1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински индуцирана бременост кај сингл жени

Дискусија во 'Бременост' започната од WildMk, 23 февруари 2021.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Уз муабет на 40ка, ми текна за можноста за забременување со инсеменација/ин-витро со донирана сперма, кај жени кои се сингл.

    Во 'напредниот' свет, оваа пракса не е невообичаена.

    Ме интересира каква е состојбата кај нас?
    Дали има жени кои би сакале на тој начин да се остварат како мајки, без да имаат партнер?
    Дали има предрасуди кон ваквата можност?
    Дали воопшто постои можност кај нас да се индуцира бременот со донирана сперма?
    Има ли банки за сперма во МКД?

    Секое мислење е добредојдено.
     
    На ...Arthemisia..., A.n.g.e.l.a.V, Kitten и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Другарка размислува за овој потег. Кон крај на година ќе и биде решено станбеното прашање, после тоа на ред и е бебе.
    Банка мислам има пошто другар и кажа абе ај што чекаш и онака имаш неискористен одмор, земи го и да те носам у банка (женет, со деца, не верувам дека би се нафатил да излезе сега од држава за ништо).

    За мене ваквиот потег е многу смел, храбар и за пофалба.

    Што е алтернативата? Цел живот да чекам некој кој нема да се појави и да не се оставарам како мајка иако тоа го посакувам и имам услови да бидам самохран родител...
     
    На black-angel, theowndemon, A.n.g.e.l.a.V и 8 други им се допаѓа ова.
  3. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.324
    Допаѓања:
    101.540
    Пол:
    Женски
    На BabyStyle, Mimmi39, LaTama и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.564
    Пол:
    Женски
    Што се деси со програмата за ваучери за инвитро - деловна жена .. така некако беше името?
    Гарант овие способниве веќе поништиле се тоа...
     
    На Kaetana, tina2018, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    Е од кога сум ја мозгала темава...Треба храброст за ваков потег,пред се мислам бидејќи сеуште сме општество со предрасуди.Како би им соопштиле на родителите..дете,а таткото кај е...Дури мислам кај постариве генерации(баби од околу 60-70г) табу тема е и инвитро...
    Но,добрата работа е што се менуваме полека,бар новиве генерации.Си тераме ќејфови,желби и итаме кон реализирање на сонот без многу вртење наоколу кој што рекол.Имам во опкружување примери што би се паудиле на ваков чекор.Добро,за сега е само муабет а дали навистина би оделе до крај ќе видиме...
     
    На spacegirl92, WildMk, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    Vaucer za ivf ke si dobie ama pred toa treba sama da si go nabavi materijalot.
    Sistina i remedika pomagaat so dokumenti i nabavka,mislam deka okolu 3000 evra e materijalot. Davaat sajt od stranskata banka da si odberes donor,posle treba nesto na notar da se potpise, nekoe glupo sovetuvanje na psiholog reda radi i cela dokumentacija ti ja spremaat treba od ministerstvo da se odobri. Znaci od pocetok do kraj 2-3 meseci. Kolku sto znam nosat po 3 epruveti materijal za da imaat za barem 3 ivf. Valjda naplakaat ponataka za cuvanje na zamrznatoto.
    Znaci treba finansiski da si spremen so barem 5.000-7.000 za ovaa postapka baska i za ponatamu za odgleduvanje na deteto. Ideata e super zasto da ne,jas imam prijatelki koi sakaat da bidat majki ama ne nasle saglam decko do sea. Zosto da ne teraat vaka ako mozat namesto bilo koj za dete da im naprai...toa mi e epten zastareno, koa ke vidis svadba razvod pa isto ke te kosta
     
    На Butterfly1107, Мишел*, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
  7. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Sekoja devojka koja ima zelba da se ostvari kako majka treba da go napravi toa.Poednostvno e so materjal od banka , ke se postedi od maltretiranje na nekoj neadretalec koj ke ja ucenuva preku deteto.
    Vo kolku ne najde soodveten partner so koj ke se razbira, podrzuvam medicinski inducirana inseminacija. Samohran roditel, moze da bide poradi mnogu prichini I ne treba da e tabu.
     
    На spacegirl92, BabyStyle, Martka и 6 други им се допаѓа ова.
  8. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.466
    Допаѓања:
    82.136
    Пол:
    Женски
    Сметам дека сингл треба жените да имаат можност да се остварат како мајки.
    Но мислам има разлика од дониран и купен репродуктивен материјал.
    Не знам колку е во ред да се купи материјал за 2000 еур.
    Друго нешто што може да е проблематично е од страна на детето кое би се родило.
    Бидејки од една страна имаме жена на која и отчукува биолошкиот часовник,нема партнер,сака да биде мајка,а од друг друга ке се роди дете кое ке сака да знае,а и има право на тоа да си го знае таткото ,но ќе биде спречено бидејки материјалот бил од непознат донор.
     
    На mal.ecka, Peperutce1115, Angie1432 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    И јас знам дека Систина "посредува" за набавка на семена течност, тоа беа дански или германски донори, спермата е и генетски и инфектолошки испитана, одат до тоа да си бираш и по физиономија...
    Но знам дека чини прилично многу, бар за наши услови... над 5000- 6000 €...
     
    На WildMk и tina2018 им се допаѓа ова.
  10. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    Od druga strana ima bioloski tatko-gnida sto si go ostava i ne go gleda deteto posle razvod. Stvarno ne znam koe e pomaloto od dvete zla da ne znaes koj e ili da znars koj e, da znaes deka znae koj si i te ostail i nejke nisto da ima so tebe
     
    На SexiLy, spacegirl92, Bojana890 и 11 други им се допаѓа ова.
  11. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.466
    Допаѓања:
    82.136
    Пол:
    Женски
    Друго е тоа,иако е болно ова што го збориш.
    ама колку и да е гнида и битанга таткото, детето ке знае кој му е татко.
    Тука нема да има никаква можност,а ке сака,ке прашува,ке се интересира.
    Мислам,треба да се размислува и од перспектива на детето.
     
    На riba79, Peperutce1115, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  12. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.211
    Пол:
    Женски
    Ова што го збориш е слично и со посвоените деца. Нормална е потребата да се знаат родителите, ама замисли си родителите кои посвојуваат деца да се обесхрабрат од помислата дека тоа дете утре ќе сака да знае кои му се биолошки родители? Па, никој нема да посвојува. А, тоа би било навистина штета :(

    Апсолутно сум за тоа секој кој сака да се оствари како родител. Како и на кој начин, негова работа и право ;)
     
    На spacegirl92, Bojana890, oblace1 и 14 други им се допаѓа ова.
  13. LaTama

    LaTama Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2019
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    343
    Пол:
    Женски
    И што кога ќе знае кој е ? Јас мислам поболно е да си го знаеш родителот а тој да е идиот на кој не си му ниту најмалку битен. Ваков подобро ни да не го познаваш. Колку само примери познавам што после разводот таткото не се замара за детето. Како му е тогаш на детето?
    Искрено го подржувам ваквиот потег на жени што би се решиле да направат ивф со дониран материјал и да се остварат како родител
     
    На Bojana890, ForeverYoung, Мишел* и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.064
    Зошто е донорот непознат?:?:
    И зошто е толку проблем да се купи:o...мислам 2000 евра за едно 2 минутно празнење:tmi:. Разбирам купување јајце клетки, жена се подложува на малку поинвазивна процедура, за да ги добие и донира тие јајце клетки, ама за една сперма:wasntme: Појма немам, првпат слушам за проблематиката, што е различно во тоа донирана или купена сперма?
     
    На mal.ecka, cresa-jagoda и Dentina им се допаѓа ова.
  15. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    Donirana sama si ja naogas, odis na notar so donorot i posle vo bolnica. Kupena e od banka veke skladirana i proverena tamu
     
    На cresa-jagoda и Biljarkata им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Со донорот?
    Нели анонимни се донорите?
     
  17. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    Pa ako ne odis preku banka da kupis,tuku da ti donira nekoj bez pari mora da e poznat.
     
    На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Аха.. ја мислев за материјал од банка зборуваш.
     
  19. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    Ne,toj sekako mora da se iskeshira:)
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.064
    Ама зошто анонимни? По кој закон се анонимни? Мислам дека мајката или детето би можело да знаат ако сакаат или зошто не би знаеле?