1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. jesica-003

    jesica-003 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    На скала од 1 до 10, Штип факултетот е 0, Тетовскиот е -10 (Факултет за мито и корупција) а УКИМ, МЕДФ може да се оцени со 2че и ништо повеќе, не дека и овој не е во групата на ФМК. Образовниот систем во нашата држава е хаос. Конкретно за УКИМ, медицина, теоретската настава е напорна и голема (ова не важи за врскаџиите секако, за мајките и татковците што имаат пуштено корења во наставната дејност на факултетот, најчесто тие не го осеќаат медицинскиот факултет како тежок, индексите им се полни со 10ки а главите празни). Практичната настава е уствари теоретска, бубање на памет практикуми, биохемиски, имунолошки итн процедури што никаде нема да ги користите. Во однос на примањето, имаш врски - примен си, не е битен просекот у тој случај (не па да е нешто побитен на овие шо доаѓаат од другите градови и од послабите гимназии у ск кај што се штанцаат 5ки на незналици). За прием никакво тестирање на знаењето, се што е најбитно е да си имаш врски во средно да се изнаставаат 5чиња, матурата , не е за дискусија, решавање тестови од професорите трчање по училници, мора нивните деца да се запишат на медицина, тоа што некои колкав волумен крв има во човекот појма немаат не е битно. „Комисииве“ од МОН се праат ко „ми нисмо одавде“ ми долазимо из друге планете, битно е платата да се земе, што е битно другото, тоа што системот ни е К А Т А С Т Р О Ф А не е битно. Со еден збор во нашата држава и нашиот образовен систем не се цени знаењето, само пријателската или роднинска врска и парите секако на исто ниво посебно у Тетоо.
    Професори што ќе ти кажат као анатомијата не ти била битна у медицина, као се ќе си заборавел... Со еден збор МЕДФ УКИМ е една голема УТКА. Секако рпаксата и на клиничките предмети е никаква. Се учат испити за да се заборават, за нашите студенти се е тоа глупост се се заборава... Двојката горе , на врски добиена, релано факултетот е за у минус оцена

    Не ги советувај така луѓето, Зафирова анатомија е најстрога за обичните смртници, не за секој тоа да се разбереме ! Од хистолозиве и сперматолози Зорка е класа, стандард знаење се бара, а не глупи теории, си научил положуваш, не си- паѓаш. Сега хистологија е 0, проф Костовска е во пензија, кај Миленкова село без кучиња, фабрика за 10ки, секако и врски палат ко нигде.
    Анатомија е најпринципиелан и наједуцирана Стратеска (сепак бара повеќе од доволно), Лазарова (иако има лоши трачеви), Чадикоска од помладите, а секоја чест за знаењето на асс Јурковиќ. Другото е гола вода
     
    Последна измена од модератор: 20 септември 2019
    На buba4e89, Gregoriana, Hellobeautiful и 9 други им се допаѓа ова.
  2. tamche995

    tamche995 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    1.070
    Допаѓања:
    2.578
    Пол:
    Женски
    Браво!!!
    Се што си напишала е така! Од збор до збор!
     
    На Gregoriana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MeckaCia

    MeckaCia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    805
    Допаѓања:
    1.434
    Пол:
    Женски
    сметам дека погрешен совет не дадов... реално имаме 14 предмети и не можеш за толку кратко време да посветиш на сите исто внимание, а тоа што реков дека се строги, се строги но не и лоши,Зафирова е строга но тоа не е нешто лоше, и се восхитувам на жената,принципиелна е бара знаење . Стратеска како што реков е во пензија, не знам каква била но знам дека анатомија 1 тестот во јануари Стратеска го правеше, и иако сум против боза тестовите, тестот кој го полагавме во јануари немаше врска со материјалот што го учиме, имаше прашања што подоцна ги најдовме во Анатомија 2 а секако Стратеска го правеше тестот, од 400 студенти 90 положивме, така да моето мислење за Стратеска е тоа, среќа па идната генерација нема да осети на своја кожа :)
     
    На Yellow456 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. jesica-003

    jesica-003 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Да Стратеска многу бара, тестовите и се потешки и знае во материјалот да го стави тоа што не е предвидено за тест, и се имс алучувано да стави прашања од топографија. Исто така прашањата и се малку мисловни (колку што може да е мисловна анатомијата како предмет), на пример не е поставено прашањето, „Објасни го нервус акцесориус“, туку „Објасни го нервот со двојно потекло“, па на ова прашање пола ќе пишуваат за тригеминус, пола за вестибулокохлеарис. Сега тестовите на јулија се од типот, пиши сива маса на понс и толку. А покрај тоа таа се случува и да не ги мења повеќе сесии па се исположува на прашања. што е неприфатливо за таква наука и таков предмет.
    За Зафирова сакав да кажам дека има двојни стандарди, за едни е многу строга, ама за други, не е строга воопшто и мн лесно се поминува дури и со 10, знаеме на кои се мисли. Овој случај кај Стратеска го нема. А такви професори, за некого мајка , за некого маќеа ,што викаат, не знам дали се за восхит.
     
  5. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Сите кај кои јас полагав се во пензија, и ја имав таа среќа сите да ги полагам анатомии кај Стратеска, и да се убиеш од учење за кај неа. Во наше време кај Зафирова и Папазова беше мерак да се паднеш за полагање. Сите 10 ки вадеа. Знам кај Стратеска душа ми излегуваше и одвај 8 или 9 ми пишуваше:)
     
    На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Специјализација за анестезиолог колку години е?
     
  7. Yona

    Yona Нов член

    Се зачлени на:
    20 септември 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво..
    Сакам да прашам доколку има постари колеги на форумов што после не положена Анатомија 2 кој е услов за Анатомија 3 и Физиологија 1? Губење година неопходно?
     
  8. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    На Dream-Girl и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  9. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.474
    Пол:
    Машки
    Зафирова не ја поштовам токму заради DOUBLE STANDARDS! Не и го оспорувам знаењето но, од една страна изиграва “исклучително строга, принципиелна професорка”(на моменти тотално исклучва, хистеризира), а во друг случај е “професорка а ла врски” до степен да положува студенти без да знаат основни поими и да урла по ходници како некоја друга професорка го паднала некој нејзин познаник.
     
    На buba4e89, jesica-003, srcence1607 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Ke zapishesh vtora, ama nema da slushash anatomija 3 i fizio 1. Neslushanjeto na tie predmeti ke ti povlechat neslushanje na predmeti od 3ta i faktichki vo treta ke padnesh godina :)
     
    На Yona му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Yona

    Yona Нов член

    Се зачлени на:
    20 септември 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Благодарам Уште едно прашање без разлика што ми е преостанат само усниот дел, сеедно немам кредити не ги слушам анатомија 3 и физиологиј 1?
     
  12. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Ako prashuvash za Shtip ne znam. U skopje ne se gledaat krediti tuku dali ke gi polozhish uslovite za vtora godina.
     
  13. jesica-003

    jesica-003 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Да, на предавања збори како се требало да се учи и знае, како било во странство, како она била многу строга па ние треба тука да и се тресеме и слични демагогии, а свои луѓе не само што положува туку без проблем и 10ки става на никакви одговарања. А на анатомија и не е сама тука се и Јулија и Папазова да и праат друштво па ако си полагал кец кај Папазова , двојка ќе бидеш кај Јулија а 3 кај зафирова такви се комбинациите, не може се кај една.
    Иначе нз колку знаете сега на анатомија е воведено полагање со "влечење" проф по ново , не знам со која цел ваљда да биде почесно полагањето ли не знам секако дека се е тоа еден лошо исцениран филм (исто како на микробиологија, со нивните влечења(местења) опасни се). Па кога се "влече" после пријави се преместуваат се праат далавери и после извлечен си кај посакуваната професорка, случајно секако. Ова важи за тие што се запишани во тефтерите за другиве си е регуларно влечење.
    Секоја чест за катедрата по патолошка физиологија со шефицата Поп Ѓорчева (една од малкуте професори за пример) со тој процес на влечење професор, тотално коректно и без местенки или слични ниски работи.
     
  14. MeckaCia

    MeckaCia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    805
    Допаѓања:
    1.434
    Пол:
    Женски
    искрено сеа од коа почнаа да влечат професори повеке глупости прават, пријавата кај еден професор, на список кај друг, оценка од трет, дури тогаш сите видоа кој колку врски има...страшно
     
  15. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    A zoshto se zamarate dali se so vrski, mesteni, ne otishle na ispit a polozhile i sl?
    Ne pridavajte znachenje na takvo raboti. Toa od sekogash go imalo i ke go ima. Ako vas ne ve ugrozuva ( a ne ve ugrozuva na nieden nachin), nema potreba da davate na vazhnost na takvi lugje i postapki. Sekoj so svojata sovest :)
     
    На Alishan30, Flora_ и Glowy им се допаѓа ова.
  16. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    Како што кажа @srcence1607 не се замарајте. Знаењето вас никој не може да ви го земе и ќе се исплати некогаш, а шупливоста брзо ќе исплива на виделина. Тие со врски најчесто се паразити во државни установи и се „пензионери“ со 25 години. Од примери зборувам.
     
    На buba4e89, Alishan30, Waverly Raven и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Alex29

    Alex29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    @srcence1607 Да во право си,но тие врски не се за занемарување баш од причина што такви што со врски цел факултет ќе си го завршат,па и тие врски подоцна ќе си ги искористат за специјализација и оп лиценциран лекар. Дојде време кога посигурно ти е да отидеш на бајач, отколку на лекар. *Значи да не се навредите ве има многу и на форумот и општо кои чесно си студирате, некои дипломирани кои совесно си ја вршат работата,ама ваквите исклучоци бодат во очи да се разбереме и се колатерална штета за општеството. Да уништиш една нација,почни да го уништуваш образованието, а со тоа што еве образованието е веќе срозено на најниско можно ниво сето тоа еве конкретно во овој случај се ефектуира врз здравството. Жално!
     
    На Dream-Girl, Angie1432, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  18. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    @Alex29

    Jas go razbiram toa, 9 godini sum vo zdravstvo so se sredno i znam tochno kako funkcioniraat stvarite. Megjutoa muabetot e shto mozhe kako edinka da se napravi po toj povod? Nishto. Ke ostane se na zborenje po kafinja, kjoshinja, forumi i statusi po fb.

    Nachin na iskorenuvanje na toa ne postoi, samo se stvaraat nervozi i frustracii na sekoj poedinechno shto se zanimava so tie raboti. Pogotovo trgni od toa deka i pred da se unishti obrazovniot proces, nepotizmot vladee na veliko i tuka i sekade, samo shto apla lugjeto pochnaa da obrnuvaat vnimanie i da zaprimetuvaat takvi raboti.
     
    На buba4e89, Hellobeautiful, mache007 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Ја ве поддржувам и двајцата, ама факт е дека сѐ додека не ме загрозуваат нивните врски и полагање - не ми е гајле, нема да се замарам.
    Ќе си имам свои испити на бремето и ќе се трудам да вложам максимум.
    Ама ако од овие неправди горе спомнати ме засегнат и мене... не знам, може и ја ќе се исфрустрирам вака.
    Дека е неферски, тоа и во средно го искусивме.
    Многу нѐ челичи државава од една страна, ама од друга мислам дека нѐ прави слабаци што си прифаќаат што нѝ сервираат.
     
    На Glowy, Alex29 и Alishan30 им се допаѓа ова.
  20. jesica-003

    jesica-003 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Врските што доведуваат до лекари без основни познавања не загрозуваат сите, како идни потенцијални пациенти. Секој дури и ако е лекар специјалист во животот може да има потреба од друг лекар од друга специјалност. Кај нас со овој образовен систем добриот и искусен лекар ќе стане реткост. Затоа и се повеќе лекарски грешки настануваат како рез на лоша дијагноза најпрво, а и како резултат на несоодветните терапии од лекар со несоодветна стручна и научна подоготовка. Се завршува факултет без знаење, се специјализира без знаење и се работи без знаење, се преку туѓо име. Не треба ни да не чудат секојдневните катастрофални грешки од лекарите, а поговорки велат дека нив ги покрива само земјата, тоа е случај со нашата држава каде не функционира па ни правниот систем, а и ретки се случаите каде што се пријавуваат сите лекарски пропусти и грешки, вештачењата на судските медицинари се вистинска реткост, а не е ретко и тие да ги прикриваат глупостите на нивните колеги, со еден изговор дека тие се доктори, дека цел живот учеле и дека им се колеги. АКо си доктор не значи дека си господ , треба да му служиш на народот најдобро што можеш. На клиниките се вработува 90% по роднинска или пријателска линија, ретко некој залутан за кого останало по некое заборавено местенце ќе се најде кој совесно ќе си ја врши работата. Затоа сите треба да знаат дека знаењето во медицината не се купува со ништо, единствено се стекнува со голем напор и труд, а секогаш се исплати и му следи успешна кариера
     
    На cresa-jagoda и Beautiful256 им се допаѓа ова.