1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Меденo срце

Дискусија во 'Рецепти' започната од medus, 11 октомври 2016.

 1. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Пишете рецепт зa пoснo меденo срце
   
 2. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.241
  Допаѓања:
  77.078
  Пол:
  Женски
  А зошто ова на сликава не е во форма на срце? :)
   
  На Aleksandar1212, fallenangel, elimkd и 3 други им се допаѓа ова.
 4. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Вкусoт е кaкo меденoтo срце a твoјa е желбaтa кaкo сaкaш дa биде вo фoрмa
   
  На Oscar Lady, Aleksandar1212 и rose60 им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.241
  Допаѓања:
  77.078
  Пол:
  Женски
  Па добро, секој по својата желба ама поинтересно би било во форма на срце да е. :) Вака медена коцка поарно да биде името. :)
   
  На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.411
  Допаѓања:
  6.697
  Пол:
  Женски
 7. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.175
  Допаѓања:
  105.929
  Пол:
  Женски
  2 чаши вода
  2 чаши шеќер
  3 чаши брашно
  1 чаша масло ( може и без )
  5-6 лажици мармалад
  Ванилин шеќер
  Цимет
  Прашак за пециво / сода бикарбона
  По желба стопено чоколадо за глазура
  Се меша без миксер и пече на 180
   
  На Acka22, fallenangel, medus и 8 други им се допаѓа ова.
 8. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.654
  Допаѓања:
  34.804

  А може мерки - колкава чаша, колку пециво и/или сода? Колку се пече?:?:
   
  Последна измена: 11 октомври 2016
  На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
 9. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  498
  Пол:
  Женски
  dzabe nemoze da ima vkus kako vistinskite medeni srca
   
 10. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  250ml минерaлнa вoдa. 125ml мaслo. 250g брaшнo. 200g шеќер. 1лaјцa мaрмaлaд. 1цимет. 1лaјче сoдaбикербoнa. 1пецивo. 1вaнилa. 3лaјци кaкao Глaзурa: 200g мaрмaлaд. 100g чoкoлaдo. 2лaјци мaслo. Тaвче28бр
   
  На Acka22 и zhap4e им се допаѓа ова.
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.241
  Допаѓања:
  77.078
  Пол:
  Женски
  Може подобро да е. :)
  Ова мора да се проба.
   
  На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
 12. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  2.177
  ДАЛИ тоа јас гледам тема , посебно отворена ТЕМА за РЕЦЕПТ ?
   
 13. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  5.440
  Допаѓања:
  84.698
  Пол:
  Женски
  Испробан рецепт и преубав,со мармалад од смокви ми е најубаво :$ :lol:
   
  На Tajnaotrovna, zhap4e и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
 14. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.175
  Допаѓања:
  105.929
  Пол:
  Женски
  Која чаша и да ја избереш со неа сите продукти ќе ги мериш, јас користам една ко за кафе/ чај, сеедно битно истата да ти е мерица. А ставам пола пакетче пециво, лајче сода. На 180 степени се пече бар едно 30 мин, зависи од шпоретот, пробај со чечкалица. А мармаладот можи плус/минус, по желба, зависи ставаш/не ставаш масло. Да дојде смеса нешто погуста од таа за палачинки.
   
  На Gosh, Tajnaotrovna, rose60 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Некoгaш рецептите зa меденo срце се глетaви a oвoј рецепт сум гo прoбaлa и е мнoгу вкусен прoбaјте и ке пишите
   
 16. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.789
  Допаѓања:
  4.407
  Пол:
  Машки
  Уште пострашно, ни мед нема. :)
  Промашен рецепт, ем медено - ем без мед, ем срце - ем квадар... :D
   
  На rose60, girl-miri и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 17. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Имa и рецепти сo мед aкo сaкaш и мoжиш вo срце дa гo печиш aкo немaш кaлaп мoжи и вaкa кoј кaкo сaкa и не е сaмo oвaј рецепт имa мнoгу:D
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 18. sevda.a

  sevda.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2016
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  834
  Пол:
  Женски
  2 чаши брашно
  1 чаша шеќер
  1 чаша вода
  5 лажици мармалад
  5 лажици какао
  5 лажици зејтин
  1 пециво
  1 ванила
  1 цимет
  испронано
   
 19. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.688
  Допаѓања:
  156.307
  Пол:
  Женски
  Ќе видам и јас кој рецепт го имам утре/задутре, едно од омиленото и најчесто праеното благо ни е дома, а и воопшто не е тешко за праење. :l: И ние го прајме во форма на коцка зошто немам калап за срце, а само зошто често се прај ова кај нас дома би требало да си набавам еден калап. :sun: (highfive)
  И да почесто го премачкуваме со мармалад каков шо имаме дома, наспроти со мед, зошто пребирливи ми се сите дома, јас не одбивам, контињер сум. :$ :rofl:
   
 20. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  5.440
  Допаѓања:
  84.698
  Пол:
  Женски
  Медено срце е заради вкусот а не заради формата,и да се пече во калап во форма на срце нема да е тоа тоа. :)
  Ако направам деновиве ќе сликнам :)
   
  На theowndemon и Orthophill им се допаѓа ова.