1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицинска диета

Дискусија во 'Диети' започната од Lilit, 5 јуни 2010.

  1. Princess.123

    Princess.123 Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Da spodelam moe iskustvo kako oslabev vo rok od 2 mes 11 kg a pri toa neosekav voopsto glad :) Go smenav samo nacinot na ishrana i ima iznenaduvacki efekti..Sekoe sabajle jadam casa jogurt so zitarici,rucekot mi e sekoj den razlicen znaci jadam spanak,meso vareno,riba a za vecera salati i vareni jajca (bez zolcki):)Blago jadam vo mali kolicini,a lebot go otstraniv skroz.. Pozz
     
  2. macence4

    macence4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    416
    Јас ја имам држано оваа диета и можам да кажам дека доколку се придржуваш до правилата можеш да ослабиш но потежок е делот за одржување на килажата која ке ја постигнете.Јас за две недели слабеев до 8кг но после диетата се опуштав и пак ги вракав кг
     
  3. Nataska-brasnar

    Nataska-brasnar Активен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    12
    Јас од денес почнувам
     
  4. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Ја почнав пак од денеска па ќе видиме. Минатиот пат бев презадоволна, заедно со орбитрек 1 саат секој ден симнав многу кила. :)
    Моментална килажа ми е 70 ;( а идеална за мене е 60. Така да имам доста за симнување, едно 10 кила :)
    Никогаш во животов не сум била толку дебелка, до пред некој ден не се ни замарав, само си јадев.
    Затоа сеа ќе трпам!! За ќотек сум :x
     
  5. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    јас лани ја држав оваа диета и откако ја завршив потоа почнав друга но само 3 дена од таа и ослабев 12кг,и до сега се имам поправено само 4кг,ама ке си ја почнам пак накај јуни јули некако најубаво ми е тај период домашните краставички ке стасат а и патлиџанките се надевам :D
     
  6. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Женски гледам во диетава сирење,а јас сирење не јадам.Дали место тоа можам чаша јогурт,или што друго ?
     
  7. Polis

    Polis Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    86
    Здраво,
    од утре ја почнувам диетава па да прашам во слободните два дена што треба да се јаде? Дали треба на нешто да се внимава ?

    Фала :)
     
  8. dietgirl

    dietgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2013
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    97
    Почнувам со диетава од утре.Сум ја држела пред неколку години многу е ефикасна и после неа ти се смалува желудникот неможеш да ја јадеш многу.Ја држев УН ослабев 4 кила и се откажав многу е 3 месеци овде барем секој викенд можеш да си дозволиш нешто.Поздрав и нека пише уште некој кандидат да ја држиме заедно.
     
  9. meme21

    meme21 Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    4
    здраво и јас планирам да ја држам диетата од утре се надевам дека ке издржам има некој друг за да си прајме друштво и да се подржваме ???? поздрав до сите и на сите ви посакувам успех
     
  10. meme21

    meme21 Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    4
    дали уште ја држиш диетата има некакви резултати????
     
  11. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    мене ми е втор ден, нешто си додавам нешто си одзимам ама пак се трудам да се придржувам 90% до диетата. Некако се чуствувам полесно, полна со енергија, стоткамо ко да ми е намален, надуеноста ја нема. Немам вага да се мерам во четврток ке пишам резултати. Инаку јас вежбам полесни вежбички по 2 саати дневно.

    тие два дена што се слободни немам појма што ке јадам ама сигурно ке е без леб.
     
  12. Polis

    Polis Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    86
    еј здраво девојки , јас одамна се немам уклучено гледам дека нема активни на форумов па затоа и ретко навракам. Кога ја почнав диетава 3 дена супер ми одеше после тоа ја прекинав . иако во тие 3 дена се осека малку промени во обем. Еве сеа пак почнав да ја држам денес ми е втор ден , малку ми е тешко ама не се откажувам ке издрзам 15 дена :)
    Поздравчиња :D
     
  13. dietgirl

    dietgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2013
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    97
    za 5 dena -3 kila.Zadovolna sum.
     
  14. Polis

    Polis Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    86
    Здраво девојки ,

    Првата недела ослабев 3.5 кила.
    Сега сум на диета втора недела, вчера се мерев имам ослабено плус едн кило :) првата недела имав кризи и но еве сега ми е полесно , си го распоредив јадењето така да имам секој саат по нешто да грицнам :)Иако реално диетава е исцрпувачка :)

    Сакав да прасам за тие што веке ја држеле диетава, после третата недела МОРА да се прекине или мозе да се продолжи со диетата?

    Поздрав
     
  15. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Браво Полис :clap: Честитики за издржливоста
    И јас ги распоредив на секој саат по нешто

    Инаку јас три серии ја издржав ама правев само еден ден пауза.
    Ослабена сум 6,5 кила ама јас не се придржував строго. На пример кекси, квики такви работи не јадев ич. Ама затоа пак секој ден ми се случуваше по некој кикс од типот, цреши, јагоди, нес кафе, лименка кока кола (ама само по еден кикс). :rofl:

    Туку за друго сакам да се пофалам. За прв пат во мојот живот крвната слика ми е добра :rofl: :rofl: 100% сум сигурна оти е од диетава. Илјадници пати ми имаа кажано да јадам јајца, овошје и месо за крвта јас ко за инат јајце и месо ни за лек. Ама тука ‘‘трај бабо за гиздост‘‘ ке јадиш и оро ке играш :)

    А да, немав некоја голема физичка активност освен што на работа имам 5-6 саати на нога да сум и дома шо правам некои лесно вежби.
     
  16. dietgirl

    dietgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2013
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    97
    Од денес пак ја почнувам диетата.Сакам повеќе пати да ја свртам па се надевам ке има резултати.
    Честитки за успешните.
     
  17. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Најефикасна диета, барем за мојот метаболизам и вкус за храна. Сакам патлиџан со вегета, и почнав да јавам цело јајце со вегета. месото ми беше вчера стек, а за вечер најдов дивеч, го варев 3 саати во вода, лаворов лист и вегетичка...помалку масти има башка!

    Ајде кој од вас ја држи нека сподели убава компбинација и добар рецепт.
     
  18. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Јас па оти скарана сум со телешко месо кога ја држев јадев виршли, туна или пилешко.
    И јајцата секако дека се најубаво со вегета ама секако пијам ѓумбир па место со вегета со ѓумбир ги јадам.


    Од утре почнувам пааак :D
    Ама овој пат планирам само 2 циклуса.
     
  19. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    И јас ја држам оваа диета, од тука ја најдов. Ова ми е втора недела. Првата недела изгубив 2 ипол кг, а денес се мерев и веќе имам изгубено 3 ипол. Сакам да ослабам 6-7 кг и мислам ќе успеам. Ми ги снема јастуците околу струкот, стомакот ми се изгуби. Инаку, мене не ми е тешка. Сепак, имам понекој кикс, во просек секој втор ден, на пример, си јадам овошје кога сум гладна, праски, кајсии, цреши. Инаку, газиран сок не ми паѓа на памет веќе и од течности само вода, сок од исцеден портокал. Си реков, за 2-3 недели да ја немам линијата која ја сакам??? Ме фати инает и ќе си ја терам и оваа и следната недела и толку. Инаку, за викенд се јадев ама умерено и никако благи сокови, сладолед и сл. Ако ми е до благо, си јадам овошје.
    Во исто време правам и стомачни, возам точак, зумба. Има ефект оваа диета.
     
  20. dietgirl

    dietgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2013
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    97
    Оваа диета ја знам 20 години и неколку пати ми го спасува животот ако може така да се каже, губам и по 15-20 кила со неа.Инаку јас имам постар нејзин запис и различен од оној на почетната страна.

    За појадок за сите денови овошје само не банана или грозје,двопек и чај или кафе.

    Понеделник
    Ручек
    Портокал
    јајце варено
    1 канче(500гр.)кисело млеко

    Вечера
    2 јајца
    2 домати или салца
    краставица
    2 двопека

    Вторник
    Ручек
    1 портокал
    1 јајце варено
    1 канче кисело млеко
    2 двопека

    Вечера
    125 гр.телешко варено месо(јас јадам пилешки гради,виршли,плескавица,печеница или шунка)
    1 домат
    1 двопек
    1 портокал

    Среда
    ручек
    1 портокал
    1 варено јајце
    1 кисело млеко
    1 краставица

    вечера
    125гр.месо
    1 портокал
    1 двопек
    1 кафе

    Четврток
    ручек
    125гр.кравјо сирење
    1 домат
    1 двопек
    вечера
    125гр.телешко месо
    2 домата
    1 двопек
    1 јаболко

    Петок
    ручек
    200гр риба или пилешко месо
    1 домат
    1 двопек

    вечера
    500гр.варен зеленчук(компир,грашок и морков)
    1 домат
    1 јајце


    Денес ми е 3 ден и имам симнато 2 кила.