1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.207
    Пол:
    Женски
    Во овие 2 ипол години ,99% ранењето ни е на улица,во парк,на клупи,пред згради гледаме мачиња ,ѕиркаме во дворови да не има некое куче итн. И да , воопшто не се замарам дали некој ќе каже дека сум ненормална или срамота било . На секое излегување макнам со мене две торби и точок или количка,товарена како магарица и секогаш се случува да заборавам нешто (facepalm)

    Срам да ни е на таквите мајки :fubar:
     
    На Giiirl23, PoisonGirl, Lady Miami и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Leonessa Moon

    Leonessa Moon Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2023
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    171
    Пол:
    Женски
    Срамота и за мене :D
    Никогаш спремен толкав ранец,
    Едно торбенце со два три памперса и боди и евентуално дуксерче некое.
    Шише со вода под количка. Доење "на лагер-секогаш:D. И некоја закуска со нас (кога веќе потпораснавме)
    Ама никогаш со багаж.

    Сопругот не му се допаѓаше тоа. Секогаш изгледав како "неспремна" мајка..
    Ама па за среќа имав мирно и умно незахтевно бебе, и секогаш поминував добро.

    За второво ќе видиме потребите (fingers)
     
    Последна измена: 29 август 2024
    На lackygirl, Skyler81, Kikikikiri0405 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Leonessa Moon

    Leonessa Moon Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2023
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    171
    Пол:
    Женски
    Да да во свое креветче а ние на спална...

    Не , тој добар е помага но викендов е отсутен.

    Работата е жената да е тука додека ми треба за обврскиве да ги обавам , па да си оди. Ама нема шанси да си оди.
    Таа е презагрижена баба. Ова вистина велам.
    Цело време се тресе: зошто плачез зошто вака зошто така, поголемото како е (врткај се штуткај се околу него...)
    Мене тоа стварно ме вади од такт и ми ствара стрес. Се губам. Незнам ни како да се понашам, ни редот можам да го истерам. Сенчуствувам како "под надзор".. незнам дали претерувам, незнам дали ме разбирате :/

    Знам дека цело време ќе бидам прашана "оти плачеше ноќеска, што беше како беше.."
    А нит сум (ова сега малку како шала) да ја затворам да спие в детска сама на креветчето од поголемото, нит сум да речам спиј в дневна кога знам дека ми е потребна дневната преку ноќ. Хаос
    ( па станувам да пумпам, па станувам да одам до вц, да пијам вода, да јадам некогаш ноќе ..
    Жената од памет ќе се вади а јас ќе се потам и устручавам.)

    Како ли ќе поминат тие 3 дена незнам (освен да пробам ич ништо да немислам и да не анализирам па што биде биде ексик)
    Кај се најде ова сега да оди некаде баш кога сме на почеток. Ама го разбирам , желба му е и јас сакам да му ја испочитувам (станува збор за еден приватен пат, не работен)

    И убаво ова го кажа:
    Ќе речам "сакам да биде дел од нашата нова рутина, заедно со бебето) :l:
     
    Последна измена: 29 август 2024
    На Anturium, LiquidLuna, Kikikikiri0405 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.869
    Допаѓања:
    68.128
    Пол:
    Женски
    Кај нас свекрва ми дојде да помогне кога се породив. Спиеше во детска, а бебето и големата спиеја во спална со мене и со сопругот. Ми ги вршеше домашните обврски, а јас си бев со децата. Нормално, ако го доев бебето она ја занимаваше големата или пак јас ако си играм со големата ќе и речев да го пресоблече бебето. Направи како тебе ти одговара и кажи и. Ако праша зошто плаче, едноставен одговор дека е бебе затоа плаче.
     
    На PoisonGirl, Leonessa Moon, Mumoftwo30 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Marsi*

    Marsi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2023
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    1.020
    Јас те разбирам што сакаш да кажеш.
    И мене кога ми се мотаат во домот не сум своја и опуштена и едвај чекам да си одат.
    Целата сум стиснена и незнам како да се однесувам некогаш искрено.

    Не е иста ситуацијата ама пример додека бевме во Мк и кога бев и сама и со маж ми свекрвата па моја божем за се нешто се нудеше да ми помага, а уствари кога ќе дојдеше очекуваше кафе да и сварам и да ме отекува со муабети од времето таа кога родила, како таа била слаба и дека јас не сум раѓала (читај дека сум со царски )и не сум знаела какви се болките за природен.
    Јас едвај ја трпев најискрено.
    Жената е тежок замор, ама јас сум таква ајде да не ја навредам и божем ја слушам.
    И нонстоп ќе ми велеше викај ако треба помош ете расте детето неможеш до вц да отидеш.
    Јас ќе се насмевнев и враќам дека јас таму и тој.
    И таа беше секогаш ааа ама срамота веќе разбира па ќе знае што е гаЗ.:rofl:
    И сега во странство секојдневно сме заедно во вц, ја нема свеки да ме спаси.:lol:
    Или кога ќе дојдеа децата на етрвата и се играа со моето бидејќи таа ги чуваше нив, абе на глава буквално ни стоеше и ги замараше децата како да се играат да не се убијат.
    Ќе застане до врата и ги гледа, јас живци немав(facepalm)

    Затоа сега 100 пати се премислив ако мајка ми неможеше да дојде да го чува синко додека сум на пораѓај, дали татко ми да го викам.
    Знам колку ќе сум плус раздразлива и хормони ќе ми вријат и плус уште некој да ми труби над глава ноууу.
    А, од помош највеќе ќе треба некој ручек да направи или да зачисти дома со правосмукалка, играчките да присобере, а од неа тоа тешко.

    Затоа ти сега предвреме кажи си што највеќе ти одговара и каква помош ти треба не се срами.
    Диктирај си ги работите по твое, твои деца твој дом.
    А, и не се секирај за 3 дена или недела нема шанси детето повеќе да оди по баба му.
    Мајка така лесно не се менува:D
     
    На Mother of 2boys, Leonessa Moon, WhiteCat33 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.462
    Допаѓања:
    22.338
    Пол:
    Женски
    За првото носев повеќе јас, обавезно боди, уште 1 комплет алишта, неколку пелени, вода, влажни, основното, сега со второво, уствари веќе 1 год уназад, има 1 година, носам само вода и една пелена, не носам ни влажни :D за во моево градче, дека мало е и така излегувам, плус цица и го дојам и надвор, сега си носам и смоки за да го залажам да седи в количка.
    Проблем, не сака в количка, плачи после 10 15 мин за в раце, а не се крева тежок е мн 14+кг, го немав овај проблем со првото...
    Дали да пробам во трициклот можи ќе сака :smirk: не ми текнало во него да го извадам некош..
     
    На Leonessa Moon му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.585
    Допаѓања:
    16.933
    Пол:
    Женски

    Кај мене кога почнува да се бунтува на количка посебно летната мислам ја мрази пошо не е исправен на 90° туку како подлегнат, трициклот решава работа. Ама сеа месец има во количкава го возам со смоки,сок,играчки за да седи и да се навикне на неа за на одмор не можам и терицикал да мкнам мм ке ме одсели овој пат. Ама сам е крив јас убаво викав со авион и ограничена сум со пакување вака со кола ехее имам да товарам :rofl:
     
    На Leonessa Moon, DaisyDream и lackygirl им се допаѓа ова.
  8. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.462
    Допаѓања:
    22.338
    Пол:
    Женски
    Исправен е ама нејќи, пишти мн, па в раце ако не го земиш ептен се разлошува, немојш да го смириш после :whew:
    Ќе го пробам во трициклот уште утре, можи поинтересно ќе му е..

    Подготовките за првачето при крај :party: мајка повозбудена од дете :D
     
    На Мариаа., Ano, mal.ecka и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.788
    Допаѓања:
    4.572
    јас сум таа :D мојата е тодлер веќе, последно - ја одвикнуваме од пелени и одиме на Водно навечер на ноќно искачување пешки, јас сум земала две преслеки само, ми ги измоча и двете :rofl: на крај немаше шо да носи, јас ги соблакав моите хеланки и и ги облековме на нејзе ја врзувавме со стегач позади за да и стојат :rofl: затоа што беше и ладничко веќе за враќање, ја смрзнав во шорцеви :rofl:кој нема во главата...
     
    На deasmamas, Mother of 2boys, Tiny Love и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.856
    Допаѓања:
    6.019
    Пол:
    Женски
    Ова за најмајка важи, а не за немајка :!:
     
    На deasmamas, Dennings, Ano и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.788
    Допаѓања:
    4.572
    :hug:

    сретнавме другарка горе ( има две деца поголеми ) и кога и кажав шо се десило и дека сум носела само два пара хеланки во процес на одвикнување некако ме погледна осудувачки :rofl:
     
  12. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.856
    Допаѓања:
    6.019
    Пол:
    Женски
    Абе тие најмајките појма немаат какви идеи за итни случаи се раѓаат во мозоците на немајките :D
     
    На Tiny Love, Snowflake92, Leonessa Moon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Leonessa Moon

    Leonessa Moon Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2023
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    171
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам од :l: за споделениот одговор
     
    На macka91 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Leonessa Moon

    Leonessa Moon Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2023
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    171
    Пол:
    Женски
    Би те гушнала да знаеш!! Ти благодарам многу. :l:(fingers)
     
    На Marsi* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.585
    Допаѓања:
    16.933
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки како сте?

    Ние се спремаме за одмор демек, за 4 дена тргаме а јас имам купено само пончо и памперс за во вода и куферот од бебп така стои отворен од пред 2 дена. Демек со време да фатам, а што да фатам? Ко секако алиштата ке ги перам дента пред тргање. Му купив и една кошула хавајка многу е интересен во неа :rofl: Не планирав купаќи да му купувам, земав 3 ленени бели блузички за на плажа ама мојте се на одмор па го опремиле со купаќи обувки за во вода со ред се :D

    Деновиве немаме вода од 1 до 5 на пладе, и од 9 до 5 наутро, резерварот бил празен, не постигнувал. Јас со 2 машини не постигнувам да се допереме и така.. само пуштам машини, со аларм во 5 сабајле, за сметка на тоа бебо станува во 6ипол секое сабајле, ама 8ипол е кома. Ми одговара се стемнува порано, порано излегуваме, се бањаме и добра ноќ. Деновиве и сам си оди во креветчето негово мислам дека му е покомотно таму одколку сите 3ца на спална залепени.

    Сакав да прашам што би однеле подарок за прваче? Не викнаа на кафе, секој ден скоро сме заедно со децата нејзиното второ е врсниче со моето, и сеа гллупо ми е така да одам со празни раце. @lackygirl ќе те тагнам тебе, кажи што би ви било корисно ама и другите сте добредојдени со идеи :D


    Убав ден и викенд имајте :f:
     
    На DaisyDream, Skyler81, Mom's_life и 5 други им се допаѓа ова.
  16. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.462
    Допаѓања:
    22.338
    Пол:
    Женски
    Од прибор се треба, список во понеделник ќе ни дадат, уште немам купено, а овие ги доби поклон синко од братучеда. Значи што било, фломастери, дрвени боички, водени боички, тетратка, моливче, пластелин...
    Screenshot_20240831_121742.jpg
     
    На јolene, Mumoftwo30, Мариаа. и 2 други им се допаѓа ова.
  17. TinnaMinna

    TinnaMinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2022
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Женски
    Можеш и нешто вака:)
     

    Прикачени фајлови:

    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.956
    Допаѓања:
    12.387
    Пол:
    Женски
    Јас направив моливи од хамер, и ставив внатре тетратка, фломастери, дрвени боици, водени боици, штосно пенкалце и кутија за прибор.
    Овде има упатство за моливот како да се направи: https://pin.it/1nqoXlz7P
     
    На lackygirl, јolene, DaisyDream и 2 други им се допаѓа ова.
  19. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    18.770
    Пол:
    Женски
    FB_IMG_1725119541479.jpg

    :dance:
     
    На Anaroz1, WhiteCat33, lackygirl и 24 други им се допаѓа ова.
  20. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    831
    Допаѓања:
    928
    Пол:
    Женски
    Денес сум баш ваква, и пази со едно бебе :D
    Еднаш брв на свадба откако ја имам беба и готово неможам да функционирам, плус ставаше на секој саат и неш. Јас стварно нрзз како некои успеваат со бебиња да изглегуваат алал да им.
    Башка и наскоро на работа треба да почнам биче весело (facepalm):D
     
    На intj_girl, Giiirl23, јolene и 1 друга личност им се допаѓа ова.