Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.111
    Допаѓања:
    97.276
    Пол:
    Женски
    Да, и тоа ние бевме за бруки само со цвеќе и благо, сите беа со саати, со ташни, со ваучери, ние се "избрукавме". Па нема ни 3м од 8ми март кога купувавме саати, не ќе ги редиме до лакти со саати и накит. Свашта!
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Panovic

    Panovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    495
    Ама зошто која е потребата, кое е објаснувањето?

    Јас сум класна и баш напротив јас ги почастувам децата со некое малечко чоколадо во знак за успешно завршена годинаи нормално за најдобар клас во цела генерација.
     
    На mal.ecka, lackygirl, CareTee и 2 други им се допаѓа ова.
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.111
    Допаѓања:
    97.276
    Пол:
    Женски
    Не знам што да ти одговорам, сите купуваат кај нас. Инаку имаме златни учителки кои децата не само што ги почестија туку им купија на сите по една сликовница и плус на децата кои беа истакнати во текот на годината, секое тромесечје по едно дете, им се даде исто плус книга/сликовница. Од нивни пари тоа. Не е дека којзнае колку кошташе, ама сепак ми е малку безвезе сите наставнички да си одат со некаков подарок, само они не и затоа и ние како и сите купуваме. Цвеќе и благо, сосема соодветен подарок, ништо wow.
     
  4. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    3.139
    Пол:
    Женски
    FB_IMG_1719667759889.jpg
    Дали и на вас вака ви прават кога облакате пелени:D?
    Буквално исто е кај нас. Прво вриштење, зошто ми текнало да преслекувам, после борење 10 минути, малку гимнастика, малку аикидо, после почнуваш да имитираш животни, прдиш со уста и на крај после 20 минути ја лепиш пелената и сфаќаш дека како со две леви си ја наместила. Ама ти е гајле, нека протече, битно носи нешто.
     
    На Coco31, Besbes24, Mom's_life и 11 други им се допаѓа ова.
  5. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    5.120
    Пол:
    Женски
    Пред 2ч го тагнав мм, зошто завчера доживеав нервен слом му го оставив гологаз и си отидов. Па после 10мин кога се вратив мм го држеше а јас лепев (facepalm) нема ни 6м сеуште (facepalm)


    П.с не дрма страв од одвојување, не смеам да го оставам ни 1чекор од мене вришти, 2 дена едвај заспива со плачење :sweat: ни спие ноќе, денски е хаос кенкав.

    А да и вртејќи се на стомак не успеа и се плесна наназад на глава директ и врисна да плаче (facepalm) мм го јаде грижа на совест дека го изневерил не го фатил (facepalm) 10пати го провери на глава и забрани доле да се става на подлога ако немало јорган 8-|

    Така полека почнува забавата по дома :rock:
     
    На Coco31, IRBBB, Kikikikiri0405 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. NateMia

    NateMia Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2023
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Кај мене се има случено неколку пати до сега 3...4,5 макс ,кога едното правела нешто опасно на др ,помало,нема да ја оставам да ја повреди што може да се деси реално.Секако не било ќотек,малце по газе,нежно да не речам
    Со едно бев сосема ок со нерви ,ама вака со две мали кои се на блиска разлика и 2те ништо не разбираат,тешко се контролирам ,во смисла на викање и сл.помош немам никаква .Некогаш мислам да побарам помош за она викање или курс имаше но скап ми беше ,не знам како да си помогнам.Не ми се допаѓа оваа личност што станав,но е стварно претешко..маж ми работи цел ден ,се е на мене..
     
    На Zumbulche му/ѝ се допаѓа ова.
  7. NateMia

    NateMia Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2023
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Јас имав во школо еден што беше пораснат од неговите како капка на дланка, сакан, да не речам разгален,исто стана пропалица ,а неговите се сосема ок.Не го кажувам ова само за инат или нешто против тебе. Тешко е да се погоди онаа златна средина меѓу разгалени и построго пораснати.
     
  8. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.569
    Допаѓања:
    44.024
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, одамна не сум пишала. :)
    Бебе последниве недели почнада лази, да си застанува сам, да прави по некое чекорче од време на време, пресладок е. :inlove:
    Јас со нервите слабо некако, се караме со маж во последно време, и тој си има некои потешкотии, јас екстра изморена и престимулирана, не е добра комбинација. Некогаш ќе се излетам, после ми е криво и така. Не знам како да ни помогнам искрено, гледам и дека доста и му отежнувам на неговата состојба, ми е жал. Ама тоа е ајде, се надевам ќе се подобриме, иако душава ме боли и многу ми фали. Ве молам утешете ме дека е нормално и дека поминува. :(
    Полека и се спремаме за роденден, бебенцето годинка ќе прави, всушност не е веќе бебенце.:sun:
    Останете ми добри :f::hug:
     
    На Coco31, H.VAGA, Mom's_life и 8 други им се допаѓа ова.
  9. LizzyGrant

    LizzyGrant Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    И јас не сум пишала одамна. Колку е убаво кога сите дома сме здрави и заедно цел ден без обврски, освен стандард чистење ручек. Скоро цел ден надвор во паркови, трчаме двајцата по дете и уживаме. Фала Богу заврши и периодот штрајк со глад. Секоја мајка е среќна кога детето ѝ е здраво и си јаде - цитат од мајка ми :D
     
    На H.VAGA, Mom's_life, CareTee и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    6.871
    Пол:
    Женски
    :hai: Секојдневие во последните 5 месеци сигурно :?:
     
    На ArabellaStarfall му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    6.871
    Пол:
    Женски
    Да чрктнам за добра ноќ.
    Направивме обичајот за проодување. Трчевме сите, дете кој знај што си рече, не гледаше чудно :lol:
    Му наместивме разни предмети на маса, прво го допре дигитронот и сите рековме одбра ама одма се сврте и ја грабна книгата и фати да ја шета низ соба.
    Ке учи англиски ... Речник беше во прашање :rofl:
    Инаку каков е сладок кога оди да го изеде човек.
    Многу измешани емоции и среќа и страв имам во мене. Ке го допазам ли, да не се удри многу. Свесна сум ќе паѓа, ќе станува и така во круг. Ама мн се плашам од лошо ударање. Бог да ми го чува што друго да посакам.
    Тој за сега е интересен, а се заклати, чучнува или се дочекува на раце и седнува. Па му правиме бравооо, и тој со рачињата браво, за да не се уплаши што паднал. Од сега мама ќе вежба за маратон покрај него, нека ми е со среќа (fingers)
    Еве повелете почастете се
     

    Прикачени фајлови:

    На Coco31, H.VAGA, IRBBB и 12 други им се допаѓа ова.
  12. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.933
    Допаѓања:
    39.191
    Пол:
    Женски
    Чекам да помине, исто сме и ние, секој ден наоѓаме некоја причина да се искараме. Живееме како цимери буквално, ни секс, ни интима, ни време поминато заедно, има денови кога не се сеќавам дали воопшто сме прозбореле или бакнале/гушнале…и да тешко ми е и криво ми е, 18 години успеавме да функционираме и да имаме убава врска, а сега не знаеме како да се оправиме, едноставно како да неаме воља за борба. Не знам дали ќе помине, често помислувам на развод, верувам и тој. Една од причините поради која се осеќам како се да ми оди погрешно, го имам него, а го немам и стварно не знам како да си помогнеме.
     
    На H.VAGA, Zumbulche, Dennings и 3 други им се допаѓа ова.
  13. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.228
    Допаѓања:
    21.460
    Пол:
    Женски
    На дете од 2 и пол години плескање тешко дека ќе помине, па и дека ќе знае зошто е плеснат, досега не сум го удрила големиот (5 и пол год) само еднаш по раце го удрев на 4 год бидејќи ми ја преврти пајнцата со јадење оти нејќел тоа да јади, тогаш збеснав не знам колку му викав потоа, од тогаш не се повторило.
    @Marsi* кога ќе дојде бебето ќе бидеш уште понервозна, гледај излегувај ако те нервира, број до 10,зошто и ова е уште бебе што се вели, не бебе ама што се 2 и пол години, 3. И сама велиш дека во споредба со др деца е мирен и послушен.
    Од такво пазење на првото дете порасна во дете без доволно самодоверба, ах да ми е овај памет сега како со второво, секаде оди се мава, паѓа, ја лупа глата, пробува сам се, ништо не го пазам а уште од сега се гледа дека поинаков ќе биди скроз, од сега има став.
    Исто исто ко ќе дојди пелена да се смени ми се бега :^)
    @Ceneva лесни чекорчиња :sun:
    @1209 исто и кај нас е, ама ќе помине. И со првото така бевме па се вративме во нормала по 2 год :)
     
    На IRBBB, Zumbulche, јolene и 4 други им се допаѓа ова.
  14. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    693
    Допаѓања:
    540
    Пол:
    Женски
    Еве јас пак со свекрвата:rofl: и нема крај на глупостите на женава(facepalm) и јас ќе бидам еден ден свекрва ама ваква никад!
    5м почнавме со вкусови и нели се водам спрема табела јас му предлагам на мм он се согласува си кажува мислење и тераме кој вкус, колку дена,по колку пати,лажички и сл. Се јавива бабе кај мене а, и крева маминиот син и му објаснуе нешто и овој вика не бе па уште пробува сега тоа го немаме пробано уште и јас стојам пред него и ми вика еве ти ја слушни се:D И јас настроена пошто деновиве само и собирам од цуцнувањата по глава што му ги пушта на малиов:puke: Викам кажи? Пази пази сеа цитирам 'абе видов кашичка со морков телешко(или не знам какво месо) и компир па да му земам':rofl::rofl:(highfive) добра е,се шегува така по некад:wasntme: и отсечно викам не, несмее дур не проба основните работи. А баш бевме кај мајка ми вика месо нее па мал е-разумна.
    И стигаме дома абе знаеш па на кашичката пишуваше 4месеци и ја викам па не викам видов негде не значи дека ако пишува така дека може да ја јаде одма. И се убацуе со тивок тон не дека јас на него грав му давав на 6месеци да јаде хах. Држете ме ќе ја убијам е работава:@
    И мм секако и иде против пошто преку таквото што сите имаат нешто да кажат(lalala)
    Инаку кога ќути супер е:rofl:
     
  15. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.955
    Пол:
    Женски
    @KikiKviki ,чувај нерви за побитни работи од зборување.

    Роднина (повозрасна жена) чува 7 месечно внуче и секој ден е, ааа за ручек му дадов на Х гравче со леб, спанаќ за дома што ми беше зготвен. Ориз и копани имав и Х што убаво си се најаде. Да е појак фактот мајката на детето си седи и мува не ја лази за тоа како нејзиното дете го ранат.

    На тема свекрва и јас изнервирана, ќерка цела недела дома со свекрва, тек вчера разбирам дека свекрва ја "потчукнувала" по раце ако фаќа кај што не треба и тоа не еднаш туку за многу работи и места низ куќа. Цела недела дете екстра нервозно, кај заби излегуваат, кај беше со вирус, плус и ова. Така фино падна една јака кавга по дома.
    Планирав да е летово дома, да не се шетаме по различни градинки, во мојов град комплет се затвора градинката на еден месец и се носат во друга. Е сега после овие случки и во друг град ако треба ќе оди во градинка ама останување дома никако.
     
    На H.VAGA, Carolin., Dennings и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Majka ja neznam za kolkavo bebe se raboti ama vo gradinkite e beter za neproodeni deca, cel den u krevetce da vristi i pisti zasto nikoj nema da go nisa vo race pola den.
    Jas moeto nemam namera da go pustam vo gradinka dodeka ne proodi, uslovite uzasni i toa vo skopje sekakvi bakterii i virusi zakacuvaat sekako deka svekrva mi podobro ke go cuva i ke mu se trese za sve pa taka da planiram pred rabota da i go nosam posle da rucam kaj nea i da si odime doma.
    A slucajno nekoj ako mi go pipne ili udri since racete ke mu gi skrsam .
    7 m e skoro nema zaplakano od sto e cuvan cat pat za jadenje samo ili koga mu se spie pa odma znam za sto i mi ugoduvam.
    Taka da veruvam deka svekrva ti poubavo ke ja cuva od gradinka samo postavi i jasni granici sto smee a sto ne sekako i mt treba da te podrzi i da i spiska ako pravi sprotivno
     
    На NateMia му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    11.366
    Пол:
    Женски
    А кога ќе прооди и ќе го пуштиш во градинка кој ќе му се тресе само на твоето дете и кој ќе ги подобри ужасните услови? Вирусите магично ќе ги снема пред да тргне? Извини ама многу смешно размислување имаш.
    Имам видено деца така чувани и не поминуваат баш најдобро in real life.
     
    На duffi, H.VAGA, IRBBB и 17 други им се допаѓа ова.
  18. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Koga ke potporasne ima poveke imunitet, sekako deka i toa treba da se socijalizira za ponataka vo zivotot nema samo doma da go drzam ama bebe od 8 m vo gradinka mi e neprifatlivo .
    Liptaat od placenje nikoj nikakvo vnimanie ne im obrnuva i sto e toa za nivnite cuvstva.
    Pampers ke im smenat ako imaat sreka, pokakano moze da sedi i 4 saati.
    Mrp vakcina na 12 m.
    Moras da mu dades se da jade pa duri i kravjo mleko zasto normalno tamu nemozat da se zamaraat so sto probalo tvoeto dete.
    Privatnite gradinki se nesto drugo barem ad mleko mozat da im dadat ali zasto da davam 15000 koga ja imam sveki za ukras li mi e.
    Pa duri i da ne e sveki ja ke si go cuvam i ke go nasocam na prav pat a ne da go ostavam da mi go izvristuvaat za demek ja ja rab jakata plata 30000 ke donesam.
    Ke porasne pa rabotata ne bega sekako
     
  19. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    11.366
    Пол:
    Женски
    Таман работа за украс, уште подобро кај тебе да го чува бебето и да подзачисти додека му е дремката.
     
    На IRBBB, Carolin., LiquidLuna и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Ahh za kaj mene teska rabota.
    Ona ne e nekoja sto faka i pretura po tugi raboti pa zatoa mn retko doaga kaj mene zasto ziveeme vo moj stan ama kaj nea bar rucek ke mi prai koga ke se vratam od rabota i posle ke si odime doma.