1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. MeckaCia

    MeckaCia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    И во јуни беше така ама тие што имаа положено полагаа усно во прв рок за да нема многу студенти за втор така да сигурно пак така некако ке направат за нив да им биде полесно
     
  2. Ilajla666

    Ilajla666 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    1.347
    Дечки , не можам никако да се најавам на iknow, и кога пробувам да ја сменам лозинката ми излегува дека email адресата не е внесена во системот ,, каде треба да се обратам за проблемот на студентски прашања или на друго место ???? Helpp :?:
     
  3. MeckaCia

    MeckaCia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Оди во деканат на шалтер кажи им да видат што е работата
     
    На Ilajla666 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.306
    Пол:
    Женски
    МИФ паѓа ли по некое прашање барем од тие у копирница? Или барем по тој принцип ли се тестовите, баш така тешкички?

    Исто така, кај точно се држат психологија вежбите? Нешо спомнаа кај клиника за психијатрија (чудно ми е шо би држеле вежби таму сеа у 1ва), но кај е поточно, како да го најдам и како просторија е слична на таа студентски сојуз или?
     
  5. MeckaCia

    MeckaCia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Миф минатата година сите што ги читаа прашањата од копирница положија бидејки беа многу слични некои и исти... Така да учете од книга ама секогаш читкајте ги прашањата... Иначе да психо вежбите се држат на психијатрија во мала просторија ке видите таму ке ве упатат, од деканат одете накај инфективно заобикоете го инфективно од десна страна продолжете право има едно тесно патче меѓу бараки стари страшно е ама се искача скроз горе на улица имате 2 згради поголемата е психијатрија
     
    На Angie1432 и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  6. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Психологија спаѓа под катедрата за Психијатрија, затоа нивни професори и асистенти ја држат и вежбите се во библиотеката на нивната клиника.
    Како што кажа @MeckaCia патот е малку хорор филм, може да се оди и по улицата на ДИФ и Кам маркет нагоре само право и самиот пат ве води да од десна страна ја видите клиниката за Психијатрија. Ова е поедноставен пат.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.676
    Допаѓања:
    25.233
    Пол:
    Женски
    Некој што е на општа медицина во Штип да ми пише лп ако може :)
     
  8. Elence9

    Elence9 Нов член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ти во Штип ли Учиш неможам да ти пишам
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cjuttt

    Cjuttt Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2019
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Dali znae nekoj koga e vtoriot kolokvium i dali bi imale odmor poveke od nedela dena ili ? za ugd zboruvam medicina
     
  10. Gregoriana

    Gregoriana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Колешки помош :(
    решив денес да повторувам од остелологија на пример art.humeri и не свакам во атласов каде е capsula articularis :( .има некојa capsula articularis acromioclavicularis или па ова доле ligamenta capsularia е тоа? И сега во книгава пишува Зглобната капсула се припојува на периферниот раб на кавитас гленоидалис итн...и после горниот припој на фиброзната мембрана го вклучува и припојот на тетивата на долната глава на двоглавиот мускул на надлактицата м.бицепс брахи....имам нетер атлас и отворен ми е на 412 страна ,не разбирам каде се гледа ова што го напишав ? или го учам тотал на памет ? ? помош од постарите колешки :(
     
  11. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.306
    Пол:
    Женски
    Ја не учам вакви ситници до толку.
    Само најглавното, тоа шо кажаа на теорија дека треба. И не ми текнало да ја барам капсулата, ме замисли сеа, дали е потребно да ја барам... :D
    А и на вежби не не ни прашаа за капсулата кај е, само од што е изградена... Тоа шо прашуваат на вежби, на тоа обрнувам внимание.

    Нека кажат еве постари колеги дали треба се до толку, зошто ја пример од цел пасус за припои учам 3 реченици, најглавното, па баш се мислам дали е доволно или не е, иако до сега на пракса кога одговарав така, асистентката не ми рекла дека треба повеќе од тоа...
     
  12. Gregoriana

    Gregoriana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски



    А дали го учиш ова дека синовијалната мембрана го обвиткува горниот крај на тетивата на долната глава на двоглавиот мускул на надлактицата м.бицепс брахи капут лонгум?
    мене ме интересира ако ме праша ова да треба да го кажам како ке го покажам практично ? кога не знам на атлас како да го видам или не треба тоа да го учам ?
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.860
    Допаѓања:
    6.432
    Пол:
    Женски
    Таа капсула на атласот што ја гледаш, articulatio acromioclavicularis capsula е на art. acromioclavicularis. А капсулата што ти ја бараш е околу самиот зглоб. Напиши на google capsula articularus humeri ќе ти биде појасно, кога ќе видиш слика.
     
    На Gregoriana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.306
    Пол:
    Женски
    Не учам такви работи не, па и проф. Јулија рече не си ги замарајте мозоците со такви работи, ни ние дури не ги памтиме :D. Само главното го знам, за синовијалната и фиброзната мембрана.
    Е сеа дали е доста или не е ова, ќе видам откако ќе положам или не. :tmi:
     
    На MeckaCia му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MeckaCia

    MeckaCia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    само главните работи учете ги,никој не бараше вакви ситници верувајте дека не памтат ни они
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.306
    Пол:
    Женски
    Е добро е, ме утеши. :whew: Ја кога слушам другиве шо све учеле, а ја само главни работи си викам да не уствари на крај јас ништо не знам. :rofl:
     
    На bijonse и Gregoriana им се допаѓа ова.
  17. MeckaCia

    MeckaCia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    не не, прв колоквиум ви е , понатаму ке видите дека половина од работите што се пишани во книгите не треба да се учат, пишани се само колку да натрупаат материјал, и професорите се чудеа коа им читавме колку непотребни детали имаше
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Gregoriana

    Gregoriana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски


    Мене не ми е јасно,на пример има гленохумерални врски горна средна долна и сега ги читам како се опишани а во атласот гледам колку што можам се мачам како да си поврзам и запамтам во глава,некој мислите ке ме прашува тоа да го покажувам на коска или не ?не ми е јасно како сте ги учеле овие работи а не можам да ги видам баш во атлас :(на пример читам како лигаментот се поврзувал од основата и задниот раб или како е на c.glenoidalis i preku ramoto kako stignuva do tuberkulum m et minor ali kako jas toa da go видам на атлас не ми е јасно или во глава треба да си замислувам ? на посебни слики знам каде е c.glenoidalis i tuberkulumite na gorniot del od humerusot no ne mi e jasno kade toa slikovito bi go videla ili samo vo glava treba da si gi povrzuvam rabotite i da pamtam ?
     
  19. MeckaCia

    MeckaCia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    некои работи ги нема во атлас, т.е ги нема никаде мора да си ги замислите, работите што ви ги покажаа на вежби и што се гледаат на препаррати ги покажувате и кажувате.. другите некако замислете си ги за да ги запомните но на испрашување не навлегувајтее многу во детали за да не се заглавите сами, они сигурно не прашуваат детално нема ни време а не ни потребно, припоите конкретно не секогаш се гледаат на препарати и на мускули и лигаменти обично се искинати така да мора да имате замислено во глава за да сфатите
     
    На Gregoriana, Glowy и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  20. Gregoriana

    Gregoriana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Но сепак сакаш да ни кажеш дека не ни бегаат прашања за припои дефинитивно :( што да речам друго освен едно големо мјау :(:(:(