1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицинска сестра на работа во Германија

Дискусија во 'Канта' започната од Niki5, 24 декември 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Niki5

  Niki5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2017
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  1. Здраво феминки, јас сум нов член на форумов, па би сакала доколку и вие сакате да размените мислење и ваш став на оваа тема. Завршив средно медицинско при " СМУГС Панче Караѓозов " смер медицинска сестра , исто така завршив и висока школа "Уким Медицински факултет " - смер медицинска сестра . Имам голема желба и мотивација да отидам конкретно во Германија, пред све да не се лажеме затоа што е платено, потоа затоа што сметам дека има подобри услови за живот, затоа што таму професијата како медицинска сестра е далеку поценета и попризнаена од тука , затоа што пред све таму те третираат како човек а не роба итн. Имам познавање на Германски трет степен А2.1 и знам дека не е доволно но планирам да продолжам таму на курс затоа што и онака е задолжителен . Би сакала некој да сподели искуство доколку е таму , на пример кои документи се потребни , на кој начин или преку која агенција е отиден, како е со кирии , станови, колку време е обуката ... И секако доколку некоја феминка има слични планови како мене ќе ги удружиме силите па може и заедно да заминеме . Би ни било од помош и на двете. Се надевам дека ќе споделите мислење и искуство на оваа тема . Поздравче .
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.