1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Меден месец

Дискусија во 'Свадба' започната од mKdevojce, 9 јануари 2010.

  1. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.125
    Допаѓања:
    33.866
    Пол:
    Женски
    После свадбата веднаш заминуваме на меден месец, на тоа повеќе се радувам
    отколку на свадбата .:lol:
    А за дестинацијата ќе одлучиме тогаш, палиме колата и тргаме :)
     
  2. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
     
  3. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.856
    Допаѓања:
    122.893
    Meдениот месец го замислувам исто како на филмовите...ама кај нас како да го нема.Т.е. може го има ама не какошто го замислувам :D Значи одма после свадбата утредента одиш на меден месец :wasntme: Така ми кажувала и мама,таа утредента заминале со авион Италија,па потоа Будва.2 недели :party: Така се сторила Ели,ама ова навистина :!: Си прерачунав јас 8)
    Кај нас летниот одмор го сматраат како меден месец.Свака част ако некој оди одма после свадбата,ама речиси неизводливо е.
    Вака нешто,би било ок,for me :P
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]
     

    Прикачени фајлови:

    На Vladus му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    2.121
    Пол:
    Женски
    Убава тема :inlove: Прво што ми падна на памет кога ја видов, беше ова:

    [​IMG]

    Сакам да сме на некој ваков "напуштен" остров :), во убав хотел. Желба голема ми е да заминам на вакво место. А кога, ако не на меден месец. :inlove: :inlove:
     
  5. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Значи јас да се дообјаснам ... бев на меден месец веднаш по свадбата,тоа си го дозволивме од причина што на свадбата имаше само 90 лица(нај,нај,најблиските),небевме многу изморени,не потрошивме многу и затоа бевме на меден месец нешто како ова

    [​IMG]
     
  6. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.691
    Допаѓања:
    24.174
    Пол:
    Женски
    Кога бев мала и уште не разбирав некои работи, мислев дека меден месец е месец кога треба да се јаде само благи работи т.е. нели, мед. :D

    Бек ту д топик.
    Јас сакам меден месец на планина. Никакви плажи нема да ме задоволат како една дрвена колиба на планина/шума, камин и многу вино..Доволно ми е.. Ех, убавина..
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Vladus, Bubachka, Lacrimosa и 2 други им се допаѓа ова.
  7. lady-17

    lady-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    6
    Секако после свадбата,ке одиме на меден месец не ми е важно дека ама имам желба да одиме многу сакам!Зошто да не еднаш се живее ... :***
     
  8. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Сакам да уживам во животот и не сакам свадби со роднини до трето колено ниту со војничките на дедо ми, затоа фино лепо свадба до кај 150-200 гости е сосем прифатливо.
    Туку ова медениов месец мора да го вкусам, немора сега цел месец, како и тие пред мене недела дена доволни ми се.
    Не сањам за некои вау дестинации, би се задоволила и со некое убаво и романтично апартманче на гости кај некои од нашиве соседи, Грција, Бугарија, Црна Гора, Албанија...
    А може и нешто по урбано Белград или Истанбул што да не, јас и Петко сами, кешот во џеб, па ресторанчиња, па шопингче, па шеткање, една недела уживанција...

    И пре би направила скромна свадба и би заштедила 1000-1500 евра за мојот кејф и уживанција отколку да ги поканам ојлевци-дојлевци кои ќе дојдат само да се налапаат и напијат и утре по комшии да ме оговараат.
     
    На Vladus, Annath, LilBaby и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.087
    Допаѓања:
    1.647
    Нашиот меден месец ми беше свадбен подарок од мажот ми, и тоа веднаш после свадбата наредниот ден. Кога почна свадбата пејачот вика да му дадам збор на младоженецот и маж ми настапува На сите гости им пожелувам пријатна забава а на мојата сакана и посакувам пријатна забава и среќен пат утре, јас цела со прашалници и велам а каде и вели на свадбено патување. Бевме кушадаси иако беше март месец си поминавме најнајубаво 10 дена самиии.
     
    На nela.oh, Annath, karenin и 5 други им се допаѓа ова.
  10. maja0

    maja0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    :clap: за маж ти. Таков прекрасен подарок мислам дека посакува секоја девојка. Инаку за темава гледам дека се согласувам со повеќето што кажале дека 100 пати е поубаво да си заминеш на меден месец отколку тие пари да ги дадеш за голема свадба со роднини од 50 колено. Така да здравје боже кога би дошло време да ја направам оваа одлука, без соменение ќе си ги викнам најблиските луѓе, а паричките ќе ги инвестирам во меден месец. Ма било каде, само да бидеме заедно, сами и заљубени.
     
  11. soncenceto.matea

    soncenceto.matea Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    57
    Ние планираме свадба со 100 луѓе од двете страни,па здравје некое одморче до Шпанија,подобро тоа отколку свадба со 300-400 гости,кои најголем дел не си ги видел никогаш.
     
  12. jasmina29

    jasmina29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    14
    Ме интересира дали можам со истиот пасош со моминско презиме да заминам веднаш на свадбено патување? Да не ми направат проблем на граница?
    Ај споделете некое искуство во врска со ова...
     
  13. keti.kety

    keti.kety Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    52
    Да можеш јас така патувам 2 години, пасошот и личната карта ми се со моминско презиме и до сега не сум имала никакви проблеми, а минав многу граници така да немај гајле.
     
  14. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.087
    Допаѓања:
    1.647
    точно така нема никаков проблем да патуваш со истиот пасош, јас не го сменив се додека не му истиче рокот.
     
  15. sanjalica

    sanjalica Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    571
    Јас здравје Боже, не сакам голема свадба, а за меден месец - он ќе ме носи во Париз, јас него во Шпанија :) :) :P

    Не сакам да планирам однапред, се’ во свое време... ;)
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.300
    Допаѓања:
    200.493
    Пол:
    Женски
    Сега ќе ве разочарам, ама да си знаете, ако не ги смените личните податоци еден месец после свадбата, ќе ви следува казна. Еве конкретно, за пасош со моминско презиме, ако не е сменет во рок од еден месец после венчавката се плаќаат 200 евра казна, плус уште по 100 евра за секој излез од земјава со тој пасош. И ова не е дезинформација - жива вистина е - вчера бев да вадам пасош и за мене и за малиот - и ми го кажаа ова. Сега, ќе видам дали кога ќе го земам ќе побараат да платам казна, со оглед на тоа што еве, пасошот го менувам година и пол после свадбата, а освен тоа и утре ми истекуваше. Немам патувано со тој пасош откако си го сменив презимето, ама има една важна разлика - дали на време си ја сменил личната карта или не - јас си ја сменив после свадбата, па може нема да добијам казна за пасошот (ама може за возачката ќе ме удрат по џебот).
    Моја блиска личност утрово ми се јави - ми кажа дека морала да плати 500 евра затоа што не го сменила пасошот на време, па и патувала со него.
    Јавете се ако имате блиски во МВР - истото ќе ви го потврдат. Од скоро важи овој закон, мислам веќе три месеци.
     
    На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.682
    Да, точни се информациите од Анатх, проверете си девојки во МВР.
     
  18. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Да точно,ај пасош да не смениш ако не си патувала,ама лична карта да не извадиш нова... :fubar: :fubar: секоја промена ,ако е подолготрајна,зборам за адреса, :!: а не па за ново презиме,треба да се извади најдоцна во рок од 3 месеци,а за пасош знам многу што патуваат со стариот кој што има е со моминското презиме,
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.300
    Допаѓања:
    200.493
    Пол:
    Женски

    Е па сега сите што патувале со пасош со моминско презиме ќе си платат казна за секое патување. Дефинитивно ќе им се загорчат патувањата. Не е една, многу се... а ова е само еден начин да се полни буџетот ;)
     
    На ilence му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Баш така,точно,а покрај тоа и нов е законот,многу неинформирани (ке ги изгорат) ке платат казни и .....да не зборам понатаму