1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински индуцирана бременост кај сингл жени

Дискусија во 'Бременост' започната од WildMk, 23 февруари 2021.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Оти такви се законите.
    Појма немам.
    Изгуглај.
     
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.263
    Допаѓања:
    166.163
    Кои закони? МК има закон за дониран располоден материјал?:^)
     
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Не е само за сингл жени што не нашле маж има и геј парови што сакаат да имаат дете.

    Конкретно, има и кај нас во скопје две жени кои живеат во заедница и едната роди бебе и сега и двете се мајки...е сега дали со донор, дали купена или донирана тоа не знам ова ми е од тоа што гледам по соц мрежи :)
     
    На spacegirl92, theowndemon, Butterfly1107 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Важат законите во државата каде е донирана спермата

    Еве ти гугл срч


    2021-02-24 09_30_11-Window.png
     
  5. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    Bas taka, samo malku mi e zal sto gej parovite ne mozat nisto kaj nas, a lezbejkite ke si zavrsat rabota kako single zena ke i bide se odobreno.
     
    На Butterfly1107, Milkiway и WildMk им се допаѓа ова.
  6. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    Zatoa sto toj/taa sto go dal materijalot taka sakal/a. Ako sakas da go znaes ke si baras poznat donor od opkruzuvanjeto
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не може да зачнат со сурогат мајка?
    Официјално сингл маж да има дете на тој начин?
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Така е за мажи не знам како оди тоа со сурогат ако некој сака да се оствари како татко,а не може да најде жена. Еве во друштво имам такви што едвај чекаат да се оженат за да имаат деца ама никако не можат да најдат некоја, а веќе по 35-36 год имаат
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Дозволено екај нас да идеш на ИВФ како сингле жена, само куп документација треба и да бидеш фино нинансиски поткована за да можеш да го издржаваш детето. Самохрана мајка никогаш не е лесно да си, ама ако знаеш дека можеш да гледаш дете - добра опција е.
    Куп лезбејски парови од соседството доаѓаат во Македонија на ин витро, па ја користат можноста да си имаат дете од едната од нив.

    А како би родил геј пар дете?

    А сурогатот не е жена?
     
  10. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Не те разбирам
    Жена е, но кај нас законски не е дозволено двајца мажи да земат сурогат жена едниот да даде сперма и да купат јајце клетки. Ова е дозволено во брачна заедница меѓу маж и жена.
    А за лезбејки е лесно затоа што може да роди со донор само интреба кеш
     
    На cresa-jagoda, Pacient srna и WildMk им се допаѓа ова.
  11. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Биологија, јбг...

    Зборуваш за мажи кои не можат да си најдат жена, да им се даде можност да рентаат, т.е. да си купат.
    А на лезбејките "им е лесно" оти биологијата им овозможила, јбг. Биолошките разлики помеѓу мажите и жените се факт. Маж не може да раѓа, и тоа е тоа.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    А оти да не може бе како сингл, маж да има дете со сурогат мајка?
    Ама официјално нема да бидат двата партнери родители, туку едниот.

    И две жени не можат да бидат родители на едно дете
    И тоа законот не дозволува.

    Глупи закони.
    Се изнервирав сега.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.263
    Допаѓања:
    166.163
    If you donated sperm, eggs or embryos after 1 April 2005, people conceived from your donation will be able to find out the following information when they reach 16 and 18 years of age. This is information you will have been asked to give at the time of your donation.
    Така што, зависи од некои закони негде дефинирани.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Не можат и двете жени да бидат мајки на исто дете оти законот го заштитува МАЈЧИНСТВОТО.
    Утре ќе се разделат, ко што се разведуваат/разделуваат и хетеросексуални парови, и ако се исти пред законот оваа другата може да и го одземе детето ако е финансиски помоќна и може да му пружи подобри услови на тоа дете, а обично така и се иде. Онаа што е финансиски помоќна продолжува да работи, за онаа другата да може на мира да роди дете и да го гледа.
    Некои работи се подобри како што се. При измени на законите мајките би останале без заштита и дополнително би се поткопале женските права.
    Во приватен живот детето може како сака да си ги вика двете "мајки". Можат слободно да бидат еднакви.
    Пред законот мора да бидат различни.
     
    На Milkiway, cresa-jagoda, naturallmess и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    E ne znam kako odi,imase nekoj zakon za surogat ama ne sum sigurna dali se odobruva za single maz. Sekako e pokomplicirano posto prvo jajce kletki se poskapi kako materijal za kupuvanje i vtoro treba da si najdes surogat
     
    На Butterfly1107 и WildMk им се допаѓа ова.
  16. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.263
    Допаѓања:
    166.163
    А да се држите до темата- сингл жени? :?:Не сингл мажи, не геј мажи, не лезбејски жени, не трансплантирани матки...
    И тема за сурогат мајка постои како посебна на форумов.
     
    На cresa-jagoda, naturallmess и DAngel им се допаѓа ова.
  17. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Има кај нас. Едната што имам читано е од Леонтич таа во ремедика правеше,а другиот случај е моја познаничка.
    Тежок пат секако бидејќи е над 40 години мојата познаничка. Имаше 3 неуспешни обиди и еден успешенн.
    Анонимен е донорот добиваш само информации за ген боја на очи и сл. И исто така дали има некоја генетска болест во нивна фамилија тоа е се што знаеш и земја на потекло.
    Секако ке бидат анонимни што утре му оди некоја алиментација да си бара:rofl:.
    Ги поддржувам во секој случај за таквата одлука. И им се дивам што одлучуваат сами да одгледуваат деца.
    И не ми е воопшто ни чудно ни невообичаено.
    Просто имам услови едноставно не наоѓам прав човек ококу мене а сакам наследник и да не сум сама.
     
    На Milkiway, cresa-jagoda, Bicka77 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    Jas so ova ne se slagam. Zakonite kaj nas se od 62 god(karikiram). Za mene roditelite treba da se isti pred deteto i zakonot, dve majki,dvajca tatkovci ili majka i tatko. Od vakvi glupi formulacii deca pri razvod se davaaat na nesposobni i nezaintetesirani majki so dijagnosticirani psihicki problemi jer sudot nas go stiti majcinstvoto. Alo bre 2021 sme roditelite se tim 50-50 i taka treba da funkcioniraat, dosta veke so glupostite od tipot maz ne menja pelena, ne rani bebe i sl gluposti.

    Zaedno so ova e i gluposta deka vo izvod mora da stoi dali e deteto vonbracno pa na sila se registriraat pred poraganje. Sega skoro imase slucaj zena razdelena so mazot so godini nekompletiran razvod si raga dete od drug, realniot tatko ne moze da se vpise vo izvod jer taa use bila vencana...mora update da se napravi na vakvite gluposti
     
    На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.991
    Цајканке:*
    Познавам сингл жена што има дете од донор во мк..се е ок колку што знам и сите среќни
    За геј мажи ваљда кога ќе е легален бракот ќе може и да посвојуваат и да имаат свои со сурогати. Фрст тингс фрст.
     
    На Biljarkata и WildMk им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Значи не поддржуваш право на хомосексуалните парови да имаат деца?