1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.856
    Допаѓања:
    6.019
    Пол:
    Женски
    Остај ти мултикукер, стара шема е, да видеш Термомикс што прави. Прогуглај го и почни да водиш економија како да го платиш :lol: Частиш коктел од него за ова инфо :makeup:
     
    На mal.ecka, tinkerbell22 и LiquidLuna им се допаѓа ова.
  2. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.779
    Допаѓања:
    2.809
    Пол:
    Женски
    Брзо да оздрави, да му помини, цела среќа да ја има на овај свет.
    Ме потсети на една случка со синчево кога бевме појдени во една куќа да се одмориме на неколку дена, имаше две и пол години и се во уста ставаше, таму во дворот, не беше ич среден имаше прво едно осило во играчки куќарки за надвор шо се, ај забележав и го прибрав до нас да не шета во дворот, влегов по кафе дома тој пак на тревата играше сега нешто фаќаше со рачето во земја, мм флегма син ми истражувал, јас одам да видам со шо си игра тој печурка си нашол во дворот, отровна или не не знам дали беше, кога видов цела трева такви печурки, се исплашив да не има ставено во уста, го искарав мм тој мн не се потресува, ама јас друго сум одма сум го зела и не го оставив со поглед.
    Мора да се пазат децава, за несреќа малце треба.
     
    На strelec231992, Mumoftwo30, 1209 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.779
    Допаѓања:
    2.809
    Пол:
    Женски
    Јас имам слоуу кукер, денес правев манџа со компир, грашак, кромид и пиперки запрежни и свинско месо. Се ставив, се крчкаше и после запршка. Ловоров лист ставам во се и веѓета.
    Многу често навечер правам и преку цела вечер се вари на тивко и јадењето е преубаво. Не знам ова мултикукер какво е да не е за брзо готвење.
     
    На Kikikikiri0405, mal.ecka и јolene им се допаѓа ова.
  4. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    18.773
    Пол:
    Женски
    Аууу женска, ова постои ли во Македонија?
    Знаеш дека сме назад со технологија.
    Коктел ќе частам и онака, за здравје. Не се секирај :inlove:

    Додека сум тука, да се пожалам дека на единствениот слободен ден, ќеркава реши да стане у 5:40!!!
    И додека ја испратам во градинка ќе се расонам и ќе се пукам :headbang:
     
    На sani99 и lovely91 им се допаѓа ова.
  5. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    5.798
    Пол:
    Женски
    Па има некои опции и за брзо и за бавно. Има и упатсво со рецепти де, само треба некој желба да има да готви. Кај нас еве за месо варење и грав го користиме само. Ама толку и готвиме манџурии. Повеќе барем јас, печам зеленчуци, динстам зеленчук, манџи послабо. А готвиме, да не излезе дека не. И тоа со години наназад, оти јас држам шеќер со исхрана под контрола и не јадеме баш се.

    @Anturium мене ми е е преценет термомиксот, добра реклама е само. На презентацијата демек еве види колку брзо бива, а исечкано се предходно зеленчукот и исчистено. Па тоа секако најмногу време одзема. Се да припремиш. Горниот сад тој што е, е од пластика во кој печеш зеленчук. Ако не смениле меѓувреме, одамна беше. Наши пријатели го имаат. И напати сме готвеле, ама исто време одзема. Е сега тоа со рецептите и интегрираната вага, па и список за намирници може стварно олеснува де.

    За мене идеално, од тие рерните што сами се чистат, со вентилатор и поголема да е, да можам истовремено да правам две нешта. Зеленчук и месо/риба, две дози мафини или што и да е.
    Добри тенџериња и тави. Индукција плотна поголема, добар стоечки миксер машина и пасатор. Ништо друго од гаџети не ми треба. Ова експресот е супер за месо стварно, вари за пола саат месо за мерак. После само зеленчук продинсташ и тоа е тоа.
    Е ама сега пошто под кирија, кујна имаше во станот, стара малку е, функционална е де, ама не е профи како што сакам. За во следен стан, се надевам наш, ќе си прајме како што си посакувам. Здравје само.
     
    На Mother of 2boys, DaisyDream, Lisandra и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.772
    Допаѓања:
    12.146
    Пол:
    Женски
    Јас сум олд скул куварка, па да прашам за вареното месо кога зборите, искача така динстано малку запржено или баш она варено месо поздрава верзија?
     
  7. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.227
    Допаѓања:
    7.839
    Пол:
    Женски
    Жени,мајки,кралици само дојдов да ве потсетам да си направите кафе, да дишете длабоко на тераса и да си повторите:


    "не ми треба сон" :rofl:



    Се шалам, да си повторите дека каква и криза да е моментално, ќе помине и можеме сè! :l:
    Јас се борам од 6ч со кенкаво бебе, затоа се дотерав, го ставив во количка, направив каша и излегов. Сега беба заспа во количка, јас пијам кафе и чекам да ми стигне појадокот Во локален ланч бар :l:


    Ве гушкаме
     
    На WhiteCat33, Mother of 2boys, lackygirl и 15 други им се допаѓа ова.
  8. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    5.798
    Пол:
    Женски
    На експрес функицјата, прво во тавче го подпржуваме од двете страни, па после со морков, лук, ловор, сол (ама за деците нели без или помалку), зачини и ставашсо вода, и има опција за колку кг месо, колку време треба да се готви. Ама на приер, ако предходно требало 2-3 саати да се омекне и издинста до распаѓање, сега за 45 мин е супер сварено и сочно. Убаво ни е на нас.
    На бавно не сум го ставала, ја се побрзо гледам да завршам. А ќе пробам некогаш од сабајле да го пуштам, па таман за до 5 попладне да видам што ќе излезе.


    Едит, малата частеше сон ноќеска, како нова сум, во кома. Почна да кенка во 1 ипол, ја зедовме до нас и кома. Бар јас де, маж ми вика му брцкала во очи, нос, уши. Ја не сум сетила и да ме фаќала. Едвај ја разбудивме сабајле во 7 ипол.
    Ќе одиме на забар денес со неа, како ли ќе биде поима немам. И јас и маж ми, ама забиве не ми се чистени секакако 3 год. Кога бев трудна ок ми биле, не морало. Ама оваа последната година, освен брзо четкање ништо друго. А не е доволно, бар не кај мене, со моите заби и загризи треба секојдневно со сингал, конец и интердентални четки. Да не купивме 30 четки за заби, ќе си нарачав електрична. Сега да ги потрошиме овие, па после ќе си нарачам една електрична.
     
    Последна измена: 23 август 2024
    На 1209, DaisyDream, Lisandra и 8 други им се допаѓа ова.
  9. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    18.773
    Пол:
    Женски
    Има секакви опции, за динстање, за споро готвење, за пржење, за манџи, 15 опции има на него :rofl:

    Варено баш. Пилешко прв пат кога правев го правев за тортиљи, баш се распадна. Вода колку ставаш толку има, да не се мислиш дали ќе испари.
    Свинско за 40 минути е прекрасно направено. 8)
     
    На WhiteCat33, mal.ecka, Lisandra и 3 други им се допаѓа ова.
  10. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.298
    Допаѓања:
    8.903
    Пол:
    Женски
    Јас сега гравче направив,за 40 / 50 мин. готово ми беше.
    Да се пофалам и јас дека домаќинка сум :emo:
     
    На DaisyDream, mal.ecka, Lisandra и 2 други им се допаѓа ова.
  11. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.194
    Допаѓања:
    1.258
    А да пратите слика каков имате и јас би зела :rofl:
     
    На WhiteCat33 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  12. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.298
    Допаѓања:
    8.903
    Пол:
    Женски
    Мојот е тефал,задоволна сум ептен
     

    Прикачени фајлови:

    На mal.ecka, LiquidLuna и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  13. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.763
    Допаѓања:
    5.736
    Пол:
    Женски
    Што пари е чудово? ^_^
     
  14. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    18.773
    Пол:
    Женски
    https://www.delimano.com.mk/delimano-electric-pressure-multicooker

    Еве ја мојата свекрва :D
    Или Љубица што си ја викам јас, Љубица ми е универзално име за секој апарат дома.
    Да не се навреди некоја Љубица тука, тоа дека Љубов ми е што не морам јас ништо да правам :D:D
     
    На WhiteCat33, mal.ecka, Snowflake92 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.207
    Пол:
    Женски
    И јас ќе нарачам ,алал да ви е шо го спомнавте тука.:inlove:
    Плус ми треба и тава за пржење ,некој предлог?
     
    На LiquidLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dionisija7

    Dionisija7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2019
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Собира ли доволно за 4 члена семејство?
    Или има различни големини?
     
    На LiquidLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    18.773
    Пол:
    Женски
    Ние сме тројца, + моите кога доаѓаат на ручек 5 луѓе, и е таман.
    Нема различни големини, 5.5л собира ова. Од другите фирми не знам по колку собираат. @DELFINA81 да се јави на рецепција за Тефал да сподели.

    Мајчински муабети = женски домаќински на најјако :party::P
     
    На Tea SK, DaisyDream, Dennings и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.856
    Допаѓања:
    6.019
    Пол:
    Женски
    И тука го нема по продавници, жени го продаваат. Ама чудо е, се прави. Тоа што кошта како една кола е друг муабет :D

    Некни бев на презентација и презадоволна сум од храната, имаше ручек ориз со пилешко, зеленчук и сос направено за 20 мин. За саат ипол направија лимонада, салата (уредот ја сецкаше марулата), сладолед, ручекот и два леба (уредот ги измеси ама се печеа во обична рерна. Не знам зошто велиш сецкање, тој си сецка се, дури и компири кругчиња за мусака или чипс исецкаа има две големини на сецкото. Најмногу ме воодушеви сецкањето на марулата и тоа што сам се мие, ставаш само сјај и вода, пушташ програмата за миење и за 2 мин имаш измиен сад, раат. Е сега ова се додатоци што си ги купуваш посебно, може ти без нив си гледала. Една жена си го купи комплетен со се, 2200 евра и излезе вкупно, а вака само апаратот со некои гратис делови беше околи 1700. Соленко, ќе почека некое време додека да му кажам добредојде, ако мм не ме избрка со се него :lol:
     
    На 1209, mal.ecka, Lisandra и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    18.773
    Пол:
    Женски
    Епа дојди на коктели, рачно направени :rofl:
     
    На Anturium и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  20. deasmamas

    deasmamas Активен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2024
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    181
    Какви спомени ми врати.. Јас сум најстара од братучеди па за се сеќавам. Братучед ми од двор се има напиено разредувач за бои, брат ми дупнуваше глава 3 пати годишно и секогаш беше кај ист доктор па сакаше мајка ми да ја пријави у социјално хахах. Јас го чував како мали кога бевме и еднаш не му давав надвор да излезе на 40 степени, па од лутина удри со бокс во стаклена врата и си ја расече целата. Друг пат сме играле жмурка и тој беше најмал, па не му дававме многу да игра пошто не знаеше да се крие. Се пикнал у гаража на еден комшија кога игравме, па заспал. Цело маало го превртевме, после 5 часа стана. А за печурки, дедо ми си берел пред некоја година од шума во село, па си ги спржил и се најал, па си халуцинираше ден два. А баба ми, Бог да ја прости, уплашена, одело за погреб му спреми :rofl::rofl: Брат ми како ми го крател животот како помали, ни ќерка ми ми го нема толку. Да се заврши се добро е најважно.
     
    На Mother of 2boys, DaisyDream, mal.ecka и 5 други им се допаѓа ова.