1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Мислам дека единствено можеш да се запишеш со завршна ако има некое непополнато место од некој со државна матура ( тие со државна матура имаат предност) и тоа само на некои одредени факултети а на медицински не верувам бидејќи одма се пополнува бројот.
     
  2. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    Без државна матура нема шанси да се запишеш на медицински. Воопшто нема да ја земат во предвид пријавата. Немој да направиш таква грешка и да полагаш само завршен испит од училишна матура. Преполагај англиски во август.
     
    На Blackseal1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cucimuci

    Cucimuci Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Фала ти за советот :*
     
  4. kajl

    kajl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    извинете што сум вака неупатена
    доколку си на буџет дали се уплаќа секој семестар одередена сума и колку изнесува?
    дали сите студентски домови се бесплатни?
    дали општа медицина студентите одат на ерасмус по семестар, мислам дали тоа доаѓа во предвид
     
  5. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Што подразбираш под тоа „буџет“?
    Секој факултет, вклучувајќи го и медицинскиот, има државна и приватна квота, и секако дека се уплаќа секој семестар, и тоа еден семестар во државна квота чини 100€ (6.150 ден.), а приватна квота 200€ (12.300 ден.).

    Студентските домови не се бесплатни, се плаќа одредена сума партиципација, ама колку точно не знам, ќе треба да прашаш некој кој седи во дом, има и тема посебно за тоа на форумов па можеш да прашаш таму.

    Има опции за Ерасмус+ студентска размена, не е задолжителна, индивидуално е дали сакаш да се пријавиш.
     
  6. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Имаш на фб група Хистологија и ембрологија. Таму има доста препарати. Баш гледав у лап топ имам нешто останато, препарати означени, пиши ми лп кои ти требаат, ако ги имам да ти пратам.
     
  7. amii

    amii Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2017
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој бил до сега прва помош(анестезиологија дел) на увид? Незнам дали да одам, како би поминала!?:(
     
  8. Valencia

    Valencia Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    610
    Пол:
    Женски
    Има ли некој што е на логопедија? Да ми објасни поубаво што, како, кои предмети се изучуваат и сл? Фала ви многу :)
     
  9. Cucimuci

    Cucimuci Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo decki. Baram dve cimerki za vo stan na ulica Jordan mijalkov (vo zgradite do stanica 26). Dve minuti do medicinski, stomatoloski, farmacija, no odgovara bukvalno i za studenti na sekoj drug fakultet. Stanot e prilicno nov ima dve spalni i potpolno oddelena dnevna so kujna i trpezarija. Nema galama, nema sosedi top atmosfera za ucenje. Kirija po 90 evra od covek. Ako ima zainteresirani studentki/specijalizantki slobodno pisete mi vo lp :*
     
  10. kiss3

    kiss3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    21
    Здраво ,дали знаете студентски прашања кога ќе бидат на одмор дали околу 10 август ќе работат?
     
  11. Anmk

    Anmk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Некоја помош за хистологија 1 практичен дел?
     
  12. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Кој ќе си го упропасти животов на 29 август и ќе се запише на медицина? Јас еве кревам рачиња.:wasntme:(fingers)
     
    На Yellow456 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Anmk

    Anmk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Koj saka da dobie iskren sovet voedno i demotiviracki i motiviracki za opsta medicina vo skopje neka mi pise privatno da mu gi rascistam dilemite
     
    На Yellow456 и GoodnightMoon им се допаѓа ова.
  14. NYC

    NYC Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2015
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Машки
    Јас сум прва година и бидејќи ми се положени хисто 1 и 2 ќе ти кажам некој совет, се надевам ќе ти користи.
    Најпрво почни со епителите најлесни се, потоа со сврзно, мускулно и нервно. Гледај многу слики од препарати безразлика дали од вежби или histology guide. Исто пробај да си направиш некоја слика во глава за тоа како се подредени ткивата. Најпрво имаш епител, под него сврзно ткиво за да го исхранува и инервира што значи ќе бараш крвни садови и нерви, па мускулно итн. Обрни внимание на ретко и густо сврзно ткиво, нервни влакна и миелинска обвивка, разлики меѓу различни типа мускулно ткиво и каде се сретнуваат, коскено ткиво... ова е некако што би сумирал. Со среќа!
     
    На kajl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. efrosinija

    efrosinija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2016
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам проф Цековска - медицинска хемија како испрашува усно , што најчесто бара?Дали бара ситници и на што да посветам повеќе внимание?
     
  16. Babybabygirl

    Babybabygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2017
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Zenski moi dajte sovet,pomos bilo sto za biohemija 1 kako ucevte,od kade,kako odi,za kolku vreme postignavte? Jas stv ne znam ali mnogu mi e tezok predmetov
     
  17. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Od Dzekova knigata ja baraat, imavme po 3 prashanja usno, gi odgovarash i toa e toa. Inaku okolu nedela dena maksimum mi trebashe. Ednostavno ne se opteretuvaj i nerviraj, poleka uchi go i uchi bitni raboti, kombinacii i sl
     
  18. Trejsi99

    Trejsi99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2018
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Колкав е износот за уверение за положени испити и дали ти го дават истиот ден?
     
  19. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    200 ден. уплатница, до архива пишуваш молба, на шалтер на студентски одиш со уплатницата, заверената молба и индекс, и исто како и за потврдата за редовен студент вработената ти го испpинтува, потпишува и дава, не чекаш ништо.
     
    На Trejsi99 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Trejsi99

    Trejsi99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2018
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Исто и со УППИ образецот,сам го пополнуваш и го даваш на шалтер?