1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.955
    Пол:
    Женски
    @Emilija28 ,ќерка скоро година и пол сега, оди во градинка од 9 месеци. Ниеднаш не си дошла покакана, вцрвенета, со грешен памперс, гладна и слично. Настинува често ама не пак дека дома ќе е заштитена. Свекрва има појак социјален живот од мене, дома не е седната што се вика, од секаде може да донесе нешто. Јас и маж во големи колективи. Со 50-100 луѓе секој ден имаме контакт.
    Е сега ако ќерка кај мене е често настината, не значи дека некое друго во градинка е. Исто има деца во групата кај кои што на прсти се брои колку денови пропуштиле.

    Со конкретната градинка ние имаме други несогласувања ама дека бирам градинка пред седење со свекрва, бирам. Ова кога јас не сум финансиски доволно поткована да седам дома.

    И да 30000 денари и те како е плата. Не е за потценување.
     
    На H.VAGA, IRBBB, Zumbulche и 9 други им се допаѓа ова.
  2. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    30000 bila nekogas plata , sega so tie pari samo smetki nemozeme da isplatime i 5 pati da otides u market za osnovi produkti ali dodeka prifakame sekakvi uslovi od gazdite taka ke ni bide.
    Mene iskreno ne mi se raboti za taa plata vo odnos na tezinata na mojata rabota sto sum 8 h pred kompjuter i na sostanoci so sekakvi luge a da ne zboram sto rabotnoto vreme nikogas ne mi zavrsuva i mi zvrckaat do 10 navecer.
    Jas ne baram nisto sto ne mi sleduva ama spored toa kolku bev posvetena na rabotata pred da se porodam pa ke kazam i 45000 deka se malku.
    Prekuvremeno , zvrckanje vo slobodni denovi i praznici koga ne sum na rab i sl.
    Deteto mi e prioritet , a na rab treba da me cenat poveke i da me platat spored zasluzenoto i izrabotenoto zasto glavata mi prska za ic pari
    Ne baram nisto sto ne mi sleduva ali kako i da e nebitno ovoj muabet treba da si go napravam so niv ama sekako sum izrevoltirana
     
  3. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.569
    Допаѓања:
    44.024
    Пол:
    Женски
    Исто, да се надеваме е период.
    Само трпение и одиме напред, ден за ден, се додека не се вратиме во нормала. :hug:
     
    На Carolin., ArabellaStarfall, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.955
    Пол:
    Женски
    Точно е дека со 30к не се живее, меѓутоа и те како прават разлика во буџет барем еве во мојот дом.
    Сопругот да зема 30+ од тоа што го зема, јас би паузирала со кариера да гледам дете/деца.

    Е сега бидејќи неговите не се доволно, поентата е што морам и јас да работам.

    Настрана од тоа, еве јас гледам многу промени кај ќерка кога е во градинка и кога е дома. Дома и е се на тацна дадено, небитно дали од нас или баби и дедовци и во овој период има и тантруми ако перничето е ставено лево од неа, а не десно. Значи за сите глупости.
    Кога е во градинка е скроз поинаква. И наиграна со врсници. И нови работи научени. Да си доаѓа и гребната, и со модрини ама закачките меѓу деца од 1-2 години не ми сметаат колку што ми смета тоа што во случајов свекрва ја удирала по раце.

    Не дека јас не сум пробала. Ама еднаш, два пати увидов дека кај неа не пали. Не сфаќа дека тоа е "казна" мерка за да не прави нешто што не смее. Еве кај ќерка ми. Пример повеќе реагира на насочување внимание. Или комплетно собирање на играчки.
    Почнува да фрла коцки, удира на сите страни. Опција 1 да ја удрам по раце. За 2-3 минути ќе си продолжи со исто.
    Опција 2 да и ги соберам сите коцки. Ќе поплачи 2-3 минути. Се објаснувам дека нема да ги добие назад доколку пак фрла. Може ме разбира, може не ама за кратко си наоѓа нова занимација.
    А плачките дали од ќотек или од прекината активност ќе ги имаме секако.
     
    На ***cute***, H.VAGA, Kikikikiri0405 и 6 други им се допаѓа ова.
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.111
    Допаѓања:
    97.276
    Пол:
    Женски
    Имунитет нема да стекне од дома седење, ни под разно. Имунитет и на 7г ќе гради тек со настинки и вируси ако тек сега се среќава со колектив, школо односно градинка. Така да џабе ти е муабетов. Ти кажувам од искуство од 2 деца, не од памет. Друго, ако на тебе 30к не ти значат ништо, некому му значат се, немој да потценуваш. 30к ако ти се малку и не ти вреди седи си дома а не осудувај мајки кои решиле да пратат дете во градинка. Не знам со каква градинка си имала ти искуство али јас кај што праќам/в деца ништо од горенаведеното немало освен чести настинки бидејќи се работи за колектив. Седи си ти дома, не оди на работа или што сакаш прај, ама не осудувај. Твојата свекрва ако е разбрана има и неразбрани свекрва кои не чуваат добро деца, не прават ручеци, ги хранат со чоколадо и смоки и ги шетаат по најголемите жештини, така да подобро градинка бар ќе седи со дечиња, ќе се социјализира и ќе стекне имунитет.
     
    На IRBBB, princess5, Carolin. и 12 други им се допаѓа ова.
  6. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    3.296
    Допаѓања:
    11.385
    Пол:
    Женски
    Имунитет мора да стекне. Дали сега или кога ќе тргне за година две, ако е дете што е склоно на бактерии ќе си се разболува и тогаш. Внук ми дома го чуваа, па сега пола година во школо нема идено од што е болен.

    Незнам и од каде тоа дека во креветче седат пистојано, ама твое размислување.

    Само синчево твое ако удри некое дете што правиме? Раце ќе му кршат?
     
    На Carolin., LiquidLuna, ArabellaStarfall и 6 други им се допаѓа ова.
  7. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.170
    Допаѓања:
    5.672
    Пол:
    Женски
    Одбивам да верувам дека е реален муабетов на членкава за градинката, свекрвата и удирањето на синчето. Трол е 100%.
    Класичен пример како се чува дете кое нема да има самодоверба, нема да е самостално и ќе трча кај мама ако му земе некој играчка. Страшно :x
     
    На IRBBB, Mom's_life, Carolin. и 6 други им се допаѓа ова.
  8. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    531
    Пол:
    Женски
    А што да прават тие што немаат опција баба на помош за чување?
    И не секој сака да седи дома, да затупавува и да чека пари од мажот за улошки. И не секој има плата од 30 000. Знаеш, има и поголеми плати. И како и да е, на некој му значат и тие 30 000 а не па повеќе. Ако ти е малку, секогаш можеш да се потрудиш за повеќе.
     
    На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.933
    Допаѓања:
    39.191
    Пол:
    Женски
    А ти не правиш ништо подобро од членкава со муабетот што го направи за седење дома и затупавување. Пак ќе го вртиме муабетот дека жените што седат дома и чуваат деца порадо него што одат на работа се затупавеани? Секој со својот избор, нема правилно и неправилно во начинот на кој една жена одбира да ги чува децата, да работи или да не работи, секој има право на свој избор.
    И не чека пари од мажот за улошки; парите кои се донасаат во заедница се заеднички, безразлика кој ги спечалил!
     
    На Coco31, Zumbulche, Mother of 2boys и 9 други им се допаѓа ова.
  10. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Gledam deka me isponapadnavte i nema vrska.
    Ne bese za dete so dete ako se zakacne tuku baba, vospitacka i sl nekoj vozrasen covek ako go udri.
    Sekako ne bi go vospituvala da se zakaca i da maltretira nekoj drug.
    Niedna majka ne e dolzna da se nervira za tugo nevospitano dete.
    A ima mnogu sto ne se zamaraat.
    Eve licno mene sto mi se sluci, bebe 3 m izlegov da go prosetam i edno dete mi dotrca i se butna vo kolickata bebe bebe i mu se iskasla u faca , majkava labava ni da go vikne ni da go sobere dreme i pusi cigara. Uzas
    A ovie raboti sto gi imam slusano za gradinka se od bliski drugarki koj doziveale takvi raboti.
    Vo odnos na platata ne potcenuvam nikoj licno za mene si kazav.
     
  11. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    3.296
    Допаѓања:
    11.385
    Пол:
    Женски
    Таман работа негователки да тепаат деца. Или било кој возрасен да се дрзне да удри дете, особено туѓо. Тоа може само некој без грам мозок да го направи. И баба додека го чува, може ќе го плесне по газе, а и нема да знаеш.
    Деца надвор се буткаат, трчаат. Секој ден сум на игралиште и занесени во трчање во игра и во колички се удираат и во лулашки и во луѓе.
    Кога гледаш дека некоја мајка не реагира, еве утре кога ќе биде поголемо, ќе тргнеш дете. Има мајки што не рагираат, сведок сум и на такви ситуации.

    А градинките децата на земја се во поголем дел од денот. И ти да си негователка 20 бебиња нема да нишкаш во еден ист момент. Верувај дека во градинка и те како се учат да заспиваат сами.
    А ако плаче без престан ќе го земат , нема да остават да вознемири други деца.
     
    На princess5, Carolin. и Ceneva им се допаѓа ова.
  12. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.955
    Пол:
    Женски
    На тема градинка, државна, во помал град е таа каде што е мојата ќерка, ако за нешто се премислувам тоа е само честите настинки и фактот што овие месеци детето ми е скоро па цело време со една или друга терапија. Ни ред фати како што треба ни ништо.

    Е сега не значи дека ако тргнеше на пример на 3 години ќе беше нешто многу поздрава и ќе одеше без прекин.
    За подвикнување кај нас во градинка викаат по децата и ги караат. Посебно кога ја земам слушам дека по некое, па и по моето се вика. И да, моето воопшто не е цвеќе или некое премирно дете и сигурно заслужува во тој одреден момент да биде искарана. За тепање, пак ќе речам не сме забележале видливи знаци дека воспитувачките ја тепаат. Сама не знае да каже ама и не верувам.
     
  13. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    531
    Пол:
    Женски
    Јас сум моментално на трудничко и да се затупавува затоа што сите имаат обврски, се случува нешто се мешаш со луге а ти менуваш памперс и раниш дете, едно исто. Колку и да ме направите немајка и дека не си го сакам детето за мене е така. И сите случаи околу мене, ми кажуваат дека кога се вратиле на работа сфаќаат дека им фалела работата.
    И моите заработени пари се мои пари, тие на сопругот се негови без разлика дали ќе ги трошиме заедно или ќе имаме дел заеднички и дел он негови јас мои.
    А точно, секој има право на избор дали ќе дреме дома и ќе зависи од некој или ќе работи.
     
    На princess5, NateMia и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  14. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.933
    Допаѓања:
    39.191
    Пол:
    Женски
    Да и секој има право на избор, и твој избор е да ги вреѓаш оние кои имаат различен избор од тебе. Алал.
    Ако си бил затупен пред бременост и пред дете ќе бидеш и после, седењето дома нема врска со затупавеаност, ама за некултурата да вреѓаш туѓи избори, не ти помага ни работа, ни диплома. Ти можеш за твоите финансии да кажеш како е, за други не можеш да кажеш дали чекаат или не чекаат на некој за влошки.
    А тоа дека дремема дома и дека зборам само за памперси и дете, извини ама не.
     
    На Coco31, H.VAGA, anggell и 9 други им се допаѓа ова.
  15. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    531
    Пол:
    Женски
    Ооо ти се пронајде па те здоболе, ок јасно :D Имај убаво исполнет ден :D
     
  16. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.933
    Допаѓања:
    39.191
    Пол:
    Женски
    Не воопшто не се пронајдов, среќна сум дека имаме пари доволно заеднички заработени, и јас и сопругот да поминеме година ипол(а може и повеќе) со детето дома и за ниедна работа на светот не би го менувала тоа.
    Среќна сум дека имам избор, некои жени би сакале да го имаат овој избор ама принудени се на друг, а тоа што други жени како тебе ги осудуваат не им олеснува.
    Може ти се пронајде па те здоболе дека немаш доволно услови да седиш дома, па криво ти и е и ај ќе се вреѓаме.
     
    На Coco31, H.VAGA, anggell и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    531
    Пол:
    Женски
    Хахахах оф мори мајко, работава видете ние колку сме богати а ти сиромашна и после ја сум вреѓала и некултурна.
    Така е, ајде уживај у богатиот живот дома :D
     
  18. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Tuka ne sme da se vregame tuku da ze podrzime i da razmenime iskustva , neznam zasto tugoto mislenje stanuva pricina za raspravii.
    Sekoj si znae doma kako mu e i kako saka da zivee.
    Spored mene ne e zatupuvanje sedenje doma zasto sekoj den ao bebo koga imame moznosti sme izlezeni, ideme po restorani, na vikendi koga soprugot ne e na rabota mi doagaat drugarki i imam dosta razvien socijalen zivot.
    Em nasetana em deteto si go gledam.
    Odenjeto na rab mene ne mi e socijalen zivot nit pa sakam da se druzam so kolegi.
    Zatoa se vika odis na rab a ne na druzenje.
    Pretepan 8 h na rab, nemas vreme da vidis bebe i na kraj pak cistenje i gotvenje se na tebe.
    Vo odnos na finansii se zaednicki i nemam potreba da go "molam" maz mi za uloski.
    Sve sto e steknato vo brak e zaednicko i si kupuvam se sto mi treba i sto sakam i za mene i bebe i nikogas ne mi prerekol sto kupuvam.
    Duri i da ne zimam porodilno i plata jas raspolagam so finansiite vo domot
     
  19. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.933
    Допаѓања:
    39.191
    Пол:
    Женски
    Ете колку одењето на работа те социјализира и помага во тоа да водиш дискусија и да знаеш да разговараш.
     
    На anggell, Cherry blossom89, Polyincognito и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    531
    Пол:
    Женски
    Па ако е така не знам зошто си се запнала со мене да дискутираш. Ајт :*