1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. Marsi*

    Marsi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2023
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    1.016
    Здраво мајки:f:

    Пост почнав да пишувам пред 3 дена и не успејав да го завршам, па ајде пак да пробам.^_^

    Веќе сум мама на две дечиња и некако уште не ми е верно дека дома имаме бебе, уште еден член.:inlove:
    Уште некој ден и 4 недели ќе биде бебка моја.
    Мајка ми беше тука и неможам доволно да и се заблагодарам за помошта.:l:
    Не мислев за правење ручеци, чистење, алишта...
    Големото го играше, ја измалтретира и искористи сагламски баба му.:lol:
    Мене после една недели ми пукна раната од царски и имав крварење, да бевме сами ќе беше ептен многу потешко.
    Еве сега веќе една недела сме сами, се снаоѓаме ама многу ми е тешко.
    Од сабајле сум сама со двете, маж ми е на работа.
    Бебка е иста како синко кога беше бебе, истите маки ги тргаме.
    Крв во каката, враќање млеко ми е страв ќе се загуши и очите не ги тргам од неа, хрчи многу со секрети и неможе да спие посебно ноќе.:whew:
    Жива ненаспана сум, подочњаци до колена имам.

    Синко беше пресреќен кога си дојдовме од болница.:l:
    Трчи, се радува, се намести веднаш да му ја ставиме во скут.
    Си имам убави видеа и слики.:inlove:
    Среќа што само 24 часа бев само во болница и не пуштија, инаку срцето ми се кинеше за него.
    Тоа го знаат мајките што дома оставиле дете и отишле да се породуваат.
    Јас таква мака не сум осетила, ќе се распаднев по него.:x
    Ја сака многу, ќе помине ќе ја погали или бакне и ќе ми рече мамо јас многу ја сакам.:sun:

    Од друга страна за 2 месеци ќе полни
    3 години, ми порасна човечето.
    Ама колку е умен, толку е и неумен.:D
    Незнам како да го објаснам.
    Знам дека му е досадно со мене дома од сабајле, има милион играчки и колички и незнае сам да се заигра.
    Нонстоп тера некој од нас за да се играме и кога ќе седнеш сака тој да те кумандува како да се игра, како да се вози.
    Па ако случајно направиш по свое, кога почне да писка да вика, се лути.
    Едвај чека да дојде татко му од работа за да одат да шетаат и после пак е неуморен.

    Инаку цело време гледам да сум позитивна да не ме стигнуваат лоши мисли.
    Ама некогаш тешко ми оди.
    Знам да се расплачам за најбаналната работа и неможам да се смирам.
    Пример пред некој ден бебе се исповраќа, таман ја пресоблеков таа пак целата лом се направи.
    И кога почнав да плачам, маж ми ќути несмее да ме погледне, а камоли да ми прозбори.
    Ме нервира килажата голема и сакам еднаш засекогаш да ослабам, ама почнувам да се опседнувам и завршувам со прејадување.:@
    Како што велите иде депресивен период, сами сме скроз како ќе се издржува ќе видиме.
    Сега за сега толку од мене.

    Имајте убав викенд.:)
     
    На kozuf, DELFINA81, lackygirl и 10 други им се допаѓа ова.
  2. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    869
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    И он игра кога одам,ама секогаш има прашање "зошто"? Го прашувам претежно пошто он ми е превоз:$
    Не е љубоморен тхо лабав е,мислам љубоморен е кога некој пробува да ми се додворува. Вака сме си отворени нешто ако се дешава или некој ни пишал и сл на таа тема сме чисти.
    Инаку живееме со неговите затоа. Откако сме заедно нг со моите не сме славеле и затоа му предложив.

    Сака кога идеме кај моите пошто се во куќа а со неговоте сме во стан.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.155
    Допаѓања:
    40.433
    Пол:
    Женски
    Епа тогаш му е мака да те рашетува со колата:D Ќе си фатиш такси како мене и сите раат.

    Да си одиш кога сакаш и кочку сакаш кајј твоите оти еден ден ќе сакаш ама ќе нема кај кого да одиш, користи ги за дружба:)
     
    На Mother of 2boys, WhiteCat33 и KikiKviki им се допаѓа ова.
  4. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.460
    Допаѓања:
    22.337
    Пол:
    Женски
    И јас немам возачка :D на 18 год извозив автошкола, зедов црвен крст и не отидов да полагам :wasntme: и еве ме 35 год уште не завршив (facepalm)
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    869
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    @lackygirl @1209 најтрагично е што имам положено ама една кола имаме,а он работи на крајот на светот па мора со кола
    Користам дури и моите ме зимаат некпгаш а повеќе од времето мора он
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    869
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Инаку да прашам тука како поактивни
    Зошто малиов кога цица пред спиење ќе исцица ќе се крене за да седне и пак се тегне накак цицката
    Навечер му давам од двете пред спиење
    И од вчера ми праи у спиење кенка му давам цуцла(тазе цицан) ја пушта и ми бара цице и така цела ноќ око немам склопено
    Инаку вади горе заби доле веќе има
    И секој саат се будеше плачејко
     
  7. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.008
    Допаѓања:
    2.776
    Пол:
    Женски
    Добредојде вп клубот на будење на 2 час сестро
     
    На KikiKviki, lackygirl и Fenix05 им се допаѓа ова.
  8. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.460
    Допаѓања:
    22.337
    Пол:
    Женски
    Ако издржат 2ч :rofl: некогаш и на 1ч е ^_^
     
    На KikiKviki и јolene им се допаѓа ова.
  9. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    869
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Кај е вратата за излез? Не планирам да седам долго!:rofl::bug:
     
    На Kikikikiri0405, LiquidLuna и Fenix05 им се допаѓа ова.
  10. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.008
    Допаѓања:
    2.776
    Пол:
    Женски
    Грешка во пишувањето. На 1 час мислев. И моето на толку се буди.
    Вчера и завчера на 30 минути :drunk: на крај ме фати едно вриштење, добив јак нервен слом, маж ми го зема , јас затворив врата од соба, раце ми се тресеа, не се издржува веќе, секој ден на налгесин сум од главоболки.
     
    На Kikikikiri0405, kozuf и lackygirl им се допаѓа ова.
  11. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.221
    Допаѓања:
    7.827
    Пол:
    Женски
    Кратка хорор приказна
    :drunk::coffee:
    Screenshot_20241006_070956_Baby Tracker.jpg
     
    На Kikikikiri0405, Marsi*, lackygirl и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.008
    Допаѓања:
    2.776
    Пол:
    Женски
    Не знам луѓе, сериозно не ми е јасно зошто се буди детево на 1 саат. Вчера му дадов АД во мало шишенце, значи на сред пиење заспиваше. Знам дека гладен НЕ е, веќе на таа возраст можат да преспивање ноќ без храна. Не знам веќе што да превземам, ни тренинзи не помогнаа колку и да бев конзистентна. Ова не се трпи, едноставно не можам да функционирам, и дневни дремки запазени и се и пак на 1 саат се буди. Не знам веќе, ми иде да го оставам сам вп соба и да си излезам да се изнаплаче
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.648
    Допаѓања:
    99.558
    Пол:
    Женски
    Си пробала да извадиш/загрееш соба? Моето мало спие поубаво во светла и ладна соба, под светла мислам на полусветла, не да блешти сонце. Ладна соба ама оно убаво стуткано стоплено. Ова е прекрасен период, експериментирајте со амбиенталниот воздух, ќе најдете начин.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    16.930
    Пол:
    Женски

    Најверојатно заби го мачат, со лесно. Еве го две недели преку ден и за заспивање на цице не помислува ама ноќе овие 3 дена е хаос, станува цица седи на газ, ноќеска пиу(пилето) го бараше, јас спијам он на газ пиу пиу пиу :drunk: сама сум крива столна ламба џивџи има и сега само пиу е.

    Или пак учи нешто ново, како и секогаш што учат :D
     
    На KikiKviki, Kikikikiri0405, lackygirl и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Mother of 2boys

    Mother of 2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    864
    Пол:
    Женски
    Ќе помине, период е, најтежок :hug:
    Еве сега кај мене заспива со цице бидејќи не можам поинаку да го заспијам, и не се буди повеќе во сон. Јас сум одморени и наспана за да имам сила да го издржам денот. Плачки за се, легнување на улица .......и .......
    Ако не полудам сега ќе ви пишам за 6 месеци дека и тоа ќе помине:D
     
    На Kikikikiri0405 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  16. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.008
    Допаѓања:
    2.776
    Пол:
    Женски
    И тоа пробав, да не му е ладно, да не му е топло, посветло, потемно, да е убаво вечеран па цицан, да не е вечеран само цицан да не го мачи стомак, сп АД, без АД, со оставање да се исплаче, со земање и гушкање, со цицка, без цицка, шетан, не шетан, бањат, не бањат, веќе разум немам. До полноќ ќе сврте 3 часа некако. Од таму до сабајле е лудило, како на термин да е. Што не се буди на 1 час во период од 9 до 12, лкако само од 12 до 4 сабајле па и 5 ремети така, не ми е јасно
     
  17. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.155
    Допаѓања:
    40.433
    Пол:
    Женски
    Сигурно е регресија во спиењето, колку месеци е? Да не учи да оди лази? Моето беше вака исто пред да прооди, ќе полудев тогаш. Ама откако се пушти престана овој хорор, знам дека е многу тешко, ама нему му е уште потешко, он не може да се наспие со толку будење и знам дека знаеш дека не ти прави вака намерно.

    Ќе помине, совет друг немам, а и не мислам дека нешто ќе помогне, пробај со доза парацетемол да видиш дали ќе се смири за да исклучиш болка.


    Моето деновиве се врати во нормала со спиењево, камен ми падна од грб, стварно многу ме напнуваше сета ситуација, ама од утре сме на вакцина и пак ќе се поремети…
    Инаку многу ми е смешен со зборењето, сабајле слуша песни од Биби и Боби и завршо песната и он вика, бавоо Биби Боби, дуга, аде дуга, Биби, ама мртов озбилен, е умрев:D:D:D

    Многу збори, само нешто измислува, вчера цицаше и зеде ми ја спушти блузата и вика току, фала мама хахахаха, крај.

    И така, пишувам детска книга не знам дали ви кажав, со мои лични илустрации, ќе биде за поголеми дечиња над 4г, зошто е прераскажана класична бајка, ама многу сум возбудена, едвај чекам да ја завршам и да ја пуштам на издавачката куќа да каже дали ќе ја биде.
    Ова е мој личен проект кој ми носи радост, знам дека нема да биде многи профитабилен ама за задоволство е.
     
    На mal.ecka, happygirl, KikiKviki и 12 други им се допаѓа ова.
  18. mama31

    mama31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    245
    Se isto, potpolno isto, 10 meseci e, od ko e roden e isto sekoja vecer, bez isklucok, znaci ne e period, HELP
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    831
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    9мес сне од 4ти кога почна таа фамозната регресија значи не се управивме може да ме почасти сон 2 пати во месец да не станува на 2 саати ама после ке ми наплати. Знам дека е период се минува бла бла ама малку потешко сњ функционира, туку речи едвај функционирам ама таа се навикнав веќе
     
  20. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.829
    Допаѓања:
    4.405
    Пол:
    Женски