1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.158
    Допаѓања:
    40.445
    Пол:
    Женски
    Ако има некој да и го чува секој ден за да шета, нека и го чува, што те засега, тебе да не те чекаат да им го чуваш?
    Тоа ќе ја направи може 100 пати подобра мајка оти ќе биде опуштена и релаксирана, а не ко мене со месеци неам кој да ме замени ни 2 саата да посветам на себе и после на моменти накурчена сум била, епа ќе бидам оти на секој му треба време за себе. На секој му треба издишка и да се осети како слободен човек на момент.
    А засекогаш нема ни потреба да им ги чуваат децата, ќе пораснат ќе тргнат во школо итн, за сега ако има доброволна помош секој ден тоа е супер и ќешки сите да ја имавме.
    Не рекле џабе it takes a village…а голем дел од нас немаат ни маало луѓе, не цело село.

    Многу јака вака кога ќе почнете ама јас за добро од искуство и зборам. Ама совет она не побара, а непобарано солење памет ни јас ни било кој сака реално.
    Како и членката предходни што и се нафрли она на 22 родила и е супер мајка и се нервирала оти некој ги запоставувал децата оти сакал да иде на диско и тоа не било правилно. Па може според мене не е правилно и на 22 да родиш, ама ете раѓаат и се супер мајки и која сум јас да кажам.

    Верувале или не на некои луѓе и покрај тоа што имаат деца, родиле деца и сакаат деца, имањето деца не им е најголемо постигнување и успех кој може воопшто да им се деси во животот. Да најсакани се, да преубаво е и многу задоволувачко чувство, ама не им е едниствена цел во животот да бидат најдобри мајки.

    Јас детето си го сакам највеќе на свет, не можам да замислам да сакам нешто повеќе од него, не можам да замислам како е можно да го сакам толку, да денот ми се врти околу него и животот ми се врти околу него, ама имам и многу други преубави работи што ми се десиле во животот и ми фали многу да бидам само жена, а не и мајка.
     
    На Luminary, WhiteCat33, Adidas888 и 19 други им се допаѓа ова.
  2. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.207
    Пол:
    Женски
    Баш врати се на моите мислења и прочитај ги одново ама убаво! Ако не ти се допаѓа слободно игнорирај ме. Не се криви децата што не можеме да си ги задоволиме нашите потреби. И ја поддржувам секоја мајка и на 18/20/30/40+ ,секоја мајка би го дала животот за своето дете. Никогаш не кажав дека јас сум СОВРШЕНА мајка,напротив јас сум мајка што најубавиот период на бебчето го поминав во плачење ,пиење лекови и по психијатри.Присутна ама сепак отсутна мајка. Тоа не е добра мајка,јас тој период се чувствував како најлоша мајка Јас си го кажав моето мислење од што препатив како и секој овде на форумот,а и може не се изразив убаво ама јас и се извинив на членката ,не ми падна круната од глава!
     
    Последна измена: 22 август 2024
    На Ena05, DaisyDream, dead.flower23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.158
    Допаѓања:
    40.445
    Пол:
    Женски
    Да точно не ни се криви децата за ништо оти ние избравме да ги родиме, децата јас не видов и некој да ги обвинува. Ама дека не смееме да се пожалиме за било што оти сме родиле е нефер и ниедна жена, а посебно мајка не смее да осудува друга жена зошто се пожалила. Ќе слушаш и ќе подржеш. Нормално ако не е нешто екстрем.
    Да видов дека се извини, браво за тоа.Сакав да посочам дека ти рече дека имањето деца и раѓањето дете е најубаво нешто што може да се деси во животот, да точно дека за тебе може тоа е факт, за некој и покрај тоа што има деца и си ги сака децата, сепак тоа може и да не биде најубавото нешто што му се десило.
    Редно е да се заборави тоа мислење дека на жената најубаво нешто што може да и се деси е да стане мајка и апсолутно ништо друго во животот не треба да ја израдува повеќе и дека после раѓање треба да заборави на себе, треба да престане да се жали за било што или да посакува нешто за себе, недеај боже да помисли да биде себична малце, ќе ја распнат, оти решила да роди и сама одбрала, не смее да помисли да се пожали дека е тешко или дека и фали да биде слободна.
     
    На WhiteCat33, Harper, LadyD и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Liza38

    Liza38 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2024
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Значи жена на жена е најголем непријател. Девојчето си кажа како се чувствува и не треба да е нападната за тоа. Како си земате за право да пишувате такви работи. Ништо не ја прави помалку мајка ама само да се осудува.
     
    На Adidas888, LadyD, Inana123 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Eve dobro ajde , a ti sea kako si zemas za pravo da pisuvas i osuduvas?
    Vo ist kos kako mene si?
    Neli si poarna ne osuduvas??
    Ajde veke toleriram i jas kritiki ama sto mi se nafrlivte za moe mislenje??m
     
  6. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.207
    Пол:
    Женски
    Ама напнавте , шетајте кој ве брани не знам стварно ???
    Јас никогаш не осудив и кажав ЈАС СУМ СОВРШЕНА МАЈКА А ВИЕ СТЕ СИТЕ НЕМАЈКИ , господ да чува.
    Еве и јас бев немајка и ?
    Ај малку опушти се ,си земам за право бидејки е форум и не гледам што лошо имав напишано освен што со членката си споделивме на крај убави и тешки периоди .
     
    На dead.flower23, 1209 и Emilija28 им се допаѓа ова.
  7. Liza38

    Liza38 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2024
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Девојко те молам најди си друга занимација во животот. Немам во план да трошам време на препукувања на форуми. Поздрав
     
  8. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.207
    Пол:
    Женски
    Ако веќе не можеш да прифатиш добронамерни совети и критики ,тогаш деифитивно форумот не е за тебе!
    Не може во се да се согласуваме сите,нити навредувам нити се лутам на критики и негативни коментари .
    А секогаш сум тука за разговор и поддршка на секоја една жена!
    Дури и ако згрешам ,се извинувам иако е анонимен форумот .
     
    На Emilija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.207
    Пол:
    Женски
    Се согласувам. :)
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    E ubavo i ti tekna.
    Sekogas koga nema sto da se kaze se krie zad povlekuvanje.
    Znaes i sama deka ne si vo pravo zasto ti prva me napadna i me citirase .
    Ali kako i da e za edna rab potpolno te podrzuvam , nema sto da se raspravame tuka.
    Pozdrav
     
  11. see.emily.play

    see.emily.play Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    2.878
    Што си се мажела, а не си била спремна. Кога ќе се мажиш стариот живот треба да го заборавиш, да се свестиш, а не да леташ во облаци. Требало да знаеш што те чека, а не после да се жалиш.

    [​IMG]
     
    На Fenix05, Anaroz1, Liza38 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    18.775
    Пол:
    Женски
    Ќе ме умреш :rofl:
     
    На Fenix05, Mother of 2boys, Anaroz1 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. see.emily.play

    see.emily.play Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    2.878
    Јас знаев што ме чека кога ќе се мажам.
    Мама ме научи јајце да варам
    и запршка да правам.
    Затоа сега не се жалам.
     
    На Mother of 2boys, Liza38 и tinkerbell22 им се допаѓа ова.
  14. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    18.775
    Пол:
    Женски
    Ааа јас си купив мултикукер :rofl::rofl:
    Прц! Сега тоа готви наместо мене :$

    Шала на страна, се препородив со мултикукерот :D8) Тоа било рај бе! Бутни, замешај, уклучи и крени нозе скролај на Фемина :rofl:
     
    На WhiteCat33, hello-kitty.90, Anturium и 16 други им се допаѓа ова.
  15. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Hahahah da daa,
    Mislev cistacka i gotvacka ke imam ama nisto me zaeba maz mi samo da me kjari hahaha
    Ama se svestiv sea jade lino so bebo zaedno
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  16. dead.flower23

    dead.flower23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    448
    Пол:
    Женски
    Човек да не сподели ништо..2 часа на ден излегувам да испешачам и за викенд едно кафе. Другите 22 часа сум со малиот но сепак не сум добра мајка зошто ми се излагало. Извинете вас никогаш не ви дошло да излезете на пијачка или свирка ви се седело дома 24/7 ако е така тогаш секоја чест.
     
    На WhiteCat33, LadyD, La-loca и 3 други им се допаѓа ова.
  17. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.207
    Пол:
    Женски
    Немаш потреба да се правдаш на никој.Ти си знаеш дека си најдобра мајка за твоето дете и нема потреба друг да верува во тоа! Уживај и прави што те прави среќна тебе и бебуш .
     
    На Kikikikiri0405, Carolin. и dead.flower23 им се допаѓа ова.
  18. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    1.584
    Пол:
    Женски
    Се додека ние жените се обвинуваме едни со други, светот ќе го водат мажите.
    Тие колку и да се добри, лоши дали се сложуваат или не... оп труп секогаш си наоѓаат друштво за кафенце, случаајно сретнат некој па си седнат на по едно пиво. Си го изладат мозокот успат, а ние цел ден се договараме, цел ден наоѓаме начин како да се организираме да се видиме. Па која ова ќе правела, па која она ќе правела...женски мозок секогаш overthinking.
    Во животот само жалам што не сум маж ништо друго хахаха
     
    На WhiteCat33, Harper, Ena05 и 11 други им се допаѓа ова.
  19. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    18.775
    Пол:
    Женски
    Да бе, не ни дошло
    Откако е родена и во диско сум отишла до 4, и во 7 сум станувала со нејзе. Па ај да се самозапалиме сега.
    Мојава спие од 8-9 вечер, па и татко има. Ако излезам у 10 крај на светот ќе е демек.
     
    На LadyD, Carolin., dead.flower23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.790
    Допаѓања:
    4.572
    секако дека ќе е крај на светот, немајка една, па и во диско одиш до 4 :rofl:
     
    На Ena05 и LiquidLuna им се допаѓа ова.