1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Од кога родив дете толку го замразев градов. Да отидам до некаде со количка олимписка дисциплина е.. Еве тргнав да го прошетам коли паркирани од двете страни, возев на сред улица. Поминуваме семафори одвај низ тумби румби, ко низ лавиринт да ја возам количката, бекатонките ги мразам.. оп тротоарот на булеварот целиот со дупки, ништо ќе го возам на велосипедска патека. Чекај ќе седнам на кафе, пристапната рампа со огромна косина и цела искршена, се искачивме некако во Порта Влае. Седнавме на кафе, поминува улично куче огромно иде дојде до количка.. среќа еден човек го избрка.. и така.. битно он поспа малце и се изнадиша ауспух...
     
    На 1209, Mumoftwo30, Coco31 и 13 други им се допаѓа ова.
  2. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Леле исто како што си пишала неколку вечери е и кај нас - и мојата седнува и плаче, не сака да цица, сака да спие, а не може. Исто и јас со шетање ја смирував, па откако ќе се смири, зема цице кратко и заспива. Ама многу често се буди и плачи. Некогаш знае да не се смирува по 5 минути.

    15 месеци е, само четирите кеца ги има и сега и излезе едната двојка горе, веќе се гледа ама во исто време и излегува и другата двојка и тројка горе. Ако продолжи вака ќе дадам и јас нешто за смирување. Се мачи ја гледам.
     
    На Skyler и Carolin. им се допаѓа ова.
  3. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.583
    Допаѓања:
    16.930
    Пол:
    Женски

    Давај, и јас вечер ако почне пак да ми се буди ке дадам. Он се мачи, 100пати му е потешко од мене знам. Ама и јас сум преморена немам сила после денов да го истерам не ми работи мозокот. Ние 14 ке правиме сега на 11. Мислам дека 3киве најмногу го измачија и двојките ама тројкиве се побелени не знам ни јас веќе оџ кога и никако да излезат, само гриза се што ке најде мачкам маст, давам осанит ама навечер е страшното
     
    На Giiirl23 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. WhiteCat33

    WhiteCat33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Женски
    Исто, синоќа шетаме со мм, искрешни тротоари, кучиња еден куп да ти е страв да излезеш сам, коли паркирани по тротоари, буквално по три месеци синоќа излеговме само со количка без кола и се пренервиравме од што нема услови кај да ја возиш количката..треба само во парк или некаде надвор од град.Во мојот град ни велосипедска патека нема(facepalm)
     
    На LiquidLuna, anngelique, marrisa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    14.362
    Пол:
    Женски
    Тука негде со живеење сме. Иди накај паркот Ѓорче, барем нема да сте на улица. Јас викам на кејот неможам да се прошетам, зошто не е патека, туку улица за тие што ги мрзи да заокружат и возат таму. Ужас…
    Да не збориме што неможам ни по тротоар да идам. Се коли наредено. Сама да искочам ми е ужас, ама ќе морам.
    Паркот Ѓорче ми е сега некако најдобра опција да отидеме и свртиме еден круг и кафе.
     
    На sani99, LiquidLuna и marrisa им се допаѓа ова.
  6. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Подалеку ми е паркот :(. Истиот пат треба да го изодам само подолго него до Порта. Едино во кола да го ставам и да отидеме натаму :(
     
    На BellaBibi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    2.778
    Пол:
    Женски
    Паркот е ок, само некогаш има опасен призор на пијаници и повраќаници. Седев во кафичот кај тинексот еднаш и се изнагледав брза помош и полиција како собираат пијандури да ги качат во комбето за брза помош. И смрдеше од повраќаници нивни. Со поголемо дете па тоа е никаков призор. Градов одвратен, бетон до бетон, нема паркови со големи и разновидни реквизити, ништо нема. Услови, 0 во СК
     
    На marrisa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    14.362
    Пол:
    Женски
    Пијаницине на клупите и во она кафанчето (facepalm)
     
    На marrisa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Бев до K-Mall пред неколку недели и се изненадив колку пијаници имаше збрано таму. А мислам дека видов и облека од бездомници ама не сум сигурна дали беа стварно бездомници или исгубени пијаници. Искрено мислев дека така денот се погодил, не дека нонстоп се таму :D.
     
  10. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.713
    Допаѓања:
    6.755
    Пол:
    Женски
    Елајте си накај Карпош 3, да видите што е убавина. Паркчиња, лулашки, тротори, зеленило.
    Само кучињата ни се вишок и на нас:(
     
    На TammiB5, LiquidLuna, BellaBibi и 2 други им се допаѓа ова.
  11. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.407
    На исто локација живееме :D Јас здравје Боже Ноември треба да се породам, и баш некни при пешачење си мислев за тоа колку е крш тротоарот. :D
    Комшииве мои што се со бебенце возат низ Партизанска, ама од другата страна спроти кулите, по велосипедската патека... И до Ѓорче паркот често одат.
     
    На marrisa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Од таа страна сум и јас само што тој пешачкиот подолу пред кружниот тек многу е висок тротоарот, нема семафори, коли летаат и додека качиш и симнеш количка е катастрофа. Полесно е многу на семафорите дека е понизок тротоарот. А во паркот до Ѓорче може да отидам иако и до таму изгледа патот катастрофа со гужвите со коли кај пазарче :D
     
  13. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    18.740
    Пол:
    Женски
    Мене затоа ми е страв од тука до таму да идам, не дека ми е далеку. Имам и одено неколку пати ама... Кој ќе се тепа со кучиња :worried:
     
    На WhiteCat33, marrisa и Tea SK им се допаѓа ова.
  14. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Откако се имам породено ова ми е најголем предизвик до сега.
    Исто живеам во Карпош, но таман ќе заспие малото, ќе се најде некоја будала со мотор ќе помине покрај пешачка патека и ќе го уплаши. Летово ми беше смрт со мотори, галама од коли, паркирани насекаде...
    Спасот го најдов само во градски парк искрено и тоа во стариот дел покрај езерцата. Но додека стигнеш до таму, буквално ја играш GTA во живо со бебе во количка.
     
    На merriel0, ALISA0000, WhiteCat33 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.648
    Допаѓања:
    99.572
    Пол:
    Женски
    Којзнае колку пати се имаме разминато.

    Туку бааѓи ѓорчевки сме собрани еј. Ако шетате во Ѓорче во паркот избегавајте го оној пролаз меѓу двата кафича, тука се пијаниците, тие се двајца исти што седат цело време. Јас гравитирам околу лулашките, чајџилницата кај лулашките ми е матична кафетерија дека од работа на пауза сме тука, Станица Парк и тука околу, ама строго заобиколувам тој пролаз широкиот од Тинекс директ што е. Ај малово е мало, како да објаснам на големово дека не чини тоа. Ако шетате во работен ден од горе ве посматрам сите, канцеларијата ми гледа баш кон паркот и гледам куп мајки со деца и колички.
     
    На SanelaS и marrisa им се допаѓа ова.
  16. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    7.135
    Пол:
    Женски
    Оваа вечер мирно ја поминавме, стана еднаш беше буден повеќе од саат време и после си спиеше 6 саати поврзани. Се надевам ќе престанат епизодите и ќе се смири и спие како што треба.
    Да се пофалам инаку добив позитивен одговор, нострифицирана дипломата, сега да одам до Белград да си ја земам и да бараме работа :clap:
     
    На lackygirl, Mother of 2boys, Kikikikiri0405 и 9 други им се допаѓа ова.
  17. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    5.065
    Пол:
    Женски
    А тек па Кисела Вода да знаете колку е катастрофа за бебе/дете:@
    Спремаме крштевка во недела, убавини. Ако продолжи да јаде волку фустанот ќе и биде мал:x
     
    На Skyler и marrisa им се допаѓа ова.
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.648
    Допаѓања:
    99.572
    Пол:
    Женски
    Кисела Вода е едино полоша населба од Ѓорче. Ужас. Во Ѓорче се само паркираните проблем, а кај вас и лошите тротоари.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    5.065
    Пол:
    Женски
    Па кога ќе ми рече мм земи количката прошетајте пешки низ населба :@ Морам кола да запалам за да стигнам до некое паркче и таму да седиме. Кога сум пешки ај што е ризик да не собере некоја кола ама и смрди бе луѓе, смрди на загадено на ауспух. Ми е жал што диши детево:(Среќа блиску ни е Сопиштњ па шетаме накај средно иначее….
     
    На WhiteCat33, marrisa и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  20. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    2.778
    Пол:
    Женски
    Во општина да не работиш :D
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.