1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.074
    Допаѓања:
    97.149
    Пол:
    Женски
    Не сум знаела дека е толку мило кога бебе ќе те викне на име, големото само мама ми викал одсекогаш, малово сега ми вика Анееее... Топење!

    Ден втори сами дома, бебе е со афта на уста и го боли па послабо јаде, ама се трпи некако. Сега ќе му дадам сокче да се разлади и да му олесни, белки ќе касне уште малку и од кришките. Смешно ми е дека сам си кажува што сака да јаде а е толку мал, ече (лепче) и аце(јајце), кришки пржени јадеше.

    Туку вчера ги подновив во Н&М и дефинитивно не се исплати во Синсеј да се купуваат тоа маичките по 180ден кога ќе се соберат за 2 перења и нема носење кога овде се 250ден одличен квалитет а има и акција 3 за 2, па баш ти се исплати. Памук, дезени, модели, се им е топ. Опремени сме за свидетелства зимање, сега ќе одам да барам сандали и патичиња за малово ниски. Им купив исти маички да имаат за летово, не носеле досега така исти маички, дека малово носеше баш бебешки програм, а сега и двајцата носат исти модели од детски програм и баш ми е мерак. Едвај чекам да ги дотерам. Во сабота ќе ги носам на сладолед после свидетелства. Медењаци мои.

    Кафе испиено, деца играат на земја со играчки, не се перело да пуштам машини, ручек ќе ставам од сега па да сум спремна за на фризер после.
     
    На H.VAGA, Luminary, IRBBB и 13 други им се допаѓа ова.
  2. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    4.836
    Пол:
    Женски
    Ја идам да те прашам дали беше на фризер барем. Мене деновите ми поминаа, а пак не си закажав нигде :bandit:.

    Жешко овде многу, мене ми е убаво, а овие двајца само се кисолат. Божем летно бебе е.
    Бебе уште малку годинка ќе прави, времето како помина, како и на сите нас де, во бунило, неспиење, а сепак убаво.
     
    На kozuf, Трагедијаупмм, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    4.904
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки :*:
    Да си фрлам некој збор додека се успива бебко.
    Вчера по пат кон Грција мислам дека немаше крај, 7ч патувавме со шуткање, со чекање во колони и на граница, едно време ми идеше да ја извадам количката и пешки да тргнам со бебо :nod: и мора да го пофалам издржа во седиште максимално глас не пушти освен последни 30мин кога заспиваше не можеше веќе во полуседната се изнаплака па морав на раце,ама пројде. Денес, одлично на плажа си уживаше под сенка на лежалка, играчки, дремка, цицање ( ок ова со 300перепетии да не ми се види нешто, покриена, он трга со рацете пешкири, се тегнеме :rofl:) сега да пројде топлото па пак и малце да го брцнеме ноџенца, сабајле од брановите се штрецаше,а водата бара!! Додека не влегов во море, да погледнам кон небо немав сфатено колку ми требало ова, бегство од реалноста, секојдневието и проблемите во Скопје. 6 денови ќе ги искористиме максимално за нас 3ца, зошто и мм ми фалел овие 5ипол месеци, жално е што во бубањот посветена на бебе, нови околности, проблеми,кавги, забораваме дека среќно дете произлегува од среќни и сплотени родители. Премногу предизвици преживеавме заедно за сега јас само да ги гледам маните, да барам кавга во сè и само да замерувам, има вина и во мене и моите хормони. Искрено пред 5 дена стигна прв циклус после година и 2 месеци, тој ден се убив од лутење на сите но и плачење, нешто внатрешно во мене експлодираше, но еве одпосле сум некако како нова личност, помека или така ми личи не знам :?:
    Како и да е, се надевам до крајот н одморов ќе имаме вака убави моменти па со нови сили да се бориме заедно дома со предизвиците кои не чекаат.

    :l:
    Сакајте се со мажињата, ценете ги, бидете благодарни, сплотени, полесно е така :hug:

    Отидов да каснеме нешто, гледам сум забегала со дрндање :makeup:
     
    На Freckles., Sunrise!!!, H.VAGA и 18 други им се допаѓа ова.
  4. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.815
    Допаѓања:
    2.721
    Пол:
    Женски
    Јас се си мислам: зошто не им текне да направат мини игротека и 1 до 2 жени да има да ги чуваат децата додека ние се фенираме, фарбаме, правиме маникир и педикир? Па тоа е топ инвестиција, да не морам да молам баби, на раат да сум. :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
     
    На strelec231992, Sunrise!!!, Luminary и 9 други им се допаѓа ова.
  5. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.815
    Допаѓања:
    2.721
    Пол:
    Женски
    Со што да исечам алуминиумска лајсна онаа измеѓу паркет што се става кај дупките, а да не е тоа бонсек, зошто немам дома. Пробав со остар нож и скалпел, не иде... помагајте?
     
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.014
    Допаѓања:
    157.284
    Бруска.
    Со друго не пробувај ке ја расипеш само
     
  7. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.815
    Допаѓања:
    2.721
    Пол:
    Женски
    Не знам кај да барам такво, брусалица мислиш? Со друго џабе е?
     
  8. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.014
    Допаѓања:
    157.284
    Да,мораш некој да видеш шо има
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.074
    Допаѓања:
    97.149
    Пол:
    Женски
    На плажа ако се криеш со пешкири само ќе се нервираш и ти и бебе. Јас доев лани на лежалка, легната кон мм или во раце со нозе нели свиткани во колена, пак ништо не се гледаше. Тоа на плажа сите полуголи јас ќе се кријам оти дојам. Иди ти јади со крпа на глава дали е лесно, не е. Не се потресува мајче ни ти. Јас лани сум заспала на лежалка сосе синко и така бебо пуштил цицка, јас на изволте, се будам мм и синко во вода, никој у мене не гледа. Ако веќе ептен ти е шубе покривај со пелена тетра, бар не држи толку жешко.
     
    На Freckles., IRBBB, kozuf и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    16.185
    Пол:
    Женски
    Добар ден мајки :coffee:
    Бебо спие трета дремка станат е од 6ипол, ама мајка му е крива вчера го заспа во 8, сега ке седи до кај 9ипол па за сабајле да поспиеме раат :D

    @Trupko ее такви филмови и мене ме мавнуваат, не се осеќам ко жена, нокти немам налакирано од пред да се породам, едино редовно што правам е депилација не ми се остава само таа пошо многу ми се изретчени. И затоа вчера бев на фризер со се бебо :!: у најжешкото, ја земав мајка со мене она вардеше бебе, јас имам нова фризура.


    Моментално сум во таква недоумница, не можам да се одлучам што да правам. Добив понуда за работа, се работи од дома трета смена од 10 до 6 или од 11 до 7, едино што треба е да одам до Скопје е само обуката која трае 2 недели после си работам од дома АМА големо ама не сум спремна да го пуштам бебо во градинка, не знам како би функционирала поинаку освен он да оди во градинка за да можам јас да се наспијам ко човек. Да одеше веќе да беше навикнат одма ке прифатев, ама вака никако не сум, мм ми вели почекај нека направи барем годинка па после ке му ја мислиме. Ептен неочекувано ми дојде, цело лето планови ке пропаднат ама пак од друга страна ме влече што ке работам приход плус, ич не знам што да правам ама ич
     
    На Mom's_life му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    3.909
    Пол:
    Женски
    Маж: одам до продавница за 15 минути сум дома.
    ... Поминува 1 час додека се прибери

    Влегувам јас да се бањам, демек 10-15 минути сум готова.
    Маж со ќерка после 5тата минута тропаат на врата, да виделе што правам, што толку се задржувам.

    Релативитет на времето.

    @Carolin. ,може не бараш совет, ама со работно време од трета смена и бебе дома искрено јас без помош не би издржала. Да спиеш кога бебе спие, сметај дека дремките ќе се намалат и проретчат така да освен некој да доаѓа и наутро да го чува по неколку часа, поинаква опција не ми доаѓа во предвид, доколку јас сум во прашање тоа.

    Ќерка си тера со скокот. Ништо не и е погодено. Плаче ако ја ставиме во базен, плаче ако ја извадиме од базен.
    Еве последните 10 минути плаче оти чашата со јогурт за вечера си ја испи. Не дека не може да надополнам ама во принцип гледам да не давам неограничена количина на млечни производи, а испи и повеќе од 100мл. јогурт, покрај другата храна што ја изеде.
    Ќе видиме следните недели дали до скокот се плачките или ќе си траат уште долго време.
     
    На LiquidLuna, Carolin., IRBBB и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.972
    Допаѓања:
    6.802
    Пол:
    Женски
    Не сум била. Ама ќе појдам пред да си одам. Тука сум уште цела недела :)
    А тоа што е прежешко овде тоа е веќе посебна приказна. Да не е климата како во сауна да сме. Го сакав летото, ама во последните години не баш. Ова не е такво лето какво што имавме порано и го сакав. Ова лудило не се трпи. Пустина ќе станеме без капка дожд. А велат допрва жешко ќе било, аман повеќе ли од ова :worried:, ќе се криеме по дома изгледа :tmi:
     
    На Carolin. и Трагедијаупмм им се допаѓа ова.
  13. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.815
    Допаѓања:
    2.721
    Пол:
    Женски
    Say no more :muscle:
    Ја направив со мало брусалче, ама не беше на струја, рачно, прстов го сокапав(facepalm)
    Ама битно решив сите глупости дома да ги средам, и нема НЕ! :rofl::rofl::tmi:
     
    На Carolin., ALISA0000 и Трагедијаупмм им се допаѓа ова.
  14. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    597
    Допаѓања:
    614
    Пол:
    Женски
    Ima nekoj popust vo H I M vo ESTT GATE,dali ima nesto za 8 godini ili samo za mali epten?
     
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.074
    Допаѓања:
    97.149
    Пол:
    Женски
    Па моето е 8г големото. Така да има. За 4000ден купив 10 маички за големото, 2 за малото и 3 пара шорцеви за големото.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    597
    Допаѓања:
    614
    Пол:
    Женски
     
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.074
    Допаѓања:
    97.149
    Пол:
    Женски
    Од 300 до 650 беа тоа што гледав. Имаше и поскапи нормално. Јас не ги сакам тие комплетчиња од пазар и од мали бутикчиња бидејќи ме нервираат принтови со спајдермен, со коли, со безвезни бои неубаво испринтани, некои слики ко диносаурус со ботокс... И боите се ужасни, само зелена јака, сина мастило и сиво, бело чат пат и ружна црвена боја. Ако е машко демек мора да е ружно тоа што го носи.
     
    На Dancewere, PollyPocket и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  18. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    597
    Допаѓања:
    614
    Пол:
    Женски
    Не . ако е машко или женско ,ново да купам,колку пари имам толку,подобро од ништо,плус децата баш сакаат шаренило од бои.Ако му се допага спајдермен и бетмен купувам што има мене да ми се допага или не.На брендирани работи мало дете не заучувам туку на вредности.
     
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.074
    Допаѓања:
    97.149
    Пол:
    Женски
    Па да ама моево големо не сака да има алишта со Спајдермен и Бетмен пошто во тие филмови имало убиства. А вредности нормално дека ги учиме децата на вредности, ама ете мене не ми се свиѓаат. Нормално. Има и ефтини ете да купиш асални. Поарно од Стружанка ќе купам еднобојни без ништо, по 150ден се.
     
  20. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.428
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Denes na maz mi mu e rodenden, za zal go rasipavme denot od vcera. Moralo da odime na gosti skoro sekogas od 8 navecer i da sme sedele do kaj 11 deka na maz mu se sedi taka bez razlika sto bebe spie vo 9 i 30 i toa ili sediste kolicka ili svoe mesto doma. Se ispokaravme lom se napravivme, dete trebalo da se nauci sekade da spie i vo razlicno vreme kako ke mu dojde za nas kef. Ne znam premn karanici vo ovie 4 meseci, ako prodolzi vaka razvod ne ni bega za zal.