1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    E da, samo imajte vo predvid deka chesto pati tie aparatchinja se sluchuva i da ne rabotat ili da ne gi otchitaat karticite i sl pa da vi falat :rofl:
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bernini

    Bernini Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2019
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    62
    Dali na prviot kolokvium anatomija, da se pridrzuvame po prasanjata od praktikumot za vezbi, ili potrebno e mnogu poopsirno ucenje

    I kakvi se prasanjata zaokruzi, dopolni ili so raskazuvanje
     
    Последна измена од модератор: 25 октомври 2019
  3. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.860
    Допаѓања:
    6.432
    Пол:
    Женски
    Може практикумот за повторување да го користиш, зашто во него ептен најглавното го има, дури не е ни сè опфатено.
    На тестот ќе има 5 мускули (припои, инервација и функција) и 3 зглобови (зглобни површини, врски и функција) со надополнување и остатокот т.е. 12 со заокружување. Вкупно 20 прашања, секое носи 0,5 поени, за да положиме треба да имаме минимум 6 поени, односно 12 точно одговорени прашања.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bernini

    Bernini Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2019
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    62
    Blagodaram, a koskite vleguvaat vo prasanja so zaokruzi. Jas sum radiologija
     
  5. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.306
    Пол:
    Женски
    Да, за коски 4прашања на заокружување.
     
  6. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Различни се програмите за Општа и тригодишни студии. Прашај си од колегите што се на тој смер за радиолошки техничари бидејќи не учите ист материјал ко нас и концептот не е ист на полагање.

    Одговорите погоре се за Општа.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Anmk

    Anmk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Ako ima nekoj prasanja imunologija da mi prati, da znam na sto treba da se obrne vnimanieto, blagodaram od napred.
     
  8. Bernini

    Bernini Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2019
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    62
    Prasanjata koi gi ima na internet za anatomija so niska I visok a slozenost Dali od niv se uci za kolokvium ili Dali se slicni.
     
  9. ladyantebelum

    ladyantebelum Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    404
    Пол:
    Женски
    Анатомија се учи се до темел што се вика,никакви прашања не гледајте учете од книга и толку.Практикумот па ич нема прашања како на тест.Гледам изменет е принципот на полагање,ова доста изгледа комплицирано,имате три теста и усно поголема веројатност некаде да потклекнете,но сепак ако сте истрајни ќе успеете.Читам од претходно за вежбите МиФ и воопшто,прашањата поставени се на ниво на 5 одделение,бодови,учење страшно.Јас разбирам бруцоши,исплашени,но искрено се оди од крајност во крајност.Сами сакавте Медицина,сега стиснете заби и подгответе се за долга маратонска трка.Учете си пополека со план,не може предмети како анатомија да се запамтат од едно читање,се бара време и еден континуум во учењето.Среќно!
     
    На Glowy и Angie1432 им се допаѓа ова.
  10. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Dechkovo/Devojkava shto si go citirala e na vishata za radioloshki tehnolozi, tamu drugachie uchat i polagaat i testovi i materijali za uchenje, skroz razlichni programi se, ne e ko na Opshta. Bashka ako ne se lazham nivnata anatomija e zaedno so histologija vo edno :)

    Tie prashanja so visoka i niska slozhenost na net pretpostavuvam deka se od vremeto koga ni vovedoa drzhaven ispit, taka shto nemaat vrska so segashniot princip :)
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bernini

    Bernini Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2019
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    62
    Vi blagodaram mnogu za opsirnite dogovori pogore. Da jas sum radiologija trigodisni, no doagam od gimnazisko uciliste. No smetam deka navistina za site Nas e potrebno kontinuirano ucenje za da uspeeme. Sigurno I na trigodisnite mora trud da se vlozi. Zatoa mi bese vazen vas sovet I mislenje, na sto da obrnam povece vnimanie zatoa sto vie vece Imate osnova I znaete na sto da se obrne najvece vnimanie. Uste Ednas blagodaram.
     
  12. Maja Asanoska

    Maja Asanoska Нов член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    До постарите колеги дали кај деканот ги има учебниците по имунологија,анатомија 3 и физиологија .Ако некој од вас ги има купено го замолувам слика да ми прати
     
  13. mazikeen

    mazikeen Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.423
    Пол:
    Женски
    Имунологија долго време не се продава оригинален учебник, тој од Кјуби. Барем јас кога барав по книжари, ми кажаа дека воопшто не се ни печати веќе. Има копија во фотокопирницата спроти пекарата МАМА, околу 700 денари е.
    Анатомија катедрата годинава објавила нови книги и практикуми, тоа некој од 2ра година може да ти прати слика какви се. Но ги има во деканат, еден е учебник по анатомија 3 за општа медицина, не можеш да го промашиш ако така го побараш.
    Физиологија еден учебник имаат: Физиологија на одделни системи. Го има во деканат, но лично, би те советувала да си купиш копија од тоа, бидејќи многу малку ќе ти послужи во учење, и само текст е, нема слики ништо во боја, па зошто повеќе пари да даваш. Само неколку системи се учат од тој учебник. За другото професорите си даваат свој материјал, посебни скрипти или од Гајтон се учи.
     
    На MeckaCia му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Gregoriana

    Gregoriana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Јас кога бев последниов пат се видов искуцана со име презиме и кревавме рака кој е присутен. и горе беше напишан датум па го пушти листот да се потпишеме,и една колешка ја праша не знам што ке одела на лекар што ке се случи ако не оди некогаш на вежби и ни одговори : so 3 пати не доагање 3 минуси и нема потпис од асистент и после и и рече..ке си одиш кај професорот па разговарај си што да ти речам друго.Дали нешто тоа апаратот за картица тој ден не не евидентирал ,не знам али се зачудив что ни пушти список.
     
  15. mon cherie

    mon cherie Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Nekoj denes sto polagal anatomija kolokvium ako moze da spodeli kakvi prasanja imase? Dali bese lesen testot?? Na sto da se obrne poveke vnimanie ?
     
  16. kajl

    kajl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Da stvarno pishete koi bea prasanjata na zaokruzuvanje
    Fala mn
     
  17. Yellow456

    Yellow456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски
    Имаше 8 прашања од по 1 поен за мускули и зглобови и во едно прашање и припои и инервација и функција. За зглобови исто, а тие со заокружување што беа имаше и за соодноси, за некои карактеристични формации пр sulcus pulsus, fossa cubiti, rete acromiale и повеќе акцент беше ставен на артерии и нерви. По некое прашање од типот tuberculum conoideum на која коска е.. и слично за коски.
     
    На mon cherie и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  18. Gregoriana

    Gregoriana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Де Ве прашам,како ја учевте карлицата ?
    дали rabovite ги учевте со се мускулните припојувања или не ?
    помош !! некако претешко ми оди карлицата поготово rabovite :(
     
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.306
    Пол:
    Женски
    Па карлица немаме за овој колоквиум :)

    Нели сите прашања беа од 0.5 поен? Сите различно за тестот кажувате, ме испомешавте. :D
     
  20. Yellow456

    Yellow456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски
    Мислам дека беа 1 поен тие напред, зашто ми нема логика.. Толку имаше да напишеш, а да носи само 0.5 поен и плус така испаѓаа вкупно 20 поени :)
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.