1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. tanjaaa

    tanjaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    1.917
    Пол:
    Женски
    Добар ден. И јас да чкртнам после долго време :)
    Конечно се одбивме од цицање со страсниот мој цицач. Веќе прераснуваше во тортура. Мислев ќе е потешко, ама добро поминавме. Првата вечер се изнаплакавме двајцата. Наредниот ден ни беше лут на сите, ама ете помина :sweat:
    2 години се премногу - мое мислење. И потешко беше одвикнувањето. И јас бев таа што си бараше рачки. Уште ова, уште она... Претерав.

    Гледам се отвориле расправија седење дома, одење на работа.
    Јас големиот го испратив во градинка на 8 месеци. Едвај чекав да се вратам на работа. Така се чувствував тогаш, иако не зависевме од мојата тогашна плата. Сега со малото малку повеќе бев дома, и потоа си почнав со скратено колку "да излезам од дома".
    Нема исправно и погрешно.
    Според мене исправна е градинката, според друг дадилка, трет има баби на располагање.
    Немојте и оваа тема да ја расипувате со расправии од овој тип.
    И да додека на училиште кај поголемиот има деца со еден куп изостаноци, тој нема ниту еден. Си го стекна имунитетот во градинка. Значи кога тогаш ќе го поминете тој период. Иако сепак идеална возраст за запишување во градинка е 2,5 - 3 години според мене.
    Имајте убаво неделно попладне
     
    На .brm., warrior, Marsi* и 11 други им се допаѓа ова.
  2. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    2.961
    Пол:
    Женски
    Како жена која што работи од 15г, уживам во времето поминато дома со бебка.
    А како сопственик на мал бизнис и жена која имала претурбулентно секојдневие во изминативе 3години дел од мене и сакада се врати во бубањот. Работата за мене не се само парите,коишто секако не се за потценување во денешно време макар и 30 илјади да се , туку и љубов. Се чуствувам исполнето, креативно, тоа сум јас едноставно,свој на своето. Разбирам дека не секој ја доживува работата вака, ама и ние кои сакаме да работиме не значи дека не си ги сакаме децата. Да секојдневието дома и не е баш најсјајно, се вртиме пелени-машини-ручеци. Ако не си научен на ваков живот знаат да проработат нервите:D
    Идеално за мене е да работам некои скратени саати 5-6, за да остане време во текот на денот да бидам и активно вклучена мајка. Мојата работа знае да фати и по 12 саати надвор од дома а сега со бебе тоа воопшто не би го сакала.
    Со градинка уште немаме искуство ама секако кај годинка би сакала да ја пуштам. Дете е за со деца а не со баби. Баба треба да гали не да воспитува. А галење 24/7 не би имало убав резултат:D
     
    На H.VAGA, warrior, strelec231992 и 15 други им се допаѓа ова.
  3. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.340
    Допаѓања:
    16.313
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми е пратена од 9 месеци во државна градинка, се има разболено најмногу 5 пати. Пример за имунитет е. 2 и пол години е сега. Сега почесто си доаѓа со модринки и гребаници ама и дома толку често паѓа шо се запрашувам што е од дома, што е од градинка, што е од дворот кај моите.
    Исто е дете што од 5 месеци дека беше на адаптирано оди кај моите со спиење, и нема проблем да седи и со други луѓе. Сметам дека комбинацијава дома-градинка-баба/деде е идеална за нас во моментов. :D

    Одамна немам пишано иначе, хај (highfive)

    Малку бурен период, што ќе помине веројатно. Не губиме надеж :sun:
    Поминавме викенд со мм сами, во Маврово. Беше фино, ќерка у меѓувреме пак раздроцала колено кај моите :bandit: А и јас се вратив со модринка од Маврово, ваљда ова и наследно е :rofl:

    Реалноста денес - ту мач работа и другарка што сакам да ја видам. Ќе ми фали спиење деновиве. А понеделници и онака ми се крш денови некако. :?:

    Кафе број 2, повелете кој нема пиено. :coffee:
     
    На mal.ecka, IRBBB, Mom's_life и 18 други им се допаѓа ова.
  4. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.068
    Допаѓања:
    3.949
    Пол:
    Женски
    Дали за во мајчински или во друга тема муабетов ама испративме уште едни другари во Германија. На прсти се броиме колку луѓе останавме овде. Буквално кафињата ни се сведуваат на онлајн.
    А како едни од последните со дете, па и тек сега нашево освен нели во градинка, ретко кај има можност да се дружи со врсници или деца од 1-2 години плус.
    Секако одење во парк и игротеки ни е дел од секојдневието колку што можеме нормално.

    За спиење што пишува Луна погоре, мислам дека немам 2+ години спиено како човек. Дури и се повеќе размислувам да се прошетам на викенд некаде сама, без маж, без дете. Да наполнам батерии.
     
    На IRBBB, CareTee, tanjaaa и 5 други им се допаѓа ова.
  5. NateMia

    NateMia Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2023
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    jas sum na porodilno i fakt e deka doma si vo zatvoren krug toa pa toa.Te razbrav bez da se navredam kako drugite posto i jas sum na istoto.Covek treba da se mesa i socijalizira iako pisale drugite deka im e top...doma..
    Kolku vreme ostanuva za socijalizacija ako gi izvrshuvate vie obvrski kako pojadok,rucek,banjanje,uspivanje i slicno...cistenje perenje itn itn ......
    Da ne se lazeme doma ima non stop obvrski i nema kraj,osven ako ne se jade nabrzina kolku da se kasne nesto i se pusta tv pola den...
    Jas sum na stavot deka e podobro za zena da raboti posle porodilno makar i da ima poddrska finandiska od mazh.
    Jas rabotam a i ne mozam da zamislam da nemam svoj dzeparlak,sepak te pravi toa zavisen od drug ako cekas,i da se sakate najveke na svet sepak zavisis ..
    Ne gi osuduvam onie sto se reshile da sedat doma.
    Majka mi isto rabotela i se cuvstvuvam gordo sto bila takva...
    A daleku od toa deka sedenje doma i cuvanje deca e lesno...
     
    На Ena05 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.544
    Допаѓања:
    11.365
    Пол:
    Женски
    Јас работам за да одморам од дома. За социјализација си имам другарки. За пари маж ми го работи поголемиот дел. И добро ни е вака, засега. Понатака којзнае.
    Најважно е вие да сте среќни и исполнети.
     
    На mal.ecka, H.VAGA, Калатеа и 21 други им се допаѓа ова.
  7. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.225
    Допаѓања:
    21.454
    Пол:
    Женски
    Се согласувам потполно.
    Првиот пат ко почнав на работа не ми беше многу тешко, бебе со баба беше, не работеше мајка ми, најадено, напиено, наиграно, кај неа прооди, кај неа прозборува.. Па иди корона се затвора се, јас работев цело време во короната, ама пак имаше кој да го чува, тргна в градинка на 2 год и 2 месеци и никако не ја засака градинката, со плачење одеше скоро цело време, така поминавме, еве сега прваче ќе биди од септември.
    Второ дете, одвај чекав дома да останам лани летото, на работа до 9ти месец, 2 недели пред пораѓај одмор зедов, додека бев дома со бебе првите 2 месеци беше и големиот со мене, потоа тргна в градинка па донесе сипаници, па ајде двајцата ги поминаа, па др вирус, па така малово од 2 месеци болно и со мрсули со месеци, ама тоа си велам бар ќе има малово поќе имунитет во градинка :D

    Е сега работата што ја работам 11 год, веќе не ме исполнува, башка работам за 24000 и без нив дома месец нема да поминиме, значи зависна сум од нив и мора да работам, кога би работела нешто што го сакам е веќе друго, со мерак да работиш ќе ти се оди на работа, вака турбо сме ссмо трчаме, летово одмори сите ќе земаме за да го исчуваме малото бар до септември за да си почни в градинка на 1 година, сега нема шанса да го носам, фали персонал в градинка, пекол е жешко таму, големиот уште оди ама еве од денес немало но едно дете од неговата група, дека првачиња се ги отпишаа сите и сега ќе мора и тој дома да седи.
    Сега кога би имала можност би седела дома. А само 1 месец сум на работа после породилно...
     
    На MikicaBt, јolene, Dennings и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    Конечно некој разбра, фала ти :)
    И да, дома седење и чување деца + домашни обврски ако е на тебе скоро се не е ни малку лесно, се согласувам.
    Психички е тешко повеќе.
    И тоа заедничко е се, се гледа дека не е ако настанат проблеми во бракот па дојде до развод па после ги читаме жените "не работам, немам пари, немам кај да одам, не можам да го оставам ". Затоа своја пара секогаш треба да се има.
     
    На H.VAGA, Dennings и NateMia им се допаѓа ова.
  9. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    16.206
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки :hai:
    Бебо тера дремка јас пијам кафе и се мислам кај мајка да си отидам некој ден, мм секако не е по дома цел ден, а и бебо ке смени малку.

    Сте зборувале за социјализација јас сум дома од 31.12.2022, додека бев трудна, на породилно и еве го бебо скоро 11 месеци јас со него ке си поседам до кај година ипол таков е планот, здравје. Имав понуда за работа ама сепак по долги, долги разговори со мм одлуката остана да биде како што се договоривме на почетокот. Сакав да кажам јас ниеднаш не се осетив дека не сум социјализирана или пак "затупена" како што викате. Јас стојам на тоа дека за се треба добра организација. Додека бев трудна беше полесно, после со бебо се прилагодувавме, па еве и сега. Бебе прошетано, најадено, по дома некогаш средено, почесто не. Побитно ми е он да е среден и изваден од дома. Со другарки се гледам 5-6 пати месечно, која како може со обврски. Излегуваме и фамилијарно не сме затворени дома. И во никој случај, не се осеќам како во некој зачаран круг, мм е тука да помага за било што кога сака па и не сака тоа е, двајцата сме го правеле двајцата го гледаме. Знаевме што не чека, знаев што ме чека сега не дека нема нервози, кавги, расправи. Кога ке дојде 10 саат едвај чекам глава на перница да ставам и ете го бебо се исправил на креветче и се смее :rofl:


    Од други интересни работи бебо нешто брбља по негово и е многу интересен, се пушта по некој чекор сам и дома ме фаќа за раче цврсто, го оставам сам како си сака. Покажува со прст што сака и кога ке му речеш "ова" вика "ова да" :rofl:


    Имајте убав ден :f:
     
    На Mom's_life, LiquidLuna, CareTee и 4 други им се допаѓа ова.
  10. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.930
    Допаѓања:
    39.169
    Пол:
    Женски
    И јас многу убаво те разбеав што сакаш да кажеш, ама ти не ме разбра мене очигледно.
    Значи не се работи за тоа што ти сакаш, што ти мислиш дека е паметно, што ти правиш со својот живот. Муабетот е дека како жена не смееш да ги вреѓаш жените кои не мислат како тебе, со зборови како затупавеани, несоцојализирани итн.
    Секоја жена треба да има право на избор што мисли дека за неа и нејзината фамилија е најправилен и никој посебно не друга жена не треба да ја осудува за тоа.

    Инаку и јас не работам моментално ама не можам да замислам никогаш да не работам. Ќе работам во иднина имам свој мал бизнис, ама дека е подобро 9м бебе(или помало) да оставиш во градинка, место ако имаш шанса да останеш дома и да го чуваш, е подобар избор не верувам дека било која мајка би се согласила.

    И не е темата за тоа на крај, има веќе тема за домаќинки.
     
    На mal.ecka, defocus, јolene и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    Пак ти... Јок, не си ме разбрала. Немав намера никого да навредам ама немам ни намера да ти се објаснувам.
    Еве јас сметам дека детето треба да оди во градинка. Запишан е здравје од 8 месеци без разлика што можам да останам повеќе дома. И? Јас не спаѓам у мајките?
     
  12. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.930
    Допаѓања:
    39.169
    Пол:
    Женски
    Да спаѓаш, твој избор, ако сметаш дека тоа е добро за твоето дете.
    Ама јас нема да речам дека си немајка ради тоа, а ти беше таа која рече дека оние кои решиле да не праќаат деца во градинка се затуцани…значи тоа ако не беше навреда, јас сум грешка.
     
    На H.VAGA, Mnik и Cherry blossom89 им се допаѓа ова.
  13. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    632
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Одамна не сум пишала..
    Гледам сте се разбореле за дома или на работа, каде е поубаво.
    Имам можност и сум многу благодарна што природата на работата ми налага да сум послободна и да можам повеќе да сум со ќерка ми, го ценам секој момент, го користам и знам дека ова сега се случува и никогаш повеќе, после ќе порасне и ќе ја молам да седиме заедно.
    Не се чувствувам воопшто задушено,ниту сметам дека сум домаќинка за сопствено дете. Правам баланс, шетам со неа, шетам сама, си правам задоволство, работам некогаш од дома.
    Такада...терајте го тоа што го сакате, што имате можност да го правите и што вас ви одговара. Нема погрешно или правилно. Кој како си милува.
     
    На Carolin., MinnieM, 1209 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.451
    Допаѓања:
    5.019
    Пол:
    Женски
    Здраво и од мене
    Бебка од вчера почна војничко ползење, да не речам влечење по играчките :Dмм пресреќен што научил, за после да му текне дека не бил спремен од сега да го брка по стан :rofl:
    Пробува и на спална, ама таму не може да се лизга по чаршав па дига газе и нозе и со глава во душек (facepalm) new fear unlocked
    Пресладок е секој ден нешто ново измислува, почна да вриска ко тетка некоја по цели денови :rofl:

    На тема враќање на работа, затупавување дома - срце ми се грчи дека имам само уште 3месеци цело време до меденкович, после ќе се сведува на 2 3ч во денот. Први чекори, зборови, може да ги промашам ама немам можност да останам со него за жал бидејќи 80% од финансискиот товар е на мои плеќи. А деновите толку исполнети со него, што воопшто не се осеќам тупаво - на работа повеќе затупавев од иста рутина тоа па тоа него со бебе што менува преку ноќ.


    :coffee: стана брзи гонзалез одам да го бркам по дневна :bug:
     
    На Dpokahontas, strelec231992, IRBBB и 10 други им се допаѓа ова.
  15. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    Ја прочитав @KikiKviki за муабетот за свекрва па да се надоврзам и јас. Бебето денес полни 6 ништо од сликање додека стане пошто и дадов млечен производ цела се нафрли мислев дека е алергија и трк на педијатар, свекрвата ајде и јас ке дојдам,добро дојди а видов дрка одма почна да паниче. Она чекаше надвор со беба јас внатре чекав ред дека има болни да не прифане нешто. Внатре свркрвата влегла (има посебен влез) а др жена со дете не излезена уште, ајде нема врска. Не ми дава да ја соблечам да ја земам в раце д-р ја подава - она ја зима. Д-р ја седнува она вика а седе седе а бебето рамнотежа и седење 0 дека од вчера дури почнав да ја седнувам во хранилка. Испаничи мислиш кој знае што е , да доколку беше алегрија не ми е сеедно ама кај ми е крај да реагирам бурно и нападно и стресно и што уште не, бебето е тек 6 месеци ме чекаат уште милион работи мн по стресни.

    За тема работа, не зимам 30.000 туку 25.000 ама и те како ми требаат и бркаат работа бар за сметки и греење и лично за мене. И едвај чекам да се вратам на работа ке ми биде мн мачно ама морам , плус ко некоја што спомна не сакам да чекм маж ми да ми даде или да земам од него за влошки или за облека или за што и да е . Убаво е дома да не се лажеме шетам од саабјле од поручек сега зимам породилно, ама ко ке мине породилното пари од каде.

    За градинка мојава ке оди од септември од кај 8инешто месеци. Свекрвата што довика јас ке ја чувам бар зимото едно 100 пати рече ама не. И на 3 год да ја пратам секако ке се разболи мора да стекне имунитет, има деца кои иако беа дома неколку пати беа и болни и се така да тоа не е мерка. Додека е помала, да може немаат со што мн да ги занимаваат ама јас дома ич па нема да и обрнам внимание или свекрвата, може 2 3 саати останатото ќе биде не оди таму не тоа не воа. И само ке ми ја носи по гости кафиња комшии ред поредок никаков пошто секако нема да биде како што ќе и кажам. После маката пак јас. Вака в градинка и ред ке и се направи и се.

    За нашите мажи :D некој имаше коментирано, па и ни не дека мн се гледаме, додека беше зимо и беба мала повеќе и интимност и се имаше, а сега беба ја успивам во 8 и после бар саат и нешто имаме само за нас, нема тогаш алишта ручек садеви и сл глупоати. Оти да не е тоа време нема ни муабет да си направиме. Да, немаме време како пред тоа за нас знам , некогаш и јас додека лежам беба да се успие и јас да задремам ама надокнадуваме. Ми фале мажот што да кажам :D негогаш мада ми иде да го стчам ама тоа од љубов :D:D
     
    На H.VAGA, MinnieM, Carolin. и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.451
    Допаѓања:
    5.019
    Пол:
    Женски
    А да заборавив за "чекање пари од маж ми" па добро зар во денешно време уште со муабетиве бре жени? Со мојов години уназад имаме двојни дебитни картици и кај секој по една, ни се прашуваме ни се контролираме кој за што колку и од која сметка потрошил еве не знам :?:

    А за свекрви, клучно е синот да постави граници и да ве "заштити", мојов откако и кажал да не се меша, односот ни е предобар и комуницираме многу почесто и ме прашува за бебе кога го држи, играчки, итн. Бара потврда дали е ок тоа со мене, па и повеќе доверба имам дека ќе биде ок кога ќе го чува. Зошто не е жена што оди по кафиња со други жени или турски серии, баш од сега гледам бара играчки, игри,занимации за да го анимирала. Ќе видиме секако дали сè ќе остане "бајковито" :D
     
    На MinnieM, Mumoftwo30, 1209 и 7 други им се допаѓа ова.
  17. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    1.563
    Пол:
    Женски
    Mislis deka bebe na 8 meseci ke ima poveke vnimanije i animacija vo gradinka odkolku so baba mu??? Mnogu si greska, vo gradinka ke bide samo vo krevetce, placelo ne placelo tamu se mnogu deca i se nema vreme nekoj da go potfati. Denot se sodrzi od menuvanje peleni, hranenje i uspivanje, toa se bebinja nema prosetki, nema animacija, dokolku imas moznost razmisli ubavo uste ednas, dali taka rano da go pratis vo gradinka.
     
    На MinnieM, Mumoftwo30, Emilija28 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    3.272
    Допаѓања:
    11.302
    Пол:
    Женски
    Реално зависи од бабата. Вчера другарка, што работи во градинка ми вика имам МАЈКА што го запиша детето во градинка, бидејќи незнаела што да му збори и како да го занимава по дома. МАЈКА. Како може мајка да незнае што да прави со дете сопствено?
     
  19. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    Во мое опкружување што ги носат в градинка се сите задоволни и да тврдам дека ке и биде подобро, дома денот ке и се состои од тв ручек правење и такви сл работи и мал процент игра и учење,и нема што да научи, се што се трудам до сега да следам од навики и рутини ке отиде во вода.Не викам дека нема да ја играе или да ја занимава, ама сепак дете е ке почне да оди ке сака се да праве а она е постара жена. Според мене, да имам помош и тоа е одлично, ама зошто да претерувам пошто ке има стварно ситуации кога ке мора да ја чува некој и тогаш можам да ги искористам.
     
    На Ena05 и lovely91 им се допаѓа ова.
  20. PollyPocket

    PollyPocket Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2023
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски
    Немојте да плашите мајки што мораат да пратат дете во градинка. Моето оди од 8 месеци, и не и фали ништо.
    И имаат активности од јасли ич не се секирај. Сигурно подобро од турски серии, и одење по него, да не падне, да не се удри.
    И товање со храна цел ден.
     
    На MeowMeow, LiquidLuna, Tea SK и 6 други им се допаѓа ова.