Меденo срце

Дискусија во 'Рецепти' започната од medus, 11 октомври 2016.

 1. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  _sp-kolac-medeno-srce.jpg
   
  На Kukla994, Acka22, manako1 и 4 други им се допаѓа ова.
 2. EminemsGirl

  EminemsGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2016
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  1.156
  Пол:
  Женски
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  3чaши млекo 3чaшибрaшнo 3чaшишеќер 2лaјцисoдa 2кесички цимет 1/2мaрмaлaд пo желбa 100г чoкoлaдo.Припремa:се мешaт3чaши млекo брaшнo шеќер.се мaтaт се дoдaвa сoдa и цимет.Пoделете нa 2делa:1дел се печи тaкa дa гoрнaтa кoрa биде печен a пoд кoрa дa биде живo пa премaчкaјте јa сo мaрмaлaт и турете гo другиoт дел и стaвете гo дa се дoпечи.Прелијте гo сo мaрмaлaт и рaстoпенo чoкoлaдo.дoбaр aпетит
   
 4. Nylon

  Nylon Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2016
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  Во сите овие рецепти, заменете го циметот со каранфилче.
  Во медено срце нема цимет.
   
 5. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Мoжи немaм прoбaнo мoжеби е пoвкуснo a имa и специaлен зaчин зa меденo срце сaмo незнaм дaли имa вo нaшите мaркети немaм пoбaрaнo a требa
   
 6. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  7.664
  Пол:
  Машки
  Рецепт или не, сепак медот е мед а срцето си е срце.
  Медено срце :)
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 7. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  471
  Допаѓања:
  1.251
  Пол:
  Женски
  Јас постојано го правам по овој рецепт и ептен е успешен. Рецептот е посен, освен ако во преливот ставите млеко наместо вода.
  Коцки медено срце

  течни состојки:
  1/2 кг шеќер
  1/2 л вода
  2 лажици мед
  3 лажици зејтин

  суви состојки:
  1/2 кг брашно
  2 лажици какао
  1 лажичка цимет
  1/2 лажичка сода
  1 прашок за печиво

  за премачкување:
  3-4 лажици мармалад

  глазура:
  200 гр чоколадо за готвење
  малку маргарин (или 1-2 лажици зејтин)
  1-2 лажици вода или млеко


  Се мешаат сувите состојки. Посебно се мешаат течните, се става на тивко да се стопат шеќерот и водата, па се додаваат медот и зејтинот и потоа се додаваат во сувите (течните состојки да не се многу топли). Убаво се меша, тестото е полутечно. Тестото се пече во ѓувеч тавче бр. 40 подмачкано со зејтин околу 30 минути на 200 степени. Се остава да се излади и се премачкува со мармаладот. Чоколадото се топи со маргаринот и водата или млекото. Се прелева преку колачот. Кога убаво ќе се излади може да се исече на коцки или штангли. Се остава една ноќ во фрижидер убаво да се стегне.

  Пријатно!

  Во сите рецепти што ги имам, мешавината за медењаци има цимет, карамфилче, анис... Значи по желба може да си додаваат, не да одземаат...
   
 8. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  3.880
  Допаѓања:
  44.604
  Јас моментално правам медено срце.
  Ај да ви пишам рецепт ја како го прам дур чекам да отстојт :D

  5 лажици мармалад по желба
  1 и пол чаша вода
  1 и пол чаша шеќер
  2 и пол чаши брашно
  половина пакетче цимет
  половина пак. сода бикарбона

  Се мешаат состојките и се истура добиената смеса во тепсија или некој калап ако имате во форма на срце и се чека половина час да отстојт па на печење. На подот масло.
  Откако ке се испечи по желба се премачкува со мармелад и се прелива со чоколаден прелив. ♡
  Јадете додека цел колач не го изедете , ја така прам:inlove:
   
  На AnnabelLee, Poppins и Mama25 им се допаѓа ова.