. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.134
    Допаѓања:
    56.448
    Пол:
    Женски
    Го капев денес и сите диносауруси ги зеде да ги искапи, и го слушам - oh look, another dinosaur. Oh, look over there. I love dinosaurs :D
    Ајде мама побрзо, ајде прај пена, каман (come on :D )
    Од Блипи му е ова :D
    Исто и mmmm delicious
    Ко ќе извади некое зборче, во точен контекст го става и пресмешно ми е.

    Нужно зло ми се цртаниве, сега со бебе дома невозможно ми е да го занимавам нон-стоп. Сега се стопли, па повеќе време минува надвор. Ама наутро денот му почнува со цртани, и ич не ми е мило. Блипи, Биби и Боби, тој роботот со бебето, Paw Patrol, Rusty Rivets, Буба (леле како ме нервира луѓе :@ )... мис Рејчел уште не ја открил. Сака и едни руски, калабок и жихарка, така некако се викаат. И обожава да гледа како отвораат количиња hot wheels, па после ја рекреира истата игра. Почнува со hey guys :D и оттука тера со негов англиски. Е има едни индијци, јас не знам како нон-стоп излегуваат. Играчки потопени во боја, па ги мијат. Тие цело време ги блокирам и пак излегуваат од нови канали. Ако некој знае финта како да ги решам, нека каже. И рекламите со српски песни, ме умреа.

    Мене ми е смешно, не ми пречи да гледа на англиски. Не мислам дека македонскиот му заостанува поради тоа, по нешто му преведувам, нека учи по нешто дур не му е тешко. Ќе дојде време, ќе се молиме да учат.
    Времето пред екран секако е штетно, контролирам вака или онака. Се трудам да е што помалку и намалуваме веќе. Ама не се трудам тоа што го гледа да е стриктно на македонски. И најчесто гледаме активно, го прашувам за тоа што го гледа, па ми кажува, откако ќе заврши го прашувам да раскаже... се трудам да извлечам нешто позитивно.
     
    На Coco31, hello-kitty.90, DaisyDream и 10 други им се допаѓа ова.
  14. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.692
    Допаѓања:
    5.656
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
    Ме изнасмеа
     
  15. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    8.423
    Пол:
    Женски
    И мојата ги сака Дијана и Рома ,Настија...ептен и се омилени.
     
    На Трагедијаупмм, mjay.yyy и Tea SK им се допаѓа ова.
  16. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.318
    Допаѓања:
    18.437
    Пол:
    Женски
    Ни прооде детенцето. Почастете се колачиња. :inlove: Мнооогу промени има во последниве недела-две, некако многу забрзано почна да расте и да прави работи како тодлер, а не бебе. ;( Bittersweet ми е периодов скроз. Многу среќно детенце е, по цел ден си наоѓа занимации, си игра, си шетка, почна по маси да се качува. :D Забавно ни е по дома ептен.
    22392D0D-7D3A-42A0-8C6C-99C6CEF38324.jpeg
     
    На Mari_em, Zumbulche, Sun&Moon и 41 други им се допаѓа ова.
  17. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.911
    Допаѓања:
    34.353
    Пол:
    Женски
    Лесни чекорчиња
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    586
    Пол:
    Женски
    Има ли подготвителен курс некаде за помирување со фактот дека бебе мора во градинка? Направи 5 месеци, неверојатно колку брзо минува времето и уште поневеројатно колку е bittersweet додека гледам како си ги совладува сите вештини за својата возраст, преслатка е како се врти за секунда додека менувам пелена или додека спие или играме:l:
    И среде такви напливи на среќа се сепнувам дека веќе ја запишавме во градинка и ми се плаче. Не ми се враќа на работа, не ми се остава бебето и се обидувам максимално овој период да го уживам ама и понатаму се молам чудо да се случи и да не морам да ја носам. Тоа ме мачи а и пропратно имам некоја необјаснива желба да запалам цигар и не знам како одеднаш, не пушам од моментот кога дознав дека сум бремена...
    Се надевам набрзо ќе одиме на планина и дека тој мир ќе ми го промени текот на мислите а дотогаш со оглед на тоа дека нема дожд на повидок максимално ќе го искористам убавото време со моето мило девојче :inlove: и шопинг за 6-9 месеци :sun:
     
    На Трагедијаупмм, Coco31, Skyler81 и 11 други им се допаѓа ова.
  19. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    3.909
    Пол:
    Женски
    Една година подоцна, со моево палаво девојче викам, а нешто да почнеше и сабота и недела да работи градинката :D.

    Шега на страна - јас кога таа имаше 5 месеци - нека потпорасни, да си шетаме, да може на кафе да си седнам, за рака да си ја носам, да не носиме куп реквизити....
    Сега - ни кафе, ни ништо, секое излегување маратон трчаме наоколу, реквизити уште со камион што не сме однеле, јас - супер беше помала ко само си лежеше :D
     
    На Erika.greeneyes, Zumbulche, Coco31 и 13 други им се допаѓа ова.
  20. MeowMeow

    MeowMeow Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2019
    Пораки:
    721
    Допаѓања:
    2.206
    Пол:
    Женски
    Баш сакав ваква тема да отворам на форум, каде може да споделуваме едукативни видеа и видеа кои не се преполни со стимуланси и насилство кои може да им ги пуштаме на дечињата кога мора. Јас налетав на овие на youtube:



    Син ми учи зборови и го имам приметено како си ги кажува кога ќе ја види сликата (пример маче, јаболко, поедноставните) и не зјапа како зомби во екран кога ќе му ги пуштам. Сега за сега сме само на вакви видеа и песнички (Cocomelon и нашите - Поточиња, Дарко Биберко, Стела и Сани), еднаш дневно по околу пола саат.
     
    На hello-kitty.90, .baby.love., Luminary и 3 други им се допаѓа ова.