1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.306
    Пол:
    Женски
    Сега со новиве измени се полагаме одеднаш на усен колоквиум. И нерви, вени, артерии, затоа сите испотресени сме. :rofl:
     
    На Gregoriana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Whaaat? Ne e vekje tri usni kolokviumi, pa zaveshen test pa usno pa na lesh?
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.306
    Пол:
    Женски
    Прво писмено тест на елиминација па ако сме положеле, полагаме усно се за рака (коски, зглобови, мускули, фасции, нерви, артерии, вени..), па за нога, па после аксијален скелет.
    А на завршниот испит само топографија на рака и нога. Без писмено да полагаме мислам, само усно завршниот ќе е во втор рок од јануарска сесија, во прв рок само тие што паднале некој колоквиум ќе смеат да полагаат. :)
     
    На Moon.Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Unicornus

    Unicornus Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2019
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    1.268
    Пол:
    Женски
    Не знаев за оваа измена, ама мислам дека поубаво ви направиле. Ако запнете сега и исчистите во колоквиумска, во јануари прелабаво ќе ви биде затоа што кога веќе го имаш спремено материјалот, топографијата е боза, па ќе се посветите на други предмети и можете сите да ги положите. Ние премногу заглавувавме со анатомија и немавме многу време за други предмети.
     
    На MeckaCia и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  5. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.306
    Пол:
    Женски
    Па да и јас мислам дека е доста олеснето, тој писмениот тест завршен бил хорор, како што видов слики од постари колеги шо ми пратија од тие тестови, ужас. :drunk:
    Е сега само дека одеднаш многу материјал е, а сме почетници шо се вика :rofl: ама ќе биде. :muscle::rofl:
     
    На Unicornus му/ѝ се допаѓа ова.
  6. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Ova e treta izmena u nachinot na polaganje otkako zavrshiv jas so site anatomii i mislam deka vi e najdobar.

    Nie aj shto polagavme taka ko shto kazhav gore, nego shto zavrshniot test beshe kodiran i od razlichen profesor, taka shto mozheshe da ti se padne cel test na Stratevska do test na Zhivadinovik :rofl: u taa paleta variraa pagjanjata i polozhuvanjata. A kolokviumite osteo usno bea prelesni, isto i zavrshnoto usno :)

    Sega jes da e poishe materijal kao za novi studenti, ama bar sesijata ke vi bide olesneta za Histo i Mif :D
     
    На bijonse, Unicornus и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  7. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.519
    Допаѓања:
    38.322
    Пол:
    Женски
    Јас имам некои прашања, прво од воведот анатомија што точно треба да се учи(од 1 до 124 страна)?
    После, ме интересира дали и посебните топографските регии треба сега да ги учиме?
    И трето, дали мора да ги знаеме сите соодноси кај крвниве садови ? Некако тешко ми иде тој дел :(
     
    Последна измена: 20 октомври 2019
    На xnotyourbabex му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Gregoriana

    Gregoriana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски

    Да те прашам дали на пример кај art.radiocarpea ги раскажуваш комплет предните врски боцните итн ? или само набројуваte lig.radiocarpepum palmare i lig. ulnocarpeum?
     
  9. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.860
    Допаѓања:
    6.432
    Пол:
    Женски
    Од воведот рамнините и движењата во нив, поделбата на коски, зглобови, движењата кај мускулите, анастомозите, буквално најглавното, напишан е со цел подобро да ги сфатиме нештата и некои поими.
    Регии не треба, тие се за завршен испит.
    За соодносите нека каже некоја постара колешка колку ги бараат.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    3.072
    Допаѓања:
    11.353
    Пол:
    Машки
    Соодносите за крвните садови, а и за нервите, барем јас кога полагав, ги бараа само за поголемите и поважните освен ако на предавања и на вежби професорот/асистентот потенцирал некој крвен сад или нерв дека го бараат или дека има некакво специфично значење..

    Описот на протегањето сепак не мора да биде баш идентичен како од книгата, но да се запазат клучните карактеристики на патот
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Gregoriana

    Gregoriana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    a pripoite kaj koskite?samo gi nabrojuvavte na ispit ili gi raskazuvavte?
     
  12. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.519
    Допаѓања:
    38.322
    Пол:
    Женски
    Да, гледам и за нив колку толку да знам нешто.

    Ме интересира дали психологија и миф гледаат присуства на предавања, дали мораш да имаш одреден број на присуства или не?
     
  13. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.306
    Пол:
    Женски
    Ги гледаат ли присуствата според картица, како иде тоа нејасно ми е? Со колку % добиваш потпис 50-60%?
    И шо е разликата ако некој има 100% пример присуство, некој 40%, некој 60%, некој 80%..?
    Како иде делењето бодови од теорија, кој добива 2 поени, кој 4 на пример? Никаде ништо не е објаснето у врска со ова.
    И кои катедри во 1 семестар ќе пуштаат списоци или ќе прозиваат? До сега освен на вовед во медицина немало нешто такво ама еве полека се празни амфитеатарот, па да не почнат да пуштаат некои?
     
  14. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    3.072
    Допаѓања:
    11.353
    Пол:
    Машки
    Во нашата генерација, на усните колоквиуми остеологија не прашуваа многу припои, додека на завршниот испит не се сеќавам ама мислам дека требаше комплетен одговор за припојот во смисла во кој дел од коската се наоѓа и од прилика каква е формата на припојот доколку е со специфична форма кај некои..
    Меѓутоа мислам дека некои работи се сменети, така што сега и припои доста прашуваат, нека кажи некој од помладите генерации, што скоро полагале Анатомија 1
     
  15. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Spored kartica normalno sekade se gledaat osven tamu kade shto ke vi naglasat deka elektronskata evidencija ne ja vazhat od X prichini pa ke gledaat spisoci. Za toa koi katedri pushtaat spisok i se vodat strogo spored toa se Genetika i Imuno, drugite mozhe nikad da ne pushtat a mozhe da pushtat chat pat zavisno od raspolozhenie na prof i koj prof predava, zavisno od situacija u amfi i sl.

    Za delenjeto poeni, pishuva na sajtot na medf kaj predmetni programi za zadolzhitelni predmeti, kako se raspredeleni poenite sprema evidencija, samo ne znam tie sega kolku se tochni poshto bevme kazneti od dekanat okolu toa pred 2-3 godini pa smenija katedrite poeni od predavanja.
    Nema golema razlika, so 51 ili 60% se dobiva minimum poeni za potpis, se nagore- zgolemuva poeni iako ne se mnogu, sekoj predmet razlichno dava poeni. Se pod toa e nedovolno i ne davaat potpis po predmetot a so toa gubish pravo na polaganje. :)
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.306
    Пол:
    Женски
    По новата програма од 2018та сме, па ваљда точно е ова 2-3 скоро секаде и максимум 4 поени од присуство на некој предмет, би требало да е најново и најточно. Епа супер чим така, направив 100% присустност по се месецов, па понатака можам да не се замарам со куцање некад значи по предметите и да не дојдам специјално за тоа, за потпис ќе имам доволно. :whew:
    Фала многу што ми појасни. :hug:
     
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mache007

    mache007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2018
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Некој од колегите шо денес имале вежби по МИФ??
     
  18. MeckaCia

    MeckaCia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Со 60% даваат потпис, ама и да немаш толку ке ти дадат не се замараат само Генетика е строго, анатомија ги даваат сите поени не гледаат куцање, хисто ммм мислам дека и они не гледаат куцање, биофизика знаат понекогаш да пуштат список на пример 1 или 2 чисто ако ти фали поен за повисока оцена ке ти дадат ако те има на списокот од прв семестар толку а поените со 60% имаш минимум поени а потоа како ги распоредуваат не знам до сеа ништо не кажале и микој немал проблем за поем два од предавања.... Гледајте вежби и колоквиуми не се замарајте со предавања
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Poenite ke vi gi pishat na ispit koa se vkupno ke se sobere, taka tie 100% se gledaat na kraj na semestar, ne na mesecov da znaesh. Ali bitnoto e da imash minimum 60% najsigurno e, se poishe e ekstra za tebe :D
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.306
    Пол:
    Женски
    Да да, така ги рачунав, сега дека бев на сите ама на крај ако не идам па да ми се соберат над 70-80, во таа смисла, те разбрав. :D