1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.220
    Допаѓања:
    6.639
    Јас со баба сервис бев оваа година. И јас исто како тебе, ми беше страв сама да тргнам и си ги зедов со мене. Добар беше апартманот, веќе еднаш бевме пред 2 години и знаев дека ќе ни е удобно. Со две спални, две тераси,кујна и плажата на 5 мин. Затоа се одморив оти се убаво испланирав. И Воден на враќање бевме. И за таму се мислев дека со бебе 7 месеци ама си реков сега ако не отидам кога ми е на пат, сигурно нема да запалам колата и другиот викенд да одам. И затоа и таму појдов.
    Узми све што ти живот пружа:l:
     
    Последна измена: 27 август 2024
    На Mumoftwo30, kozuf, Skyler81 и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Leonessa Moon

    Leonessa Moon Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2023
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    171
    Пол:
    Женски
    Долг пост, кој има желба, нека чита

    Мојата прва љубов ќе полни во септември две год. А бебенцето ни има 2 недели.
    До година дена немаше преспано кај баба му и дедо му. Потоа да, има веќе неколку пати. Несакав, но гледав дека се радува и е среќен, ги сака- па зошто да му ја скинам радоста (странство сме, и родителите од сопругот се тука, станува збор за нив)

    Но некогаш ме иритираше (кога беше помал) дека несакаше да игра со нив, не ги распознаваше (работи што би ги направило бебе) и тажни беа
    Повеќе од 3 дена ако не го видат "не заборави, ела ми...итн итн"

    {Моит мк се,па толку притосок не му прават.
    И секако дека сега ги памти}

    И цело време овие се уз него.
    Имам страв дека ќе се разгали.А не е такво дете
    ама добро е, досега не ..

    Сега за викендов што следи...
    Не дека ми треба помош, ќе се снаоѓаш некако и знам дека ќе дојде свекрва ми

    што мислите вие, дали да спие со баба му, или да и кажам предвреме дека сакам да спиеме ние 3ца на спална.
    Несакам да ми трча детето за све нешто по баба му при мајка (отвори ми го ова, дај она, тури ми она...)

    Е сега, не одбивам помош
    секако...
    Ама нема таква помош каква што барам :rofl: (миење, смукање, вода турање, кафе варење) туку само околу децата се плеткаат, нарочито по големото повеќе.

    Незнам како да постапам. Дали кај јив една вечер да го пратам да спие
    (за спиење ќе спие без проблем тој)
    или кај нас дома да спиеме, па денски нека поседи и тамо
    Незнам..немам ум.

    Како постапувате вие? Како се снаоѓате со две деца?
    Знам дека има нештово и предности и недостатоци. Затоа незнам како да постапам.
    Најкратко: патам од страв дека моето дете нема да ме сака, ќе почне да се итка повише со нив оти сум заузета со малава.
    Иако правам баланс. Колку што можам, верувајте..

    Но додека тој беше мало бебе, се тепаа да го држат, земат, нахранат (иако цицаше) ...брда и долини

    А сега , пак се по него
    а за малово не се ни пита да се нафати некој за помош

    Па и јас знам да го земам и да заминам в парк да си поседам. Еее, и да си ја издувам главата..
    Ама бомбата дома кој ќе ја суреди.
    Пак јас..
    И уште еден куп мисли имам што сакам да ги изнапишам ама ај да бе трубам ...

    А да, многу поголема слободија имам сама ко ќе сум во однос на доење, пресоблакање, "потсуредување"...
    А некој има дома, само се штуткам, дури и на детето ми е срам да му зборнам ,задевнам или кажам нешто...нз зошто таква сум..не токму затоа НЕЗНАиМ ШТО САКАМ и како е најпаметно да го поминам овој викенд..
     
    На Mother of 2boys, lackygirl, Carolin. и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.856
    Допаѓања:
    6.019
    Пол:
    Женски
    Јас би те советувала да бараш помош со домашните обврски. Кажи си кратко и јасно што ти треба пример “ ќе ми биде од помош ако секој ден ни носите ручек, ако доаѓаш да ми пружиш алишта и садовите барем еднаш на ден ми ги средиш” така ем ти ќе имаш време додека бебе спие да играш со големата, а не да средуваш низ дома. Нека ја чуваат повремена, ама јас не би ја пратила одма да спие таму, мислам дека е подобро да биде дел од вашата нова рутина со бебе. За спиење на иста спалната со бебето не знам колку е паметна идејата, се зависи големата колку мирно спие ти најдобро знаеш, ама пример бебето во креветче до тебе а големата со тебе на спална да се гушката мислам добро ќе влијае на неа. Тоа бабата да спие кај вас јас не би прифатила, мт нека се вклучи повеќе во обврските околу големата а бабата да доаѓа преку ден да помага со домашните обврски, така мислам дека е најдобро доколку прифати нормално
     
    На јolene, Carolin., sani99 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.856
    Допаѓања:
    6.019
    Пол:
    Женски
    Ај да пишам и јас за мојот одмор со болно дете :( Во Белек сме, Белконти ресорт, топла препорака за сите што се мислите сеуште. Хотелот е преубав, со сите услови и занимации за деца, чисто, брза услуга, превкусна храна и преубава песочна плажа. Морето е многу топло ама со многу бранови, тоа е единствена негативна страна. Првите денови беа прекрасни, децата среќни ние напиени и најадени :D Си играа на плажа во песок додека ние кулиравме со коктели. Е ама нели ние малер сме, па два дена бебе со температура до 19 часот сме во соба, а во петок си одиме :@ Некако имам чувство дека ништо од хотелот не видов. Денес цел ден плачам, маж негативен скроз како ова му било најлошиот одмор до сега, на 5 мин се караме. Кај јас во паники на се мислам сите ситнории од лекарства храна за син ми и за нас се ги планирам јас, па и уште да бидам позитивната понежна половина што ќе изиграва кловн за на бебе да не му е досадно а и маж да не е нервозен. Ма у пм нека иде, сериозно размислувам на развод. Психички сум уморна од се. Некако откако добивме дете тој стана поголемо дете, се нешто му фали, не му е погодено. А не беше ваков.
    Сериозно ни треба нова тема за испукување
     
    На lovely91, Mother of 2boys, јolene и 8 други им се допаѓа ова.
  5. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.297
    Допаѓања:
    8.901
    Пол:
    Женски
    Лајкот е за поддршка и гушка :hug:
    Како сте сега?
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Majki ja ve citam i gledam deka mnogu ceato se razmisluva za razvod.
    Ne donesuvajte odluki tuku taka.
    Mali bebinja ke porrasnat ke imate poveke vreme za vas i ke se sredi.
    Mm go budev sabajle i mi se izbaci so muabet ima zeni so zborat i ima zeni so ne prekinuvaat da zborat epa ti si vo tie vtorite.
    Samo mu se nasmeav i mu vikam ajde ripaj treba da iskacame.
    Nekogas znae da trese nekoja glupost ama vo se pomaga.
    Domasni obvrski, cuvanje bebe i se ostalo.
    Vo nedelata bev so drugarki na kafe 3h go cuvase bez problem.
    Sveki mi se javi mi vika kaj si nemozam da go dobijam sinot doma li e, vikam ja sum izlezena so drugarki i po kratok molk mi vika aa dobro kako da sakase nesto da kaze ama ne ja percepiram mnogu mnogu.
    Ako ima nekoj problem neka si go resi sama so sebe .
    Vaka okej e i ona ne se mesa mn mn ama nekogas si ima ispadi za solenje pamet ja ne ja fermam mnogu mnogu a i si znae do kaj i se granicite ne rizikuva da se skara so mene .
     
  7. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    18.770
    Пол:
    Женски
    Темата за да се испукате од мажите ви е отворена во Брак.

    Навали народе :D8)
     
    На Anturium, Mother of 2boys, Anaroz1 и 17 други им се допаѓа ова.
  8. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    18.770
    Пол:
    Женски
    Абе ти мислиш ние одма истрчавме по адвокати за развод :rofl:
    Така е зборот
     
    На lovely91, Mumoftwo30, Skyler81 и 11 други им се допаѓа ова.
  9. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Abe toa okej ama imam drugarka sto isto cita tuka pa posto gleda eden drug ona stvarno razmisluva za razvod i e dosta seriozna po toa prasanje
     
  10. Inana123

    Inana123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2020
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    735
    Пол:
    Женски
    А дека гледа тука и затоа сака да се разведе, а не дека гледа или се гледа со друг? Ох боже
     
    На WhiteCat33, Marsi*, TheSecret и 2 други им се допаѓа ова.
  11. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    18.770
    Пол:
    Женски
    Епа нејзин проблем си е тоа :rofl:
    Еве и ова нека го прочита, не се зимаат совети од рандом Феминки :)
     
    На Mother of 2boys, WhiteCat33, Carolin. и 6 други им се допаѓа ова.
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.023
    Допаѓања:
    66.565
    Пол:
    Женски
    Викаш не размислувајте за развод на жени на кои и не знаеш како им е што се жалат тука и после се фалиш маж ти како го чувал три саати и си била на кафе.
    Баш ти имаше смисла постов. Некогаш подобро е да се премолчи, ако се нема нешто корисно или соодветно да се каже.
     
    На MeowMeow, lovely91, Viveki и 18 други им се допаѓа ова.
  13. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Веќе цела недела како читам за темава “пожали се за сопругот”, и отварам сега фб и ми излегува постов :rofl::rofl::rofl:
    IMG_4890.jpeg
     
    На Dejzi.2, CareTee, Anaroz1 и 17 други им се допаѓа ова.
  14. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Pa da on pomaga ama si ima ispadi i on nekad a jas ne obrnuvam vnimanie na niv toa mi bese celta na muabetot . Deka nigde ne e sjajno i deka ne treba da obrnuvame vnimanie na sitnici .
    Ako se raboti za nesto poseriozno da ama za glupostii.
    A prijatelkava mi go kaza slednovo "gledaj pa na femina gi citam site se razveduvaat zasto nemaat pomos zasto pa jas da go trpam i sama da cuvam deca, ako go ostavam barem ke znam deka se ke bide na mene"
     
    Последна измена: 28 август 2024
  15. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    18.770
    Пол:
    Женски
    Секој различно си гледа на тие ситници
    Секојдневни ситници може да бидат dealbreaker за некој, а некој да не обрнува внимание
     
    На deasmamas и јolene им се допаѓа ова.
  16. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.350
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Значи во туѓите очи се да си само МАЈКА да не си. Сите знаат СЕ, само ти не знаеш. Еднаш не се почуствував удобно да поразговарам со друга жена-мајка! (Во мојата средина). Абе кој ве прашува нешто, аман веќе.
     
    На Zumbulche, Rubiii, Sun&Moon и 14 други им се допаѓа ова.
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.023
    Допаѓања:
    66.565
    Пол:
    Женски
    Па мислам, ако смета дека ќе и е подобро така, и се охрабрила од некои приказни овде тогаш што е тука погрешно? Или подобро е да ќути и трпи и да „не обрнува внимание“?
    Иако ми стои измислено, ама ти си знаеш.
    И не можеш ти за други да кажуваш што е ситница, можеш за себе да кажеш.
     
    На firequeenn, Mumoftwo30, Tea SK и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.856
    Допаѓања:
    6.019
    Пол:
    Женски
    Подобар е, ја има онаа глупавата темп околу 37 ама повеќе не е кренал. Ако е добар и ноќта утре одиме на плажа последен ден ни е :( Денес од 18 до 20 часот бевме само ама се шлапаше во плиткото
     
  19. defocus

    defocus Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2023
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Ако уште еднаш само прочитам некаде по интернетот чудење како некоја може да е неспремна некоја мајка да не зела блабла или да оди по лулашки и да го рани детето.

    Сто пати ќе се преспремам, па ќе пресоблечам па не знам што и на крај сум заборавила влажни, водичката, лажичката од кашичката или играчка.

    Сакам да кажам јас сум таа мајка неспремната, ми се има десено повеќе пати иако се снаоѓам и без или алтернатива ама како сум доживеана не сакам да знам…

    Не можам да го чекам и молам детето дома да јаде ако не е расположено и го ранам во секое можно сценарио.

    шејм он ми х100
     
    На Giiirl23, Sun&Moon, Skyler81 и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.226
    Допаѓања:
    7.839
    Пол:
    Женски
    Мене затоа ранецот за бебе ми е мини куфер тежок 34кг :rofl:
    Следи сега, нареден ми е така спремен за преживување цунами
    - резервен есенски и летен комплет облека
    - мало кебенце
    - вл марамици
    - крема
    - водичка
    - лажичка
    - малецки тропки,играчки,
    глодалка,музичка играчка
    - 10тина пелени
    - тетра
    - потпунки за мене за доење
    - вл.марамици со алкохол мали
    - антифон слушалки (ако ни текне рандом на свадба да одиме така во шорц:D)
    - средство за дезинфекција
    - пакет репеленти за убоди пред и по инсекти
    - мрежа за комарци
    - салфети
    - новчаникот ми е сеуште овде дека на породилно

    Може маж ми да заборавам да го почекам за излегување ама ранецот е спремен прв :rofl: и не се шалам тежи повеќе од бебево

    Ама полесен ми е животот откако ми е спремен и само менувам големина на облека и пелени кога ќе ги надрасне. Не те тагнав да те хејтам, може ќе ти е од помош и јас се мачев секое да не заборавам нешто додека не ме захејта другарка ми со 2 деца дека ранецот и стои спремен. А за каши 90% од времето ги давам надвор, сеуште не оди бебе па е полесно ама си шетам со теглите и количкана е лом па оси се собираат од што шлапа плука сè живо
     
    На Mumoftwo30, WhiteCat33, Skyler81 и 7 други им се допаѓа ова.