1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински индуцирана бременост кај сингл жени

Дискусија во 'Бременост' започната од WildMk, 23 февруари 2021.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Уз муабет на 40ка, ми текна за можноста за забременување со инсеменација/ин-витро со донирана сперма, кај жени кои се сингл.

  Во 'напредниот' свет, оваа пракса не е невообичаена.

  Ме интересира каква е состојбата кај нас?
  Дали има жени кои би сакале на тој начин да се остварат како мајки, без да имаат партнер?
  Дали има предрасуди кон ваквата можност?
  Дали воопшто постои можност кај нас да се индуцира бременот со донирана сперма?
  Има ли банки за сперма во МКД?

  Секое мислење е добредојдено.
   
  На ...Arthemisia..., A.n.g.e.l.a.V, Kitten и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Bicka77

  Bicka77 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2020
  Пораки:
  1.694
  Допаѓања:
  5.031
  Пол:
  Женски
  Другарка размислува за овој потег. Кон крај на година ќе и биде решено станбеното прашање, после тоа на ред и е бебе.
  Банка мислам има пошто другар и кажа абе ај што чекаш и онака имаш неискористен одмор, земи го и да те носам у банка (женет, со деца, не верувам дека би се нафатил да излезе сега од држава за ништо).

  За мене ваквиот потег е многу смел, храбар и за пофалба.

  Што е алтернативата? Цел живот да чекам некој кој нема да се појави и да не се оставарам како мајка иако тоа го посакувам и имам услови да бидам самохран родител...
   
  На black-angel, theowndemon, A.n.g.e.l.a.V и 8 други им се допаѓа ова.
 3. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.876
  Допаѓања:
  105.207
  Пол:
  Женски
  На BabyStyle, Mimmi39, LaTama и 6 други им се допаѓа ова.
 4. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.633
  Допаѓања:
  172.183
  Пол:
  Женски
  Што се деси со програмата за ваучери за инвитро - деловна жена .. така некако беше името?
  Гарант овие способниве веќе поништиле се тоа...
   
  На Kaetana, tina2018, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. TarantulaA

  TarantulaA Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 март 2011
  Пораки:
  1.375
  Допаѓања:
  21.412
  Пол:
  Женски
  Е од кога сум ја мозгала темава...Треба храброст за ваков потег,пред се мислам бидејќи сеуште сме општество со предрасуди.Како би им соопштиле на родителите..дете,а таткото кај е...Дури мислам кај постариве генерации(баби од околу 60-70г) табу тема е и инвитро...
  Но,добрата работа е што се менуваме полека,бар новиве генерации.Си тераме ќејфови,желби и итаме кон реализирање на сонот без многу вртење наоколу кој што рекол.Имам во опкружување примери што би се паудиле на ваков чекор.Добро,за сега е само муабет а дали навистина би оделе до крај ќе видиме...
   
  На spacegirl92, WildMk, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Pacient srna

  Pacient srna Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2015
  Пораки:
  6.402
  Допаѓања:
  9.008
  Пол:
  Женски
  Vaucer za ivf ke si dobie ama pred toa treba sama da si go nabavi materijalot.
  Sistina i remedika pomagaat so dokumenti i nabavka,mislam deka okolu 3000 evra e materijalot. Davaat sajt od stranskata banka da si odberes donor,posle treba nesto na notar da se potpise, nekoe glupo sovetuvanje na psiholog reda radi i cela dokumentacija ti ja spremaat treba od ministerstvo da se odobri. Znaci od pocetok do kraj 2-3 meseci. Kolku sto znam nosat po 3 epruveti materijal za da imaat za barem 3 ivf. Valjda naplakaat ponataka za cuvanje na zamrznatoto.
  Znaci treba finansiski da si spremen so barem 5.000-7.000 za ovaa postapka baska i za ponatamu za odgleduvanje na deteto. Ideata e super zasto da ne,jas imam prijatelki koi sakaat da bidat majki ama ne nasle saglam decko do sea. Zosto da ne teraat vaka ako mozat namesto bilo koj za dete da im naprai...toa mi e epten zastareno, koa ke vidis svadba razvod pa isto ke te kosta
   
  На Butterfly1107, Мишел*, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
 7. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  7.252
  Sekoja devojka koja ima zelba da se ostvari kako majka treba da go napravi toa.Poednostvno e so materjal od banka , ke se postedi od maltretiranje na nekoj neadretalec koj ke ja ucenuva preku deteto.
  Vo kolku ne najde soodveten partner so koj ke se razbira, podrzuvam medicinski inducirana inseminacija. Samohran roditel, moze da bide poradi mnogu prichini I ne treba da e tabu.
   
  На spacegirl92, BabyStyle, Martka и 6 други им се допаѓа ова.
 8. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  8.713
  Допаѓања:
  83.948
  Пол:
  Женски
  Сметам дека сингл треба жените да имаат можност да се остварат како мајки.
  Но мислам има разлика од дониран и купен репродуктивен материјал.
  Не знам колку е во ред да се купи материјал за 2000 еур.
  Друго нешто што може да е проблематично е од страна на детето кое би се родило.
  Бидејки од една страна имаме жена на која и отчукува биолошкиот часовник,нема партнер,сака да биде мајка,а од друг друга ке се роди дете кое ке сака да знае,а и има право на тоа да си го знае таткото ,но ќе биде спречено бидејки материјалот бил од непознат донор.
   
  На mal.ecka, Peperutce1115, Angie1432 и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Natashka1988

  Natashka1988 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2020
  Пораки:
  1.060
  Допаѓања:
  4.461
  Пол:
  Женски
  И јас знам дека Систина "посредува" за набавка на семена течност, тоа беа дански или германски донори, спермата е и генетски и инфектолошки испитана, одат до тоа да си бираш и по физиономија...
  Но знам дека чини прилично многу, бар за наши услови... над 5000- 6000 €...
   
  На WildMk и tina2018 им се допаѓа ова.
 10. Pacient srna

  Pacient srna Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2015
  Пораки:
  6.402
  Допаѓања:
  9.008
  Пол:
  Женски
  Od druga strana ima bioloski tatko-gnida sto si go ostava i ne go gleda deteto posle razvod. Stvarno ne znam koe e pomaloto od dvete zla da ne znaes koj e ili da znars koj e, da znaes deka znae koj si i te ostail i nejke nisto da ima so tebe
   
  На SexiLy, spacegirl92, Bojana890 и 11 други им се допаѓа ова.
 11. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  8.713
  Допаѓања:
  83.948
  Пол:
  Женски
  Друго е тоа,иако е болно ова што го збориш.
  ама колку и да е гнида и битанга таткото, детето ке знае кој му е татко.
  Тука нема да има никаква можност,а ке сака,ке прашува,ке се интересира.
  Мислам,треба да се размислува и од перспектива на детето.
   
  На riba79, Peperutce1115, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
 12. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  6.452
  Допаѓања:
  34.445
  Пол:
  Женски
  Ова што го збориш е слично и со посвоените деца. Нормална е потребата да се знаат родителите, ама замисли си родителите кои посвојуваат деца да се обесхрабрат од помислата дека тоа дете утре ќе сака да знае кои му се биолошки родители? Па, никој нема да посвојува. А, тоа би било навистина штета :(

  Апсолутно сум за тоа секој кој сака да се оствари како родител. Како и на кој начин, негова работа и право ;)
   
  На spacegirl92, Bojana890, oblace1 и 14 други им се допаѓа ова.
 13. LaTama

  LaTama Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2019
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  343
  Пол:
  Женски
  И што кога ќе знае кој е ? Јас мислам поболно е да си го знаеш родителот а тој да е идиот на кој не си му ниту најмалку битен. Ваков подобро ни да не го познаваш. Колку само примери познавам што после разводот таткото не се замара за детето. Како му е тогаш на детето?
  Искрено го подржувам ваквиот потег на жени што би се решиле да направат ивф со дониран материјал и да се остварат како родител
   
  На Bojana890, ForeverYoung, Мишел* и 4 други им се допаѓа ова.
 14. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  17.690
  Допаѓања:
  169.626
  Зошто е донорот непознат?:?:
  И зошто е толку проблем да се купи:o...мислам 2000 евра за едно 2 минутно празнење:tmi:. Разбирам купување јајце клетки, жена се подложува на малку поинвазивна процедура, за да ги добие и донира тие јајце клетки, ама за една сперма:wasntme: Појма немам, првпат слушам за проблематиката, што е различно во тоа донирана или купена сперма?
   
  На mal.ecka, cresa-jagoda и Dentina им се допаѓа ова.
 15. Pacient srna

  Pacient srna Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2015
  Пораки:
  6.402
  Допаѓања:
  9.008
  Пол:
  Женски
  Donirana sama si ja naogas, odis na notar so donorot i posle vo bolnica. Kupena e od banka veke skladirana i proverena tamu
   
  На cresa-jagoda и Biljarkata им се допаѓа ова.
 16. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Со донорот?
  Нели анонимни се донорите?
   
 17. Pacient srna

  Pacient srna Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2015
  Пораки:
  6.402
  Допаѓања:
  9.008
  Пол:
  Женски
  Pa ako ne odis preku banka da kupis,tuku da ti donira nekoj bez pari mora da e poznat.
   
  На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Аха.. ја мислев за материјал од банка зборуваш.
   
 19. Pacient srna

  Pacient srna Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2015
  Пораки:
  6.402
  Допаѓања:
  9.008
  Пол:
  Женски
  Ne,toj sekako mora da se iskeshira:)
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  17.690
  Допаѓања:
  169.626
  Ама зошто анонимни? По кој закон се анонимни? Мислам дека мајката или детето би можело да знаат ако сакаат или зошто не би знаеле?