1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.953
    Допаѓања:
    12.375
    Пол:
    Женски
    Не го надрасна. 6год ќе прави зимава, уште и се лоши во кола. Повраќаше без контрола до кај 3-4 години, после тоа веќе знаеше да каже кога и се повраќа, застанувавме и ја вадевме надвор да поврати. Кај и да одев, планирав во дремка да ја возам ако е повеке од 3км. На одмор исклучиво ноќе одевме и се враќавме. Едноставно се навикна и она да функционира со тоа. Ниедни сирупи, лижавчиња, финти не помогнаа.

    Немам со гуднајт, ама имам книга за тренинг за спиење ако сакаш да пробаш сама. Секако полесно е со тренер, некој да ти помогне, да ти каже точно што да правиш. Ама треба да ти е дојдено преку глава за да се решиш дека ќе тераш до крај. Да не дадеш 200е за гуднајт па да речеш ауу јас ова не можам вака, па џабе парите. А тренинг функционира, со двете деца го спроведов, со првото полесно поминав, ама и второво релативно добро проаѓам сега.
     
    На Kikikikiri0405, Carolin., lackygirl и 2 други им се допаѓа ова.
  2. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    5.792
    Пол:
    Женски
    Прашував баш пред некое време. Кога бевме сега на одмор почетокот на летото, се уби од повраќање, се зареков никогаш повеќе.
    Сега со градски одиме повеќе кога сме низ градот, ама за возење вака по автопат нанапред свртена не ми повратила.
    Темпираме и ние ама мачно е. Се велам вомекс мора да земам да имам за секој случај. Седиштето не знам колку пати го имаме перено до сега.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.772
    Допаѓања:
    12.144
    Пол:
    Женски
    @Fenix05 За тренинг одлучи си дали ќе можеш да го издржиш само немој додека трае сепарациската, најлош период е.
     
    На Mother of 2boys, Mumoftwo30 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.953
    Допаѓања:
    12.375
    Пол:
    Женски
    И напред и назад, и ново седиште купив, и лево и десно и во средина позади ја ставав, и исправена и малце навалена, и низ маало, и низ Скопје, и надвор од Скопје. Цела Македонија ја има повратено :D Само уште на совозачко седиште не сум ја ставила да пробам.
    Работата е дека не сакав да се одречам од искачање сама со дете, па се инатев. Носев 3 пара резерва алишта, местев кеса под седиштето, експериментирав со различни јадења, ситост/глад пред да ја возам. И на крај пак си перев седиште..
    Мене низ градов одамна ми нема повратено, ама повратила со моите летово од Струга до Љубаниште. Така да ќе си темпирате, ќе си перете, нема чаре нажалост.
     
    На lackygirl, Carolin., Leonessa Moon и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.223
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Ох знам дека не можам cry it out метода да пукнам, ми ја прати книгата уште одамна @Spidy таму веќе за 8м е класика го затвараш во темна спална со бели звуци да ги слушаш до дневна и го отвараш следното утро после 12ч :sweat: тоа нема да издржам ни јас а ни мм знам дека ќе оди да го земе зошто нашево зајдува омодрува без воздух... па викам ако има некој помек (иако веќе буквално сите ги имам прочитано на нет како треба што треба ама ми фали одлучност) т.е супер одеше до пред некое време легни на спална ќе се поврти ќе заспие за 5мин сега е ужасно ноќе се буди пречесто, денски еве на одморов плажа,со мм се научија на раце а јас се враќам на работа за 1месец. Или па да оставам свекрва ми да се справува денски ама знам дека е можно да седи буден по 5 6ч и ноќите пекол пак за мене..
    Што викаш може не е паметно во сред сепарациска зошто баш на глава ми се влече плачејќи да го кренам
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.953
    Допаѓања:
    12.375
    Пол:
    Женски
    Да пробаш Фербер со проверки?
    Screenshot_20240805-135454_Adobe Acrobat.jpg
    Ова е главното, ама и оваа книга ја имам ако сакаш да читаш повеќе.

    Извини ако сум досадна, ама стварно многу верувам во sleep training. Можеби не истиот пристап за секое бебе и мајка, ама верувам дека само бенефит може секој да види ако се воведе рутина во денот, особено во спиењето.
    Има мајки кои стануваат на секој саат и тоа им е сосема океј, ама кога некој ќе рече готово пукнав, знам дека само на подобро може да оди.
     
    На lackygirl, WhiteCat33, Kikikikiri0405 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    768
    Допаѓања:
    2.954
    Моево исто, некогаш знае и на релација од 20 мин да исповрати и тоа повеќе пати. Понекогаш ни помагаат лижавчиња за повраќање, тие од Мк ми се, не знам тука дали ги има, ама би требало. Вомекс имам, ама не сум дала до сега. Обично најмногу знае да поврати ако патуваме во рок од саат време после јадење. Од работи што помагаат, баш и читав за тоа во едно германско списание, одвлекување на вниманието, ние пуштаме песнички, не да гледа, само да слуша. Има едни што ги пее една учителка со деца од градинка, па пееме сите и кога слуша не повраќа, не знам дали е случајно или имаат враска песничките. Друга работа, јас го возам кај мене на совозачко, маж ми кај него назад. Кај мене никогаш не повратил, само кај маж во кола, најверојатно и тоа има врска, каде е седиштето.
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.223
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Фала мила, не таман работа.. затоа и барам совет памет веќе. Зошто сум свесна дека не е здраво за никој од нас а и од бебе што спиеше 6ч врзани смени на 1ч ме убива и сум пренервозна а не сакам. Знам дека ќе реши многу проблеми ако успееме да си спие сам и да не бара цице утеха ноќе по 4 5 пати, ама мислам дека со моево класика cry it out нема да помогне... пушти ми ја ако не ти е проблем и оваа, другата ја поминав. Ќе пробам вака ако не
     
    На Kikikikiri0405, Leonessa Moon и Spidy им се допаѓа ова.
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.648
    Допаѓања:
    99.582
    Пол:
    Женски
    Да оставам дете 12 саата без да го проверам во темно и да плаче? Ау шанса нема! Јас сфаќам тешко, ако преспивал мојов претежно со едно до две будења, ама имало и моменти кога не спиел и тоа е многу тешко, ама уште потешко би ми било да го оставам да плаче. Особено на поголема возраст, кога веќе емоциите му се јасни, кога резонира и да му створам трајна фобија од напуштање, ни под разно! Мене душа ме боли големово на 8ипол години синоќа не спиел кошмар имал и не дошол, а камоли бебе, не можам, не знам, ете може до мене е ама нема шанса. Јас размислувам за следна година евентуално да го одвојам, оваа не ни размислувам, шанса нема, а 20м има.
     
    На Mumoftwo30, 1209, Mother of 2boys и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Leonessa Moon

    Leonessa Moon Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2023
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    171
    Пол:
    Женски
    Девојки,

    Веќе од некни да пишам-да не пишам
    Да смарам-да не смарам
    Па имам време - па немам...
    Ова е проблемот:

    ЈАС ВТОРОВО ДЕТЕ МН МАЛКУ ГО ПАЗАМ
    незнам ..
    Дали поради тоа што имам и еден тодлер дома,
    Дали поради обврските што ме навјасаа па сум под стрес...
    Дали живците ми се "изедени" и трпението намалено , незнам...

    Има еден толку крескав глас што да ви кажам. Дали дека поради малата разлика меѓу нив и со тоа како сум поминала со едното па така ќе биде сум очекувала и со другото (а не е баш така) ,
    па малку се подразочарав ,и затоа можеби од внатре ми иде нервозата-незнам....

    Не дека сега лошо поминувам, напротив можеби сто пати подобро НО..

    Еве пример денеска..
    Станати рано околу 6 и 40.
    Гледам таа бидејќи крескачкиот период и почнува од 5ч (да не звучам ладно, пати од грчевите ама па како само тогаш ја фаќаат)
    да не го разбуди брат и затоа што после 2 саати кога треба да го носам в градинка нему ќе му се спие..
    Некогаш стануваше тој уште во 5ипол, па ќе му свикам "враќај се во кревет, надвор е темно кај ќе одиш.." и ќе се намуцури ама ќе се вратит.

    Ајде денеска во 6:45 (таман време)
    Стокмен, најаден, среден тој ..
    И јас!
    (што е реткост бидејќи често одам со неизмиено лице ,коса во пунџа па сето тоа го правам од кога ќе се вратам)

    И ајде таа на ред..
    пресоблечена, стокмена, надоена..све
    Ја ставам во транспортерот, вреска
    Вреска вреска..(не ја земам одма)
    Пуштам шум, пак вреска (до зајдување)
    Добро е што е тој мирен и послушен па не ја имитира или неш слично туку не чека АМА И ГЛЕДА!)
    Ја здрмав количката неколку пати (нервозно, грешка! Знам)
    Ја плеснав по памперсот, ќути и викам зошто врескаш, ќути...таа уште толку(иако знам дека таа појма нема од тоа)

    И така истото не пасувсше уште една рунда пред зграда, со кревање во раце, со нишање
    Па подзаспа и заминавме некако.

    По пат спиеше и во градинка спиеше.
    ЖФо оставивме постарото и сега еве ја спие уште...

    Незнам .. ова е само еден ден каде што ветив да бидам смирена и пак не додржав. Суѓ Имала и други такви денови...

    Се ближи и роденденот од постарото.
    Преку ден со бебето кога спие - не преспивам, немам време.

    Дали имам некој проблем? Или нормални се овие однесувања и фази .
    Се плашам од тоа дека ќе имаат трауми нешто.. незнам

    Да не треба да барам некаква помош .
    Се молзам. Можеби згрешив млеко што не зедов со мене,па би заќутувала побрзо ако и дадев

    Тежок период.. се надевам дека и на неа и е период и дека после ќе биде слатко и мило детенце..

    Ете тоа
    Фала што ме ислушавте :hai:
     
    Последна измена: 13 септември 2024
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.223
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Знам...иста сум затоа и еве комшииве на одмор мислат ау алал да ви е бајче бебево.. едноставно не оставаме да вришти кога бара утеха. Мене ми е екстремно тоа, не викам дека се лоши мајките што одлучиле на таков чекор или Експертиве што го нудат :D ама јас сум малце преемотивна.. може од глава ќе ми се чукне де ама за сега така тераме некако, јас зомби си плачам од замор немоќ некогаш па ќе се раздени бебе ќе ми се насмее и подзаборавам до вечерта. Ама на долг рок ми е страв како ќе издржам, зошто 3 4 пати веќе во сред ноќ едвај се задржувам да не се онесвестам врз него...:( и анемија и замор си влијае.. па затоа барам макар и фрлила пари некој нежен пристап, ама ќе видам со книгава баш полека некако да транзитираме кон креветче па да се пододалечувам полека од него. Со надеж дека стварно првата година е најтешка а имаме уште 4месеци од неа
     
    На DaisyDream и Spidy им се допаѓа ова.
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.953
    Допаѓања:
    12.375
    Пол:
    Женски
    Еве второво дете беше со грчеви, плаче урла, повеќе цица па се мислам да не е гладен... и ајде полабаво ќе следам распоред, еве не го оставам да плаче... кога два пати ми падна од кревет зошто сум утепана од замор си реков готово! Строг распоред, минимални плачки, за неколку недели преспиваше по 8+ часа. Сега веќе е цела ноќ. И за мое и за негово добро е тренингот. Првото дете беше многу мирна, и многу лесно прифаќаше се, па еве сум ги видела и двете страни. На крајот од денот, битно е секој да функционира нормално. Како што реков, некој станува секој саат и издржува. Јас не можам, особено не со месеци. Особено не и со поголемо дете сега, или утре на работа кога ќе одам.

    Само споделувам што мене ми помогнало зошто не сум единствена со макава.
     
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.648
    Допаѓања:
    99.582
    Пол:
    Женски
    Барај чаре ама немој да мислиш дека е до тебе. Не знам како ти спие, не памтам дали си пишувала, ама пробај ако спие повеќе до тебе, да не му е ладно/топло, ете моево стануваше порано кога се смени времето и веќе три дена го облакам по долги во шпихозни да спие и спие повеќе, многу повеќе од претходно, не мрда. Е сеа кога спие со мене, до мене, спие поубаво, подолго исто така, не мрднува. Види да не е жедно, дај водичка, може не му се цица само вода му се пие и слично. Пробај со звуци, со светло, без светло, отворен, затворен прозор, сакам да кажам не е до тебе, до него е, не знае да каже што му е потребно и ние не можеме да му помогнеме нели. Јас додека го доев извесен период ми стануваше и не сака да цица, седи, квичи, му подадов случајно вода се напи и оп, дете спие, кома, ај мајката викам, зар жеден бил? И од тогаш сфатив дека уствари не бил гладен туку жеден и давав водичка и така го одбивме во глобала ноќното цицање. Исто имам приметено и дека кога вечера порано поубаво спие, ама пусто мајка да не е гладно пред спиење му бутав јадење и пак ќе станува жедно.
     
    На 1209, DaisyDream и Skyler им се допаѓа ова.
  14. Калатеа

    Калатеа Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    2.002
    Допаѓања:
    6.608
    Искрено, имаш проблем.
    Не е проблем до детето, проблем е во капацитетот да се справиме со нив.

    И јас сум многу нервозна, малава е претемпераметна и захтевна, ама дефинитивно е до мене што сум уморна и што не можам да пружам толку внимание, па избувнувам.

    Земи нешто за смирување, Б6 и магнезиум, некој чај ако не можеш да разговараш со некој, иако тоа би било подобра опција.
    Детето е само дете и не е виновно.
     
    На Leonessa Moon, 1209, Mother of 2boys и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.648
    Допаѓања:
    99.582
    Пол:
    Женски
    Ама јас не викам дека си немајка или дека детето ти има трауми, тоа во мојата глава е така, не мора да е така. И си ги знам децата, се знам себеси, знам дека имам трауми од детство и сигурна сум дека и тоа ќе има. Ја го плеснав по пелена појако зошто ме гризна силно па ми се лутеше следното утро зошто заспа со плачки, а камоли да го оставам да плаче. Си ги знам децата, кај нив ова не пали, исто ко што ти си ги знаеш децата, големиот до ден денес ми кажува како му било прв пат кога сум го оставила, а имаше 2г, душа ми плаче, ама немаше друг избор, татко ми беше на умирање и мораше да го оставам. Инаку и моите спијат по цела ноќ од многу рано, од неколку месеци, со едно две станувања за цицање или без ич.
     
    На Leonessa Moon, mal.ecka и Spidy им се допаѓа ова.
  16. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.856
    Допаѓања:
    6.019
    Пол:
    Женски
    Јас бев решена и земав само едно консултација за да сфатам дека истото го советува што веќе и го има објавено на постовите по инста. Пробај прво по нејзините постови и совети да тераш како пратење прозор на будност и сл. Пријателка правеше тренинг и рече дека баш по нејзините јавни совети можеш сама да си направиш план, се е исто само што таа ти прави плус план кога и како да заспива преку ден и навечер. Пробај прво ти направи план па терај 2-3 недели ако не се подобри тогаш земи тренинг
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    341
    Сакаме линк до песничките плис :D
     
  18. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    831
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Ista sum i jas kolku i da velam ke sum smirena nemozam a sum so edno. Toa nervozno nisanje i vikanje bidi umna go imav pred nekoj den koga nemozev nikako da ja smiram ni jas da se smiram i ko si dojdov mi bese mn tesko sto taka reagirav ama vo momentot ne mozev da se vozdrzam. mislam deka e period za nas posto toa e dete ne znae nisto, nas ni e period kade nemozime nistoi ni treba malku pauza koja realno ja nema. Od vcera pocnav so magnezium i b6, neznam dali do vitaminite e ili do toa sto odi vo gradunka pa sum si sama do 11,amma relativno pomalku nervozna sum. Neznam maloto kolkavo e i nezz kako e so 2 deca dodadi na toa obvrski niz doma, ama mene mn mi pomagase da setam vo tekot na denot , navecer nikogas ne sum spiela nesto bog znae kolku standard stanuva nekolku pati ama kolku i da bev izmorena setav, samo sto veke ne mi pomaga ni toa pa zatoa pocnav so vitamini. Posakuvam samo sto pomalku vakvi denovi jas i bilo koja majka da ima deka znam kako ti e i realno ne pomaga nisto od tipot na disi smiri se gusni bebe i sl raboti, neznam hormoni li se sto li e ama neka minat takvite cuvstva
     
    На Leonessa Moon и sani99 им се допаѓа ова.
  19. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    831
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Знам дека во некој сличен период као почнавме да "учиме" бебиња сами да заспиваат ама не фатија регресии скокови и глупости. Мојава исто стануваше на саат два па и сега станува ама мене мн ми помогна освен пратење прозори на будност, точно време на спиење нема прескокнување дремки ( пред некоја ден решив да бидам пофлексибилна и се зафркнав у смисла никоја не беше од нас одморена) ,претходно ја ставав полузаспана во креветче некој период не ми функционираше тоа па затоа со мене на спална лржам јас она се врти врти и ке се успие и требаа 30мин , сега само 10 (знам дека треба во креветче ама вака спие подолго и она и јас) сега почна и сама да се успива во креветче. Навечер освен рутина ако ми се разбуди во 10 а сум ја успала во 8 давам цуцла или вода ( исто се буди со вриштење)дека нема шанси да е гладна ако јадела во 7ипол ,и одма продолжува. Додека ми се успиваше в раци бевме исти случај како научи сама да се успива сврзува по 3 4 саати сон не е идеално ама е подобро.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.772
    Допаѓања:
    12.144
    Пол:
    Женски
    Период е што ќе помине, мантрај си овие недели. Ете издржи го овој период, седи будна ноќе, спиј повеќе преку ден, најважно ќе помине.
    Јас не сум правела тренинзи, не е тоа за мене ама слично ги навикнував да спијат сами во соба и сами да заспиваат. Двајцата во детска, угасено светло, вратата отворена и светло им иде од ходникот. Легнуваат, почнуваат да плачат и се појавувам на 3-4 минути да им покажам дека сум тука, ќе ги погалам, ќе им кажам нешто како тука е мама, спијте. Се навикнаа, има тешки вечери ама во главно знаат што следи. Сега веќе за 10минути се комираат двајцата ама поголеми се, твоето е стварно премногу малечко, заби, скокови, емоционални турбуленции, мислам дека не е време ама ти најдобро си го знаеш детето.
    И верувај ти повеќе мака ќе мачиш отколку свекрва ти, со тебе е сигурно ‘најлигаво’ детето зашто си тука цело време.
     
    На Leonessa Moon, DaisyDream, Fenix05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.