1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. WhiteCat33

    WhiteCat33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Женски
    Какви активности имате со бебе од 2 месеци? Вчера добив коментар од блиска роднина дека не требало бебето да лежи цело време, ќе му се сплескало главчето|(Бебе е значи не може ни да седи ни да оди.. во речаксатор не сака плаче, намерно кога е буден му пеам песнички и го играм со тропалки а не цело време во раце за да не се навикне така, навечер излегуваме во парк или природа, незнам дали е до мене, дали јас се си сваќам при срце или стварно е глупав коментар?
     
    На Kikikikiri0405 и sani99 им се допаѓа ова.
  2. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.584
    Допаѓања:
    16.930
    Пол:
    Женски
    Се имам жалено по темите за бебе, ист беше бебо од околу 9 месеци(не памтам веќе од кога) спие со нас на спална пошо беше легни стани, легни стани, таман сум задремала станал жива ненаспана и нервозна бев. АМА ПОМИНА. Сега станува еднаш, максимум 2 пати и тоа обично кај 5ипол-6 наутро, се буди он излеа ама јас за да ми доспие до кај 7ипол му давам цице да се залаже. Не спиеше мирно и сега пред са почне да оди ама знаев што е. Еве го сега спие од 9ипол, станат е од 6, уште е на грчко време, таму одма се прилагоди дома малку потешко, вечер планирам во игротека да го носам да остане буден до кај 9 барем, пошо во 8 ми писка за спиење.
    Скокови регресии заби чуда, мноогу учат периодов, ке помине верувај. И јас се нервирав многу, барај начин дремнувај и ти преку ден ке издржите
     
    На DaisyDream и Fenix05 им се допаѓа ова.
  3. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.584
    Допаѓања:
    16.930
    Пол:
    Женски

    Глуп коментар, не се замарај. Доволно правите.
     
    На Skyler, marrisa, WhiteCat33 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Ич да не се замараш. Истото и јас го правам. Лежење на кревет и го занимавам. А активност ли е држењето во раце? :D
     
    На lovely91 и WhiteCat33 им се допаѓа ова.
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.023
    Допаѓања:
    66.564
    Пол:
    Женски
    Леле со повраќањето.
    Моево не повраќаше, ама јас повраќав кога бев дете. Ужасно е, се сеќавам уште зошто бев и веќе поголема кога одеднаш го надраснав и престана да ми се повраќа, помина само од себе. Не знам како, немам совет, ама ќе го надраснат со тек на време, некое порано, некое подоцна веројатно.:sweat: Стварно беше грозно чувството, кај и да погледнеш да ти се лоши, моите па, гледај напред, па гледај напред, ко божем моја вина беше, јас сакав да ми биде лошо, да им го отежнам животот, од пуст инат.

    За тренингот сум си кажала веќе, ни под разно, нека помага маж, на смени да се наспиете колку можете, едноставно грижете се еден за друг двајцата за да можете за бебето.
    Има истражувања што се случува во мозокот додека плаче, колку му се качува кортизолот, така што јас не сум за ова, а секој за своето дете, нормално.
    Може проблемот е што си уморна и немаш трпение за ништо, ти треба малку одмор, немаш помош?
    И самата си свесна дека е до твоето трпение, па работи на тоа, а не на плескање на бебе по памперс што ништо не разбира и така, само зашто ти си нервозна. Бебе е тоа, сѐ му е период, ти треба да поработиш на себе, да побараш помош ако можеш и имаш од кој, па ќе имаш малку повеќе трпение.
     
    На Leonessa Moon, 1209, Mother of 2boys и 2 други им се допаѓа ова.
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.648
    Допаѓања:
    99.582
    Пол:
    Женски
    Тами тајм, на меше оставај го и биди упорна со релаксатор бар по малку. Не за друго, расте и ќе ти биде одмена. И моето не го сакаше ама бев упорна бар до кај 4м го користев, после ептен итно кога ми беше да седи додека пружам надвор со мене пример, ама еднаш го најдов со релаксаторот на грб како полжав и толку беше.
     
    На WhiteCat33 и sani99 им се допаѓа ова.
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.953
    Допаѓања:
    12.375
    Пол:
    Женски
    Само на меше. Црно бели слики или играчки да гледа. Не можат да издржат многу, па најдобро е повеќе пати на ден по малку време, пример 3-5мин пред секоја дремка. После 3 месеца ќе може да му дадеш нешто во раче да го пика во уста или да му шушка/тропка.
    Стварно може да му се сплеска главчето, ама не дека можеш не лути се човече да играш со него, па да не лежи еден саат :)
     
    На marrisa, WhiteCat33, lackygirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.629
    Допаѓања:
    6.344
    Пол:
    Женски
    На др гуднајт не е методот со "cry it out". Јас имав консултации со неа коа малото имаше 8 месеци. Не правевме тренинг рече нема потреба дека сме имале добра рутина, ми даде неколку совети и буквално за 2 дена почна само да заспива без нишање и само еднаш се будеше за млеко и продужуваше одма (претходно се будеше на секок саат). Така добро тераше скоро една год, сеа неколку месеци е хаос со спиењето пак, има 2 год и 2 месеци и се се канам да и пишам пак да ми даде насоки зошто нејќе да спие во кревет, заспива исклучиво во дневна на тепих, па го префрламе во спална.
     
    Последна измена: 13 септември 2024
    На Fenix05 и Spidy им се допаѓа ова.
  9. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.186
    Допаѓања:
    1.257
    А мене ме чуди што ќерками кога ја држиме во раце главата е наведната долу премногу и сака да гледа надолу све а ја потпирам на рамо да е исправена, сама се стега да ја наведнува главата.. а надвор кога сме си ја држи главата исправно да гледа наоколу па некој пат долу... да не има некоја вакво искуство?
     
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.953
    Допаѓања:
    12.375
    Пол:
    Женски
    На ортопед сте биле? Да не има некоја мака со мускулите? Можеби и само вежбање и треба да ја држи главата крената.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.186
    Допаѓања:
    1.257
    Бевме да , супер е све
    Со првото ептен мирен беше ама сега малата ми наплати за све (facepalm) а др сабота е 3 месеци
     
  12. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Градинка ден деветти ^_^
    Втор ден како јаде таму, некогаш дремнува некогаш не но дома не е растревожена кога ја земаме па се надевам дека ќе биде добро и натаму. Тие 3 часа додека е таму ми недостига ;( еден ден трчам да средам и стигнам се за кога ќе си дојде максимално да и се посветам, следниот си велам ајде денес ќе одморам но секогаш си наоѓам нешто за работа, можеби за да не мислам што е и како. Е вчера кога ми пратија слика како си игра на подлога со задоволен израз на лицето многу ми олесни.
    Од 2 месеци спие по цела ноќ и спиејќи цица но доцна легнуваше па бев загрижена како ќе биде со станувањево ама два дена откако почна заспиваше во 21:30 и стануваше свежа наутро околу 6:40 - 7:00 и уште е така па и на тоа се стави ред некако ама за оброците... Нема смисла појадок да давам во 12 па одлучив да давам ручек во 13 а од понеделник да давам и вечера па се надевам дека ќе се усогласи со хранењето таму кога ќе останува по цел ден...

    Уште се молам чудо да се случи да не тргнам на работа а не ни знам какво чудо :D

    Леле луѓе почна да лази а вчера и се исправи стоејќи со ножињата во креветчето :inlove::inlove::inlove:
    Мое медено бебе.
    Следниот петок на ортопед потоа систематски и да бидеме мирни.
    Дај Боже сѐ да е како што треба.

    Ова е месец на промени, веќе со рана есен очекувам да почнеме да функционираме со подобар ритам.


    Туку зашто никоја од вас не кажа дека со градинката планината од облека станува две планини? :D некогаш не знам како ги сместувам, мм вика дека редовно има во машина, сушара и во корпа за веш а тоа било плакар плус :D
    Уште пеглам од двете страни ама изгледа е време да престанам.

    И замре темата за мажите, многу ни се мирни нешто :rofl:
     
    На Coco31, Mother of 2boys, Kikikikiri0405 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.223
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Видов дека е нежен метод затоа реков налет парите ми треба и мене насоја совет зошто реално на темата мноооооогу читав и горе доле во теорија знам како ама пракса ме убива.
    Не сакам никако cry it out имам читано многу за влијанието и на развој и здравје па и понатака за емоции сум разговарала со специјален едукатор за деца и тоа не би го терала. Ама барем некој да ме поднасочи а може и џабе ќе фрлам пари кога се што би ми кажале веќе знам
    Ооофффф ете сега веќе попладне, испив 3 кафиња и сум понадежна дека "е фаза,ќе пројде, не е вечно" но почнав да ги мразам ноќите...штом се стемни ми е хорор.

    Си се изнажалив на крај
    Фала девојки :inlove::l:


    @Carolin. Охх ми враќаш надеж... не знам многу смени ноќе баш убаво нанаше сега гинам...
     
    На Kikikikiri0405, Carolin. и anngelique им се допаѓа ова.
  14. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    1.584
    Пол:
    Женски
    @lackygirl земавме Nike сунгерици 22ка број
    upload_2024-9-13_13-44-14.png
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    768
    Допаѓања:
    2.954
    Нема проблем, ама на германски се :tmi: Ако сепак сакаш, ќе прикачам линк
     
  16. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.584
    Допаѓања:
    16.930
    Пол:
    Женски

    Знам колку е мачно. Јас на сите го зборам тоа дека до 6 месеци јас мислев немам бебе. Малку кенкаше во скокови,заби, регерсии ама после ми наплаќа мислам за сите тие мирни месеци кога викав "ех вака, јас 5 деца ке родам" аха, важи :rofl:
    Ама сватив дека се е фаза и дека ке помине, ако веруваш престанав да гледам и скокови и регресии и чуда, полесно ми е. Инаку јас се стресирав пред да почне скокот, си правев филмови.
    Сега е 13 месеци го дрма сепарациска на најјако, само "мам" никој друг. Јас да го ранам, облекувам,бањам, играм со него, јас количката да ја гураам значи се јас, никок друг. Дури на мм на одмор му беше чудно и чудно го гледаше а бе што му е на детевп вика, леб да јадеш не те остава, а го земе некој друг пискот и врискот,а до мене бајче. За да јадам мм го лажеше кај "ибото (рибата) и кучето ке оделе" па да ме заборави и да оди. Ама ке помине знам, ке заминува после без око да му трепне а мене ке ми фали да трча по мене, период е ке помине пак ке ти кажам.
     
    На dead.flower23, DaisyDream, Kikikikiri0405 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.460
    Допаѓања:
    22.338
    Пол:
    Женски
    Јас истото го поминувам втор пат :worried: @Fenix05 немам утеха
    @Spidy ми прати уште тогаш книга пред 5 и пол години, ама ме познава и таа, мекушка сум јас :D затоа ќе си трпам.
    Олеснување овај пат, од кај 4 месеци маж спие со бебе првите часа, пр од 22 до 2ч,некогаш е 4ч, поретко 5ч, ама се случило и до 5 да спие. Тогаш спијам јас, мене и 4 часа ми се доволно ако ги спијам без прекин (со големиот спијам) ама и тој беше бебе неспијач па после 2 и пол год спие цврсто. Ај уште година и пол :rofl: значи мм спие со бебе во дневна, па ми го носи во спална, еве сношти на пр во 1 и пол ми го донесе и до 7 и пол сабајле нз колку пати цицаше, 3 или 4 ^_^
    Па големиот го разбудувам за на школо, го спремам и така, ако сум прва смена и јас пред 7 станувам.
     
    На Makmel, Carolin., DaisyDream и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.953
    Допаѓања:
    12.375
    Пол:
    Женски
    Јас мислам академија да отворам, да ги праќате кај мене на тренинг па ќе ви ги вратам :)
     
    На јolene, Carolin., DaisyDream и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.223
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Одма ти го праќам директно од Грција!! Ама да не биде после не знам зошто не "работи" кај мене спиеше :rofl:


    @lackygirl не да сум мекуш.....(facepalm) има една нова фацка собира уста и те гледа тажно (најрандом) не дека нешто е искаран натепан
    И сум аааиии мамино тоа дојди да те гушнам и солзи во очи одма (facepalm) мм вика ти малце си несаглам
    Преемотивец сум јас не знам до кога ќе издржам да не папсам некаде :|
    Мм не спие до 3 ноќе што знам како да правиме ова моево се буди на 1ч и му оди амамам со уста на града кај него :^) и мене ми се најдоволни 3 4ч врзани ама ај...уште 2 3 години штом е ќе биде хахахах
     
    На Carolin., DaisyDream, lackygirl и 2 други им се допаѓа ова.
  20. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.460
    Допаѓања:
    22.338
    Пол:
    Женски
    :rofl: јас мислам дека треба ти си јак карактер :muscle: да бев малку поблиску ќе ти го носев :rofl:

    @Fenix05 тоа е, џабе се силиме, бараме книги :D ќе си помини време и ќе си спијат и така 8)
     
    На Carolin. и Fenix05 им се допаѓа ова.