1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Тоа дефинитивно не ја снема. Се тестираше ептен маж ми дека крвната слика му беше како да има бактериска инфекција. Највеќе ни беше ако се разболи и бебе одма да знаеме дали е вирусно или бактериско.

    Се надевам се ќе е ок со твоето и да помине брзо.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    11.264
    Пол:
    Женски
    Ние дома сме короносани по не знам кој пат веќе. Маж ми изгоре од тт 2 дена и толку, јас немав ама затоа си спуштив на плуќа, а исто и дете, она е најлоша. Јас се справувам со инхалации само и подобра сум, ама кај неа не помогна ни атровент со кортеир, ништо. Од вчера и уклучија сумамед, на 2 метри се слушаше како и свират градите и еве подобра е од сабајлево.
    Мислам дека 4ти пат фаќаме. И секој пат различно ја поминуваме, ама никогаш полесно. Детево во глобала многу лесно поминуваше со корона, само тт ден, два, ама сега имаше микоплазма пред месец ипол и имунитетот и е партал. Два пати за два месеци ми направи опструкции. Само си плачам од мука ми е жал да ја гледам вака.
     
    На Carolin., 1209 и sani99 им се допаѓа ова.
  3. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    18.766
    Пол:
    Женски
    И јас заглавив како на Мариса мажот. Црп 150, бактериска инфекција укажуваше. Не се тестирав оти ништо баш ништо освен тт немав. Ама тт ужасна, 10 дена - 38.7 до 40. Симнување со ништо. Атеист сум, ама ќе почнев да се молам на сите светци.
    3 антибиотика ми сменија, последниот дали помогна, дали веќе само од себе помина не знам.

    Со лесно на сите короносани, и кај нас во градинка пријавија завчера..
     
    На Carolin., 1209, marrisa и 3 други им се допаѓа ова.
  4. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.155
    Допаѓања:
    40.437
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека општо после тоа време со карантини, вакцини и прележан вирус толку пати кај сите има долгорочни последици и имунитетите ни се изменети и опаднати, јас од човек кој што се разболуваше еднаш во 5 год сега месец не минува без да бидам болена макар само настинка.
    И колку млади луѓе знам што починаа од срце, тромб, ова она во последните години, нешто што предходно го немаше, и тоа ептен млади некои беа во 20тите.
    Тоа е се последици на корона или на вакцините, не знам не сакам да звучам како антиваксер, ама како поминува време сфаќам дека може антиваксерите и во право беа…

    Бевме на лекар ние, среќа не се ушите, малце црвено грло, рече 2-3 дена само со парсцетемол па ако е подобар ништо не дава, ако се влошо ќе направеме кс во понеделник. Ама не знам која е оваа теорија ама деца и животни обавезно се разболуваат за викенд, пред одмор, пред голем настан или на празник.

    Вчера свекрвата нешто беше наапана и му се развика на детето за глупост, јас смирено и реков дека нема потреба да се дере дека ќе разбере и полека да му каже, а и да се дере он нема да постапи поинаку оти е само дете, ама јас бев смирена, мм ја направи партал, рече ако уште еднаш ја слушне да дигне глас на детето нема веќе да има потреба да му збори уопште. Јас мислам дека малце и он претера дека генерално жената е стварно ок со нас и со него, ама он со трауми од детството од татко му па вајда се уклучи аларм.

    Кажувајте чаре како да се грижам за болно дете со вкочанета половина, не можам да стојам, да одам едвај, да седам ич…го држам во раце и солзи ми течат, а не сака апсолутно во никој друг да оди кога е болен, крај ќе сум скоро…
     
    На WhiteCat33, Carolin., mal.ecka и 5 други им се допаѓа ова.
  5. LizzyGrant

    LizzyGrant Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    834
    Пол:
    Женски
    Кога сум била и јас болна и дете болно, олабавувам со правила. Целта е да се преживее додека сме сами и болни двајцата. Во смисла ќе пуштиш пола саат песнички или Биби и Боби, ќе му ги даваш омилените смоки, шмукалчиња, сѐ само да одморите и оздравите двајцата. Ќе помине.
     
    На WhiteCat33, Carolin., Mother of 2boys и 2 други им се допаѓа ова.
  6. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.155
    Допаѓања:
    40.437
    Пол:
    Женски
    Тоа секако правам ама не функционира баш, сака само да го држам и да шетам, вајда ќе идам да ме боцкаат да мине побрзо за да можам да функционирам.
    Инаку искрено не сум од оние кои бранат тв. после 9-10м почна да гледа по нешто песни, сега некогаш гледа и цртани, ама тв е цело време вклучен, дали музика, дали нешто анимал планет, филм некој, ут со канали за готвење, некој цртан. Генерално пуштам стари цртани, не многу стимулативни ама најискрено ретко се загледува не го интересира освен кога има животни и некогаш пред дремка има една серија најти најд се вика и по ред им кажуваат добра ноќ на животните, многу е смирувачка и знае да побара, ќе рече мама нау нау и ќе се стутка во мене и ќе погледа малце ќе заспие.
    Се согласувам дека по цел ден пред тв е штетно за развој, ама апсолутно без екран не е мој стил на одгледување.

    А исто и приметив на другарка детето кое до 2 год никогаш не имаше гледано тв , сега кога де заедно и кога тв е вклучен она е внесена скроз не регистрира ништо, додека мојов си игра, истражува, сака да се дружи и воопшто не гледа во тв…не знам што да мислам на темава што е најпаметно, секој со своето.
     
    На Carolin., lackygirl, Tea SK и 6 други им се допаѓа ова.
  7. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    1.584
    Пол:
    Женски
    Зошто би кренало температура?
    Ако сакаш да спијат во своја соба ќе средите така да биде безбедно за нив и нема зошто да ти е страв.
    Моево има голем кревет 200×90, но целиот е со ограда што не може да ја прескокне ( се' уште). До креветот кај нозете има фиокар за алишта на него стои камера што убаво го опфаќа цел кревет. Веднаш штом излегувам од собата му ја затворам вратата и ја вклучувам камерата и се додека не си легнам и јас секаде со мене го носам тој телефон зошто преку апликација ми е врзана. Кога си легнуваме ја отвараме вратата од неговата соба, инаку спална детска се една до друга. Насабајле е научен кога станува со раката може да го дофати прекидачот и си пали светло :D
     
    На Mother of 2boys, lackygirl, marrisa и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.856
    Допаѓања:
    6.019
    Пол:
    Женски
    Откако имаме тема за испукување од мажи ве нема живи тука :D

    Јас само да ве поздравам. Да пишам нема што, ништо посебно не се дешава освен што сум опседната со барање работа и планирање на раб. време и градинката за мали. Досадна тема е таа.
    Пишете нешто поинтересно вие, а не само мажи да оговараме :lol:
     
    На Carolin., Dennings, LiquidLuna и 2 други им се допаѓа ова.
  9. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.155
    Допаѓања:
    40.437
    Пол:
    Женски
    Еве сум јас дежурам, не знам што дете ќе беше ама и од вакцини и од болест не е без 40тт, значи изгоре дете и јас не знам веќе што да правам.
    Спушта првите 2-3 саата од сирупот докај 38.5 ама пак не подолу и после тоа пак качува, скренав значи од мисли, а како за инат и продолжен викенд, нема буквално каде да му направат кс. Ми е страв да не е нешто сериозно, а јас без кс нема да знам…Мислам од обична настинка или вирус толку висока тт не се качува или нема правила.
    Ете не поминаа ни 3 саата од бруфен пак врие на допир, страв ми е да земам топломер, а заспа си викам да го оставам малце да дреме па после да мерам.
    Спремив битно торба за во болница и чекам.
    Леле како ќе биде натаму кога ќе се разболува од се и сешто, јас сум си паника човек за болести…морам да вежбам да не паничам во вакви моменти.

    А половината си боли ли боли…
     
    На macka91, Kikikikiri0405 и sani99 им се допаѓа ова.
  10. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    10.167
    Пол:
    Женски
    Да те утешам, јас не сум во странство, ама буквално скрос сами сме со маж и дете. Најблиските сите ни се во странство.
    Ако имаш дома фастум гел мачкај, и парацетамол за болка само тоа смееш дека доиш. Мене овој гелот многу ме спасува, каде и да одам со мене го носам, стално некаде се укочувам.
    На итна бебе да го однесеш нема да му направат крвна слика? Ептен ако ти е на мисла во Систина мислам околу 1500 ден беше. Брзо да му поминува, многу болни периодот, коски ми се тресат од овие вируси.
     
    На lalinda и 1209 им се допаѓа ова.
  11. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.155
    Допаѓања:
    40.437
    Пол:
    Женски
    Не сме од Ск, а прееска бевме кај нас на итна ама не вратија дома со препорака само за ибруфен и упут за кс ама дури за вторник, само една е лаб државна, приватни исто нема дежурни…вајда ако видат нешто итно ќе не пратат во Штип или ќе дадат ант превентивно што не сум за.
    Таа маст не ја знам ама утре ќе пратам мм во дежурна аптека, фала.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.773
    Допаѓања:
    2.799
    Пол:
    Женски
    Ај напрај една смеса за температурата да спадне, земи сало две лажици, сода бикарбона, пола чаша ракиени киселина бела, и пола ракија, измешај малце да постои намачкај убаво, можеш и повеќе киселина и ракија види да се измеша убаво. Дај парацетамол и ќе спадне.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    869
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    Еве јас уназад читам за чувањето и редот на детето.
    Па да не останам покуса да си се пожалам:D
    Мене како мал како што имав и плачено на форумов свеки од раце не го пушташе,што еве пред некој ден 2м бебе во раце ми дадоа, мене рацете ми се тресеа од што не сум држела толку мало бебе:x
    Мојата свеки често сака да го чува но, што би рекол мм 'ти освен на себеси на никого не веруваш да го чува малиот'. Што е точно,дури него не му верувам(пошто го остава ако му плаче "да си се исплаче","може му се плаче на детето") За ова верувам дека се годините и живците во прашање..
    Ние живееме во заедница и стан секако. Во почетокот ме замараа зошто пратам колку време бил буден,па не му се спиело на детето(дете 40дена старо)
    Ама сега секогаш 10мин(па и више ако ме гњават мн) пред спиење си го зимам во соба и си лежиме дур не заспиеме и топ ни е. Мајка ми(да не речите оваа само со свекрва и:rofl:) не знае да го чува,реална да бидам. 3деца родила ама ми се чини баба ми бог да ја прости и ги исчувала. Женава врска си нема,заразлика од свеки 2деца(и двете се со муабет "ја вака ги чував")посамоуверена у чувањето е.
    Мајка ми за чување само за преку ден 2ч 3махххх
    И тоа во последно време ("ај и Х(маж ми) нека седи,друго е и он кога е тука) да не мрчам за мм,друг пат:?:
    Доаѓам кај мама и викам значи ќе си праам унатре нокти(since im always with the baby and cant poop in peace) викам успиј го време му е за спиење(дур го наранам дома дуе тргнеме времето си дојде и сите знаеме какви се децата ако пропуштат дремка). Пази сеа
    Она го слуша тоа, го вика татко ми да го држел, да го прошета(моите полесни се за сечење) викам еј треба да спие да беше за држење немаше уопште да ти го дадам, ми враќа добро 2мин само. :@никогаш не се 2м. Мм па уште вика зошто кога ќе се вратиш од кај мајка ти не си ич расположена,па ти помага баба таму све дрндрн од раце не го пушта.
    Инаку исто годиште се со свеки дури мајка ми 1г помлада
    Помагала 1нед малиот коа имал 3м,толку.
    За 2м сме на свадба од странава на мм и и викам на мајка ми,вака и вака после 19ч ќе ти го донесам да го чуваш на спиење,ќе ти донесам млеко све... викам мал е да не го држам толку буден(имаме ред од 2м бањање,цицање,спиење кој строго фо пратам) плус гласна музика. Ми вика 'ќе видиме,а што не си го носиш со тебе голем ќе е 10м ќе има':xили па 'голем ќе е ќе му биде интересно,пуно луѓе таму. Фати еден,фати друг :music: вака ќе ти помине времето' И сега ја гледам бледо и процесирам.:drunk: инаку сакам раат да ја поседам свадбата,па и на свадба со години не сум била,не дека мирна ќе седам таму ама барем ќе знам озбањат наранет и нема за ми го префаќа никој(мразам тетки стринки да го префрлаат едни на др мислиш топка е)
    Инаку на кафе немам излезено(без дете и маж) па може 2г ќе станат(а со дете и маж,летово почесто дека поголем и зајаде,а без маж со дете никогаш )
    Пошто откако останав трудна ни Д од другарка ни П од пријателка нејќеше да пие кафе... поготово откако почна да ми се познава стомакот како така на 20 години да ги глеедаат со некоја трудна 20годишна,боже пази:swear:
    И така сега прв одмор тераме со беба инаку:lol:
    Они заклани а мама не може да спие, аи нема место на спалнава се оптегнале двајцата:lol: ама ако мирна душа,мирна глава. Тивко убаво,милина:sun: згора на се не можам да спијам,тоа што немам место е башка:rofl:
    Не го пишав за да врати некоја мајка,чисто да се убацам на муабетите:rock:
    Добра ноќ и убав викенд кралици:l:
     
    Последна измена: 8 септември 2024
    На Coco31, WhiteCat33, Carolin. и 7 други им се допаѓа ова.
  14. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    869
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    Инаку кога запишував чек и ова.
    Нз дали е до мене или луѓево со деца си зимаат мн за право?
    Бевме кај колега на мм на гости и малиот со нас (постари луѓе) и секако мажот(да речам Ставре) и жената(Митра,лупам) за све ме прашуваа дали смеат околу детето.
    И го држи Митра малиов и ѕвони некој на врата(сестрата на Ставре,Лила нека биде со маж и) и ај влегоа и ја слушам Лила 'оо душиче кај си дечко' иииии влага Лила со малиов у раце(извини женче шо?) И мм кога виде пред да издрамам стана и го зема седнавме у дрта соба ние наводно да јаде малиов,чурев..
    Згора на се доаѓа Лила со кеса(имај на ум прв пат ја гледам женава) и ми вика 'еве јас расчистував од кај моиве од соба 16-17г имаат моите па слушнав бебче ќе дошло па да му дадам играчки' , ' користени се ги забришав да си игра'
    Во кесата мики маус гумени од оние шо свиркаат од што беа толку стари се лепеа,стигнав дома и ги фрлив. Само мене ми се дешаваат вакви глупости ме гледаат може млада и си викаат мутава е не знае.
    И така what a time to be alivе:rofl:(facepalm)
    Ајде ќе се вратам со други глупости:*
     
    На Carolin. и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  15. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.223
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Некогаш во животот се прашувам дали ми е интересно да си отежнувам сама и што ѓавол ми треба да одам било каде.
    Прва вечер на одмор (читај- умирам за сон неспана веќе 2ноќи и се молам да видам прв зрак за да станам ) бебево веќе 8 пати висеше на града, рика на секое го зимам во раце низ соба за да не ги буди нели сите зошто ѕидови на смештајов лист лазања, го слушам комшијата како хрчи цела ноќ (наизменично со маж ми) и не знам на која страна да пукам. Се надевам дека му треба 1 вечер да се адаптида за да почне да спие барем по 2ч зошто мислам дека ќе фатам Грчки Пупе Компани и ќе си одам дома. Нејсе си добив ден пред тргање, па ни морево не ми е утеха и мотив за да останам а и слушам надвор на тераса како врне значи џабе патот море ќе олади па ни бебево нема да се бања (facepalm):headbang:
    Ајде 5.45 по Грчко, осеќам ќе го стартам денот со узо а не кафе
     
    На Carolin., sani99, DaisyDream и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Amore123

    Amore123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    719
    Пол:
    Женски
    На пример мојата, ноќи ноќи поминале без спиење, плаче малиот , ќе дојде после толку плачење и тоа од врата ќе види, а што е , ова да не е, тоа да не е, само за солење памет и оп одма ја снемува, аман кога ќе се спасам од ова заедница, не можам да поднесам
     
    На KikiKviki и marrisa им се допаѓа ова.
  17. dead.flower23

    dead.flower23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Сите го чуваат додека заплаче после оп има мајка оно.
     
    На Speechless, Amore123, kozuf и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.953
    Допаѓања:
    12.375
    Пол:
    Женски
    Да те утешам, ќерката така на секое качуваше 40 (41.1 еднаш видов, мислам очите од главата ми излегоа). Дали било вирус 3 дена, воспалени уши или бактерија, за се качуваше 40. После 3от роденден како со магично стапче смени. Сируп ако отвориме, еднаш ќе и дадам дека стигнало над 38.5, и после уште еднаш нема да качи толку. Едвај 38, и третиот ден проаѓа. Освен со болка во уши, друга поголема мака од неа не сум видела веќе 2 години.

    Така да има надеж (fingers)
     
    На Carolin., lackygirl, Mother of 2boys и 2 други им се допаѓа ова.
  19. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.869
    Допаѓања:
    68.108
    Пол:
    Женски
    Големата ми е мене така, секое разболување и е 40, без разлика дал е вирус, бактерија и слично. И ставам обично лепенка, туширање со млака вода и бруфен, парацетамол многу бавно и делува и додека спушти она пак качила. Сегс почна во градинка и ќе видиме како ќе биде оваа година.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    18.766
    Пол:
    Женски
    Станување во 6:40 - Ден втори. Дека викенд нели.
    Ко забрането да и е да спие после 6:41 аман. И така, цртаните во позадина си вртат за јас да си гледам. Да иначе, Патролни Шепи е интересен цртан ако го загледаш пред 7 оти немаш шо друго да правиш.

    Бонус дете повелете
    IMG_20240908_075124.jpg
     
    На Coco31, ArabellaStarfall, Carolin. и 26 други им се допаѓа ова.