1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. Esvaldona

    Esvaldona Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2018
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Moe mislenje definitivno deka e podobro vo Bugarija,kako prvo vo EU e i diplomata ti e priзnata ! ne prepolagas nisto i moxes sekade da rabotis od Mk nikoj ne te prima veke,pocnaa ni vo germanija da ne primaat bidejki mnogu studenti direktno odat uste od 1 va godina vo germanija i si ucat tamu.prakticno receno nikoj ne ne ferma sto se odnesuva do diplomite,taka da djabe ti trud vo skopje,kolku sto xnam ni praksa nisto nema da dobies vo skopje definitivno ni kvalitet ,isto i Stip,edinstveno samo ke imas premnogu materijal i ke te pagjaat зa nisto vo makedonija.
     
    На marijaz му/ѝ се допаѓа ова.
  2. NYC

    NYC Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2015
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Машки
    Браво за крајно песимистичкото и деструктивно мислење. Почитувам сечие мислење, меѓутоа од она што ти го споделуваш со нас на форумов, а е во врска со образованието, има постојано огромна доза на песимизам, како се нечини, како македонската интелигенција е обезвреднувана и слично. Не дека образованието кај нас е „мед и млеко“ меѓутоа не заостануваме до толку од европските земји. Дека образованието до толку „не ни чини“ земи го на пример Харис Бабачиќ, кој од првенец на генерацијата по општа медицина дечкото моментално е на докторски студии на Каролинска институтот во Стокхолм и ред други примери.
    Врзано со Бугарија, да има извесна предност поврзана со практичната настава, стипендии, но мене лично воопшто не ми се допаѓа таа нивна политика на претопување која ја водат спрема македонските студенти и извесната доза на понижување со кое гледаат на нас. Ова е мое мислење не мора останатите да се согласат.
    Инаку сум бруцош на општа медицина во Скопје и искрено сум задоволен со изборот. Поздрав!
     
    На mira.mira, malalola и Maša8 им се допаѓа ова.
  3. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Немој да си трошиш пари за оригинални книги, најдобронамерен совет кој понатаму ќе го сфатиш.
    Едно што по голем број предмети не ни има книги туку се учи од разни скрипти и презентации напишани од самите професори, друго што и онака оригиналите кои ги има се со високи цени и навистина е нонсенс да плаќаш секоја година околу 100 евра (грубо кажано) само за книги.

    Прво треба да се соочиш со фактот дека не е како во средно.
    Има многу предмети, многу катедри, по многу професори и асистенти на секоја катедра.
    По одредени предмети има само една скрипта, по други предмети за учење секој се снаоѓа од каде ќе најде, било да е тоа power point презентација од професор, било да е странска литература и сл. За тоа колку е убаво објаснето или не - пак зависи од катедрата и предметот, и останува на тебе да пробаш да го разбереш материјалот на било кој начин, користејќи и други книги/атласи/интернет за објаснување.
    Практичната настава е hit or miss; иако е задолжителна по сите предмети, многу зависи од тоа кој асистент ќе се погоди да ја води твојата група, и оттука што, колку и како ќе научиш/разбереш/работиш.
    Добивање професори на мобилен е толку невозможно колку што звучи смешно - некои професори даваат нивен e-mail за контакт, но повеќето имаат истакнато термини во кои можеш да ги побараш кај нив во канцеларија за каква и да било консултација. Асистентите од друга страна (оние кои предаваат клинички предмети), во голем дел даваат нивен број, не за консултации, туку за договарање за термин за вежби.
    На кој предмет повеќе внимание се посветува е апсурд да се коментира зошто секој предмет на овој или оној начин е поврзан, и не секому му одат подеднакво лесно или тешко истите предмети, па сам ќе си видиш со тек на време кој предмет ќе ти одзема повеќе, а кој помалку време и концентрација.
    Твоето најважно, всушност и не е толку важно: реалноста е дека факултетов, како впрочем и секој друг е хаос, ама „штом си се фатил на орото ќе го играш“, па ќе си соочен со многу нервози и кнап термини и немање време и расправии и сл., но ако навистина ја сакаш струката, ќе прејдеш преку сето тоа.
    :)

    Netter анатомски атлас можеш да купиш или англиско издание за 3000 ден. од Академска Книга, или македонско издание за 6000 ден. од еден човек кој продава книги и практикуми пред институтите, кога ќе почнеш со факултет ќе го најдеш, самиот доаѓа и се претставува.
    Мој предлог ти е англиското издание зошто е дупло поефтино, а единствена разлика е тоа што има меки корици во сива боја, за разлика од македонското кое е со тврди корици во црна боја.
    Коски не би ти препорачала џабе да зимаш, доволни ви се вежбите по анатомија (плус тоа ако сакаш можеш да одиш на институтот и сама да вежбаш на тамошните коски), освен за череп кој реално е потребен а можеш да го изнајмиш по одредедна цена од постари колеги кои имаат нивни.

    На новата страна на МедФ има линк за евалуација, а за упис на семестар преку твојот профил на iKnow.

    Не само прва година, туку сите години.

    Ако не грешам ти ќе си сега прва година?
    Уште во прва година не ви треба стетоскоп, тоа дури од трета година натаму, и искрено би ти рекла да не бараш баш од таа марка зошто си сѐ уште само студент и не ти треба стетоскоп кој поради името ќе го плаќаш преку 100 евра а нема да ти користи којзнае колку, туку ќе е само за „фалење“.
    Има сосема солидни кардиолошки стетоскопи (пример од италијанската марка GIMA) за 700-800 ден. по аптеките, и ќе ти завршат одлична работа за вежби.
    Плус, Littmann стетоскопите воопшто и ги нема во продажба кај нас.

    Во ред е девојче, разбравме дека си крајно револтирана што не те примиле, иако тоа не е вина на факултетот, но веќе е претерано од твоја страна со испадиве од типот никој и ништо не чини.
    Не можеш да кажуваш колку и каква пракса имало или немало кога воопшто не си искусила, и не ти чини да плукаш по сѐ што стигне и да одвраќаш потенцијални студенти заинтересирани за оваа струка.
     
    На Bubblequeen, tamche995, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  4. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Модератор:
    Ја следев деновиве темава, се трудев да бидам попустлива, да не бришам одма мислења, некои мислења беа редактирани, но видов дека се продолжува со непотребни мислења, затоа @Esvaldona е банирана од темава на 7 дена, а сите мислења кои не беа за во темава се избришани.
    По истекот на 7 дневниот бан, ако членката продолжи со мислења кои не се за во темава, ќе биде трајно банирана од оваа тема.

    Ви благодарам на разбирањето :)
     
    На Dream-Girl, Mr.Mary, amii и 4 други им се допаѓа ова.
  5. SaraTrajkova

    SaraTrajkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    22
    Devojki kej mozhe li nekoj da mi kaze za prof Vaso po Mikro 1 na Ugd, vo kaznena sesija dokolku e potrebno za uslov pushta li ili?

    I dali pomaga kako isprasva? ve molam za pomosh
     
    Последна измена од модератор: 23 септември 2018
  6. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Саре,еден совет:не оставај такви предмети зезнати па посебно со зезнати професори за условна година. Еден од професорите му има речено на еден мој колега:колега ти мислиш дека со мене ќе фатиш услов?Нема да дозволам... (ситуацијатаво септемвриска сесија значи last minute). И колегата си презапиша. Незнам дали е паметно да му кажиш дека ти е за услов или не да не ти го направат и тебе истото да не ти речат барај си друг професор за услов. Подобро седни,спремај го убаво предметот и пукај на испит. Ако знњш сигурно нема да те бутне. А и микро еден е помал материјал,се спрема.
    Ти посакувам успешна сесија па пиши ни. :*
     
    На SaraTrajkova му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sweety55

    Sweety55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Колешки од општа медицина на УКИМ, сега забележав дека имам 29 кредити од предметите од втор семестар, а во информаторот пишува минимум 30, не успеав да земам изборен предмет семестаров, дали ќе имам некој проблем за запишување 2ра година и што да направам во случајов?
     
  8. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Нема врска тоа минимум 30, ти во секој случај имаш платено за 30 кредити кога си запишувала втор семестар, и нема врска ако не си зела изборен предмет, можеш да си запишеш сега трет без проблем.
     
    На Sweety55 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kiss3

    kiss3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    21
    Јас оваа година започнувам на факс во Скопје па сакав да прашав дали ако се положат сите колоквиуми има потреба да се оди на испит или може и од колоквиум да земе оценка
    Имам уште едно прашање оваа година сум во приватна квота дали ако ги положам сите предмети во втора ќе имам шанси да се префрлам во државна квота
    Однапред благодарам
     
    На Danncee му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Се полагаат и колоквиуми, и испити кои се состојат од писмен и усен, а по некои предмети и практичен дел.
    Материјалот од колоквиумите и испитите не е ист, за да пристапиш на испит мора да ти се положени колоквиумите, а за да се оформи крајна оценка на крај се собираат поените од сите полагања, плус поените од присуство на предавања и вежби (по некои предмети и изработка на семинарски).

    На медицински факултет нема префрлање помеѓу квоти, така што до крај ќе си приватна квота.
     
  11. evvgg_K

    evvgg_K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2016
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    33
    Здраво девојки и јас ќе сум прва година од понеделник на медицински во Скопје, па ме интересира на кои предмети повеќе да обрнам внимание, кои предмети се условни, кои се терсене професори и дали ако во прва година сум во државна квота доколку имам слаб рпосек ќе ме префрлат во приватна од наредната година и последно што е најбитно за да не се падне година? Ви благодарам од напред :)
     
  12. ladyantebelum

    ladyantebelum Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    404
    Пол:
    Женски
    Прво да ти посакам успешен почеток,сега малку да разјаснам околу горенаведените прашања кои те плашат.Немој уште сега да размислуваш за префрлање од државна во приватна квота,тоа е дури во трета година ако сеуште и постои.Предмети на кои треба да посветиш се условните од прв и втор семестар.Анатомија 1 е многу важно да ја положиш во јануари бидејќи ако ти остане ќе заглавиш со двојката и тн.МиФ е важен предмет, условен за Физио 1 заедно со анат 1,2,хисто 1 сите овие се условни за Физио.Хисто 1 истотака е услов,бара мн детално учење и убаво посветување за да се положи во рок.Медицинска хемија од втор семестар е исто така услов за Биохемија 1.Секоја катедра има добри но и малку позезнати професори,не би издвојувала посебно,ќе увидите сами што е и како е.Немој да размислувате дека професорот е само пресуден за положување,туку тоа е сплет на фактори кои влијаат врз успешноста.Колку учење толку и среќа треба,да бидам искрена.На вежби по сите предмети посветувај внимание поготово Анатомија 1 бара подготовка пред секоја вежба,да и уште нешто за колоквиум учи ја остеологијата заедно со мускулните припои за да не се најдеш како падната од Марс за завршниот испит кој тест е можеби најтежок во прва.Немој да се притресуваш многу,гледај за себе и не се споредувај со никој.На факултет постојано ќе водите полемики тоа што кој положи со колку.Немој да дозволиш тоа да те симне и оттргне од патот што ќе си го зацрташ.
    Ви посакувам убав почеток и многу успеси во новото поглавје во вашите животи ^_^^_^:sun:
     
    На amii, Mr.Mary и evvgg_K им се допаѓа ова.
  13. SsteFan

    SsteFan Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Zdravo sakam da prasham nekoj da ne ima iskustvo so Patologija dali se polozuvaat vo sesija kolokviumite dali im se teshki i obemni i profesorive na prakticno mn li baraat?

    Mislam deka ima vo aptekata koja e vo sklop na Zan Mitrev bolnicata a za cenata neznam zavisi od vidot
     
    Последна измена од модератор: 26 септември 2018
    На malalola му/ѝ се допаѓа ова.
  14. malalola

    malalola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Фала ти ,обичен би сакала да поседувам
     
  15. LoVee.

    LoVee. Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2017
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво јас сум прва година на мед. Факултет на радиолошки технолози ако може некој да ми олесни во главата :D. Како се одвиваат предавањата вежби дали е строго и дали има да се издвојат некој деликатни професори?
     
  16. SmileOnMyFace

    SmileOnMyFace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Ако може некој од физиотерапевтите да ми пише, имам прашања во врска со запишување година и презапишување предмети.
     
  17. malalola

    malalola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Ме интересираат повеќе мислења,просечно колку време од денот се поминува во редовно учење на материјалот како бруцош на општа медицина во Скопје?
     
    На Mr.Mary и evvgg_K им се допаѓа ова.
  18. kiss3

    kiss3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    21
    Колку се плаќа испит ако се презапишува за наредната година ако си во приватна квота
     
  19. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    410 ден. од кредит. Множи ја сумава со тоа колку кредити ти носи предметот и ќе видиш колку треба да платиш.
     
  20. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.