1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. BarbaraMorii

    BarbaraMorii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.651
    Пол:
    Женски
    Е да имав сретнато вентрално ама ете и јас заборавив да го спомнав.Фала ти многу и тебе.:l:
     
  2. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Па слично. Побарај на youtube сигурно има нешто. :)
    Еве нешто што најдов сега.
     
    На BarbaraMorii му/ѝ се допаѓа ова.
  3. monyzz

    monyzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Знае некој каде се гледа за присуство за тоа кога се куцаме со картичките?
     
    На Waverly Raven му/ѝ се допаѓа ова.
  4. malalola

    malalola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Никаде,ниту една од тие страници на интернет што се не е веродостојна си имаат они таму некој систем
     
  5. mon cherie

    mon cherie Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    mikrobiologija 1 vezbi drzat dvete grupi zaedno , ili vo dve oddelni prostorii? i kade tocno se odrzuvaat vezbite, dali na sprat nasproti histologija, ili nekade dole vo podrum nasproti socijalna medicina institutot?

    da se nadovrzam vo vrska so prisustvo, dali e tocno deka za pogolem del od predmetite veke baraat minimum 31 % za potpis ? ili si ostanuva nad 60 % prisustvo?
     
    Последна измена од модератор: 7 март 2019
  6. malalola

    malalola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    За секој предмет различно,на пр анатомија не мора да си присутен воопшто ако не сакаш па пак добивш потпис,предметите од катедрата на социјална медицина 20 поени даваа од присуство на вежби и предавања,така да секоја катедра различно..
     
  7. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Вежбите се држат во две одделни простории, долу наспроти социјална медицина.
     
    На mon cherie му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    10.451
    Пол:
    Машки
    Вежбалните по Микробиологија се долу во институтите, веднаш спроти Рептил во насока на деканатот на самата улица, има врата со ограда. Вкупно се 3 вежбални, по потреба се користи и третата ако сметаат дека една од двете групи е многу голема.
     
    На mon cherie му/ѝ се допаѓа ова.
  9. evvgg_K

    evvgg_K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2016
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    33
    Анатомски атлас на старо јас сакам да го продадам пиши ми за подетални информации па можеби ќе се договориме :)
     
  10. malalola

    malalola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Ми треба добар медицински речник.Предлог?
     
  11. mon cherie

    mon cherie Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    nekoj od 2 godina opsta medicina,bidejki ne sum vo grupata na 2.god. , dali moze da mi kaze informacija vo vrska so vezbite higiena, dali ke se odrzuvaat ovaa nedela ?
     
  12. Cucimuci

    Cucimuci Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба совет за хистологија 2 и мед. хемија.. како да учам, на што да обрнам повеќе внимание и сл...
     
  13. Sunshinee2

    Sunshinee2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Дали има некој од тука логопедија што студира? Ме интересира дали за сите предмети постои можност да се полагаат преку колоквиуми и дали семинарски се прават по сите предмети? Зашто отворив 5,6 предмети и гледам кај сите скоро пишува семинарска работа која треба да се презентира.
     
  14. Mark123

    Mark123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2017
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    Ako moze nekoj da objasni kako se polaga anatomija 2 ne sfakjam kolokviumive imame kniga 100 strani
    Vikaat regii prasuvaat i organ
    Sto potocno od regii i organ
    Dali muskuli pripoi arterii soodnost pat bocni granki detali sitnici?
     
  15. malalola

    malalola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Анатомија 2 е поделена во 3 колоквиума,од кој 3 е писмен за карлица а првиот и вториот усни.Тој што ќе ги положи 3те колоквиума а има положено и Анатомија 1 оди на практичен и усмен дел и со тоа завршува испитот.За прв колоквиум потребни се ѕидовите на торакс убаво да се научат, градната празнина општо,органи исто додека пак-проекции,соодноси,аномалии топографија каде што се поделени како во регии од 89-99 стр се испитни прашања.Овие се годинешни измени,претходните години било поинаку
     
  16. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.935
    Пол:
    Машки
    Едно прашање до студените на медицина.

    Средно медицинско сум али скоро ќе се запишувам на општа медицина што ми е животна желба. Е сега јас имам навика да учам но тоа го правам на малку помачен начин односно мене ништо не ми влага во глава со читање значи морам 100 пати да прочитам нешто за да научам. Јас имам потреба да го прераскажам материјалот на лист/во тефтер , да извадам побитни работи , па да си правам цртежи 100 други чуда како да го научам и да го сфатам на мој начин

    Прашањето ми е дали е возможно да се практикува тоа и на факултет бидејќи знам дека материјалот е обемен и ако ја го цепкам така дур напишам се што е важно ќе ми одземе 3-4 саати само во пишување. Споделете некое искуство како учите , многу ме интересира?
     
    На Sar-Ste и malalola им се допаѓа ова.
  17. malalola

    malalola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Возможно е и тие се најпродуктивни начини за учење бидејќи трајно ти останува во сеќавање материјалот откако ќе го прераскажеш на пример
     
  18. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Секој си има различни методи и начини на учење. Инаку за нешто да научиш нормално дека треба повеќе пати да го повториш (не си единствен, сите така учиме, само некои побрзо, некои побавно, за различни теми). Тоа што некој само чита и така учи, тоа е транзиторно и минливо. Не за џабе рекле повторувањето е мајка на знаењето.

    Воопшто да не се секираш, држи си до начинот на учење, а колку, што, како, ќе видиш и сам со текот на времето.
     
  19. malalola

    malalola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Дали може од следна година да променам група на пр од А5 да се префрлам во Б15?
     
  20. Lizzie

    Lizzie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2016
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Дали дипломата од медицински факултет е признаена воо европските држави?