1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицинска диета

Дискусија во 'Диети' започната од Lilit, 5 јуни 2010.

  1. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    Tрендафилка сакам да те прашам јаворовиот сируп иде заедно со диетава или дополнително го пиеш?И сакам да ги прашам сите оние кои ја држат диетата какви крекери најчесто јадат.Ви благодарам
     
  2. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    ^^ Не Тања, Јаворовиот сируп си е одделна диета. Се пие само сирупот и ништо друго. Јас до вчера издржав 6 денови.
    Еве тука погледни си http://www.vitalia.com.mk/default-mk.as ... 074D5EC50E
    Инаку, во медицинската диета јас си јадев двопек. :)
     
  3. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    Tи благодарам мила :* а колку кила ослабна од медицинскава?
     
  4. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    ослабе 5.5 кг од јаворовиот за 6 дена... па и ја имам уште јаворов пола литро дај ке си го пивкам хахаха а кажи ми колку потроши мл за 6 дена?
     
  5. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    ^^^ Од медицинската диета , за 7 дена ослабев околу 4 кг.
    Со јаворовиот сируп, за 6 дена, 5,5 кг.

    Сега, со јаворовиот сируп, јадење ништо, ама ни трошка. Ако си имаш некои физички обврски или одиш на работа, не би ти ја препорачала. Јас издржав, ама третиот и шестиот ден побеснев ептен. А цело време по дома, не мрднав. Плус, сега Виталиа има пакување од само 250 мл сируп што чини околу 340 ден. Јас го пиев минимумот од 1,5 л смеса дневно, и едно такво шише стигнува за точно 2 дена. Ама ако ти се пие повеќе, можно е едно шише да го испиеш во еден ден, а 340 ден од шише не е баш малку. :^) Мене тоа најмногу ме изнервира, порано имаше пакувања од пола литар и литар, сега веќе не.
    Јас би ти ја препорачала медицинскава диета, како што рече Лилит си има барем за јадење, а резултати ќе има сигурно ако се придржуваш. ;) Поздрав
     
  6. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Пола литар може да ти стигне за 4 денови, ако го пиеш минимумот од 1,5 л дневно. ;)
     
  7. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    ајде ќе пробам да издржам фала мнг :* :* :* :* :*
     
  8. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    ти благодарам...во последно време тешко ми оде се диетиве ама ке пробам 2 кила сакам да симнам ке ви пишам како иде ако ја издрзам :*
     
  9. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.495
    Не е тешка за издржување,ама воопшто.
    Ама како ќе ја поднесеш,не знам.Јас некако потешко,а и тахикардии ми се јавија после неа,денес правев испитувања,чекам резултати,се консултирав и со мојата докторка и се осетив ко ретардињо,ми вика па ти не си мала вака експерименти да правиш(и моите дома истото ми го рекоа хихихихи),плус ваква диета јас прв пат слушам (хихихихихи е добро де,мене така ми ја кажаа),се е освен медицинска,минимум 900 калории на ден,задолжително за да не се постигне контра ефект,да ослабе крвта,па да треба после напукување со железо и јака храна,па дупло да се вратат.
    Ми препорача три пати неделно варено или печено црвено месо без маснотии,2 пати риба варена или печена и два пати оброк од типот на леќа,грав,соја и сите овие со пилог како печурки,варени зеленчуци(особено спанаќ),лесна супа (ова за ручек),за доручек житарки со лажица мед или две овошки или пресуван ориз со варена шунка,кашкавал,домат и краставица,може ужинки како сушено овошје,но најпрепорачливо неколку крекерчиња,но нааааајнааајпрепорачливо,бадеми,лешници,оревчиња,а може и напитоци со сурутка и бобесто овошје...вечерата е препорачливо да се избегнува,но ако претходните два оброци се сиромашни тогаш може и вечера,двопек со џем или путер од кикирики или сок од зеленчук.
    Ми вети дека со оваа исхрана нема да чувствувам глад,нема да ми предизвика слабокрвност,а ќе слабеам со умерена физичка активност,барем по 2 кг неделно...не сум трпелив тип,тоа ми е маана...ама ќе видиме.
    Проблемот ми е што сега откако завршив со слабеење не знам како да ги комбинирам оброците да ми бидат здрави и вкусни,тотално сум без идеи,па не ни јадам воопшто...си влијаам психички дека не чувствувам глад за да не посегнам по нешто инстант нездраво.Дeнес на домашно мени,леќа,јас леќа не можам да смислам,како мала имам повраќано ради настинка,ама тој ден јадев леќа и ми е останато во меморија дека леќата ме разболе...
    Предлози се добредојдени.
     
  10. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    ^ По ѓаволите и јас го имам истиот проблем! :^)

    Диета ко диета, ќе се заинатиш, ќе издржиш, ќе симнеш некое кило, што после тоа, а да не предизвикаш јо-јо ефект?

    Еве втор ден појадувам шопска салата и додавам и брокули. За ручек што и да има (вчера полнети тиквички, денеска коковче) и нова салата. Не вечерам, само супа ако ми се пријаде или пуканки без грам сол.
    Ама се чувствувам некако како да лажам. Знам дека не јадам многу, ама кога немам одредени граници, секое едно јаболко ми создава грижа на совест. Мене ми треба режим и јас ќе си се држам по него, ко слепец. Вака, чувствувам дека губам контрола.

    Еве да речеме, да се појадува или салата или пар овошки.
    За ручек тоа што ќе го ручаат сите, со многу салата, со парче леб, по потреба, иако воопшто не јадам јаглени хидрати.
    За вечера нека е супата и јаболко или некое од оние чоколатцата Бонжита, од тој тип.

    :^) И сега... пак не ми е полесно... :(
     
  11. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    лилит
    срц, убаво ти кажала докторката... многу лесно можеш сама да си напраиш убаво мени.... ете еден ден црвено месо со салата, супичка, еден ден варено ориз со сиренце, исто така мене многу ми е вкусно и многу е диетално мусака од тиквички, можеби си пробала може не, но мнг е убаво... рендаш морков, кромид и домат ги пржиш им додаваш малце мелено месо, или пак соја (јас со соја го правам) тиквичките ги сечеш на текни кришки и ги редиш како мусака, и го додаваш "филов", и пак одозгора редиш тиквички ја знаеш процедурата на праење мусака... јас многу го сакам ова јадење, и додуша е мнг лесно за ова жешко време, зашо сепак месото мислам дека е малце потешка храна на вакво време... бтв колку ослабе за колку дена со диетава?
     
  12. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.495
    За 5 дена,4кг,ама продолжив да не јадам,немам апетит,дали од топлово или што и да е,многу малку,колку да се рече каснувам,за 11 дена,вкупно 5кг и 700 грама (на дигитална се мерам),да заокружиме на 6.
     
  13. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    о па тоа е топ бе... а која крвна група си? ја сум 0 па се си мислам дека протеинскава е најдобра за мене
     
  14. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    и да од топлото е, и мене ми е така, ама најлошо е после па навечер коа ке залади, ти се пријадува :envy: мене тоа мнг ми се дешава :worried:
     
  15. Simona-M

    Simona-M Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Не е само од топлото, јас ја имам држено диетава кон кранот на јануари и намирниците што се пропишани премногу заситуваат. Дури некогаш знаев да земам и да гризнам нешто, да изедам ред чоколадо, дури и алкохол пиев за викенди неизоставно. Имаше феноменални резултати.
    Одговорно тврдам дека е најефикасна диета од сите
     
  16. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас требаше од вчера да ја почнам диетава, ама цел ден ми паѓаше нетот и не можев да видам што треба да јадам, па почнав друга диета, ако има ефект одма ви ја пишувам :D
     
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.495
    Ирена,а која диета ја почна?!
    Де пиши ја,може поише ќе ни одговара таа. :lol:
     
  18. feminafan18

    feminafan18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    pa ovaa dieta e slicna so onaa na zan mitrev,ama negovata dieta e namesto jogurt po edno kance kiselo mleko ili pola,kolku sto sakas i namesto zelena salata poveke imas domati zatoa sto tie mn topat masnotii i mesoto moze da se zacini samo so vegeta ne smee sol,a isto taka mozes i sirenje da jades na 3ti den.na toj listot sto mi go dadoa so dietava pisuva za 15dena deka 15kila se slabeelo ama jas ja drzev 4 dena i oslabev 2 i pol kila,a posledniot den nemozev da go izdrzam mi se zgadi veke od domatot sekoj den treba da go jades bez nisto kako jabolko da go grizes,a inaku najvazno nesto vo dietava e da gi jades site namirnic oddelno nesmee mesanje.na pr(samo jajce,pa prais pauza pa domat i sl)a inaku isto taka namesto krekeri moze i nesolen dvopek
     
  19. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    јас од оваа диета имам ослабнато 4 кг за 21 ден...правев и прекршоци не ми беше тешка за држење ама малку кг ослабнав ама еве до ден денес не сум ги вратила а помина точно 1на год
     
  20. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    колку кг ослабе, за 15дена?? :P :*