1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медена земја (Honeyland) [2019]

Дискусија во 'Филмови' започната од Mishela, 10 октомври 2019.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    „Завршија времињата кога на овој свет му требаше уметност за да ја преживее вистината. Сега сметам дека нештата се променија. Сега навистина ни треба вистината за да може да ја преживееме целата бесмислена уметност што ни го одзема вниманието“, рече Котевска во воведниот говор.

    https://kajgana.com/tamara-kotevska...-da-ja-prezhiveeme-celata-besmislena-umetnost
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Го гледав филмот.
    Дека е осмислен супер да.
    Дека е нешто можеби поинакво и ново за наш народ ОК...Но зошто веднаш сите плукате тоа е жално.
    Филмот има добра порака.
    Многумина потоа и 2 мисли на А.М. цитираат....Но набрзо и заборавија да ги применуваат. Пола за мене пола за мене, дојде Корона испразнија полици со продукти без да размислат за др.семејство. Така да на многумина порака, 1 од повеќето не им останала долго во мислите.
     
    На cresa-jagoda и mira.mira им се допаѓа ова.
  3. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Го гледавме со другарка во Јануари. Навистина убав документарец, силна порака.

    За жал звукот од зуењето на пчелите и зумираните снимки, ме убија до крајот на филмот и се чуствував како да ме лазат:( Едвај дочекав да заврши.
     
  4. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Утре на Телма во 19:50 ке го има.
     
    На Billy Idol и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.355
    Допаѓања:
    83.765
    Пол:
    Женски
    Денес во 19:20 на Телма
     
    На Billy Idol, cresa-jagoda, ЕденЧлен и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Да денес и утре,или некоја грешка им е на сајтот за програмава.

    Screenshot_20200418-102434_Chrome.jpg
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MangoScent

    MangoScent Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Изгледа јас сум единствената со баш-баш спротивно мислење.. Да не излезе дека си плукам по македонското, напротив, еве пример, за мене Милчо е генијалец, секогаш прецизен и продорен со секој кадар, го ставам рамо до рамо со светски познатите режисери.

    Да се вратам на Ханиленд. Филмов од час и половина ми се чинеше дека го гледам 4 часа. За мене беше предосаден, ништо ново невидено, со оглед дека имам посетено наши мали гратчиња и селца, целата приказна не ме зачуди и ја сметав за нормална. Не знам вие како си ја замислувате нашава земја, 100% од фамилиите изгледаат како од реклама? Децата си шеткаат низ ситимол среќно со родителите? Не сакам да нападнам никого, сакам само да испратам една порака до сите оние ептен погодените од филмов, паузирајте малку од трговскиот и видете како се живее надвор од главниот град или од поголемите градови.

    Друго, синематографијата мислам дека е дефинитивно најлошата што ја имам видено на екран! Еве да речеме, ова спаѓа во документарец, не ни треба да биде совршено нели.. но, ова ми изледаше мене како на мало дете на му ја дале камерата, а тоа си игра со неа и ја мава лево-десно. Еден нормален и стабилен кадар немаше, ми се сврте главата од брановидно шанкање! Па една реклама на National Geographic од 2 минути има подобра синаматографија од ова.

    Трето, ме исфрустрира фактот што Атиџе не била платена ни 10% од тоа што требало да биде, практично кражба на нејзина сметка, на жената што донесе номинации за оскар.

    Четврто, sound editing!! Никаква средина на нивото на звук помеѓу обичниот разговор и зуењето на пчелите, глава ме заболе по втората минута.

    На крај, ако нешто требаше да научиме, тоа е дека не треба да престанеме да ги цениме луѓето како Атиџе, туку треба да престанаме да ги величиме денешниве т.н. „ инстаграм вредности“. Исто и фактот дека Атиџе е тоа нормалното што му треба на светот и според кое треба да се водиме, иако ви требаше да го изгледате Медена земја само за да го сфатете тоа..

    Заклучок: Во целина - досадно! Како човек што гледа премногу документарци и со сите пре-нај-позитивни критики, очекував документарец кој ќе ме вовлече уште од првиот кадар и ќе ме тресне од земја со последниот. Ништо од тоа не се случи, за жал, едвај дочекав да заврши. Премногу ништо, тема неопфатена во целост, малку пауза, малку галама, малку безидејност .. И ОП, документарец!

    Сепак, секој си има право за свое мислење, се надевам нема да бидам каменувана за моево :)
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  8. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Па единствено за ова јас би те каменувал :drunk:
     
    На Аргентина * му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.244
    Aтиџе вчера ја имаше на Алфа на „Срце на дланка“ и бараше помош. Не знам веќе што да мислам. Дали навистина ја измамија или и таа веќе не знае што сака, па свесно или несвесно бара преку леб погача. Во куќата во Дорфулија не се преселила, немало врати меѓу собите, само влезна имала. Земала социјална помош од 4.000 денари и малку биле, таму нема да можела да се одржува, па си живее сама во селото каде е скроз сама и без струја. Друго, спомна дека брзале екипата на „Медена земја“ да и ја купат куќата, таа не сакала да се брза. Навистина и неа веќе не ја разбирам. Тоа што можеле купиле, сепак и екипата на филмот се луѓе кои имаат свои животи и мора да се продолжат да живеат, не можат со неа да се занимаваат. Дури во емисијата таа кажа „абе требаше јас да ги имам авторските права...“. Значи навистина жената се излета со тоа и не може таа да има авторски права, не е автор, таа само учествува во филмот. Се претера со патетики, со нејзино величење според мене и не знам што. Општо секогаш сме такви, на каков било успех премногу се надеваме, затоа што ретко каде и во што сме успешни.
     
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.592
    Атиџе е искористена. Не може да живее у Дорфулија кога нема греење за куќа без врати, а кравите и пчелите и се у селото горе. Таму има млеко, мед, има што да јаде, а со 4000 пари не може ни сметки да плати.

    Можеа да и обезбедат јадење, гладна е жената.

    Баш ме интересира колку пари и дадоа од наградите, како на актер. Или проста жена, не знаела дека и треба договор за да земе пари. И купија куќа каде што не и треба

    Па и онаа глупачана Групер носеше тури до кај неа, со шоу, Атиџе игра. И кај се парите за неа! Има ли за леб?

    Ја искористија и ја фрлија. Дајте да ги тргнеме странците што беа фасцинирани од неа, Сара Џесика Паркер и не знам кој, може ќе пратат пари за да не умре за леб. Од Македонија се видело.
     
    На hello-kitty.90, темјанушка, ЕденЧлен и 5 други им се допаѓа ова.
  11. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.749
    Пол:
    Женски
    @Tanjamm знам дека имаше нешто сега ново со нејзе, ми излегоа неколку споделувања, но не успеав да ги прочитам. Еве читам тука, мене ова не ми е нешто непознато. Каде се сега актерите? Да, тие се обични луѓе - сепак можеа да се позанимаваат со Атиџе. Факт е дека ја искористија женава. Се перчеа со нејзе, ја фрлија ко отпад. Жити човечноста. Убаво им беше кога отидоа актерите и кога се испосликаа со сите познати холивудски актери, тка тро егото им се поткрени. Или нека бидат на место и застанат позади Атиџе или воопшто нека не се брукаат пред јавноста. Ене, и оние таму ќе слушнат за нас што гнаси сме.
     
    На темјанушка, cresa-jagoda, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
  12. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Атиџе не е актерка!! Таа учествувала во документарецот како субјект, но не е актерка. Не може вечно режисерите со нејзе да се занимаваат. И имаа колку што и имаат помогнато, но сепак нејзино е да се бори за живот како и сите ние што се бориме.
     
    На mira.mira, Tanjamm и Biljarkata им се допаѓа ова.
  13. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.074
    Ова нема баш врска со Медена земја, ама ај да речеме дека е епилог.

    И купиле куќа
    https://www.slobodenpecat.mk/video-ova-e-kukata-vo-dorfulija-kupena-za-atidhe/

    ама куќата немала врати, ималo струја, требало струја да се плаќа

    ...
    па сега, од некои причини, (не разбрав, дали ради вратите) таму не живее
    Две куќи, две ламји, тоа признавам...

    Од ветеното, снимила песна
    https://a1on.mk/culture/video-atidzhe-od-medena-zemja-ja-snimi-svojata-prva-studiska-pesna/

    За другото, многу лончиња се измешале...
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.244
    Па и јас сум тука во дилема. Помогнаа колку можеа, но жената и пред тоа била гладна, без струја, без куќа. Има браќа, каде се да и донесат врати, да помогнат, да и донесат дрва? Навистина не знам. Но, кога ги спомна авторските права, навистина не е ок, се знае кој има авторски права.

    Сака работа, ама па нема таа воопшто не одела во школо. Спомнаа да ја вработат во општината, по мене се истрчаа и имаше реакции каква работа би работела демек, местото и e да се грижи за пчелите. Жената воопшто нема образование. Како таква не може да ја вработат во администрација.
     
    Последна измена: 22 ноември 2020
  15. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.749
    Пол:
    Женски
    Нема авторски права, но дали една актерка би го изглумила она што Атиџе го можеше? Реално, жената си има претрпено и го има она во нејзе што според мене дури и образована жена не би ја заменила. Не знам зошто се фаќате за еден збор. Нормално е да е револтирана.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.592
    И купиле куќа у село во кое не живее, нема стока. Ко мене да ми купиш кола, а не знам да возам.

    И да немаат правни обврски, имаат морални и етички, а тоа кај нас не постои.
     
    На темјанушка, cresa-jagoda, simonka93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. BlackMistery

    BlackMistery Популарен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2013
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.350
    Пол:
    Женски
    Срамота, на овие режисери треба да им пропадне кариерата пред да им почне.
    Ја искористија сиротата жена и ја оставија така.
     
  18. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.244
    Навистина не знам што да мислам. Не знам дали е искористена или не, или таа бара преку леб погача.

    Ама нели кога и ја купија куќата велеше дека ќе била блиску до роднините во Дорфулија, ќе и се најдат.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  19. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.749
    Пол:
    Женски
    Никогаш не можеме да ја знаеме вистината во целост. Има една и друга страна, а ја има и вистината. Што и како се разбрале меѓусебе (а ние не знаеме) е сосема трето. Мене ми е жал за женава и не е во ред да биде оставена вака.
     
    На cresa-jagoda, Billy Idol и Tanjamm им се допаѓа ова.
  20. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Воопшто не мислам дека режисерите треба да и помогнат. Меѓутоа, државата треба. Наместо да и купуваат нова куќа можеа да и ја реновираат нејзината, да си остане таму кај што се осеќа најубаво. Можеа многу работи да направат за да и помогнат. Ама, немаат ќар од Атиџе.
     
    На Mishela, Nausicaa, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.