Мебел за вашите домашни миленици

Дискусија во 'Дом' започната од Lux, 11 октомври 2011.

 1. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.346
  Пол:
  Женски
  Имаме веќе многу теми за миленици кај што дискутираме за нивната грижа, случките со нив ама сметам дека ни е потребна и ваква тема за разменување на искуства.
  Самиот наслов кажува, мебел за вашите миленичиња.
  Дали имате посебен мебел за нив?
  Значи кревет кај што спијат(сами го правевте или им го купивте специјално за нив)?
  Имаат посебен прибор за јадење и нокширче за вршење на нужда или вие им го направивте(кажете ги вашите идеи)?
  За тие што ги чуваат надвор од домот имаат специјални куќички(им ги направивте или ги купивте готови)? А тие што ги чувате дома на кое место ви е сместен "мебелот", во вашата соба, дневна или ходник можеби, кај ја поминува ноќта вашето куче или маче?
  Имаат посебни играчки за играње ?
  Еве одприлика слики како изгледаат тие кучешки креветчиња
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  Не знам дали знаете постојат и огради за кучиња(на пример ако сакате да не оди во одреден простор го заградувате на одреден период) еве вака изгледаат [​IMG][​IMG]
  [​IMG]
   
  На Sahlene и candygirl им се допаѓа ова.
 2. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Освен чинии за вода и храна, друг мебел немам.
  Спие на кревет со нас и нема потреба од корпи или кревети. Единствено, за преку ден, му ставив кошница со ќебенце до печката за да му биде потопло (веројатно го видовте во темата со сликите како е шишан, па ужива покрај оган).
  Играчки нормално дека има, најразлични, ама мислам дека тоа не е дел од мебелот. :)
  И торбата-транспортер со која го шетам на релација Охрид-Струга скоро секој викенд!
   
  На Alesii и Lux им се допаѓа ова.
 3. RiRii

  RiRii Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2011
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Имам куќа за мачката моја ама не вллегува внатре бидејки дома а чувам е сега сакам нешто да измајсторам за неа како креветче да и направам.
  Еве неколку куќички мебел...
  Е ова е сон за куче и чини 35.000 евра
   

  Прикачени фајлови:

  • wowww.jpg
   wowww.jpg
   Големина на фајлот:
   14,1 KB
   Прегледи:
   729
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.904
  Леле колку сакам на Фигаро да му купувам интересни работи за мачиња па немате поим. Се би му купила, ама во Велес тешко дека има, а и ако има сигурно не е којзнае колку снабдено. Сакам да му купам некоја убава кошница каде што ќе си спие, некои интересни играчки... Или пак, некоја мека голема перница да си лежи таму.
  куќичката за кучето погоре е многу убава, на Симс петс имаше таква :wasntme:
   
 5. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173
  eve luksuzna kukja za kuce
   

  Прикачени фајлови:

 6. maja57

  maja57 Активен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2012
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  20
  Еве неколку интересни куќи :D :D :D
   

  Прикачени фајлови:

  На viktorija.manevaa и mil4ence им се допаѓа ова.
 7. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.273
  Куќичкиве не да се прекрасни, ама освен што чинат многу, не знам ни дали кај нас има некој вака да ги изработи профи :)
  Ние кога малечко беше нашево му направивме одма првиот ден импровизирано креветче, а оно не сакаше да го погледне, а камо ли да спие во него.
  За него најдобро креветче се паркетот или плочките :)
  Во двор има голем бокс, специјално правен по нарачка за големо куче, има куќичка дрвена до боксот и си има прибор за јадење :D посебно вода, посебно за грицки и посебно за вечерниот оброк.
  Сибирско куче не сака топлина, така да кебенца, јастучиња, креветчиња не се за него.
  Тоалет нема, моча покрај оградата на комшиите, е така :lol:
   
 8. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Кога имав куче му имавме направено дрвена куќичка надвор. Внатре му имавме ставено слама и одозгора послано старо ќебе за да му е топло и таму си спиеше, немаше проблеми околу навикнувањето, веднаш си ја засака :).
  Мислам дека кучињава полесно се прилагодуваат отколку мачките.
  Мачкиве мои никако не можеа да се навикнат да спијат во нешто, па сега спијат кај сакаат. Имавме направено едно како креветче од гајба, исто со слама и ќебе, ама таа не го ни погледнуваше, од мала си беше научена дома, па спиеше на стол покрај шпоретот.
  Другиве сега уште за мебел се :) . Како што се народија 6, хотел ќе им треба :D .
   
 9. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173
  na moive macinja pa im pravam sekakvi kukjicki i mnnogu rzo se naviknuvaat mada tie povekje se odnesuvaat kako kuce odkolku mace
   
 10. viktorija.manevaa

  viktorija.manevaa Активен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  :D :)
   

  Прикачени фајлови:

 11. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  552
  Чинии за вода и храна и кошница и Лучи ноќе спие таму или со нас. :)
   
 12. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.737
  Пол:
  Женски
  моето куче го чуваме надвор ( не е за внатре големо е :D ) има дрвена куќарка комшијата столар што е ја правеше многу е убава,чинии за вода,храна толку од мебел. :D
   
 13. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173
  Ај да обновиме темава. :)
   

  Прикачени фајлови:

  На redhat му/ѝ се допаѓа ова.
 14. redhat

  redhat Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  222
  ллеле убави се многу милениче сакам вакви и за мојава дама :D она има само дрвена убава кука и перничиња и неколку чинии за јадење :)
   
  На mil4ence му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.582
  Допаѓања:
  4.668
  Пол:
  Женски
  Креветче во кое спие навечер,чинии за храна и вода,играчки(најмногу топчиња) од кои неколку пати сум паднала откако ќе ги нагазам и ќе се лизнам на нив,а тој пак употно ми ги носи пред нозе.
  Ако играчките спагаат во мебел секако.
  Чешлите мислам дека не се во мебел,а има 4-5 чешли од кои на еден пола запци му се испаднати,зошо буквално се бориме при чешлање.
  Поводниците исто не ги бројам во мебел,и има две искинати и еден кој е нов ама за брзо време ќе биде како да е 100 години користен,зошто ги гризе.Па се спремаме за уште еден нов,и еден изложбен.
  Козметиката,не ја бројувам во мебел,ама имаме две шампони(засега,едниот се потроши),влажни марамици за кучиња со мирис на алое и бадем :D и спреј за крзното.
  Мислам дека темава би требало да не ограничува само мебел,зошто во мебел подразбирам креветче/куќичка и тајнири за храна и вода,евентуално ако вброиме играчки.
   
 16. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.241
  Допаѓања:
  9.683
  Пол:
  Женски
  Јас сама ќе направам мебел за моето куче. Само кога ќе биде мало ќе му купам пет пен за преку ноќ да не мочка кај ќе стигне туку само во тој регион од делот на станот. (кажувам стан зошто куќата е поделена на 3 спрата) Се додека не се научи ќе го држам под контрола таму. :)
  Вака би изгледало тоа само во стан и пониско и пошироко:
  [​IMG]
   
 17. Andemona

  Andemona Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  2.323
  Пол:
  Женски
  Јас на мојата ички и купив мноооогу слатко креветче од едни на фб
  https://www.facebook.com/nasmevni.se.7
  што ги прават по нарачка ептен интересни имаат и плус прават некои сто ги нема кај нас даваш слика и они ти казуваат цена и ги прават неам слика у комп ама ке го сликнам
   
 18. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.760
  Допаѓања:
  10.915
  Пол:
  Женски
  Дали е скапо?
   
 19. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.582
  Допаѓања:
  4.668
  Пол:
  Женски
  Дали има некој користено фурминатор?Чешел за кучиња и мачки.
  http://www.youtube.com/watch?v=pAHTrEeRaYg
  Еве и видео како изгледа и како чешла.Ме интересира дали навистина е ефикасен,т.е.оваков каков пто е прикажан на видео или.. :wasntme: ?
   
 20. Andemona

  Andemona Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  2.323
  Пол:
  Женски
  не воопшто за разлика од нашите пет шопови каде што тоа што го барав 3000 илјади беше
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.