1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маџун

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Sesil, 16 мај 2017.

 1. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.517
  Допаѓања:
  127.943
  Пол:
  Женски
  Маџунот е природен засладувач кој се произведува од гроздов сок. Се користи како замена за шеќер во разни напитоци, за приготвување на благи десерти, како лек за појачување на имунитет ако се зема на гладно.

  Screenshot_4.png

  Го користите ли? Го правите ли? За што најчесто го употребувате?
   
  На melnicanecot, theowndemon, kukla21 и 3 други им се допаѓа ова.
 2. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  84.517
  Пол:
  Женски
  Пораснав со маџун:)Како дете единствен сок што го пиев е маџун со вода и лимон.Сега периодично сркнувам насабајле,во зима секој ден,и да не се подречам имам супер имунитет и крвна слика.Да нагласам само дека јадам исклучиво домашен,кавадаречки,правен предходно од баба ми,сега од мајка ми,на автентичен начин,"запрстен" со бела земја,и без грам шеќер.Мачен е за правење,и бара многу грозје а излегува мала количина.Оној купечкиот не ми е "за верба",но во услови кога не може да се најде "оригинал" би прошол и тој:)
   
  На Lolipop23, kukla21, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 3. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.091
  Допаѓања:
  104.475
  Пол:
  Женски
  Јас купувам од Тиквеш и им давам на децава по една лажица дневно. А за мене си го растварам во вода, убаво ми е така
   
  На crimson, cresa-jagoda, dunika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.797
  Допаѓања:
  3.580
  Маџунот на Лозар - Велес во аптеките на Zegin е 180 денари, има варијанта и со аронија. Нам дома ни е многу добар. Го користиме како прелив за овошни салати или како сок растворен во вода.
   
  На crimson, cresa-jagoda, Tajnaotrovna и 4 други им се допаѓа ова.
 5. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.861
  Допаѓања:
  19.297
  Пол:
  Женски
  Јас купувам Тиквеш,кога нема домашен,одличен е и овој :)
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.691
  Допаѓања:
  108.488
  Каде го наоѓате на Тикевеш?
   
 7. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.372
  Допаѓања:
  42.134
  Пол:
  Женски
  Имало продавница на Тиквеш во редот на Дрводекор, во план ми е и мене да купам од тој но уште не сум отишла.
   
 8. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.691
  Допаѓања:
  108.488
  Знам за таа - од таму земавме ама немаа неделава. Беше мм и му рекле ќе добијат најверојатно викендов, ама за сигурно ќе му се јават. Мислев да не го земате ос друго место. Низ маркетите не најдовме.
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Anajirile

  Anajirile Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2017
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  1.178
  Јас ваков користам, од Зегин го купуваме, и е супер IMG_0673.JPG
   
 10. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.691
  Допаѓања:
  108.488
  Во тиквеш дуќанчето добиле маџун.
   
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
 11. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  5.796
  Јас сум пиела маѓун не осетив никакво подобрување,реклама само беспотребна се прави за маѓунот.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 12. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.763
  Допаѓања:
  49.780
  Пол:
  Женски
  И јас го користам овој (ама со аронија) и нема човек на кој не сум го препорачала.
  Ко за човек што често настинува и има кревко здравје, имаше подобрување. :)
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 13. iskraFem

  iskraFem Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2014
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  2.475
  Пол:
  Женски
  И јас имам позитивно искуство со маџунот. Користевме домашен од Неготино мислам дека беше но сега сме во Германија а го потрошивме. Веднаш се осети разликата дека не се користи. Да не знаете како да најдам тука во некоја аптека?
   
 14. Emma2

  Emma2 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.313
  Допаѓања:
  5.763
  Пол:
  Женски
  Користам, исклучиво директно од Кавадарци и тоа од познати луѓе. Маџунот е доста корисна работа.
   
 15. Marija_Magdalena

  Marija_Magdalena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  2.509
  Пол:
  Женски
  Денес и јас си добив маџун, од една феминка @Monyque од Кавадарци, преубав ви го препорачувам
   
 16. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.767
  Допаѓања:
  27.459
  Користиме домашен маџун, свекрва ми го прави! Во смути го ставам и така го пијат децата!
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Selina Ina

  Selina Ina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво, може контакт од каде го купувате маџунот?
   
 18. Marina*F

  Marina*F Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2019
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  колку е во Зегин?