1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.407
    Јас немам лично, пријатели блиски наши имаат. Им се будеше на саат време ноќе, со плачење и само на града заспиваше. Очајни беа за сон и двајцата. Имаа неколку консултации, и со советите и техниките кои им ги даде скроз му ги променија навиките на бебето. Тие се презадоволни. Сега е година и 4 месеци, само спие во креветче и во соба, и не се буди преку ноќ веќе воопшто. Дури и да се разбуди пример во 6, не плаче и си лежи во креветче. Тие дека работат втора смена и двајцата, си поспиваат до кај 8. И дури не влезат да го земат, мирно е како бубачка.
     
    На sani99, Carolin., Fenix05 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.222
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Маж ми му вика ааххх порасни малце да разбираш има да ти наплатам на 1ч ќе те будам кога ќе ти се спие :rofl: само сила да имаме се надевам нема скапо да ме чини на работа (во буквална смисла) немањево сон..
     
    На lackygirl и Carolin. им се допаѓа ова.
  3. Bonnie Top

    Bonnie Top Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
     
  4. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    5.066
    Пол:
    Женски
    Цела ноќ не спиени, се буди бебе на саат време и само со цицка си продолжува да спие иначе нема шанси. Ноќеска ме фати таква нервоза и му реков на мм за инат не и давам сега цицка нека плаче земи ја што знаеш прави и. Се шетаа се думкаа пола саат џабе пак на цице заврши. Сабајле ми дава целосна подршка ми вика ајде не се секирај ќе издржиме период е ќе помине знаеш, ама за второ ќе се размислиме:rofl:
    Ох слатки маки нашии:)
     
    На sani99, Dennings, firequeenn и 8 други им се допаѓа ова.
  5. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.532
    Допаѓања:
    8.366
    Пол:
    Женски
    Na stomak legnato i ke mu pokazuvas igracki, nesto sto sviri, sveti, nesto crno belo zosto ne gledaat boi, da go kreva glavceto taka vrat vezba.
     
    На sani99 и WhiteCat33 им се допаѓа ова.
  6. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.220
    Допаѓања:
    6.639
    И јас еве да се пријавам со неспиењево кај бебе. Како се стемнува надвор така и мене пред очи ми се темни оти знам што ме чека. Преку ден е мило, најмило бебе, премирна, глас не и се слуша. Легнуваме ноќе и почнува драмата. Заспувањето не ми е тешко, не плачи, ама после секој саат станува со плачки. Додуша 2 заби и никнуваат истовремено можно е да е тоа. Мада што мачкам со маст... Јадена е , пиена, играна преку цел ден, лази насекаде.. зошто не спие немам одговор. :?:
    Ние само што се вративме од роденден, мали дуваше свеќи со другар му. Еднаш се видовме на роденденот свеќите кога се дуваа и толку.Се изнаигра.Богами одморив и јас 2 саати.Бебето дома со мм.:) Му дадов вечера да и даде и шишето и си отидовме со синко во игротека.
    Утре ќе одам на ручек со другарка, задутре закажан козметичар..благо мени.:D
    Па да искористам уште неделава, од другата почнувам на работа. Ми треба малце опуштање, цело породилно не си го дозволив тој луксуз решив сега малце да уживам.
    Ги средив децава за спиење, сега уште јас крем и серум да си ставам и на спиење. Се надевам ќе се спие. Добра и мирна ноќ мајки:o:|-)
     
    На Isabela23, lackygirl, Kikikikiri0405 и 8 други им се допаѓа ова.
  7. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.155
    Допаѓања:
    40.437
    Пол:
    Женски
    Fenix, моето бебе е бебе неспијач, постојано некоја дешавка во животот има како и сите бебиња и буквално повеќе од 2 саата сон немав врзано од негови 2-3м(тогаш дека беше на комбинирана исхрана мм го чуваше ноќта и јас спиев), имаше периоди кога стануваше на секој саат, имаше периоди кога цицаше цело време, периоди кога не сакаше денски да спие, цело време ми спиеше во раце, дремките уште му се до мене,во мене, врз мене, кога не спиел во мене спиеше во количка, имаше ноќи кога спиеше врз мене цела ноќ и мм ќе беше буден да не пази оти тоа беше единствен начин на кој спиеше.
    Тешко беше, јас не сум спанка, ама очајна бев за сон, генерално дремев со него, спиев секогаш кога и тој спие за да имам сила, спие со мене на спална за да ми биде полесно…
    Како минуваат месеците и скоковите станува се подобар, ете последнава недела ја преспива ноќта, сфатив дека уствари може и топло му било некое време, сега на ладно со пижама на долги не ни мрда. Последниве месеци успевам и да го успијам и оставам да спие сам, спие +-3 саата дремки па успевам да работам, да завршам по нешто или да заспијам.

    Можам да ти кажам дека ќе биде подобро и ќе смени, до година дефинитивно беше најтешко. И завидував на другарка што ми кажуваше дека дете легнува во 7 и станува сабајле во 7, со будење може 1 и одма презаспивање, си велев јас некаде грешам и се консултирав со гуднајт, утврдевме дека правам се како што треба ама едноставно детето ми е такво, си сака физички контакт, сака да ме осеќа додека спие и едноставно јас сум му “помошник” за сон. Се помирив, ме фаќаше криза на моменти ама тоа е што е.
    Јас во тренинзи за спиење не верувам, од една страна лично мене ми се напорни да ги спроведам, неам живци, од друга страна сметам дека децата не се војничиња за да ги тренираме за било што.
    Јас ја имам книгата од Спиди, методата не е ригорозна, ок е и јас ја практикував едно време, ама не ми баше баш успешно.
    Едноставно детето ми е такво(мајка ми вели дека и јас сум била потполно исто бебе) и денес не спијам многу, мислам почитувам легнување порано и во одредено време и спиење барем 7саати, ама повеќе од тоа не сакам да спијам, ретко и дремнувам…а мм пример од мал е бил тежок спанко, свекрвата вели да го оставам на земја на земја ќе заспиеше без проблем, кога го праќале на часови по клавир, спиел под клавирот, во школо редовно спиеше на клупа, вечно ненаспан, му се има десено да спие 29 саата без прекин, и уште омилена активност му е спиење, значи сакам да кажаж дека има луѓе што спијат и луѓе што не спијат и тоа веројатно се стекнува од бебе.

    Се надевам дека брзо ќе помине, ако мислиш дека тренинг е решение подобро следи ја книгата на Спиди, гуднајт и не е нешто вау, ама мој совет е да пробаш да се стрпиш.
     
    Последна измена: 14 септември 2024
    На mal.ecka, Isabela23, lackygirl и 8 други им се допаѓа ова.
  8. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    869
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    Остарев за 10години мислам..
    Душава уште ми трепери.. Пред некој ден ми излезе као легнато да не се дои детето,пошто млекото не идело скроз туку останувало као рамно лонг стори шорт опасно било можело недај боже-најлошото.
    И јас викам ајде интернет е не замерив мн btw навечер така го дојам легнат.
    И еве пред успивање цицна имав и млеко молзено 30че испи (легнат го ранев) и ајде се гушкавме си заспа и јас лежам до него скролам на тел и хорор
    Дишеше гласно и едно време тишина неколку секунди беа во прашање. И јас застанав тргнав телот и таман да се подигнам да видам дали диши он зима воздух длабоко(како кога некој се враќа од несвест да речам гласно так) и запрета со рацете се исплаши и закенка и јас зашшкав,продужи ама се подразбуди пак онака исплашен и јас сега со страв нели и одма ми текна на видеото и ми беше шубе да го остаам сам во соба го кренав во раце само што го кренав гркна ама си спиеше. Го подржав така во раце подисправен ми спиеше и го легнав и еве сега лежам и го пратам.
    Одма ме јаде главата одма се осеќам како неспособна,одма мислам дека не сум добра мајка. Не знам волку лошо одамна не сум се осетила,страв најголем. Душата не можам да си ја смирам. Во меѓувреме мм на камерата гледал дојде му раскажав и он се исплаши барабар со мене и сега цела ноќ ке го гледам
    #истрауматизиранаМама
     
    На Kikikikiri0405 и Dennings им се допаѓа ова.
  9. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.155
    Допаѓања:
    40.437
    Пол:
    Женски
    Не си прај филмови, имаат такви спелови на задржување воздух, нормално е, моето уште има на 17м.
    Неколку секунди се во прашање и може да се штрекне после ако си го разбудила малце или исплашила. Сосема нормална реакција.
    Инаку нема врска дека доењето легнати е штетно, има 4 позиции на доење и легнати на страна е еден од нив.
    Шише легнат не му давај, тоа е друго, треба да е подигнат под агол.
    И секако гледај да не заспиеш додека го доиш легнато, оти најчесто така се случуваат несреќи, чувај Боже, ама и тоа е многу, многу ретко.
    Особено додека се бебиња, докај год па и после, јас заспивам сега некогаш на доење, а и во сон го дојам и апсолутно 90% од времето го дојам лежеејќи.
    Не се плаши, стресно е ама тоа што се случило е нормално.
     
    На Mother of 2boys, Kikikikiri0405, Marge и 8 други им се допаѓа ова.
  10. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.772
    Допаѓања:
    12.144
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со @1209, јас добри 10-12 месеци доев легната, на почеток само го држев во мене легнат на перница за доење. Се има случено и кај нас и тоа со другото дете што беше на адаптирано млеко. Знам дека ти е стрес ама легни си, џабе ќе седиш будна.
     
    На Carolin., LiquidLuna, Fenix05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.372
    Допаѓања:
    4.765
    Пол:
    Женски
    Писателски настроена мајка... Есен ми е омилено годишно време, така да на неколку дена пред официјално да започне, да си се искажам.
    Си замислувам како со ќерка шетаме во паркови, скока таа во вирчиња од дожд, се валка во лисја. Па есенска храна со тикви, печени јаболка и слично.

    Е тука завршува замислата. Реалноста е што во мојов град, ни салам паркови имаме, ни јас кога ќе се приберам во 17:00 имам сили и време за секојдневно шетање.
    Денес за прв пат уште не почнат ладниот период, пуштив греење во бања за да избањам дете, околу 20-21 степен беше без греењето. Ако нешто ми фали од летото, ќе биде тоа, да не морам да се грижам за температура на водата, за температура во бањата. Сега и тоа ќе ми е плус обврска и организација. Бар овде и во куќа, колку и да загреваме,не се секогаш идеални условите за така се како подмачкано да тече.

    Ќерка од друга страна знае да е и најзлатното дете што постои, за во секунда да стане право ѓаволче и да се мислам што ми требаше ова.
    Еве вечерва за успивање, влегува маж во спална, почнува таа да вика - Нееее тата... Излегува маж, па таа почнува со појако врескање, Татаааа дој(ди)....
    И така во круг. А кај ни се terrible two, terrible three.
     
    На Mother of 2boys, јolene, Kikikikiri0405 и 9 други им се допаѓа ова.
  12. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    1.560
    Мислам дека сите што се зависни од цице се така..добро поголем процент се така...
    Исто бев со првото цуцла не сакаше...и мора начин да заспива и на цице почнав и така остана доо 2 год ми се будеше од кои првата година беше лудило..го одбив и пак профолжи да станува за шише тетрапак...сега второто цуцла прифати оф старт..си заспива сп цуцлата викам рајат била...до 3 мес ексклузвно доење..послр почна да му е малку да плачи фа бара уште..па купив ад после цицање пијаше по 30 мл до 60 макс.. еве сега ќе прајме 4 мес и пија исто а ако не цицал 90 не пија повеќе....ама не гп држам 3 саата гладен бидеќи не може да издржи.. сега сме на комбиниранп...пред спиење му давам ад и си спија како мало пиленце ...барем сум одмпрена и наспана
     
    На Kikikikiri0405, La-loca, Marsi* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Zdravo zdravo majki,
    Eve i jas da pisam nesto.
    Denes super si go pominav denot bev na pivo land .
    Bebo bese super cel den se bankase i zaspa.
    Utre mi e prv den na rabota i se osekam tolku mizerno kako na strelanje da ke me nosat.
    Nemozam da gi gledam ni kolegi ni nikoj bljak.
    Zatvorena kako pile pod sijalicata vo kancelarija 8h sekoj den.
    Ahh se molam da ne izbrkaat
    Ako dadam otkaz site po doma ke pocnat da mi solat pamet kako na zena i trebale svoi pari a realno okej stoime finansiski.
    Mojata mizerna plata ne mi go pokriva ni trosokot za cigari, depilacii, nokti i slicno.
    Neznam kako da si pomognam da se ohrabram da otidam.
    Bebe ne mi se ostava , tolku mnogu go sakam sto nemozam da se odelam od nego na 2h a ne pa 8 plus 2 vo pat po guzvite 10 saati mi se fakaat
    Mi se place
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.222
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Ако не ти треба таа плата дотерај се нашминкај се и оди утре само за отказ да дадеш :D

    Јас да можев оооооох одма ќе направев пауза од работа да си поседам со бебо барем со година ипол а може и две, ама немаа...
    Ич да не мислиш за другите што ќе мислат ако ти си незадоволна таму и сакаш да си останеш дома, напрај!
     
    На 1209, Isabela23, Mother of 2boys и 6 други им се допаѓа ова.
  15. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    869
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    И јас сум иста ама јас не се давам. Живееме во заедница и како сложни супер сме финансиски и како сите што ме "подучуваа" да искористам заедницата и да си го чувам дома така и ќе биде.
    Мм се мислеше ама и он сфати дека така е боље. И еве ќе седам дома додека не наполни годинка. "Да биде голем" за во градинка
    Со лесно мајка,се надевам ќе најдеш решение
     
  16. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Ic ne mi treba ama mm e za ova ke go razvedam.
    Mi vika sto ke sedis doma odi prosetaj ke ti zdosadi doma ubava pozicija mozes da napreduvas .
    Majka mi stalno so nekoj zakanuvacki poraki od nejzin stil ti glupa li si doma da sedis , da rabotis najvise a da ne si ni platena nie sve sme ti dale stan za tebe ti kupivme pa ako ne odis ti kako ke kupis nesto za tvoeto dete drn drn .
    Na nikoj ne im zboram .
    Od utre na ignor komplet cela familija osvem bebe .
    Samo nego si go sakam
    Mm uste sea go bojkotiram so kratki odgovori so da i ne i dzabe mi se ulizava vo gaz
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.953
    Допаѓања:
    12.375
    Пол:
    Женски
    Јас не сум емотивна на тема оставање бебе, ама ги видов двете страни. Со првото на работа одев буквално до 2 саата пред да ми пикне водењак, го оставив доброволно на 4 мес да почнам по некој саат на работа дека досадно ми беше дома. На нејзини 10 месеца кога официјално почнав фул назад на работа супер се осеќав, едвај чекав. После почна корона, маж ми малтене ја порасна. Ни сум излегла порано од работа, ни боледување сум земала за неа, на никаков начин не трпела работата заради детето. И ич не се каам, убаво ми беше да работам.

    Сега второво, и патолошка, и породилно, и останувам дома на неодредено. Уште пред да останам трудна најавив на работа дека давам отказ. Буквално се обратно од првото дете. Има 6ипол месеца и освен чистење, готвење и шетање деца ништо друго не сум направила и не планирам да правам. Има додатен момент дека многу лошо (психички) поминав и сеуште поминувам после пораѓајот, ама не ми ни текнува на работа. Можеме да си дозволиме, маж ми ме поддржува, и сега исто не се каам за одлуката, иако и 50% поголема плата имав после второво дете во споредба со првото.

    Така да на крајот од денот види како за твојата фамилија е најдобро, не други што ќе солат памет.
     
    На 1209, Isabela23, Carolin. и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.372
    Допаѓања:
    4.765
    Пол:
    Женски
    На тема бебе - ради претходни случки со свекор и свекрва, не сакав ни да замислам да остане со нив. Верба во нив никаква. Ќерка тргна во градинка, за жал често настинуваше цела година, па повеќе беше дома од во градинка.
    Се замарав со работи од типот, што ако и дадат чоколадо, што ако ја шетаат таму и таму, што ако ова, што ако она.

    Финансиски останување дома не можев/м да си дозволам. Од друга страна воркохолик ко што сум, седењето дома, ми е 100 пати потешко, "да се расправам" цел ден со бебе/дете, да сум во круг на храна, пелени, чистење итн. Не дека е лошо тоа, едноставно мене ми треба и друга комуникација. Во помал град пак и нема ни со кого да се излези, кога се сите на работа. Ни салам паркови, ни трговски да речеме, ни ништо, што би ми го окупирало времето и би имала плус активности со дете. Така да одењето на работа не го сфатив како нешто лошо или тешко. Сеуште си уживам во тоа, времето со ќерка ми р намалено ама од друга страна и неа и годи да е постојано опкружена со различни луѓе.
    Гледам квалитетно време да поминуваме попладне, за викенди. Си имам некој план како што ќе расти и ќе знае повеќе бар 1-2 во месец да ја земам порано од градинка и да си имаме забавни активности само за нас, нормално колку што ќе ми дозволуваат работните обврски.
     
    На lackygirl, .baby.love., Tea SK и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.856
    Допаѓања:
    6.019
    Пол:
    Женски
    Ау мали ме побрка деновиве. Станува премногу често навечер, преку ден цел саат се успиваме за да поспие еден саат со 1234421 будења и презаспивања. Не знам што период ќе беше со спиењето. Навечер вришти, ќе го земам во раце вика “неее”, ќе го оставам во кревет пак “неее”, млеко “неее” вода исто “неее”, не знам што му е и буден скроз го прави ова па од нигде никаде ќе се успие плачејќи, ама по пола час пак исто. Дали дека почна многу зборови да кажува ептен му се развива говорот моментално, дали дека тргнав пак на работа искажува револт, не знам ама нека поминува веќе, ми се спиеее. Јас спанка сум си и после ваква вечер не можам да функционирам нормално.

    Да си се пожалам де. :wasntme:
     
    На Kikikikiri0405, Fenix05, Marsi* и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.729
    Пол:
    Женски
    Добра ви ноќ мајки.
    Што да кажам… од каде да почнам:DТантрумите се намалени, уште си има бубачки кога плаче за се, ама ова се издржува, почна да реагира на одвлекување на вниманието:wasntme:
    Можам да кажам дека сега плаче бидеќи нема многу комуникација. За нешто што сака/несака плаче, па како да ми каже кога не знае да се изрази.
    2 години и 2 месеци е. Имаме проблем со слухот (од зголемен трет крајник) па затоа и немаме говор. Јас искрено сакам да го носам на логопед но мм смета дека треба да почекаме бидеќи сега е подобрен слухот и за 3 недели научи многу работи. Работите што децата ги прават на година, син ми ги прави сега. Но, тоа е што е, ум за друг пат. Затоа сметам дека му треба помош и од логопед/дефектолог, а и во среда сме на преглед за третиот крајник и ќе прашам за мислење дали треба да го носам.
    Од друга страна ден број 3 како сме без цуцла. Конечно завршивме без многу маки. Имаше омилена цуцла целата раскината, никако не прифаќаше нова, ја сакаше баш таа искинатата. Стигна до степен да се скине на пола па ми беше страв да не ја голтне да се задави во спиењето и решив да не ја давам. Понудив од новите цуцли не сакаше, поплачи точно 2 минути и решен проблем.
    Искрено мислев дека ќе тераме до прво одделение со цуцла, толку многу ги обожаваше цуцлите. А искрено и мене полесно ми беше за презаспивање. Сега кога се буди во текот на ноќта пие сок и веднаш презаспива.

    Имаме проблем со вода, никако не сака да пие. Само сок. Се трудиме да купуваме “природни” (што вели мм, поќе за сок даваме пари него за ад кога пиеше)
    Некогаш цедам портокал, ладен чај, цевитана… Буквално си игра со водата (читај плука) и воопшто не пие. Во градинка исто ми кажуваат учителките дека не сака вода и ја плука по него. Некогаш ќе дофател шише од другите деца, се крие во чош и правел вирче:wasntme: Не сакам да праќам сок таму, па тој фактички цел ден е жеден таму. Веќе немам памет што да правам.

    Тоа е се од мене (мислам и предоволно) Сега одиме партија спиење и да станиме одморени за во градинка :hai::l:
     
    На lackygirl, LiquidLuna, Carolin. и 1 друга личност им се допаѓа ова.